Timeline - wynalazki

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Timeline - wynalazki

Post autor: Legun »

Zagraliśmy wczoraj w Timeline - Wynalazki. Bardzo miła zabawa edukacyjna - uczy i bawi :). Dwie uwagi:
- Rozumiem, że autor gry ma swoje poglądy polityczne czy społeczne, lecz jest nieco żenujące, że nie potrafi się powstrzymać od ich nachalnego propagowania. W każdym razie, jeśli "Kapitał" Marksa jest takim epokowym odkryciem w dziejach ludzkości, to aż dziw bierze, że nie ma książeczki Mao :cry: . W grze przewidzianej od lat 8 wstawianie pigułek antykoncepcyjnych jest też mało na miejscu. Choć w sumie miło, bo mogła być prezerwatywa i wibrator :roll:. Zaś jeśli chodzi o wkład francuskiej myśli technicznej w dzieje ludzkości to zaskakuje mnie pominięcie gilotyny :evil:. Na szczęście gra nie traci po umieszczeniu jednej czy drugiej karty w koszu 8).
- Trochę nieporadne językowo jest określanie tak wielu przypadków jako "wynalezienie". Gry RPG, gazeta czy rakieta kosmiczna zupełnie mi się nie kojarzą z tym słowem. Może to kwestia tłumaczenia, lecz język polski ma tu synonimy, które są bardziej adekwatne - wymyślenie, opracowanie, skonstruowanie. "Wynalezienie" to coś naprawdę przełomowego i zaskakującego w sensie technicznym, nie zaś finalny efekt jakiegoś dłuższego procesu.
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Timeline - wynalazki

Post autor: Neoptolemos »

Ja miałem podobne odczucia, aczkolwiek o ile "Kapitał" był dziełem, które miało (niestety) ogromny wpływ na losy świata, o tyle mnie bardziej zdziwili "Nędznicy" i "Impresja. Wschód słońca" :)

A dzisiaj pojawiła się moja recenzja Timeline w histmag.org: http://histmag.org/Timeline-Wynalazki-r ... owej-10922 :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Timeline - wynalazki

Post autor: Kolejarz »

Wolałbym same wynalazki, skoro i tak są inne wersje tematyczne (może jeszcze wyjdą po polsku), ale nie przeszkadzają mi te inne karty. Nie odebrałem też Kapitału Marksa jako propagandy. :)
Prędzej wyrzuciłbym skrajne karty (najwcześniejsze i najpóźniejsze), bo są zwyczajnie zbyt proste. Zestaw nie jest do końca przemyślany. Chyba lepiej byłoby też używać tylko takich wynalazków, przy których znana jest data roczna.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Timeline - wynalazki

Post autor: rastula »

Kapitał Marksa to oczywiście jedna z najważniejszych książek w historii. Na prawdę Nie trzeba być lewicowecem żeby to uznać. No ale niewielu ją miało w rękach to się mogą wypowiadać.
Marcussz
Posty: 50
Rejestracja: 04 maja 2011, 19:45
Been thanked: 2 times

Re: Timeline - wynalazki

Post autor: Marcussz »

To że w naszym rodzimym języku się dopiero ukazała, niestety może u niektórych powodować takie "problemy" z kartami. Ja angielską wersję mam prawie od początku, i mimo wielu gier zarówno tylko w nią jak i z wszelkimi możliwymi dodatkami, jakoś moim znajomym nigdy nie przeszkadzało że coś nie jest "wiekopomne". Przeciwnie raczej poniekąd zgodnie z celem - uczyli się nowych ciekawych kart historii.

A i tak "najlepsze" (najbardziej odkrywcze) dla nas, jest granie w Ameryka lub Historia Ameryki. Tam dopiero się dzieje.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1787
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Timeline - wynalazki

Post autor: Legun »

rastula pisze:Kapitał Marksa to oczywiście jedna z najważniejszych książek w historii. Na prawdę Nie trzeba być lewicowecem żeby to uznać. No ale niewielu ją miało w rękach to się mogą wypowiadać.
Co do oddziaływania społecznego, to temu nie da się zaprzeczyć, lecz to samo można powiedzieć o "Bogactwie Narodów" Smitha - gdyby były obydwie, na pewno bym się nie czepiał. Co do treści, to temat na inną dyskusję i nie w tym miejscu.
Gdyby jednak robić ranking (choćby nakładu bądź czytelnictwa), to do Biblii mu daleko. Pewnie tez do Koranu. O Kubusiu Puchatku nie wspominając ;).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Timeline - wynalazki

Post autor: kwiatosz »

Z tym nakładem to nie wiem, obecnie to bestseller w UK po wznowieniu przez Penguina 80 książek na 80lecie firmy po 80 pensów - sprzedaje się najlepiej z 80 pozycji. Biblii nie przeskoczy, ale Puchatek coraz bliżej ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