7 Cudów Świata / 7 Wonders (Antoine Bauza)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
b3r53rk3r
Posty: 143
Rejestracja: 12 sie 2014, 00:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: b3r53rk3r »

Bea pisze:
b3r53rk3r pisze:Cześć wszystkim :) Nakładem swojej pracy przetłumaczyłem na język polski świetną kartę pomocy gracza (zawiera info ze wszystkich dodatków - prócz Babel). Zapraszam do zasysania :) Oczywiście sugestie co do poprawek lub literówek są mile widziane :)

https://boardgamegeek.com/filepage/1150 ... dow-swiata
Fajne, ale szkoda, że nie jest formatu A4, wtedy może czcionka byłaby większa. A tak to na kartce mam sporo wolnego miejsca, a literki malutkie...
Dokument jest przystosowany do wydruku w wymiarze 28x28 czyli zalecany wydruk na papierze A3 (wtedy tekst jest dobrze widoczny). Ale zawsze możesz sobie inaczej poradzić, np. pociąć obraz karty na 4 kolumny, wtedy spokojnie upakujesz to na kartce A4 i będzie to lepiej widoczne.
Zawsze wybieram czerwone.
Moja skromna kolekcja
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: sillue »

b3r53rk3r pisze:Cześć wszystkim :) Nakładem swojej pracy przetłumaczyłem na język polski świetną kartę pomocy gracza (zawiera info ze wszystkich dodatków - prócz Babel). Zapraszam do zasysania :) Oczywiście sugestie co do poprawek lub literówek są mile widziane :)

https://boardgamegeek.com/filepage/1150 ... dow-swiata
rozwiązuje problem nowych graczy:

gdzie znajdę wyjaśnienie?

tu albo tu albo tu... :)

dzięki.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Furia »

b3r53rk3r pisze:Cześć wszystkim :) Nakładem swojej pracy przetłumaczyłem na język polski świetną kartę pomocy gracza (zawiera info ze wszystkich dodatków - prócz Babel). Zapraszam do zasysania :) Oczywiście sugestie co do poprawek lub literówek są mile widziane :)

https://boardgamegeek.com/filepage/1150 ... dow-swiata
Świetna rzecz dla nowych graczy. Dzięki.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Legun »

Przyłączę się do podziękowań. Jutro drukuję by mieć pod ręką na sobotę :).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Kowal »

Świetna ściągawka, ale gdyby ktoś przygotowywał ją pod A4 to chętnie bym przyjął taką wersję, bo chwilowo nie mam za bardzo czasu z tym się bawić :(
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Veridiana »

Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Miszon »

Mam pytanko szybkie, może ktoś zna odpowiedź.
Chodzi o zasady 7 Wonders:
w instrukcji jest na ostatniej stronie odnośnie kart II ery, które produkują różne rodzaje surowców, z których wybieramy jeden w turze, że te surowce nie podlegają handlowi.
Wydaje mi się, że podobnie powinno być z kartami I ery, czyli Glinianką, Wyrobiskiem, Plantacją Drzew, Kopalnią, etc. Gdyby było inaczej, każdorazowo gracz posiadający daną budowlę musiałby deklarować na początku tury, co produkuje jego budowla, albo sąsiedzi musieliby się go o to pytać, bo nie wiedzieliby czy mogą wystawić daną kartę. Mam wrażenie, że to okropnie zmulałoby rozgrywkę, dlatego uważam że chyba w instrukcji zapomniano napisać, że ogólnie te karty nie biorą udziału w handlu.
Dobrze myślę?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Morsereg
Posty: 339
Rejestracja: 08 maja 2015, 18:12
Has thanked: 2 times
Been thanked: 10 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Morsereg »

a czy czasem nie chodzi o zolta karte, ktora produkuje jeden z podstawowych czterech surowcow?
tymi nie mozna handlowac, sa przeznaczone tylko dla osoby ktora ta karte posiada.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Miszon »

No tak, akurat w drugiej erze to Rynek i Karawanseraj są takimi kartami.
Ale co z tymi w pierwszej?
Jak to w praktyce wygląda? Przecież skąd mam wiedzieć, czy mogę kupić od kogoś drewno, skoro on nie produkuje drewna tylko rudę (biorąc na przykład Leśną Jaskinię)?
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: badziej »

Z żółtych kart korzysta tylko właściciel, a nie sąsiedzi.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Miszon »

Heh, nie o to pytałem, tylko o brązowe karty I ery ;-) .

