RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: andruty007 »

Szukam dobrej karcianki która:
- Ma krótki setup
- oferuje zaawansowane zagrania przy lepszym poznaniu gry (kombosy, wiele taktyk etc)
- Jest w polskiej wersji językowej
- Nie straszy oprawą graficzną
- Można do niej siąść z nowym graczem i nie będzie problemu z nauczeniem go gry
- Dobrze chodzi głównie na 2 i 3 graczy (dobre 70% rozgrywek to rozgrywki we dwoje)

Wybrałem wstępnie RtfG, Pory roku i Innowacje ale każda opinia się przyda. Czym te gry głównie różnią się od siebie?
Using Tapatalk
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: misioooo »

Posiadam (i grywam sporo) Innowacje oraz RftG.
RftG - genialne jak dla mnie. Niestety wytłumaczenie nowemu jest trudne i potrafi nowicjuszy zniechęcić bardzo mocno. U mnie małżonka przy tłumaczeniu zasad wymiękała, graliśmy pierwszą partię w "otwarte karty", mówiłem jej co może zrobić, czy wg mnie warto czy nie, dlaczego tak a nie inaczej, co te symbole oznaczają. I zaskoczyła :) Druga partyjka już normalnie rozegrana. Teraz sama proponuje ten tytuł jako umilenie wieczoru (a była na starcie na zdecydowane "NIE!"). niby losowa, ale wg statystyk losowość ma tylko/aż 11% wpływu na zwycięstwo - czyli liczy się ogranie, poznanie kart etc.
Innowacje - bardzo przyjemne. Wytłumaczenie zasad to 10-15min max. Plansze pomocy gracza są bardzo fajne i jasno opisują co można i jak to robić. Gra nabiera rumieńców jak już się karty pozna - można coś spróbować poplanować i wdrażać sukcesywnie nasz niecny plan (przy 2 graczach to najlepiej wychodzi, czym więcej osób tym większy chaos się robi, ale też pozytywnie). Uwaga - gra potrafi być bardzo wredna! Jedną akcją możemy oponentowi któremuś wyczyścić stół ;P Nie polecam do grania z obrażalskimi. Poza tym bardzo ładna oprawa wizualna jak dla nas, przyjemna rozgrywka. Występuje niestety syndrom tłuczenia lidera, ale nie ma tragedii.

W Pory Roku nie grałem. Planowałem je zakupić, głównie ze względu na grafikę. Zrezygnowałem po obejrzeniu kilku rozgrywek. W tym jest chyba więcej matematyki niż grania jako takiego ;P Zaznaczam, że nie grałem, odniosłem takie wrażenie oglądając jak inni grają.

Podsumowując - polecam RftG jak najbardziej, ale trzeba się liczyć z trudnymi początkami. Gra jest jak dla mnie genialna. Polecam innowacje jak najbardziej - bardzo sympatyczna i ładna gierka, która wymusza odpalenie kilku zwojów mózgowych i posiada sporo interakcji (pozytywnej jak i negatywnej). W RftG interakcji jest znacznie mniej i jest ona dosyć subtelna (trzeba obserwować co robi oponent, starać się przewidzieć jego akcje etc). Przy Race dodatki ARC1 umożliwiają zwiększenie interakcji o podbijanie światów przeciwnika. Przy Twoich wymaganiach - ja bym bardziej skłaniał się ku Innowacjom. RftG jest genialny, ale na 2 osoby. Grałem raz we 3 i raz w 4... I więcej tak nie zagram, tylko 1vs1. Mi się nie podoba na więcej graczy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: Perpetka »

RftG nie bardzo spełnia postulat "łatwych zasad". Dobra gra, ale początkującego może przestraszyć.
Innowacje w pierwszym kontakcie mogą też przestraszyć, ale w sumie są proste.
Obie te gry oceniam na 10/10.
Natomiast Pory roku jakiegoś wielkiego wrażenia na mnie nie zrobiły. Są za to najładniejsze.
Wszystkie 3 można spróbować online (bga i polpoul.com).
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: ahrian »

z tej trójki poleciłbym RftG. klasa sama dla siebie. regrywalna, po pierwszych kilku partiach jest naprawdę intuicyjna i w każdej partii dzieje się coś innego. cztery dodatki, piąty w drodze, co prawda średnio z ich dostępnością, ale nawet podstawka to przynajmniej kilkanaście partii, zanim można zdecydować się na dodatek. must have każdej kolekcji.

Innowacje to masa negatywnej interakcji, którą nie każdy lubi, a i karty potrafią się opatrzeć już po paru partiach. z jednej strony to dobrze - bo można oczekiwać czegoś fajnego, z drugiej strony - niekoniecznie, szybciej się nudzi. zwyczajnie brakuje dodatków wydanych w Polsce. nie zmienia to faktu, że gra jest świetna i bardzo dobrze sprawdza się do gry w duecie (i w takim zestawieniu bym ją polecał).

