Bora Bora (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: kwiatosz »

Czyli posiadam na tyle giętki umysł, że jest w stanie dowolne fakty z mojej pamięci nagiąć tak, żeby zgadzały się z moją teorią ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Bora Bora

Post autor: windziarz44 »

Fakt, temat klimatu trochę przegadaliśmy i w sumie to jeden z Naszych najdłuższych odcinków. Dziękujemy za takie komentarze na pewno pomogą przy kolejnych nagraniach.
Co do
Trolliszcze pisze:Ja myślę, że z tej recenzji wychodzą GŁÓWNIE Wasze preferencje :D
to się nie zgodzę. Bo jako, że to ja wprowadziłem grę do Naszych spotkań, byłem przekonany że Ciuniek wsiąknie i nie wyjdzie (właśnie ze względu na preferencje). No i wielki, ogromny szok.
Troliszcze, BartP no i oczywiście KubuśP - z Wami chętnie zagram, bo mi się grupa do tej gry mocno zawęziła :)
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Grał już ktoś z dodatkowymi pomarańczowymi bogami? Co nowi wnoszą do rozgrywki i czy warto zakupić?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Tomzaq pisze:Grał już ktoś z dodatkowymi pomarańczowymi bogami? Co nowi wnoszą do rozgrywki i czy warto zakupić?
Mam je od samego początku. Wnoszą malutko, acz bywa że istotnie - pozwalają zmodyfikować rzut kością o +/- 1. Działają podobnie jak żetony pomocników w Zamkach Burgundii, przy czym nie można zmieniać z 6 <--> 1. Żeton pomarańczowego boga dostaje się za wyrzucenie dubletu w kościach. Za wyrzucenie trzech takich samych wartości kości, dostaje się dwa pomarańczowe bogi.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Dzięki :)
Who is John Galt?
Posiadam
Siwariusz
Posty: 36
Rejestracja: 24 lis 2013, 00:21

Re: Bora Bora

Post autor: Siwariusz »

Mam pytanie co do fazy C. Najpierw rozpatrujemy tor pozycji i rozdajemy płytki kolejności. Płytki biżuterii i płytki zadań rozpatrujemy w kolejności przed fazą C czy już po nowym rozdaniu płytek kolejności po rozpatrzeniu toru pozycji?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Bora Bora

Post autor: tomb »

Rozpatrujemy w nowej kolejności.
A pytania o zasady zadajemy we właściwym dziale.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Siwariusz
Posty: 36
Rejestracja: 24 lis 2013, 00:21

Re: Bora Bora

Post autor: Siwariusz »

Sorry nie wiem jak to się stało, że otwarłem nie ten temat z wyszukiwarki co trzeba i dzięki za odpowiedź.
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Bora Bora

Post autor: okiemgekona »

cześć, mam pytanie co do zasad i kart bogów.
Zielony bóg - podwojenie akcji kobiety/mężczyny albo druga akcja kobiety/meżczyzny.
instrukcja mówi : możesz zagrać najwyżej jedną kartę zielonego boga w fazie B i użyć jej albo do podwojenia efektu k/m albo do użycia jednej dodatkowej zdolności k/m.

jak gracie?
czy mam rozumieć, że jeśli użyłem karty boga, żeby podwoić akcję kobiety, to nie mogę podwoić już drugą kartą akcji mężczyzny?
co w takim razie z ewentualnym użyciem fioletowego żetony z maską? można go użyć jako drugiego, czy nie można?

chyba, że zwrócenie uwagi na uzycie jednej karty miało na celu uświadomienie, że nie można sobie na przykład zwielokrotnić podwojenia do 4x, albo za kilka kart bogów zagrać 3, czy 4 różne akcje kobiety/mężczyzny.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Bora Bora

Post autor: farmer »

Obstawiam (i gram według) tą drugą możliwość,
tj. można użyć max 1 zielonej karty na kobiecie oraz max 1 zielonej karty na mężczyźnie.

Do głowy mi nie przyszło, aby rozumieć to inaczej :)... - aż do teraz. Zasiałeś we mnie ziarno wątpliwości :?

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

W fazie ludkowej możesz użyć co najwyżej jednego zielonego boga, czy to z karty, czy to z żetonu.
Możesz go użyć, aby:
1) podwoić działanie wybranego żetonu mężczyzny/kobiety
2) użyć drugiego mężczyzny/drugiej kobiety oprócz tego mężczyzny/tej kobiety, których używasz.
Czyli w przykładzie nr 2 możesz np. użyć jednego mężczyzny i za pomocą zielonego boga dwóch różnych kobiet, ale wtedy oczywiście ich działanie nie jest podwojone.

