"Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rastula »

jest też wersja Ydish :)
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1343
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 124 times
Been thanked: 85 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: nahar »

Dobra to dawajcie link do tej wersji, którą mamy minusować.

Choć ja bym minusował główną grę. Minusowanie dodatków mija się z celem.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Bea »

Chętnie bym dała jedynkę na BGG z odpowiednim komentarzem, ale tej edycji chyba tam nie ma. :evil:
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Trefna karta znajduje się w zestawie podstawowym, to nie dodatek ani żadna specjalna wersja. Pomyślcie o tym jak o Puerto Rico - podstawka jest wydawana z większą liczbą elementów, niż kiedyś, zawiera wcześniejsze dodatki.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Bea »

Kolejarz pisze:Trefna karta znajduje się w zestawie podstawowym,
Wszędzie piszą, że w edycji Party Tin. Może tra edycja się różni jednak od zestawu podstawowego?
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rzaba »

profil formy Mattel na FB został dzisiaj lekko zbombardowany ;) przed chwilą pojawil sie taki wpis:

Hi Everyone, we are aware of the inaccurate description of the film “Schindler’s List” included in an older version of the Apples to Apples game. As soon as the error was discovered in 2013, the Games team took immediate action and removed the card. It is not included in current versions of the game. We apologize for this gross oversight, particularly as the world observes Yom HaShoah (Holocaust Remembrance Day).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Bea »

Tak sobie głośno myślę... W kontekście tego co niedawno powiedział szef FBI, czy niektórzy Amerykanie przypadkiem nie uczą się historii z filmu Ida? Smutne by to było, ale film dotarł do wielu a dobre podręczniki historii niekoniecznie. :(
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Od 2003 roku podstawowa wersja Apples to Apples ma dopisek Party Box. Party Tin to dokładnie ten sam zestaw, ale w puszce. Portale internetowe piszą o konkretnej wersji, bo po prostu wszystkie korzystają z tego samego źródła, które najwyraźniej dysponowało wersją Party Tin, albo w ogóle jedynie zdjęciem. Rzetelność serwisów informacyjnych to temat na inną dyskusję. :)
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rzaba »

MisterC pisze:Chyba bardzo niektórzy, to nie jest Fast & Furious.
Nie zdziwiłbym się, gdyby dla Amerykanów to wszystko miało takie znaczenie, jak dla Polaków nazwanie przez nadinsp. Parfieniuka Kansas stanem Konfederacji.
z mojej dyskusji na jednej z grup planszówkowych na FB (głownie ludzie z USA) wynika, że własnie tak jest...oni to maja w dupie i w ogole sie dziwia ze to jakis problem dla nas. Pisza ze to gra imprezowa, a nie edukacyjna. Jak tam gdzies wrzucilem tekst 'ignorance is bliss' to od razu na mnie wskoczyli ze obrażam amerykanów ;) Teraz pod postem to wrzucaja jakies smieszne obrazki i ogolnie dyskusja zeszla w innym kierunku ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: tomb »

Proponuję przeczytać treść trefnej karty dzieciom w wieku szkolnym i zapytać, czy coś im nie pasuje. Ewentualnie dopytać, co sądzą o zwrocie nazistowska Polska. Ciekawym wyników.

(A dyrektor FBI skiepścił sprawę, bo powiedział o czymś bardzo, bardzo ważnym, ale w tak kulawej formie, że więcej szkód z tego pewnie było i będzie, niż pożytku.)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: MichalStajszczak »

Mattel przeprasza za kłamliwą kartę
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mbork »

E tam przeprasza. Powinni zostać pozwani do sądu. Ewentualnie - w ramach polubownego załatwienia sprawy - odpalić symboliczne $10000 na IPN.

A propos IPN i polityki historycznej polskojęzycznego Ministerstwa Tweetów Zagranicznych: czy wiecie, że Dywizjon 303 (książka) nie została przetłumaczona na angielski? To powinno być przetłumaczone za publiczne pieniądze, udostępnione na CC, ładnie wydane, a polska ambasada w Londynie powinna to wciskać Anglikom jak leci.

