Znak Starszych Bogów / Elder Sign(Richard Launius, Kevin Wilson)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Bary »

Mam pytanko dla fanów gier na bazie Lovecrafta, którzy maja zarówno Elder Sign jak i EH. Czy w przypadku posiadania Eldritch Horror jest sens w inwestowanie w Elder Sign? Nie chodzi o to czy ES jest prostsza, ale czy rozgrywka nie jest na tyle zbliżona, że i tak będziemy sięgać wyłącznie po jeden tytuł.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Bogenhafen
Posty: 113
Rejestracja: 02 lut 2013, 10:38
Lokalizacja: Katowice i okolice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Bogenhafen »

U nas Eldritch stanowi głównie danie wieczoru, Znak jest za to idealny późną porą, kiedy chce się jeszcze zagrać w coś fajnego, ale krótkiego i mniej angażującego, ale dalej w "klimatach". Mam oba tytuły na półce i oba dalej lądują na stole.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: galthran »

Nie wiem jak to jest z EH, ale ja posiadam AH i niedawno dokupiłem sobie ES. Znak Sstarszych Bogów to bardzo prosta kościanka na 45-60 minut z błyskawicznym setupem. Z drugiej strony masz postacie, grafiki i klimat znany z innych produkcji lovecraftowskich od FFG. Wszystko opiera się o kości - zawsze jest dostępnych minimum 6 lokacji (przygód), na każdej z nich masz zadania do wykonania - czyli nic innego jak listę wyników rzutu kośćmi, które należy osiągnąć, aby przygodę pomyślnie przejść. Mimo, że EH uważa się za lekko lżejsze od AH, to nadal rozgrywka prostotą nie zbliży się do ES. Jeśli szukasz czegoś dużo szybszego w klimacie lovecrafta, bo nie zawsze masz tyle czasu żeby rozegrać partię na kilka godzin, to ES jest do tego idealne. Ja w każdym razie nie żałuję zakupu.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: bartek_mi »

Grisznak pisze:Super. Przyznam, że rozważałem już opcję zakupu w oryginale, bo nie byłem pewien, czy się Galakta zdecyduje, ale skoro tak, to poczekam. Coś mi mówi, że trzeba będzie zrobić miejsce w pudełku, żeby to wszystko w nim teraz zmieścić, bo z tego co piszą wynika, że dodatek wprowadza niemal 200 nowych kart.
A ja znajac gaklakte pedem kupilem wersje eng :) - jak sie pojawi pl to eng nie da rady zanabyc :)

Wszytko sie miesci do podstawki (mowie o wersji eng). Mam w pudlo wstawione pudeleczko od 1 dodatku, karty w woreczkach strunowych.

edit: zagralem 1 partie dwusobowa - gra nas sponiewierala jak nigdy :) nie pamietam zebym tyle razy zginal. chyba trzeba na poczatek wybrac zieloone karty...
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Bary »

galthran pisze:Znak Sstarszych Bogów to bardzo prosta kościanka na 45-60 minut z błyskawicznym setupem. Z drugiej strony masz postacie, grafiki i klimat znany z innych produkcji lovecraftowskich od FFG.
Jako fan Lovecrafta i zagorzały gracz w EH postanowiłem wypróbować Elder Sign. Z tym, że gra jest dość prosta i szybka się zgodzę (swoją drogą, jak na kooporację, jest wiele za prosta). Za nic natomiast nie mogę wyczuć klimatu. Ot, stawiamy badacza na którąś z kart i rzucamy. Jak szczęście nam dopisze, to przygoda zaliczona, jak nie, to coś tam tracimy i tak w kółko (ewentualnie możemy pójść do wyjścia, jako urozmaicenie). Brakuje otoczki fabularnej, a także większej gamy wyborów, bardziej zróżnicowanych akcji. Karty czarów i przedmiotów także są mało zróżnicowane i duża część robi to samo (dodaje jedną lub dwie kości). Słyszałem, że dodatki nieco komplikują rozgrywkę, ale czy także urozmaicają?
Ostatnio zmieniony 07 mar 2015, 20:23 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Maxxx76 »

Nie bardzo... Niestety
Może nowy dodatek to zmieni?
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Gabriel »

