Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Blacksad
Posty: 284
Rejestracja: 14 lut 2014, 01:02
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 35 times
Been thanked: 9 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Blacksad »

kwiatosz pisze:Osadnictwo poprzez wieki na Catanie: Boże igrzysko.
Osadnictwo poprzez wieki na Catanie: Boże igrzysko Diuka de Crecy :mrgreen:
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: vojtas »

Mam nadzieję, że Portal zdaje sobie sprawę, że stąpa po cienkim lodzie z tymi tytułami. :) Mam nadzieję, że skonsultowali to, żeby żaden nasłany prawnik się przypadkiem nie przyczepił.

Mogliby w końcu te karty pokazać. :evil:
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2621
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: sqb1978 »

Nie kojarzę żadnej gry komputerowej o nazwie Osadnicy i dlatego trochę się nabijam z tych co uważają, że Osadnicy wykorzystują ugruntowaną markę Settlers.
To tak jakbym założył firmę Jabłko produkującą sokowirówki i ktoś by mi wypomniał, że żeruję na marce Apple ;)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Pixa »

Warto jednak zauwazyc, ze grafiki w O:NI sa bliskie klimatem tym z Settlersow.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4132
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: tomb »

Ja bym tu jeszcze dodał obcych z Tezeusza. Ale najlepsze jest to, że Portal nie musi odnosić się do czyjegoś dorobku.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: vojtas »

https://youtu.be/21CFdwnxrsI?t=121

Zamek szalonego króla Ludwika? :P
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1536
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 186 times
Been thanked: 568 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Ayaram »

no cóż można jest różne zdanie na temat tego, czy to celowe nawiązanie czy przypadkowe do osadników z catanu, ale taka prawda, że ta nazwa robi im robotę. Z 3 razy byłem świadkiem w sklepie/wypożyczalni jak to ktoś chciał kupić/wypożyczyć "osadników" bo słyszeli od kogoś że dobra gra, i sprzedawca za każdym razem proponował O:NI, a dopiero potem poprawiali, że to chyba nie to, że chodzi o osadników z catanu. Ale takich co chcieli OzC, a wyszli z O:NI pewnie też jest trochę ;)
pendzik
Posty: 81
Rejestracja: 04 kwie 2015, 22:42
Lokalizacja: Grodków
Has thanked: 4 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: pendzik »

Nie chce wyjść na obrońcę uciśnionych, ale parafrazując klasyka - skopiowali to skopiowali na .... drążyć temat :roll: . W sumie średnio ważne jak się będzie nazywało, ważne jak się będzie w to grało :P.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2448
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Markus »

pendzik pisze:Nie chce wyjść na obrońcę uciśnionych, ale parafrazując klasyka - skopiowali to skopiowali na .... drążyć temat :roll: . W sumie średnio ważne jak się będzie nazywało, ważne jak się będzie w to grało :P.
Teraz chyba przesadziłeś
Jechanie na znanej marce jest słabe.
Portal w głupi sposób zaprzepaszcza to co sam wypracował przez lata

Jak ktoś wyda np grę " HEX: neuroshima" to będą w Portalu siedzieć i nic nie robić czy wynajmą prawników i ścigną za podszywanie się pod ich dorobek?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Kolejarz »

Nie byłoby mowy o jechaniu na znanej marce w wątku o nowej mikrogrze Portalu, gdyby Rebel nie wykorzystał znacznie bardziej rozpoznawalnej nazwy (nawiązującej do większej marki) zamiast tłumaczenia oryginalnego tytułu. A tak "Poprzez Wieki" było wolne i Portal sobie wziął.
Osadnicy to już wyraźniejsze "jechanie na znanej marce", ale to też trochę zbieg okoliczności. Najpierw powstała angielska nazwa - Imperial Settlers. Może kojarzyć się z Settlers from Catan oraz z serią gier komputerowych, ale nie jest to aż tak wyraźne. Nazwa jednak nie dała się łatwo przetłumaczyć i w polskim wydaniu są Osadnicy z podtytułem. Trochę nieelegancko, ale wiele wskazuje na to, że nie był to niecny plan, żeby podczepić się pod sukces innej gry.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: hadrian »

