Które Euro wybrać

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Które Euro wybrać

Post autor: karawanken »

Potrzebuje waszych opinii na temat konkretnych gier, które wpadły mi w oko i nie wiem, która bedzie najlepsza.

Do tej pory w swojej kolekcji mam tylko jedno euro, "Pupile podziemi" gra jest ok jednak słabo wypada w dwie osoby oraz zawiera sporo zasad o których trzeba pamiętać. Poza tym małżonce nie podoba się podbieranie akcji tak, że nie można zrobić w turze tego co się zaplanowało. Podoba jej się bardzo Osadnicy NI w które gramy bez plądrowania. Więc gra w której trzeba dużo móżdzyc nie stanowi problemu. O bardzo ważne gra musi być ładnie wydana oraz dobrze chodzić na 2 osoby.

O czym myślałem
1. Tzolkin
- ładne wydanie
- nie wiem jak chodzi w dwie osoby
- instrukcja online wydaję się skomplikowana jestem ciekaw jak to wypada na żywo
- jak z podbieraniem akcji czy powoduję całkowite zniszczenie strategii czy da sie coś jeszcze zrobić (w pupilach nie podoba mam się że jak przeciwnik podbierze nam np. kupno zwierzaka to jestesmy do tyłu jedna turę)

2. Szklany szlak
- można grać w jedną osobę więc +
- nie wiem jak na dwie osoby
- wydaje sie prostsza (po przeczytaniu instrukcji)oraz regrywalna, jak to jest naprawde
- podobno szybka, to tez +

3. Belfort
- chyba najłatwiejsza w zasadach
- podobno słabo chodzi w dwie osoby - chyba nie da się zablokować akcji innego gracza (można podebrać miejsce na planszy miasta)

Bardzo proszę o opinię na temat tych gier ewentualnie polecenie czegoś innego. Mój budżet to ok 150 zl.
Dyso
Posty: 202
Rejestracja: 15 lut 2014, 21:21
Lokalizacja: Oława / Drzemlikowice
Been thanked: 1 time

Re: Które Euro wybrać

Post autor: Dyso »

Tzolk'in:
- mi osobiście na dwie osoby gra się przyjemnie. Po jakimś czasie mogą pojawić się utarte schematy, ale jak to w grach z dużą interakcją nigdy dwie partie nie będą takie same :)
- zasad jest dużo, lecz nie są trudne. Po pierwszej partii wszystko powinno być już klarowne (w razie potrzeby na forum są odpowiedzi na najczęstsze pytania)
- jeśli przeciwnik domyśli się jaką chcesz obrać strategię to może próbować utrudniać realizację tych planów. Znacznik pierwszego gracza kilka razy w ciągu gry zmienia właściciela więc nie jest to takie proste. Poza tym jest wiele ścieżek, które punktują. Najgorzej jest gdy potrzebna jest kukurydza do wyżywienia robotników a przeciwnik zablokuje potrzebne do jej zdobycia pola lub wykupi budynek na który mieliśmy "oko". Wtedy można dostać kilka ujemnych punktów. Dlatego warto przygotować się na taką ewentualność wcześniej. Co do tur to jest ich wiele, więc śmiało można się później "odgryźć" ;)
- mechanizm kół zębatych <3
Stowarzyszenie Planszoaktywni- Tak działamy z grami planszowymi w Oławie.
---
Profil osobisty na BGG
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: misioooo »

Zamki Burgundii
Puerto Rico

Bardziej karciane skoro O:NI się spodobało :
San Juan
Race for the Galaxy-dla mnie ta gra to mistrzostwo
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Które Euro wybrać

Post autor: kwiatosz »

Po Tzolk'inie zastanwiałem się co właściwie zrobiłem ze swoim życiem, że czuję jakby się miało skończyć na pustyni...

Glass Road ma losowe budynki, które są tym o co tak naprawdę gramy, dzięki temu regrywalność jest naprawdę duża. Po grubszą opinię odsyłam do odcinka Gradania na ten temat :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: merrin »

Ja ze swojej strony mogę polecić Pokolenia. Spełniają wszystkie Twoje wymagania - euro, śliczne wydanie, świetnie działa na 2 osoby, sporo móżdżenia, oraz niemal brak negatywnej interakcji (może poza podbieraniem kostek wpływów, ale to drobiazg). Do tego duża regrywalność i bardzo dobre dodatki (Gospoda i Port).