A wracając do Apples to Apples: takie tam prośby ministerstwa, żeby coś wycofać. Do sądu pozywać, jak już ktoś napisał. A może wydać w paru milionach egzemplarzy grę o żydowskich zbrodniach w czasie II WŚ? :-P
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: zakwas »

Dziwne jest jak wiele ludzi nie widzi niczego złego w sformułowaniu "nazistowska Polska" na amerykańskiej karcie, a jednocześnie tyle osób popiera usunięcie niewolników z Five Tribes również w naszym kraju... ;)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mbork »

zakwas pisze:Dziwne jest jak wiele ludzi nie widzi niczego złego w sformułowaniu "nazistowska Polska" na amerykańskiej karcie, a jednocześnie tyle osób popiera usunięcie niewolników z Five Tribes również w naszym kraju... ;)
A bo to jest zupełnie co innego. Na terenie Polski byli naziści? Byli. No to jaka ona była? No nazistowska. Były obozy koncentracyjne? Były. No to jakie one były? No polskie. Historia, panie, historia.

A w przypadku Five Tribes jest zupełnie inaczej, bo fakty historyczne są takie, że pierwszą i jak na razie jedyną cywilizacją na świecie, która stosowała niewolnictwo, były USA sprzed wojny secesyjnej, więc każde nawiązanie do niewolnictwa oczywiście jest aluzją do Stanów Zjednoczonych, a przecież o tym nie można mówić, bo komuś może się zrobić niemiło, co (jak wiadomo) jest najwyższą możliwą zbrodnią (no, prawie - gorsze jest już tylko masowe palenie Żydów przez polskich bandytów, którzy ciągle to robili, mimo rozpaczliwych prób ratowania tychże Żydów przez bohaterskich żołnierzy niemieckich).
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: tomb »

zakwas pisze:Dziwne jest jak wiele ludzi nie widzi niczego złego w sformułowaniu "nazistowska Polska" na amerykańskiej karcie, a jednocześnie tyle osób popiera usunięcie niewolników z Five Tribes również w naszym kraju... ;)
Dziwne, jak wielu ludzi rozumie problem zwrotu "nazistowska Polska", a nie rozumie, że ktoś ma problem z kartami niewolników.

I kto spośród zabierających głos w temacie FT nie widzi nic złego w sformułowaniu "nazistowska Polska"? Śmiało, nickami.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mbork »

tomb pisze:
zakwas pisze:Dziwne jest jak wiele ludzi nie widzi niczego złego w sformułowaniu "nazistowska Polska" na amerykańskiej karcie, a jednocześnie tyle osób popiera usunięcie niewolników z Five Tribes również w naszym kraju... ;)
Dziwne, jak wielu ludzi rozumie problem zwrotu "nazistowska Polska", a nie rozumie, że ktoś ma problem z kartami niewolników.

I kto spośród zabierających głos w temacie FT nie widzi nic złego w sformułowaniu "nazistowska Polska"? Śmiało, nickami.
E, ale zakwas nigdzie nie twierdził, że to są ci sami ludzie.
Co do 5T (w które nie grałem): czym innym jest Polak, który ma problem z kartami niewolników, bo uważa niewolnictwo za niemoralne (zgadzam się z nim co do oceny etycznej niewolnictwa, ale problemu z kartami nie mam), a czym innym Amerykanin, któremu niewolnictwo kojarzy się tylko z USA sprzed wojny, a który nie ma problemu np. z grami osadzonymi w klimatach starożytnego Egiptu, w których jakiś ktoś (a może to roboty?) buduje piramidy.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: tomb »

mbork pisze:
tomb pisze:
zakwas pisze:Dziwne jest jak wiele ludzi nie widzi niczego złego w sformułowaniu "nazistowska Polska" na amerykańskiej karcie, a jednocześnie tyle osób popiera usunięcie niewolników z Five Tribes również w naszym kraju... ;)
Dziwne, jak wielu ludzi rozumie problem zwrotu "nazistowska Polska", a nie rozumie, że ktoś ma problem z kartami niewolników.

I kto spośród zabierających głos w temacie FT nie widzi nic złego w sformułowaniu "nazistowska Polska"? Śmiało, nickami.
E, ale zakwas nigdzie nie twierdził, że to są ci sami ludzie.
Bezpośrednio nie, ale skonstruował zdanie, które albo jest bez sensu, albo próbuje coś sugerować.

