Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Cyclades

Post autor: misioooo »

Jak to nie ma opcji na 2 w titsach? Po prostu użyj wariantu oficjalnego 2vs2. Każdy steruje dwoma nacjami, które są sojusznikami. Zasady opisane w oficjalnej instrukcji znajdziesz.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Cyclades

Post autor: rattkin »

... w ekhm titsach, jest zawsze opcja na dwa.
Męski_Piotr
Posty: 1
Rejestracja: 01 sty 2015, 20:18

Re: Cyclades

Post autor: Męski_Piotr »

Witam,

Mam pytanie o ruch tytanami, można się nimi ruszyć więcej niż w sumie 3 razy?
W instrukcji nie jest to jasno przedstawione, przykład jest podany tylko na 3 ruchy.

Jak myślicie?
badziej
Posty: 42
Rejestracja: 12 cze 2012, 17:09

Re: Cyclades

Post autor: badziej »

Można dowolną ilość razy, jeśli tylko Cię stać (każdy kolejny ruch jest droższy o 1 gold).
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Mam pare pytań do osób, które posiadają Tytanów i Hadesa.

1. Który dodatek lepszy ? Mam zamiar nabyć w tym tygodniu jeden z nich i nie mogę sie zdecydować, bo oba są dla mnie genialne, ale żona by mnie zabiła gdybym w tym miesiącu oba kupił dlatego musze wybrać jeden :P
2. Jak miksujecie dodatki? Chodzi mi o to, które elementy stosujecie na nowej mapie, a które na starej no i tez w zależności od ilości graczy. U mnie najcześniej będzie odbywać się gra 2-osobowa więc i pewnie partie na starej mapie. Czytałem, że wtedy nie warto wprowadzać Kronosa do gry gdyż Posejdon staje się zbyt silny kiedy go wylicytujemy i posiadamy tytanów.
3. Czy gra z dodatkami szybciej się kończy przez większą ilość ścieżek do zdobycia metropolii ?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Munchhausen »

Na Twoje pytania odpowiada ten tekst. Zresztą polecam całego bloga - autorzy fajnie piszą i robią do tego świetne zdjęcia. Sam dziś po raz drugi ograłem podstawkę Cyklad i gra się trochę dłużyła z powodu bunkrowania na wyspach - trochę żałuję, że nie zakupiłem jeszcze Tytanów, bo zdają się nieźle przyspieszać całą rozgrywkę.

PS Skoro już nie robicie w pudle wypraski, to dajcie chociaż dodatkowe woreczki strunowe...
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Cyclades

Post autor: okiemgekona »

Karty filozofów i kapłanów w podstawce
mam pytanie jak gracie, bo w zasadzie nie doczytałem tego w instrukcji. Czy karty są ograniczone - jak się skończą to nie ma możliwości ich dobierania? czy stosujecie zastępcze karty ?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Cyclades

Post autor: Pixa »

Nie ma możliwości, żeby karty filozofów się skończyły (nawet podczas rozgrywki w 5 osob). Jest ich 16 w pudle. Załóżmy, że wszyscy gracze (5) mają 3 filozofów = 15 sztuk. Kolejna sztuka u kogokolwiek powoduje, ze 4 filozofow trafia z powrotem do puli.

Kaplani niby moga sie skonczyc, ale nigdy nie spotkalem sie z taka sytuacja.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Cyclades

Post autor: okiemgekona »

Rzeczywiście - masz rację co do filozofów :) istotnie wracają do puli :oops:

pytanie co do kapłanów w dalszym ciągu otwarte :roll:

w ostatniej rozgrywce pojawił sie teoretyczny problem bo zostało ich 2 na planszy. i fakt udało się skończyć grę, ale ziarno niepewności powstało :wink:
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Tez sie nad tym zastanawialem i uwazam ze dobrze ze kaplanow jest ograniczona ilosc, sa przez to bardziej cenni no i po cos w koncu sa umiejetnosci stworow do podbierania tych kart.
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Cyclades

Post autor: xilk »

Filozofowie nie są ograniczeni, bo wracają automatycznie po dostaniu czwartego z nich.