Ewentualnie możecie rozważyć też Na chwałę Rzymu - to akurat typowa karcianka, trochę w klimacie Osadników, niezwykle przyjemna i również dobrze się skaluje na 2 graczy.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: misioooo »

merrin pisze:Ewentualnie możecie rozważyć też Na chwałę Rzymu - to akurat typowa karcianka, trochę w klimacie Osadników, niezwykle przyjemna i również dobrze się skaluje na 2 graczy.
Z tym tytułem bym uważał. Gra jest zdecydowanie kilka półek wyżej jeśli chodzi o próg wejścia (skomplikowanie). Sporo myślenia i dużo negatywnej interakcji. Również wymaga dobrego rozeznania w kartach - bez tego jest po prostu chaotyczna i nie wiadomo co się dzieje, co robić etc. Gra bywa nieprzewidywalna - jeden dobrze postawiony budynek potrafi przesądzić o wyniku partii. Nie każdemu to odpowiada. I podkreślam - dużo negatywnej interakcji.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
merrin
Posty: 65
Rejestracja: 23 sty 2013, 16:04
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: merrin »

misioooo pisze:
merrin pisze:Ewentualnie możecie rozważyć też Na chwałę Rzymu - to akurat typowa karcianka, trochę w klimacie Osadników, niezwykle przyjemna i również dobrze się skaluje na 2 graczy.
Z tym tytułem bym uważał. Gra jest zdecydowanie kilka półek wyżej jeśli chodzi o próg wejścia (skomplikowanie). Sporo myślenia i dużo negatywnej interakcji. Również wymaga dobrego rozeznania w kartach - bez tego jest po prostu chaotyczna i nie wiadomo co się dzieje, co robić etc. Gra bywa nieprzewidywalna - jeden dobrze postawiony budynek potrafi przesądzić o wyniku partii. Nie każdemu to odpowiada. I podkreślam - dużo negatywnej interakcji.
Pozwolę sobie nie zgodzić się z tą opinią :) Próg wejścia wcale nie jest wysoki, mniej więcej taki sam jak w RftG (którą sam uważam za trudniejszą, ale to chyba - co kto lubi). Nie zgodzę się, że jest dużo negatywnej interakcji - jest jakaś interakcja, głównie dzięki akcji Legionisty, ale bez przesady. Zresztą rozegrałem setki partii, gdzie każdy gracz zajmował się swoim graniem, nie przeszkadzając innym, bo szkoda było na to czasu, więc to zależy od konkretnej rozgrywki i charakteru graczy. Zarzutów o chaotyczności i nieprzewidywalności zupełnie nie rozumiem - to się chyba odnosi do wszystkich karcianek - przez parę pierwszych partii gracze rozeznają się w kartach i w mechanice, a potem już wszystko pięknie hula.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: karawanken »

Skomplikowanie zasad nie jest problemem i nawet RftG miałem swego czasu na celowniku, jednak teraz poszukuję raczej gry planszowej niż karcianej
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Które Euro wybrać

Post autor: glocked »

Ja kupuje na dniach glass road z myślą o grze w 2 :) Z 2 plajerowych na pkty to jeszcze five tribes i puerto rico :) Istanbul w 2 tak średnio.

Z docenianych gier jeszcze dobre są Lords of Waterdeep, Murano, Pokolenia, le havre
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: carlos »

Z podanych przez Ciebie to Szklany Szlak zdecydowanie najlepiej będzie działał na dwie osoby. Moim zdaniem bardzo dobra gra.

Na Twoim miejscu zastanowiłbym się jeszcze nad:

- Keyflower
- Lewis & Clark
- Bora Bora
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: karawanken »

O Pokoleniach myślałem już wcześniej ale wideorecenzja, która wtedy obejrzałem jakoś mnie do tej gry nie przekonała. Zainteresowałem sie natomiast Szczęść Boże, według recenzji gra nie jest skomplikowana, nie można całkowicie zablokować przeciwnika i dobrze chodzi na dwie osoby. Nie wiem tylko czy klimat bedzie żonie odpowiadał. Grał ktoś?
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: karawanken »

Ech ciężko się na coś zdecydować. A która gra będzie z powiedźmy średniej półki możdżenia :)
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Które Euro wybrać

Post autor: premek »

A może coś typowo na 2 osoby czyli mała Agricola ?
Jest prostsza od dużej a regrywalność jest duża i można ją jeszcze dodatkowo zwiększyć dodatkiem.