Ale już mi na fejsie wyjaśniono, że to kupujący musi wybrać jeden z dwóch surowców i właściciel nie może go tu w żaden sposób zablokować dyktując mu, który jest dostępny. Bo myślałem, że to działa w ten sposób.
Czyli ograniczenie dotyczy jedynie tego, że nie może kupić obu, a nie że ktoś mu podyktuje, który ma kupić.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: REBEL.pl »

Miszon pisze:Mam pytanko szybkie, może ktoś zna odpowiedź.
Chodzi o zasady 7 Wonders:
w instrukcji jest na ostatniej stronie odnośnie kart II ery, które produkują różne rodzaje surowców, z których wybieramy jeden w turze, że te surowce nie podlegają handlowi.
Wydaje mi się, że podobnie powinno być z kartami I ery, czyli Glinianką, Wyrobiskiem, Plantacją Drzew, Kopalnią, etc. Gdyby było inaczej, każdorazowo gracz posiadający daną budowlę musiałby deklarować na początku tury, co produkuje jego budowla, albo sąsiedzi musieliby się go o to pytać, bo nie wiedzieliby czy mogą wystawić daną kartę. Mam wrażenie, że to okropnie zmulałoby rozgrywkę, dlatego uważam że chyba w instrukcji zapomniano napisać, że ogólnie te karty nie biorą udziału w handlu.
Dobrze myślę?
Jest dokładnie tak jak napisano w instrukcji, ta zasada dotyczy tylko i wyłącznie kart z II ery. W przypadku kart z pierwszej ery (brązowych) normalnie podlegają one zasadom handlu, a to gracz kupujący surowiec wybiera który z nich ma zamiar nabyć. Dają one właścicielowi możliwość wyboru surowca, który produkują, tym samym zwiększając elastyczność jego stylu gry, ale przeciwnikom ułatwiają handel.
Dodatkowo w instrukcji znajduje się zapis:

"Gracz może odkupić od sąsiadujących miast następujące surowce:
• surowce wytwarzane przez miasto (jakie zaznaczono na planszy Cudu)
• surowce z jego brązowych kart
• dobra z jego szarych kart"


oraz

Nie można jednak odkupić surowców wytwarzanych przez budowle handlowe (żółte) albo przez Cuda – są one zarezerwowane dla ich właściciela."
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1015 times
Been thanked: 492 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Miszon »

OK, dziękuję za dokładne wyjaśnienie włącznie z pokazaniem, gdzie to napisane :-) .

Moja nadinterpretacja, przyznaję. Wynikła ona z przeczytania kolejny raz tej instrukcji skróconej, przez co zapomniałem co wcześniej czytałem w pełnej :oops: .
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Wroobel »

Jestem fanem podstawki a odnośnie dodatków moja opinia jest taka: Liderzy trochę ożywili grę a każdy następny dodatek już wnosił coraz mniej do rozgrywki.
Ostatnio zagrałem tylko z liderami w 6 osób i karty ledwo zmieściły nam się na stole :)
pioma10
Posty: 299
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: pioma10 »

Wroobel pisze:Ostatnio zagrałem tylko z liderami w 6 osób i karty ledwo zmieściły nam się na stole :)
Trzeba kupić większy stół :).
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Bary »

Czy wyszły dodruki do 7 Cudów PL z jakimiś poprawkami? Przymierzam się do kupna i chciałbym wiedzieć, czy muszę zwrócić na coś uwagę.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: uocie »

Robiłem porządki w kolekcji na BGG i zauważyłem taki geek rating 7 Cudów ;)

Obrazek
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: tomasz86 »

Mam pytanie bo chce skompletowac 7 cudow swiata z dodatkami, na co powinienem zwrocic uwage? Bo sa karty po polsku i sa karty po angielsku.....
Awatar użytkownika
Marudka
Posty: 138
Rejestracja: 13 lip 2015, 09:09
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: Marudka »

Poprawcie mnie jeśli się mylę :wink:

Podstawa: została wydana zarówno po angielsku jak i po polsku

Liderzy - w wersji pl nazwy kart są po angielsku, ale są to po prostu imiona
Miasta - w wersji pl nazwy kart są po angielsku, może trochę się to gryzie, ale nie przeszkadza
Babel - po polsku
Wonder pack - nie widziałam wersji polskiej, ale to po prostu 4 tekturki cudów + 4 karty, a na stronie rebela jest instrukcja

Generalnie w 7 cudach jedyny tekst na kartach to ich nazwy.
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: maziol88 »

Hej
Czy grał ktos z was moze z nieoficjalnym dodatkiem ''myths" ?
Jesli tak to potrzeboje pomocy:
Przed pierwsza erą dobieramy po 3 karty mitow, wybieramy jedna i reszte tak jak w liderach przekazujemy graczowi sasiadujacemu z nami, do momentu gdy nie dobierzemy 3 kart. Nastepnie w zaleznosci od panteonu jakim gramy wystawiamy te karty, i do tego momentu wszystko rozumiem, ale jak jest z poczatkiem ery drugiej i 3 ? Czy karty dobieramy na nowo z tali do 3 na rece i rozpoczynamy draft normalnie czy z kart ktore wybralismy na samym poczatku ? Tzn ze w drugiej erze robimy draft z dwuch kart a w trzeciej poprostu dostajemy karte od sasiada ?