Kapłani są ograniczeni i z kolegami w grze na 4 udało się nam wyczerpać ich pulę, ale w dwie rundy później jeden kolega zakończył grę.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Kapłani są limitowani i jak się skończą na kupce to już ich Zeus nie daje (mogą wrócić do puli dzięki jednemu z bohaterów chyba Hektorowi i dzięki małemu bóstwu- Artemidzie - oba z dodatku Hades)

Filozofowie są tak wyliczeni , że nawet z dodatkiem Hades nie ma szans by ich zabrakło, a bez dodatku zawsze jest 1 w zapasie. Z dodatkiem Tytani grając w 6 osób może teoretycznie zabraknąć filozofów ale Atena nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem przynajmniej moich współgraczy a dokupowanie filozofa w sytuacji gdy nie daje to metropolii jest zagraniem o którym słyszałem ale jeszcze na planszy kontynentalnej nie widziałem ;)

Nielimitowane są tylko znaczniki terytoriów i jednostki złota - reszta jest limitowana.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades

Post autor: janekbossko »

jak wyglada gra z dodatkiem Tytani? tzn mam Hades i zastanawiam sie ile z pierwszego dodatku moge zastosowac z drugim dodatkiem...czy nie jest tak ze nowy dodatek zastepuje 3/4 z podstawki i Hadesa?
Awatar użytkownika
mckil
Posty: 598
Rejestracja: 13 cze 2008, 18:44
Lokalizacja: Ostrołęka
Has thanked: 49 times
Been thanked: 57 times

Re: Cyclades

Post autor: mckil »

Ja gram z kolegami TYLKO z dwoma dodatkami i nie wyobrażam sobie innej możliwości. Całe te gadanie o niemożności łączenia dodatków i tego typu rzeczach są dla mnie zupełnie nie zrozumiałe. Moim zdaniem można łączyć oba śmiało.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Cyclades

Post autor: Kolejarz »

Kapłani mogą jeszcze wrócić do puli, jak się ich sprzeda (potwór Sfinks z podstawki).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: pan_satyros »

janekbossko pisze:jak wyglada gra z dodatkiem Tytani? tzn mam Hades i zastanawiam sie ile z pierwszego dodatku moge zastosowac z drugim dodatkiem...czy nie jest tak ze nowy dodatek zastepuje 3/4 z podstawki i Hadesa?
http://pelnapara.znadplanszy.pl/2014/10 ... ne-zmiany/

Poruszałem tę kwestię w recenzji (specjalna ramka w tekście).
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Cyclades

Post autor: janekbossko »

Dzieki Adam :)
Juz wszystko wiem!


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Cyclades

Post autor: Piehoo »

Z mojej strony rozgrywka i recenzja wersji vanilla. :)
Rozgrywka
Recenzja
Strasznie mnie kusi żeby kupić sobie podstawkę z Tytanami...
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: Munchhausen »

Może to głupie pytanie, ale przy grze w Tytanów w pełnym, sześcioosobowym składzie wystarcza monet? Bo dodatek ich chyba nie dodaje, a mamy jednego gracza więcej... Pytam, bo zamierzam kupić odpicowe, antyczne monety na kickstarterze (zainteresowanym polecam wątek w zakupach grupowych) i muszę obliczyć odpowiednią ilość :)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

O ile w podstawowej wersji czasem zabrakło monet w grze na trzech (im mniej graczy tym mniej płacących przypada na tego jednego pobierającego "zasilek" ;) od Apollona ) to z Tytanami jeszcze nigdy. Gra jest szybsza i bardziej dynaamiczna a dzieki posiadaniu Tytana można pozbywać sie kasy by atakować nawet jeśli jest sie na Atenie czy Zeusie. Znaczników dobrobytu jest jakby mniej - max 2-3 na start i jeszcze bez przychodu w pierwszej turze. Teraz złoto jest naprawdę na wagę złota ;) Za jakiś czas będe musiał też pomyśleć o zamienniku monet bo po 200 emocjonujących partiach moje monety mocno sie wytarły. Podwajanie wartości gry i podwajanie jej wagi w sytuacji gdy często ją noszę raczej mi sie nie podoba.
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cyclades

Post autor: Dexterus »