Nie ma to jak porównać autorską nazwę systemu z popularnym w języku polskim zlepkiem dwóch słów :roll:
ObrazekObrazek

Portal uznał że ta fraza najlepiej oddaje ducha gry. Poza tym jeszcze nigdy nie słyszałem by ktoś mówił "Grałem w Poprzez wieki" tylko raczej "Grałem w Cywilizację". Nawet na forum pisze się TtA lub używa pełnej nazwy także nie wiem skąd ten bulwers.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1536
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 186 times
Been thanked: 568 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Ayaram »

popularnym? :roll:
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: hadrian »

Ayaram pisze:popularnym? :roll:
Serio?
"Używanym", "Stosowanym", "Znanym" - tak lepiej? Rozumiem że nie słyszysz tego w co drugiej rozmowie autobusowej, ale chyba jako fraza jest znane?
Wszystkim oburzonym polecam wycieczkę do księgarni z książkami regionalnymi i sprawdzenia ile z nich w tytule ma Miejsce + "Poprzez wieki".
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: vojtas »

Markus pisze:Portal w głupi sposób zaprzepaszcza to co sam wypracował przez lata
Zaprzepaszcza? Niby w jaki sposób? Przecież ich gry są chwalone zarówno przez graczy jak i recenzentów. Nawiązywanie do innych tytułów to po prostu element marketingu, który nie ma nic wspólnego z jakością produktów. Grunt by sprzedać grę, a nie jest to łatwe z uwagi na silną konkurencję. Niewiele firm ma kasę na wykupienie licencji-samograja. Ergo każdy sposób na promocję (który nie narusza prawa) jest dobry. Miałbym wątpliwości, gdyby się posunięto do treści obrazoburczych, ale w tym wypadku trudno cokolwiek im zarzucić. Liczy się gra, czy gra+marketing? Zawsze myślałem, że to pierwsze.
Markus pisze:Jak ktoś wyda np grę " HEX: neuroshima" to będą w Portalu siedzieć i nic nie robić czy wynajmą prawników i ścigną za podszywanie się pod ich dorobek?
Kiepski przykład, bo Neuroshima jest autorską kreacją Portalu, słowem zastrzeżonym tak jak np. Monastyr. Hex zaś pojawia się w wielu innych tytułach. Wracając do sedna - jestem pewien, że Trzewik upewnił się 5 razy, czy nie narusza praw do znaku towarowego podmiotów trzecich. A jeśli nie narusza, to dlaczego nie skorzystać? Ktoś nie kupi dobrej gry, tylko dlatego że wydawnictwo postanowiło użyć słowa występującego w innych tytułach? Poważnie?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Ink »

vojtas pisze:Kiepski przykład, bo Neuroshima jest autorską kreacją Portalu, słowem zastrzeżonym tak jak np. Monastyr.
Monastyr słowem zastrzeżonym? Jesteś pewien?
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: mate00 »

sqb1978 pisze:To tak jakbym założył firmę Jabłko produkującą sokowirówki i ktoś by mi wypomniał, że żeruję na marce Apple ;)
Akurat Apple ma na tym punkcie świra:

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_Inc. ... #Trademark
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: vojtas »

Ink pisze:
vojtas pisze:Kiepski przykład, bo Neuroshima jest autorską kreacją Portalu, słowem zastrzeżonym tak jak np. Monastyr.
Monastyr słowem zastrzeżonym? Jesteś pewien?
Nie jestem. :) To był przykład, równie dobrze to może być Starcraft czy Warcraft - marki należące do Activision-Blizzard.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: schizofretka »

No i znowu trzewik się fanbojom będzie żalił jaki to hejt na portal...
Z tymi nazwami to jak z niedoróbkami w ich grach - każda z osobna żaden dramat, ale jak widać tendencję, to nie da się z przekąsem nie nie skomentować.
Niestety prawdą też jest, że większość dobrych nazw już zajęta, więc jeśli wydaje ktoś n-tą grę o tej samej tematyce, to trudno znaleźć coś nie od czapy a wyraźnie się odróżniającego.