EDIT: Zdanie mówi:
"You can play at most ONE Green Good in Phase B and use it to..." itd.
Jeden zielony na fazę, nie więcej.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Bora Bora

Post autor: farmer »

Trolliszcze pisze: 2) użyć drugiego mężczyzny/drugiej kobiety oprócz tego mężczyzny/tej kobiety, których używasz.
Kurde, serio tak można? :O
No aż nie wierzę, że przegapiłbym coś takiego :( - była może jakaś zmiana zasad, czy coś?

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Ja mam pierwsze wydanie międzynarodowe, kupiłem zaraz po premierze, i tam było to zawsze :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

Dlatego przed każdą gra czyta się zasady, a nie jedzie z pamięci. Raz tak zrobiłem i potem się za głowę złapałem, co ja tym ludziom wytłumaczyłem.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

W polskim tłumaczeniu instrukcji też tak jest (str. 10) i tak też grałem od początku.
BartP pisze:Dlatego przed każdą gra czyta się zasady, a nie jedzie z pamięci. Raz tak zrobiłem i potem się za głowę złapałem, co ja tym ludziom wytłumaczyłem.
Eeee, przed KAŻDĄ? :roll:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Parę razy też się naciąłem ;) Ale nie czytam za każdym razem, czytam 2-3 razy przed pierwszą grą - tyle mi wystarczy, żeby płynnie tłumaczyć, a to zwykle moja rola - i po kilku rozgrywkach, czterech czy pięciu, kiedy już nam się wydaje, że mamy zasady opanowane, czytam jeszcze raz. Wtedy wychodzą różne kwiatki :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

Akurat ja czytam przed każdą (chyba że tytuł banalny lub znam go na wylot), ale to wynika głównie z tego, że gram prawie za każdym razem w co innego i rzadko pamiętam wszystkie kruczki z jakiejś konkretnej gry.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Ale faktem jest, że to ja przeoczyłem wypychanie chatek w Bora Bora, więc może powinienem czytać bardziej. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Ja też gram tak, że tylko jeden zielony bóg (lub płytka boga) na akcje lasek/facetów. Instrukcja nie pozostawia wątpliwości. Aczkolwiek w przypadku końcowej punktacji za rybki, gdybym nie poczytał forum to bym grał źle - tu instrukcja nie była dla mnie tak jednoznaczna.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Bora Bora

Post autor: okiemgekona »

do tej pory też nigdy nie było problemu. tłumaczyłem zasady w drugiej opcji. ale podczas ostatniej rozgrywki pojawiła się wątpliwość. ciekawe jak u innych ;-)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

Tomzaq pisze:Ja też gram tak, że tylko jeden zielony bóg (lub płytka boga) na akcje lasek/facetów. Instrukcja nie pozostawia wątpliwości. Aczkolwiek w przypadku końcowej punktacji za rybki, gdybym nie poczytał forum to bym grał źle - tu instrukcja nie była dla mnie tak jednoznaczna.
Ta zasada ogólnie jest mało czytelnie przedstawiona, można ją łatwo przeoczyć. Wiele wątków było także na BGG.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Bora Bora

Post autor: tomb »

Niby taka klarowna gra, ale też walnąłem się w zasadach - w pierwszych kilku grach nie wypychałem chatek, tylko na końcu każdy dostawał punkty za ryby z każdego zajętego terenu. Dodatkowo losowaliśmy na ślepo karty bogów, zamiast wykładać 5 kart. Choć obie zasady są wyraźnie zaznaczone w regułach.

A z zielonym bogiem to gram, że jeden raz na fazę (z karty albo z fioletowego boga), czyli albo podwajam, albo używam innej cechy kobiet lub mężczyzn.
wojtaz
Posty: 30
Rejestracja: 28 paź 2012, 20:24

Re: Bora Bora

Post autor: wojtaz »

Ja raczej nie miałem problemu z zasadami, ale gram zazwyczaj w 2 osoby i obaj czytamy instrukcje. Bora Bora przytłacza na początku ilością zasad, ale wszystkie one są bardzo proste i jasne. Inaczej mam np. z niby prostym Tikalem gdzie zasad jest 10 na krzyż, a zawsze przed rozgrywką muszę sobie przypomnieć kolejki przy wylosowaniu wulkanu :)
A jeżeli można wiedzieć to jakie średnie wyniki uzyskujecie w grze dwuosobowej?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

wojtaz pisze: A jeżeli można wiedzieć to jakie średnie wyniki uzyskujecie w grze dwuosobowej?
Koło dwóch okrążeń, czasem deczko ponad, o ile nie mylę z którąś inną grą.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Bora Bora

Post autor: Trolliszcze »

U nas na dwie osoby wyniki 180+ zwykle dają zwycięstwo, mój osobisty rekord to 243, ale partie powyżej 200 nie są zbyt częste (u nas).
(Przy czym też uważam, że wyniki bardzo wysokie to wtedy, gdy przeciwnik prześpi, np. zbyt łatwo odpuści świątynię, pozwoli zapunktować najlepsze łowiska itd.)
ODPOWIEDZ