Munchhausen pisze:Pytam, bo zamierzam kupić odpicowe, antyczne monety na kickstarterze (zainteresowanym polecam wątek w zakupach grupowych) i muszę obliczyć odpowiednią ilość :)
Ano, wyglądają strasznie kusząco, jakbym nie miał co robić z pieniędzmi (a mam ^^'), to też bym chyba sobie zestawiki dokupił. Mam już woreczki, kości, a takie metalowe monetki zawsze były moim marzeniem także do wielu innych gier. Eech... ;)

W każdym razie, do rzeczy: w Cykladach rzadko kiedy monety są chomikowane, to nie jest taki np. Spartakus (dla mnie wzorcowy przykład gry, w której kasy w banku zabraknie zawsze), że zarobi się dużo, a potem nic nie wyda (bo np. w markecie nic ciekawego się nie pojawiło, licytację o hosta przegrałem, a jeszcze zarobiłem na obstawianiu walk). W Hadesie majątek per capita ;) w późnym etapie gry liczyłbym średnio na 10-12 monet, w Titsach, jak przedmówca zechciał zauważyć, nawet jeszcze mniej. Tylko jakieś wyjątkowe sytuacje, jak np. odpalenie Mojr przez bogatego gracza lub Chimery mogłoby poważnie nadwyrężyć bank.

ALE ale ale, zwróć uwagę, że przecież w zestawie przychodzą one w trzech kolorach. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zrobić z nich nominały 1 / 3 / 5 (na przykład), co już całkiem powinno rozwiązać hipotetyczny problem ich braku :)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

Różne nominały mogą rodzić problemy z wydawaniem reszty i ujawniać ilość posiadanego majątku np pytanie w przychodzie "OK dam Ci 7 w dziesiątce jeśli masz wydać 3 , a masz prawda :> ?? " Nam braki monet zdarzyły sie sporadycznie i tylko w 3ech. Wtedy chomikujący rożki i kasę na ostatniej wyspie gracz dostawał 10 w jednej monecie z innej gry i resztę w Cykladowych 1JZ.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Nabylem wreszcie Tytanów i mam pytanie. Da sie grac z tym dodatkiem na starej mapie, a jesli nie ze wszystkimi komponentami to z ktorymi?
O co chodzi z artefaktem Kadeceusza? On dziala w przypadku remisów czy również w przypadku przegranych bitew?
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyclades

Post autor: Matti_C »

michalldz90 pisze:Da sie grac z tym dodatkiem na starej mapie, a jesli nie ze wszystkimi komponentami to z ktorymi?
Da się. Trzeba tylko z współgraczami ustalić czy pozwalacie zająć Aresem lub Kronosem więcej niż 2 wyspy na start (na podstawce można , w Tytanach nie) my nie pozwoliliśmy i jakoś trzymało balans. Kolejna sprawa to ustalenie działania boskich sandałów - na wyspiarskiej mapie dają tylko +1 do przychodu i dają natychmiastowe zwycięstwo gdy ma się 4 pozostałe artefakty. Dodatkowo jeśli chcesz połączyć Hadesa i Tytanów musisz zadecydować czy nie odrzucić płytki pomniejszego bóstwa - Hery i magicznego przedmiotu Berło Pelopsa. Oba mogą podczas swego działania usunąć z gry jeden lub więcej boskich artefaktów.
michalldz90 pisze:Kadeceusz [...] dziala w przypadku remisów czy również w przypadku przegranych bitew?
Kaduceusz umożliwia posiadaczowi płacenie 1 monety zamiast straty 1 jednostki zarówno podczas ataku jak i obrony oraz zarówno podczas przegranej jak i remisu. Nie możesz jednak ratować jednostki ginącej przed walką np z Harpii , Hektora , Skorpiona. Jeśli na polu z Kaduceuszem nie ma ani jednej standardowej jednostki ani Egipskiego Najemnika (dodatek C3K) nie można leczyć samotnych bohaterów Minotaura tytanów ani nieumarłych.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Cyclades

Post autor: michalldz90 »

Czyli jesli przegrywam bitwe i wskrzeszam wszystkie jednostki to automatycznie rozpoczyna sie kolejna?
ODPOWIEDZ