No i nie słyszałem, by ktoś hejtował chvatila za Dungeon Lords.

Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
matio2007
Posty: 625
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: matio2007 »

vojtas pisze:
Ink pisze:
vojtas pisze:Kiepski przykład, bo Neuroshima jest autorską kreacją Portalu, słowem zastrzeżonym tak jak np. Monastyr.
Monastyr słowem zastrzeżonym? Jesteś pewien?
Nie jestem. :) To był przykład, równie dobrze to może być Starcraft czy Warcraft - marki należące do Activision-Blizzard.
Monastyr to jest zwykłe słowo jak kościół, świątynia czy menhir - czegoś takiego nie można zastrzec.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: kwiatosz »

Za Welcome to the Dungeon też hejty nie poszły na Uesugiego. Zawsze można nazwać grę jak w serii Dice Tower Annoyances "Mediterranean Trading Game", to nikt się nie przyczepi ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Rafal_Kruczek »

vojtas pisze:Mam nadzieję, że Portal zdaje sobie sprawę, że stąpa po cienkim lodzie z tymi tytułami. :) Mam nadzieję, że skonsultowali to, żeby żaden nasłany prawnik się przypadkiem nie przyczepił.

Mogliby w końcu te karty pokazać. :evil:
BTW, jak wyjdzie kolejna edycja Cywilizacji to będzie to wspólne wydanie Rebel.pl i Portalu czy Rebela samodzielnie?
Tak żeby być zupełnie uczciwym wobec "alternatywnych technik marketingowych" :) Portalu to zrzynanie rozpoczął Eagle Games i Matt Leacock - nazwa "ROLL Through the Ages" sugerowała, że RTtA jest oficjalną wersją kościaną TtA. Podadto RTTA obejmuje tylko jeden wiek - brązu - dopiero po kilku latach wiek żelaza wyszedł jako samodzielny spin-off.
I ta polska nazwa Tides of Time łaczy oba "grzechy" idealnie - ToT też chyba bedzie miało jedną talię czyli jeden wiek, a Poprzez Wieki jest podpięciem sie pod zwanego poprzednika.
Jak dla mnie taki "kwyt marketingowy" wprowadza zamieszanie, szczególnie przy chwilowym braku "oryginału" na rynku i nie sprzyja łatwemu wyszukaniu gier w slepach internetowych (i zwykłych). Pewnie nikt nie miałby pretensji, gdyby użyty był tytuł już dawno niedostępny na rynku, słaby lub zapomniany.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Tycjan »

Na moim blogu możecie przeczytać jej opis na podstawie prototypu, który miałem okazje poznać jakiś czas temu.
Zapraszam: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl/201 ... iwosciach/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: vojtas »

Ilustracje cudne, ale ikony i font (na kartach) mogłyby być czytelniejsze.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: Tycjan »

vojtas pisze:Ilustracje cudne, ale ikony i font (na kartach) mogłyby być czytelniejsze.
To tylko grafika do prototypu. Docelowa ma być inna, ale równie dobra. Autorami są: Artur Sadlos, Krzysztof Ostrowski, Blake Rottinger, Tomasz Jędruszek, Dan Pellow.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Poprzez Wieki - Mikro gra od Portal Games

Post autor: rattkin »

Grałem dzis. Gra sympatyczna, prosciutka, estetyczna. Wybory sa w miare oczywiste ale każda gra nieco inna. Trzeba pamietać rękę przeciwnika. Jesli gra wyjdzie w niskiej cenie (do 30), to ma szanse stać sie hitem wsród początkujących graczy. Mechanicznie zbliżona rdzeniem do Among The Stars - wymiana ręki z przeciwnikiem (draft) i budowanie silniczka punktowego w skali mikro (runda) i makro (cała gra, bo dwie karty zostają). Gra trwa jakieś 10 min z czego połowa to zliczanie punktów :)

Podziękowania dla Walca za prezentację i pogawędkę!
ODPOWIEDZ