Agricola - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Agricola

Post autor: ixi24 »

Jak samemu grałem to tak miałem nieraz ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Agricola

Post autor: ixi24 »

Pomocnik: Rodzina Adopcyjna tyczy się tylko do akcji powiększ rodzinę czy też do akcji powiększ rodzinę mimo braku miejsca ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Perpetka »

ixi24 pisze:Pomocnik: Rodzina Adopcyjna tyczy się tylko do akcji powiększ rodzinę czy też do akcji powiększ rodzinę mimo braku miejsca ?
Do każdego powiększania rodziny.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Agricola

Post autor: ixi24 »

Karta małe usprawnienie: "Zapas Glin", gdy gram sam to wykonując akcję na tej karcie i zdobywając 2 punkty zwycięstwa można to wykonywać wielokrotnie w tej samej rozgrywce? Czyli przykłądowo iść na tą akcję 5 razy i zdobyć 10 PZ ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1264 times

Re: Agricola

Post autor: Fojtu »

tak, ale w różnych turach oczywiście
2010cobra25
Posty: 32
Rejestracja: 17 lut 2011, 21:42
Lokalizacja: Józefów woj.lubelskie
Has thanked: 1 time

Agricola

Post autor: 2010cobra25 »

Czy posiada ktoś tłumaczenie kart małych usprawnień i pomocników w PDF ?
Zakupiłem grę w App Store i nie stety jest tylko,wersja angielska a jeszcze nie posiadam wersji pudełkowej wiec dlatego poszukuje tłumaczenia kart pomocników .

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Fojtu
Posty: 3387
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 559 times
Been thanked: 1264 times

Re: Agricola

Post autor: Fojtu »

Nawet jeżeli znajdziesz polską wersję to uważaj, bo część kart działa inaczej po polsku niż po angielsku bo są rozbieżności w oryginalnym tłumaczeniu.
Karolcia
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2014, 07:39
Lokalizacja: Wroclove

Re: Agricola

Post autor: Karolcia »

szutek pisze:Nigdy nie widzialem wiecej niz 3 owiec na raz do wziecia, a co dopiero 8 :P
ja często miałam kilka :) Zależy jaką taktykę obiorą gracze :)
Get Rich or Die Tryin' or Playin'....
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

Fojtu pisze:Nawet jeżeli znajdziesz polską wersję to uważaj, bo część kart działa inaczej po polsku niż po angielsku bo są rozbieżności w oryginalnym tłumaczeniu.
Nie tyle są rozbieżności w tłumaczeniu, co treść oryginalnych kart zmieniała się w kolejnych edycjach, a tłumaczenia nie zawsze za nimi nadążały. Na stronie Lookout Spiele są zamieszczone karty z najnowszej 7 edycji niemieckiej w oraz ich tłumaczenie na angielski.
daboss
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2014, 23:13
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: daboss »

1. Czy jeśli w puli zwierząt na planszy jest ich więcej, niż mogę wziąć, to... - nie no jaja sobie robię - miałem o to zapytać, ale już przeczytałem odpowiedź w tym wątku chyba z 10 razy ;).
2. PASTWISKA: czy jeśli mam postawione małe pastwisko to jest możliwa jego rozbudowa? I teraz przykład dla zobrazowania: Mam pastwisko na jedno pole, z czterech patyków. Wykorzystuję akcję buduj ogrodzenie. Chcę wybudować ogrodzenie połączone z istniejącym, na ten sam rozdzaj zwierząt. Czy mogę przełożyć jeden element istniejącego ogrodzenia, żeby zamiast budowania dwóch o wielkości jednego pola, mieć jedno o wielkości dwóch pól? (mam nadzieję, że nie namieszałem za mocno).
3. POMOCNICY: kosztują 1 żywności (poza pierwszym) tylko przy zatrudnianiu, czy również później w fazie żywienia?
4. MAŁE USPRAWNIENIA: czy działania kart małych usprawnień TRATWA (E-22) i KANU (E-30) wykluczają się wzajemnie, czy kumulują się?
TRATWA (E-22)
Za każdym razem, gdy korzystasz z akcji połów ryb, otrzymujesz z zasobów ogólnych jedną żywność albo jedną trzcinę.
KANU (E-30)
Za każdym razem, gdy korzystasz z akcji połów ryb, otrzymujesz dodatkowo jedną żywność i jedną trzcinę.
Pytam, bo płynąc na półów używa sie przeważnie jednego środka transportu, a nie dwóch ;).
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

2. Nie można przekładać raz wybudowanych ogrodzeń.
3. Tylko przy zatrudnieniu.
4. Działają niezależnie od siebie, czyli profit płynie z obu (otrzymasz dodatkowo 1 żywność + 1 trzcinę + 1 żywność/trzcinę = 3 dobra).
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: mko13 »

1) Czy dobrze rozumiem, że małe usprawnienie mogę kupić gdy stanę na odpowiednim polu i zapłacę za niego koszt, a użyć jej mogę dopiero gdy spełniam warunek ( ten w lewym górnym rogu)?