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka
aigimig
Posty: 408
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: aigimig »

maziol88 pisze:Hej
Czy grał ktos z was moze z nieoficjalnym dodatkiem ''myths" ?
Jesli tak to potrzeboje pomocy:
Przed pierwsza erą dobieramy po 3 karty mitow, wybieramy jedna i reszte tak jak w liderach przekazujemy graczowi sasiadujacemu z nami, do momentu gdy nie dobierzemy 3 kart. Nastepnie w zaleznosci od panteonu jakim gramy wystawiamy te karty, i do tego momentu wszystko rozumiem, ale jak jest z poczatkiem ery drugiej i 3 ? Czy karty dobieramy na nowo z tali do 3 na rece i rozpoczynamy draft normalnie czy z kart ktore wybralismy na samym poczatku ? Tzn ze w drugiej erze robimy draft z dwuch kart a w trzeciej poprostu dostajemy karte od sasiada?
Instrukcja pisze: 1. Each player is dealt a hand of 3 randomly distributed myth cards. Cards not dealt are set aside for later.
2. Players select 1 card each and place it in front of them face down. The remaining 2 cards are passed to the adjacent player, in the direction
indicated on the back of the card (counterclockwise in age I & III and clockwise in age II).
3. Players select 1 card each from the 2 new cards and place it in front of them face down. The remaining 1 card is passed to the adjacent player
in the same direction.
4. Players place the last card in front of them face down, so that each player has a hand of 3 myth cards.
5. Players repeat steps 1-4 at the beginning of every age, so that each player receives a total of 3 hands of 3 cards (one hand per age) throughout
the course of the game.
My graliśmy tak, że po każdej erze zbierasz wszystkie karty Myths, przetasowujesz i rozdajesz każdemu po 3. Przy małej liczbie graczy może wystarczy kart, żeby dobierać ciągle nowe ale przy większym składzie musisz przetasowywać, bo potrzeba 9 kart na gracza (po 3 karty w każdej erze) a w całym dodatku jest ich 35.
maziol88
Posty: 24
Rejestracja: 31 gru 2013, 12:31

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: maziol88 »

aigimig pisze:
maziol88 pisze:Hej
Czy grał ktos z was moze z nieoficjalnym dodatkiem ''myths" ?
Jesli tak to potrzeboje pomocy:
Przed pierwsza erą dobieramy po 3 karty mitow, wybieramy jedna i reszte tak jak w liderach przekazujemy graczowi sasiadujacemu z nami, do momentu gdy nie dobierzemy 3 kart. Nastepnie w zaleznosci od panteonu jakim gramy wystawiamy te karty, i do tego momentu wszystko rozumiem, ale jak jest z poczatkiem ery drugiej i 3 ? Czy karty dobieramy na nowo z tali do 3 na rece i rozpoczynamy draft normalnie czy z kart ktore wybralismy na samym poczatku ? Tzn ze w drugiej erze robimy draft z dwuch kart a w trzeciej poprostu dostajemy karte od sasiada?
Instrukcja pisze: 1. Each player is dealt a hand of 3 randomly distributed myth cards. Cards not dealt are set aside for later.
2. Players select 1 card each and place it in front of them face down. The remaining 2 cards are passed to the adjacent player, in the direction
indicated on the back of the card (counterclockwise in age I & III and clockwise in age II).
3. Players select 1 card each from the 2 new cards and place it in front of them face down. The remaining 1 card is passed to the adjacent player
in the same direction.
4. Players place the last card in front of them face down, so that each player has a hand of 3 myth cards.
5. Players repeat steps 1-4 at the beginning of every age, so that each player receives a total of 3 hands of 3 cards (one hand per age) throughout
the course of the game.
My graliśmy tak, że po każdej erze zbierasz wszystkie karty Myths, przetasowujesz i rozdajesz każdemu po 3. Przy małej liczbie graczy może wystarczy kart, żeby dobierać ciągle nowe ale przy większym składzie musisz przetasowywać, bo potrzeba 9 kart na gracza (po 3 karty w każdej erze) a w całym dodatku jest ich 35.
Dziekuje !!

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: 7 Wonders / 7 Cudów Świata

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Pisalem do kilku sklepow. NIestety sprzedaja tylko pojedyncze karty z dodatkami Liderzy i Miasta. Wie ktos gdzie moge kupic te karty. Albo moze ktos ma wieksza ilosc i podzieli sie z fanem.

7 Wonders: Leaders – Stevie (2011)
7 Wonders: Leaders – Nimrod (2014)
7 Wonders: Leaders – Wil (2014)
7 Wonders: Leaders – Louis (2012)
ODPOWIEDZ