A w kwestii Polak vs Amerykanin - nie trafia do mnie retoryka, jakoby czyjeś pobudki prowokować mnie mają do kontrpostawy. Jakiemu by Amerykanie nie hołdowali wzorcowi postaw, to w wybranym zakresie mogę go zaakceptować i zrozumieć. Może powinienem oczekiwać w zamian tego samego, ale ja przede wszystkim odpowiadam za siebie i czyjaś ułomność nie zwalnia mnie z odpowiedzialności za własne myśli i czyny.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mbork »

tomb pisze:Bezpośrednio nie, ale skonstruował zdanie, które albo jest bez sensu, albo próbuje coś sugerować.

A w kwestii Polak vs Amerykanin - nie trafia do mnie retoryka, jakoby czyjeś pobudki prowokować mnie mają do kontrpostawy. Jakiemu by Amerykanie nie hołdowali wzorcowi postaw, to w wybranym zakresie mogę go zaakceptować i zrozumieć. Może powinienem oczekiwać w zamian tego samego, ale ja przede wszystkim odpowiadam za siebie i czyjaś ułomność nie zwalnia mnie z odpowiedzialności za własne myśli i czyny.
Teraz ja nie rozumiem.

1. Zdanie zakwasa było dla mnie zrozumiałe i mówiło o statystyce.

2. Ale jaka kontrpostawa? Mnie chodzi o to, że potrafię zrozumieć protest człowieka, który jest przeciwnikiem niewolnictwa, ale śmieszy mnie protest nieuka, któremu niewolnictwo w świecie o klimacie (podobno) zupełnie innym niż dawne USA "się kojarzy". Tak więc nie chodzi mi o wzorce postaw, którym hołdują Amerykanie, ale o ich amerykocentryzm i przekonanie, że poza USA to "here be dragons" (po ichniemu, bo tak naprawdę w oryginale to "hic sunt leones").

Tak samo śmieszy mnie Tom Vasel, który mówiąc o grze "Alea iacta est", osadzonej oczywiście w klimatach starożytnego Rzymu, marudził na tytuły, które nic nikomu nie mówią.

3. Zgadzam się, że czyjaś ułomność nie zwalnia mnie z odpowiedzialności za własne słowa/czyny, choć nie widzę związku.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: zakwas »

mbork pisze:
1. Zdanie zakwasa było dla mnie zrozumiałe i mówiło o statystyce.

2. Ale jaka kontrpostawa? Mnie chodzi o to, że potrafię zrozumieć protest człowieka, który jest przeciwnikiem niewolnictwa, ale śmieszy mnie protest nieuka, któremu niewolnictwo w świecie o klimacie (podobno) zupełnie innym niż dawne USA "się kojarzy". Tak więc nie chodzi mi o wzorce postaw, którym hołdują Amerykanie, ale o ich amerykocentryzm i przekonanie, że poza USA to "here be dragons" (po ichniemu, bo tak naprawdę w oryginale to "hic sunt leones").

Dziękuję za wyręczenie w pisaniu i chęć zrozumienia przekazu moje poprzedniego posta. :)

Ciekawi mnie kiedy hypeowani w USA Osadnict:NI zostaną zjechani za kartę Egiptu "niewolnicy". ;)
Póki co, nikt się nie zorientował...
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Pan_K »

zakwas pisze: Ciekawi mnie kiedy hypeowani w USA Osadnict:NI zostaną zjechani za kartę Egiptu "niewolnicy". ;)
Póki co, nikt się nie zorientował...
...i kiedy ktoś skojarzy kolor znaczników "kolonistów" z Puerto Rico z kontekstem...
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: sqb1978 »

Próbujecie na siłę "poprawności politycznej". Jest pewna istotna różnica między niewolnictwem a nazi poland.
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re:

Post autor: zakwas »

sqb1978 pisze:Próbujecie na siłę "poprawności politycznej". Jest pewna istotna różnica między niewolnictwem a nazi poland.
Stąd właśnie moje zdziwienie.
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re:

Post autor: hadrian »

sqb1978 pisze:Próbujecie na siłę "poprawności politycznej". Jest pewna istotna różnica między niewolnictwem a nazi poland.
Oczywiście, że tak. Niewolnictwo istniało jako coś normalnego i legalnego. Tymczasem nigdy nie było nazistowskiej Polski. Komentarz Matel mówiący, że takie stwierdzenie jest "inaccurate" jest śmieszny. Takie stwierdzenie jest błędne i zadające kłam historii. Jedyne akceptowalne sprostowanie powinno dokladnie taki przekaz zawierać.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: tomb »