2) Czy mogę kupić małe usprawnienie nie spełniacąc w tej chwili warunku w lewym górnym rogu?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

mko13 pisze:1) Czy dobrze rozumiem, że małe usprawnienie mogę kupić gdy stanę na odpowiednim polu i zapłacę za niego koszt, a użyć jej mogę dopiero gdy spełniam warunek ( ten w lewym górnym rogu)?

2) Czy mogę kupić małe usprawnienie nie spełniacąc w tej chwili warunku w lewym górnym rogu?
Po co kupować cokolwiek, jeśli masz to już na ręku? Przecież zaczynasz z siedmioma Małymi Usprawnieniami które już są Twoje i nikt Ci ich nie zabierze. Koszt "zakupu" to jednocześnie koszt wyłożenia z ręki na stół (zagranie karty). I jeśli w lewym górnym rogu jest jakiś warunek, to w momencie zakupu czyli zagrania karty musi być spełniony.

Cytat z instrukcji:
W prawym górnym rogu każdej karty usprawnienia zapisano koszt jej zakupu, czyli jakie dobra
gracz musi przekazać do zasobów ogólnych, aby mógł wyłożyć tę kartę na stół. Niektóre małe
usprawnienia prócz (lub zamiast) dóbr wymagają od gracza spełniania pewnych warunków
niezbędnych do zagrania daną kartą (np. posiadanie określonej liczby kart pomocników).
Wymagania te oznaczono w lewym górnym rogu karty.


Czyli:
Tak, musisz stanąć na odpowiedniej akcji by kupić czyli zagrać Usprawnienie.
Nie, nie możesz kupić czyli zagrać Usprawnienia, jeśli nie spełniasz warunku na karcie, nawet gdy masz za co ją kupić.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: mko13 »

No właśnie, tylko pytanie czy: zakup karty i zagranie jej to to samo? Bo przecież ten fragment instruckji można rozumieć też tak: staję na pole małe usprawnienia i kupuję jakieś jedno i płacę za nie i wykładam je na stół. Natomiast skorzystać z niej (czyli zagrać) będę mógł dopiero jak będę spełniał warunek w lewym górnym rogu.

Właśnie w instrukcji jest napisane tak: "Niektóre małe
usprawnienia prócz (lub zamiast) dóbr wymagają od gracza spełniania pewnych warunków
niezbędnych do zagrania daną kartą". To czemu tu nie napisali do zakupu, tylko do zagrania? Ja to interpretowałem jako celowe rozróżnienie. No bo co znaczy termin zagrać kartę małego usprawnienia? Ja rozumiem sformułowanie zagrać jako skorzystać. Ale może źle?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

mko13 pisze:Ja to interpretowałem jako celowe rozróżnienie. No bo co znaczy termin zagrać kartę małego usprawnienia? Ja rozumiem sformułowanie zagrać jako skorzystać. Ale może źle?
Źle interpretujesz. To tłumacz się trochę zapędził, nic więcej. Kupno karty to to samo co jej zagranie i warunek musi być spełniony. Poza tym, nie przyjrzałeś się temu, co napisałem na początku swojego postu - po diabła miałbyś dodatkowo kupować kartę, którą już masz na ręku? Czemu miałoby to służyć jeśli nie zagraniu jej?
MisterC pisze:Wygląda na to, że rozróżnienie jest u nas, bo pani w szkole zawsze zaznaczała powtórzenia na czerwono.
:lol:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
mko13
Posty: 93
Rejestracja: 07 lis 2014, 23:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: mko13 »

Dziękuję za odpowiedzi.

Ustosunkuję się do kwestii:
Poza tym, nie przyjrzałeś się temu, co napisałem na początku swojego postu - po diabła miałbyś dodatkowo kupować kartę, którą już masz na ręku? Czemu miałoby to służyć jeśli nie zagraniu jej?