Poza tym oczywiście jak najbardziej Puerto Rico, Tzolkin też jest dobry no i oczywiście Zamki Burgundii.
Przed zakupem większość gier możesz sobie sprawdzić online jak się gra.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: michalldz90 »

nad genialnością Tzolkina mógłbym rozpisywać się godzinami ;) nawet się nie zastanawiaj i bierz no i koniecznie z dodatkiem, a jak ci się jeszcze uda dorwać mini dodatki to już w ogóle poezja :) Ek Chuah wymiata :D
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: karawanken »

Myślałem prędzej o dużej Agricoli aby nie ograniczać sie tylko do dwuosobowych. Ale stwierdziłem, że chyba lepsza będzie nowa Caverna jak już wyjdzie po polsku ale to zakup na inna okazję
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: karawanken »

Ale zdajecie sobie sprawę, że w ogóle nie pomagacie z wyborem. Rozumiem że Tzolkin i Szczęść Boże to zupełnie inne półki możdżenia, nie wiem czy nie zdecydować się na mniej wymagająca grę, ponieważ boję sie zniechęcić całkowicie do euro małżonki. Myślę że te dwie gry + Szklany szlak były by najlepsze.
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Które Euro wybrać

Post autor: Monk »

Mi tam Agricola nie podeszła, podobnie jak pozostałe gry tego autora zresztą. Jak na taką tematykę jest dla mnie przekombinowana do tego stopnia, że mimo wielu podejść nigdy nie grałem z kartami i koniec końców ją sprzedałem. Nie podoba mi się w niej także system punktowania. Natomiast wiem, że sporo osób ją lubi więc na dwoje babka wróżyła. Tzolkin czeka na pierwszą partię na mojej półce wstydu. Rttg jak dla mnie ze swoją toną ikon ma dla mnie olbrzymi próg wejścia i mimo kilku partii wciąż mnie to od niego odrzuca. A nie nazwałbym się graczem niedzielnym. Polecam blog for2players w poszukiwaniu gry dla dwojga.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: cezaras »

+ Zamki Burgundii (już dwa razy pojawiły się w tym wątku)
Tzolkin też jest OK
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Które Euro wybrać

Post autor: Grzdyll »

Monk pisze:Mi tam Agricola nie podeszła, podobnie jak pozostałe gry tego autora zresztą. Jak na taką tematykę jest dla mnie przekombinowana do tego stopnia, że mimo wielu podejść nigdy nie grałem z kartami i koniec końców ją sprzedałem. Nie podoba mi się w niej także system punktowania. Natomiast wiem, że sporo osób ją lubi więc na dwoje babka wróżyła. Tzolkin czeka na pierwszą partię na mojej półce wstydu. Rttg jak dla mnie ze swoją toną ikon ma dla mnie olbrzymi próg wejścia i mimo kilku partii wciąż mnie to od niego odrzuca. A nie nazwałbym się graczem niedzielnym. Polecam blog for2players w poszukiwaniu gry dla dwojga.
Nie żebym zgrywał mądralę ale jak nie grałeś ani razu w Agricolę z kartami to trochę jakbyś w nią w ogóle nie grał...
Awatar użytkownika
Monk
Posty: 227
Rejestracja: 16 lip 2006, 16:42
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Które Euro wybrać

Post autor: Monk »

Skoro już wariant familijny mi się nie podobał z racji przekombinowania to rozszerzony tym bardziej by mi raczej nie podszedł. Więc jak dla mnie może być - nie grałem w tę grę i nie chce o niej pamiętać;).
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Które Euro wybrać

Post autor: aaxxee »

Grałem w Tzolkin był ok ale naprawde porwała mnie Terra Mystica, polecam.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Które Euro wybrać

Post autor: karawanken »

Od Terry małżonka uciekła z krzykiem jak jej pokazałem zdjecia więc odpada. Obecnie mam paraliż decyzyjny
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 233
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Kontakt:

Re: Które Euro wybrać

Post autor: aaxxee »

Moja małżonka uważa Tzolkina za bardziej muzgożernego od Terry:)
ODPOWIEDZ