mbork pisze:2. Ale jaka kontrpostawa? Mnie chodzi o to, że potrafię zrozumieć protest człowieka, który jest przeciwnikiem niewolnictwa, ale śmieszy mnie protest nieuka, któremu niewolnictwo w świecie o klimacie (podobno) zupełnie innym niż dawne USA "się kojarzy". Tak więc nie chodzi mi o wzorce postaw, którym hołdują Amerykanie, ale o ich amerykocentryzm i przekonanie, że poza USA to "here be dragons" (po ichniemu, bo tak naprawdę w oryginale to "hic sunt leones").
Cóż, ja odniosłem z niektórych forumowych wypowiedzi wrażenie, że wypada przyjąć taki ciąg myślowy: w myśl fałszywie pojętej sprawiedliwości dziejowej Amerykanie próbują forsować jakąś opcję, dając upust swojemu ograniczeniu umysłowemu i nacjocentryzmowy - zatem każdy człek zdający sobie sprawę z takiego stanu rzeczy winien przyjąć postawę odwrotną, czyli właściwą, bo wynikającą z trzeźwego osądu i wiedzy.
Stąd moja opinia, że wolę wybierać za siebie, niż przeciw komuś.

Ale może źle interpretuję pobudki, którymi kierują się przeciwnicy demona poprawności politycznej.

A statystyka? W Ameryce zapewne więcej ludzi widzi problem w karcie niewolników, niż w zwrocie "nazi Poland"? Czy kogoś to dziwi? O niewolnikach słyszeli, o Polsce niektórzy, a naziści to już w ogóle dla nich bajka o żelaznym wilku.
Natomiast to, że na polskim forum spieramy się o kartę w FT, natomiast nie ma sporu o zwrot "nazi Poland" jest chyba oczywiste? A co w tym temacie więcej pisać? Czy każdy ma wejść i zadeklarować swoje oburzenie?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Sprzeciw wobec karty z jasnym błędem historycznym, dodatkowo w tak wrażliwej kwestii, jest uzasadniony i chyba nikt na polskim forum sprawy nie bagatelizuje. Tym bardziej, że problem nie dotyczy tylko jednej wersji gry, a gra znajduje się na półkach już ponad 10 lat, czego nawet polskie serwisy informacyjne nie podają. W przypadku Amerykan na innych forach, którzy nie zauważają problemu, wychodzi ich stan wiedzy i zainteresowania ważnymi wydarzeniami historycznymi. To smutne i może to też świadczyć o egocentryzmie, ale nas Polaków też łatwo byłoby na czymś przyłapać. Wiadomo, że o "nazistowskiej Polsce" to my będziemy mówić najgłośniej i najdłużej, ale informacja o trefnej karcie znalazła się także na anglojęzycznych stronach. Za granicą to też nie jest byle jaki news, jednocześnie nawet w Polsce żaden dziennikarz nie przyłożył się, żeby dokładnie sprawdzić, o jaką wersję gry chodzi, w jakiej liczbie się sprzedała itd. chociaż nie powinno być trudno znaleźć przynajmniej część takich informacji.

Sprzeciw wobec karty z niewolnikiem to nie tylko poprawność polityczna. Jakby w grze dla dzieci znajdowała się karta robót przymusowych i przedstawiała wygłodzonego więźnia z opaską, to też wzbudzałaby kontrowersje, niezależnie od przedstawianego okresu historycznego ani nawiązań literackich. Czy na pewno wszyscy Amerykanie są tak wyczuleni na punkcie niewolnictwa i tylko dlatego zwracają uwagę na takie rzeczy?
Mnie taka karta razi i to niezależnie od problemu niewolnictwa w Stanach przed wojną secesyjną. To gra dla dzieci i niech taka będzie, dzisiaj dzieci znają inne baśnie Grimmów i Andersena, więc gra nawiązująca do baśni arabskich też nie musi być taka dosłowna. Czy na pewno powinniśmy wszystko zrzucać na poprawność polityczną i popierać wszystko, co jest przeciwko jej zwolennikom? Nawet, jeśli sami przypisaliśmy połączenie między poprawnością, a jakimś oburzeniem? Zamiana karty to dobre rozwiązanie - żaden rodzic się nie przejmie kartą fakira, a karta z niewolnikiem mogłaby też w Polsce komuś się nie spodobać (przypadkowemu graczowi zupełnie spoza forum, który nie słyszał o sprawie). Do tego nie potrzeba dużej wiedzy historycznej na temat innego państwa.
ODPOWIEDZ