Gram w wersję Androida, od Azatotha wzwyż. Jakieś 70% zwycięstw. Jak przegrana, to tylko przez masakryczne rzuty. Brak mi tu trochę pseudo silniczka jak w Ghost Stories, aby ograniczać los w dłuższym terminie.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: donPedro »

Czy ktoś jeszcze miał okazję wypróbować Gates of Arkham? Jak wrażenia?
Awatar użytkownika
panda_09
Posty: 180
Rejestracja: 27 sty 2014, 11:12
Lokalizacja: b-stok
Been thanked: 3 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: panda_09 »

Pojawiła się zapowiedź Bram Arkham PL:
http://galakta.pl/wyjdz-na-ulice-przekletego-miasta/

III/IV kwartał 2015 - na święta jak znalazł :mrgreen:
3trolle -7.00% (chętnie pomogę ;)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Maxxx76 »

I to jest bardzo dobra wiadomość :-)
Awatar użytkownika
Desaix1800
Posty: 284
Rejestracja: 01 mar 2011, 18:07
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Desaix1800 »

Super :)

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: aryann »

https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... ns-of-ice/

Nowy dodatek w drodze!
Po pierwszym dodatku były wątpliwości czy tytuł będzie dalej rozwijany, a tu proszę, już trzeci dodatek zapowiedziany. Czekam na PL drugiego dodatku i tym na pewno też się zainteresuję.
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: AnaCross »

Tylko szkoda, że drugi dodatek będzie po polsku nie wiadomo kiedy :/ Na stronie Galakty od jakiegoś czasu wisi, że będzie wydany w 2016 roku~~ A nie chcę zbytnio mieszać wersji językowych.
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Bardok »

Mam pytanie do ludzi posiadających dodatek Nieznane Siły:
w wielu miejscach można przeczytać, że ten dodatek naprawia minusy podstawki, że bez niego nie ma sensu grać itp.

Ktoś może wyjaśnić co takiego zmienia i czemu jest niezbędny? Grałem jedynie w podstawkę.
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: aryann »

Opinia ta wydaje mi się bardzo przesadzona. Ten dodatek to po prostu "więcej" a nie "lepiej". Nie ma tu jakiejś nowej rewolucyjnej mechaniki, która wywraca grę do góry nogami. Nowe lokacje, nowi bohaterzy, nowi Przedwieczni.
Pisze to osoba, która już spokojnie grała 20-30 razy w ten tytuł w różnych gronach. Tak krótko: lepiej mieć jak nie mieć ten dodatek, ale gra nadal będzie bardzo dobra tylko na podstawce.
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Jacek_PL »

Jeśli chodzi o dodatek "Nieznane Siły" to tym co ma naprawiać grę są nowe karty mitów. Gra w wersji "podstawkowej" jest bardzo łatwa, z nowymi kartami mitów jest już tylko łatwa. Jest też podkręcony poziom trudności w nowych kartach przygód, ale te po prostu muszą się trafić w trakcie gry co przy ich ilości wcale nie jest takie proste.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 32 times
Been thanked: 27 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: the_ka »

Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: Tycjan »

Pokusiłem się na opisanie nie tylko drugiego dodatku, ale całej serii. Ostrzegam dużo tekstu, dużo zdjęć, ale jest ona tego warta :)
Link: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... ych-bogow/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: misioooo »

Ja się pokusiłęm popełnić wkładkę do pudłą podstawki... Mieści się na pewno podstawka + nieznane siły. Bramy Arkham też powinny wleźć! (oczywiście zakładam karty zakoszulkowane, bo bez nich to luz - jeszcze ze 3x "nieznane siły" wlezą).
Wypraska ma dwa poziomy. Wykonana domowymi, tajnymi metodami zgodnie z przepisem pradziada "Złota Rączka".
1. Tektura introligatorska 2mm (tylko to było z moich zapasów materiałów DIY... czekam na dostawę pianek, kartonóœ etc)
2. Nożyk "castorama" tapeciarski (z kilkoma ostrzami jeszcze nieużywanymi, tępe "szarpią" tekturę)
3. Klej Magic (a jak - lepszy od kropelki, kleii świetnie i po wyschnięciu bezbarwny)
4. Stara, drewniana deska do krojenia chleba jako podkładka do cięcia (a co ma tak leżeć w szafie nieużywana...)
Spoiler:
@Tycjan - świetny tekst. Przez Ciebie chcę jeszcze bardziej Bramy Arkham... Musisz mi teraz je zakupić, bo to Twoja wina! :twisted:

--UWAGA--
Zakoszulkowane duże karty w Swan Panasia 120x70 (koszulki niemal idealnie pasują "na styk" po wysokości) i Bramy Arkham raczej nie wejdą bez modyfikacji mojej wkładki... Bez koszulek luz, ale z tymi grubymi Panasiami - niet.
Ostatnio zmieniony 24 mar 2016, 13:08 przez misioooo, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: akahoshi »

Czy posiadając w swojej kolekcji Eldritch Hirror, "opłaca" mi się inwestować w "Znak..."?
Wiem, że w tym drugim tytule znacznie łatwiej wygrać.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: misioooo »

akahoshi pisze:Czy posiadając w swojej kolekcji Eldritch Hirror, "opłaca" mi się inwestować w "Znak..."?
Wiem, że w tym drugim tytule znacznie łatwiej wygrać.
To są całkiem inne gry...
Przeczytaj recenzję Tycjana podlinkowaną kilka postów wyżej - w zasadzie masz tam komplet zasad opisany. Obejrzyj sobie gameplay na youtube i zdecyduj, czy to coś dla Ciebie czy też za lekki/losowe/kolorowe/ciemne/proste/skomplikowane... etc.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Tycjan »

misioooo pisze:... @Tycjan - świetny tekst. Przez Ciebie chcę jeszcze bardziej Bramy Arkham... Musisz mi teraz je zakupić, bo to Twoja wina! :twisted:
Dziękuję :) A co do kupowania, to ja tylko kuszę... ;)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Bardok »

Dzięki Tycjan! Bardzo fajne podsumowanie całości z dodatkami!
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Elder Sign - Znak Starszych Bogów (nowy Lovecraft od FFG

Post autor: Bary »

akahoshi pisze:Czy posiadając w swojej kolekcji Eldritch Hirror, "opłaca" mi się inwestować w "Znak..."?
Wiem, że w tym drugim tytule znacznie łatwiej wygrać.
Kilka postów temu opisałem wrażenia z perspektywy osoby, która ma trochę przygód z Eldritch za sobą i sięgnęła po E S.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Elder Sign (nowy Lovecraft od FFG)

Post autor: misioooo »

Bary pisze:Jako fan Lovecrafta i zagorzały gracz w EH postanowiłem wypróbować Elder Sign. Z tym, że gra jest dość prosta i szybka się zgodzę (swoją drogą, jak na kooporację, jest wiele za prosta). Za nic natomiast nie mogę wyczuć klimatu. Ot, stawiamy badacza na którąś z kart i rzucamy. Jak szczęście nam dopisze, to przygoda zaliczona, jak nie, to coś tam tracimy i tak w kółko (ewentualnie możemy pójść do wyjścia, jako urozmaicenie). Brakuje otoczki fabularnej, a także większej gamy wyborów, bardziej zróżnicowanych akcji. Karty czarów i przedmiotów także są mało zróżnicowane i duża część robi to samo (dodaje jedną lub dwie kości). Słyszałem, że dodatki nieco komplikują rozgrywkę, ale czy także urozmaicają?
Ciekawe... W Eldritch co się robi? Stawiasz badacza na polu jakimś, turlasz i albo ci się uda, albo nie. Ewentualnie uzywasz przedmiotu czy innego diabelstwa, aby rzut "dopakować" jakoś :) Fabuła? jaka fabuła? Fabułę i klimat tworzą gracze. Jak nie chcą - to jej nie będzie. U mnie Znak wywołuje większe emocje niż Eldritch. Fabułę znam - jest ładnie jej zarys w instrukcji opisany. Podobnie jak w Eldritchu (czy Horrorze w Arkham).

Dla mnie te gry są na tyle różne, że jak ktoś ma ekipę do grania w to i w tamto - to śmiało może mieć obie.

Co do dodatków - to chyba najnowszy - Bramy Arkham zmienia najwięcej i znacznie utrudnia grę... Zresztą poczytajcie tekst Tycjana - pięknie to tam opisał :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