Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Maceqq »

Witam,

szukam gry podobnej ciężkości do Wysokiego Napięcia, też do około godziny czasu i żeby można było grać w 5 osób, a najlepiej nawet do 6. Ogółem byłem prawie zdecydowany na WN, ale trochę się obawiam licytacji, która chyba nie podejdzie w towarzystwie i szukam alternatywy dla tej gry. Ostatni wymóg to to, żeby gra miała planszę :) Tematyka w zasadzie dowolna, może oprócz Sc-fi.

Pzdr,
Maciek
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Pixa »

A czemu nie Wysokie Napiecie? Licytacja ogranicza sie do zakupu elektrowni, na pewno nie jest elementem dominujacym w rozgrywce. Czasowo w godzine ciezko jest sie wyrobic w pelnym skladzie. Raczej blizej 2 schodzi.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1970
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 857 times

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Neoptolemos »

Wysokie Napięcie w godzinę? Trudne.
Ja bym jednak spróbował. Albo może WN: Zostań menedżerem? Jest krótsze. Ale niestety do 5 osób...

Edit: O, nie tylko ja tak uważam :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Maceqq »

No pisząc 1h miałem an myśli 1h wg wydawcy, bo zazwyczaj się to przedłuża ;) Dlatego gry z ,,podstawowym" czasem 2h raczej odpadają. Przyznam, że cały czas myśle nad WN, ale mimo wszystko byłbym wdzięczny za podanie 2-3 tytułów zebym miał nad czym pomyśleć ;) Może Belfort?
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: NTomasz »

ekonomia 5os i 1h to chyba ciężko... łamane na bardzo ciężko
Fuser.exe
Posty: 738
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Fuser.exe »

Chicago Express jeśli Ci zależy na grze stricte ekonomicznej, nie pożałujesz. W dodatku na 5 chodzi najlepiej.
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Quetzalcoatl »

Automobile. W 3-osobowym składzie w godzinę się zamykamy, ale w 5 zapewnie zajmie dłużej.
Może Keyflower? Chociaż nie grałem.Ale to też z licytacją...
Awatar użytkownika
mbuka
Posty: 138
Rejestracja: 07 wrz 2013, 12:44
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 10 times

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: mbuka »

Keyflower to dużo więcej niż 1h, zasady też ciężko wytłumaczyć w 5-10 minut, nie ma planszy. Ale gorąco polecam :D
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Maceqq »

Z powyższych propozycji:
Automobile - 120 minut czas gry, dodatkowo wydaje się być jednak dużo bardziej złożona od WN
Keyflower - brak planszy=odpada ;) mam zbyt dużo gier bez planszy tj. Puerto Rico, Carcassone, Mage Knight, 7cudów, TTA, Eclipse +sporo karcianek. Dlatego marzy mi się coś z dużą i możliwie ładną planszą ;)
Chicago express - jestem zaciekawiony, ale... też jest licytacja i pytanie - czy w WN czy w Chicago Express licytacja ta jest bardziej widoczna i kluczowa? i która z tych gier ma niższy próg wejścia?

A no i moją własną propozycję czyli Belforta też na razie odrzucam bo okazuje się, że też jest dłuższa niż myślałem.

No nic na razie zostaje Chicago express vs Wysokie napięcie, chyba, że ktoś jeszcze rzuci jakąś ciekawą propozycje :)
Awatar użytkownika
vder
Posty: 727
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 295 times
Been thanked: 124 times

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: vder »

Chicago express to moim zdaniem jedna z lepszych gier jeśli chodzi o współczynnik ilość decyzji/czas gry. Licytacja rzeczywiście jest, ale sama gra raczej lżejsza niz WN. Dodatkowo jest jeszcze german railways z inna mapa i tam chyba każda spółka ma jakąś inna zdolność. Jest chyba jeszcze american rails czy jakoś tak. Wszystkie 3 gry oparte na tym samym systemie. Dodatkowo z krótszych ekonomii to poloponnes, ale tu tez jest licytacja (no i brak planszy). No i może klasyk - acquire - plansza jest ale szału nie robi:-) chyba dłuższa niż pozostałe wspomniane gry, ale raczej krótsze niz WN.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: adam_k27 »

Gra ekonomiczna dla 5 osób, i o czasie gry do 1 godziny? Chyba jedynie Letnisko by się w tych kryteriach mieściło.
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: dustptb »

Spójrz na Viticulture - czas 45-90 minut, w 5 osobowym składzie raczej koło 90 minut. Bardzo klimatyczne euro o produkcji wina. Do tego oprócz planszy każdy gracz ma własną planszetkę więc wymóg spełnieniony podwójnie ;) Gra jest w języku angielskim ale większość jest jawna i prosta - tylko teksty na kartach są dla każdego gracza (są to proste zdania i nie widzę problemu by podczas gry pytać co znaczą jak ktoś nie zrozumie).
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Maceqq »

adam_k27 - faktycznie z tym 1h to trochę przesadzam, bardziej chodzi mi o to, żeby gra szła bardziej w kierunku 1h-1,5h niż 2h-2,5h, a jednak zdarzają się świetne gry ekonomiczne na 5 osób które zamykają się 1,5h. Taki przykład to Puerto Rico, które uwielbiam, albo właśnie Wysokie Napięcie :)

Dzięki za kolejne propoycje. Viticulture nawet mi się spodobało - super plansza ;) - tylko jednak mam troszkę problem z zależnością językową..boję się, że może to zniechęcić współgraczy, tak mi się zdarzyło z Lords of Waterdeep, a tam też zdania są proste ( w teorii ;) )
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: microwave »

Przecież do LoW są przetłumaczone karty na BGG.
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Maceqq »

Ooo dzięki za cynk, podrukuje sobie przy okazji :)
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: dustptb »

Miałem też LoW i tam jest więcej tekstu, no i karty intrygi nie mogą być pokazywane innym by zapytać "o co w tej karcie chodzi" a w Viticulture nie ma raczej z tym problemu.
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: Majek10 »

Maceqq pisze:
Dzięki za kolejne propoycje. Viticulture nawet mi się spodobało - super plansza ;) - tylko jednak mam troszkę problem z zależnością językową..boję się, że może to zniechęcić współgraczy, tak mi się zdarzyło z Lords of Waterdeep, a tam też zdania są proste ( w teorii ;) )
Viticulture jest świetne. Jak chcesz mam zrobione tłumaczenie kart z podstawki. Wtedy już nikt nie musi znać angielskiego.
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Ekonomia, 5os - srednia trudnosc okolo 1h, nie karcianka

Post autor: dustptb »

Majek10 pisze:Viticulture jest świetne. Jak chcesz mam zrobione tłumaczenie kart z podstawki. Wtedy już nikt nie musi znać angielskiego.
O - to świetnie! Mógłbyś się podzielić? Mimo, że u mnie nie ma problemu w ekipie z grami w języku angielskim to z tłumaczeniem jest wygodniej :) Z góry dzięki!
ODPOWIEDZ