Moja interpretacja też ma sens. To, że mam karty na ręce to nie oznacza, że mogę z niej korzystać. Przecież w mojej interpretacji, mogło być tak, że najpierw staję na odpowiednie pole i kupuję kartę i powiedzmy, że w tym momencie nie spełniam warunku zagrania karty. Ale np za 2 rundy już ten warunek będę spełniał i z karty będę mógł korzystać i nie będę musiał już wtedy stawać na pole z małym usprawnieniem. No i właśnie stąd moje pytanie o interpretacje tej kwestii.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Ok, ale to nie w tej grze. :)

P.S. Jednak muszę spróbować tak zagrać.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
gurgo
Posty: 23
Rejestracja: 10 lut 2015, 12:09

Re: Agricola

Post autor: gurgo »

Mam następujące problemy i chętnie poznam wasze opinie na ten temat.

Mam przykładowo 3 członków rodziny.
1 wysyłam po drewno
2 wysyłam po gline
a 3 łowie ryby.

pytanie
czy jeśli "idę" po drewno to mogę go odrazu zabrać czy muszę wszystkich wysłać do "roboty" i póżniej czerpać zyski ???
Bo jak biorę odrazu drewno to tym drewnem mogę już coś zrobić np wybudować ogrodzenie przykładowo 2 członkiem ??? (w tej samej rundzie )

Czy można przebudować w 1 akcji z izby drewnianej na glinianą i z glinianą na murowaną ?? i ile jaki koszt bo nie do końca rozumiem (np.1 trzciny + przykładowo 3 gliny czy 3 trzciny i 3 gliny) gdy chce rozbudować 3 chaty.

Dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Dobra z akcji pozyskujesz od razu. Następny członek rodziny może już z nich skorzystać w tej samej rundzie.

Nie można w jednej akcji przebudować drewnianej chaty na kamienny dom.

Jeśli masz chatę glinianą składającą się z 3 izb i przebudowujesz na kamienny dom, to wymagany koszt to 3 kamienie (tyle ile izb) + 1 trzcina (zawsze jedna). Jeśli masz chatę drewnianą składającą się z 4 izb, to przebudowa będzie kosztować 4 gliny + 1 trzcina.
Ostatnio zmieniony 05 maja 2015, 08:58 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

romeck coś pokręcił, jeśli chodzi przebudowy. Możesz przebudować w jednej akcji glinianą chatę na kamienną. Nie możesz natomiast przeskoczyć etapu, tj. z drewnianej natychmiast na kamienną.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Agricola

Post autor: romeck »

Hehe, oczywiście, przejęzyczenie. Poprawione, dzięki.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
gurgo
Posty: 23
Rejestracja: 10 lut 2015, 12:09

Re: Agricola

Post autor: gurgo »

Dziękując za odpowiedzi mam kolejne pytanie bo instrukcja nie zakazuje tego a mianowicie

Czy jak powiększam rodzinę:
a)biorę tylko 1 nowego członka???

b) mogę wziąć więcej (mam więcej niż 1 pusty pokój)
/może urodziły się bliźniaczki\ :) :P ??
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Agricola

Post autor: GrzeL »

gurgo pisze:Dziękując za odpowiedzi mam kolejne pytanie bo instrukcja nie zakazuje tego a mianowicie

Czy jak powiększam rodzinę:
a)biorę tylko 1 nowego członka???

b) mogę wziąć więcej (mam więcej niż 1 pusty pokój)
/może urodziły się bliźniaczki\ :) :P ??
a)

Przeczytaj instrukcję jeszcze raz, bo zadajesz pytania, na które są w niej odpowiedzi.

Instrukcja nie zabrania wywrócenia stołu z grą, jak przegrywamy.
gurgo
Posty: 23
Rejestracja: 10 lut 2015, 12:09

Re: Agricola

Post autor: gurgo »

no tak przepraszam pisze w liczbie pojedynczej a i jest ilustracja.
jeszcze raz przepraszam i dziękuje .
Qstom
Posty: 10
Rejestracja: 29 cze 2015, 16:51

Re: Agricola

Post autor: Qstom »

Witam.

Można chamsko blokować czyjeś ruchy? Np. wiem, że kolega chce zbudować izbę, a ja mimo tego że nie mam na to surowców zabieram mu członkiem rodziny tą akcję, jest taka możliwość? To samo pytanie do reszty akcji, z tego co wiem to jedynie czego nie mogę to blokować powiększania rodziny jeśli nie mogę sam tego już robić? Jeśli nie mam miejsca na nowego członka rodziny, ale mam jeszcze tylko 4 członków, a nie full, czyli 5 to też nie mogę zablokować tej akcji?

Ogólnie pytanie chyba jest, czy mogę stawiać członka rodziny na akcji jeśli sam tej akcji nie mogę wykonać
ODPOWIEDZ