Seasons ma spory donwtime przy grze powyżej dwóch osób, przynajmniej u nas tak było. oprócz tego ładne, dość proste i regrywalne. wg mnie również raczej dla pary graczy, niż dla większej ilości.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: donmakaron »

andruty007 pisze:Szukam dobrej karcianki która:
- Ma krótki setup
- oferuje zaawansowane zagrania przy lepszym poznaniu gry (kombosy, wiele taktyk etc)
- Jest w polskiej wersji językowej
- Nie straszy oprawą graficzną
- Można do niej siąść z nowym graczem i nie będzie problemu z nauczeniem go gry
- Dobrze chodzi głównie na 2 i 3 graczy (dobre 70% rozgrywek to rozgrywki we dwoje)
Na moje to szukasz RftG. Setup to tasowanie kart i wyłożenie kupki żetonów na stół. Rozwija skrzydła wraz z ograniem, jest po polsku, oprawa jest oldschoolowa ale klimatyczna, zasady nie powalą przy pierwszym podejściu, a wariant na 2 graczy to ponoć sam cymes (sam grywać okazję miałem raczej tylko w 4 osobowym składzie). Chyba najlepiej się sprawdzi, choć wszystkie trzy gry są świetne i warte poznania.

Nowy gracz grając z doświadczonymi zgubi się w Innowacjach, na dwójkę graczy to też nie taka frajda, choć gra (moim zdaniem) ma jedną z ciekawszych mechanik ever. To co się dzieje na stole przy dobrych partiach jest nie do opisania słowami. Dynamika rozgrywki jest zdecydowanie największa z pośród tych trzech tytułów.

Seasons (czy też Pory Roku) za to są typowym składaniem wielokartowych kombosów. W RftG niby też, ale tam raczej budujemy sprawną, skoncentrowaną maszynkę. W Seasons wypijamy eliksir, który pozwoli nam założyć naszyjnik, który (jak skorzystamy z pomocy sprzymierzeńca) pozwoli nam dostać milion żetonów, za kótre postawimy szkatułę, która... i tak dalej. Do tego jest to gra o najbardziej odczuwalnej negatywnej interakcji (z tematowej trójki oczywiście), gdzie kradzież punktów, niszczenie przeciwnikom kart, podbieranie zasobów i uniemożliwianie zagrywania kart to najlepsza droga do zwycięstwa (i dostania po głowie ;-) ). No i jest to gra najmniej karciana z tych trzech.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: Perpetka »

No właśnie do RftG dodatki (angielskie) zupełnie nie są dostępne, a po polsku nawet nie są zapowiedziane. A goła podstawka nie jest aż tak fajna, jak kompletny pierwszy arc.
Dodatek do Innowacji moooże wyjdzie w tym roku.
Dodatki do Pór Roku już są dwa w wersji PL.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: Perpetka »

A, no i słusznie donmakaron zauważył, że Pory są mało karciane - masz kostki, plansze, żetony.
Obrazek

W Race masz karty i żetony punktów, w Innowacjach wyłącznie karty.
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: andruty007 »

Pory roku odrzucone, zostało RftG i Innowacje, cholera jest 50:50, żadna gra nie przekonuje mnie bardziej.. W międzyczasie doszło jeszcze Na chwałę Rzymu.
Using Tapatalk
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: misioooo »

Na Chwałę Rzymu miałem. Pozbyłem się, bo na 2 graczy jak dla mnie tragiczne. W pełnym gronie już znacznie lepiej. Gra pełna "przegiętych" kombosów, którymi można popsuć zabawę innym (mniej obeznanym z kartami).
Dosyć trudno było mi tłumaczyć innym, że każda karta to 3-in-1 (ma 3 funkcje). Dla nowicjuszy odradzam, tytuł zdecydowanie (i to chyba nawet bardziej w mojej opinii) wymaga ogrania i poznania kart.

Rozwiązanie masz jedno - poszukaj tu na forum w dziale sprzedam RftG oraz Innowacji :) Kup obie i po temacie!
RftG gdzieś tu widziałem za 55zł z kartami zakoszulkowanymi...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: Andy »

andruty007 pisze:Pory roku odrzucone, zostało RftG i Innowacje, cholera jest 50:50, żadna gra nie przekonuje mnie bardziej.
Jeśli szukasz gry dobrej (nawet bardzo dobrej) - bierz Innowacje.
Jeśli szukasz gry wybitnej - bierz RftG.

A najlepiej - jak pisał misioooo - bierz obie! Nie da się w kółko grać w to samo (nawet w RftG :D )
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: misioooo »

Ja z małżonką w RftG praktycznie codziennie po razie :) Inne tytuły zwykle weekend exclusive only ;)
Da się w RftG grać ciągle (w samą podstawkę)... Przynajmniej mi i mojej lubej! Chociaż Ona chciałaby jeszcze codziennie w Innowacje tłuc... hehe. Ja Innowacje zostawiam na weekendy.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: donmakaron »

To ja dla kontrastu powiem, że RftG to gra bardzo dobra, a Innowacje są wybitne ;)

RftG bliżej do euro wyciskarki punktów ze skonstruowanego silniczka. Innowacje są bardziej płynne i elastyczne, trudno je do czegokolwiek porównać mechanicznie.

Przychylę się do zakupowej opinii- bierz obie ;) Warto.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: Andy »

misioooo pisze:Da się w RftG grać ciągle
No wiem przecież... ;) A że w realu nie zawsze można, to te pięć partii na Keldonie każdego dnia być musi! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
andruty007
Posty: 39
Rejestracja: 08 lut 2014, 13:32

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: andruty007 »

Też tak myślę żeby kupić obie.. Tylko która pierwsza? :D
Using Tapatalk
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: Andy »

Obie! :mrgreen:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: RftG vs Pory Roku vs Innowacje..

Post autor: misioooo »

Jak chcesz łatwiejszy start - Innowacje. Jednak obie jednocześnie to najlepsza opcja :) Są to zgoła różne gry, obie świetne moim zdaniem.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