"Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: aryann »

Nie wolno takich rzeczy bagatelizować.
Jestem zdania, że wiedza pozaszkolna w większym stopniu buduje naszą tożsamość i wiedzę niż info, które dzieciaki wyryły do klasówki i bezpowrotnie zapomniały. Dużo chętniej człowiek uczy się przez zabawę niż przez obowiązki. Jeden nieuk/dezinformator z drugim użyją określenia nazistowska Polska i tak już się utrze w umysłach. A jeszcze jakby był to popularny serial czy hit kinowy to mamy kłamstwo zasiane na całym świecie. I myślicie że ewentualne przeprosiny za kłamstwo czy oszczerstwa dotarłoby do 100% wszystkich tych, którzy zetknęli się z owym kłamstwem? Myślę, że jak 10% dowiedziałoby się o sprostowaniu to byłoby i tak dobrze.
Myślicie, że jak to działa, jak w co drugim sensacyjnym filmie produkcji USA główny zły pochodzi z Rosji? Jak w co drugim filmie biała kobieta ugania się za czarnym mężczyzną? Jak osoby o innych poglądach niż "jedyne właściwe" są pokazywane w filmach jako agresywne tępaki? Idealny przykład z przed kilku dni jak europosłowie PO zagłosowali za przyjęciem imigrantów z północnej Afryki. Informacja w radiu przedstawiała opinie zapytane z kilku środowisk. Przedstawili 5 opinii, w których wymieniane z nazwiska i zawodu osoby wypowiadały się jak wielka dobroć Polskę spotkała, że możemy przyjąć do siebie na zasiłki szlachetnych imigrantów i wymieniona jedna opinia jakiegoś chama nie wymienionego z nazwiska ani pozycji społecznej w której mówi że nie chcę u siebie (i tu obraźliwe określenie mniejszości afrykańskiej). No tak. Albo jesteś w nurcie postępowych i inteligentnych miłośników multi-kulti albo z pewnością jesteś agresywnym tępakiem.
Tak jest budowane nasze wyobrażenie o świecie. Nie z podręcznika historii, szczególnie teraz gdy w liceach o profilu innym niż humanistyczne historia jest tylko w pierwszej klasie a potem wcale. Dlaczego setki tysięcy młodych ludzi nienawidzi Policji w Polsce chociaż nigdy nie miało konfliktu z prawem? Posłuchajcie "muzyki" hiphopowej made in Poland.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2015, 11:56 przez aryann, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: kwiatosz »

Kolejarz pisze: jednocześnie nawet w Polsce żaden dziennikarz nie przyłożył się, żeby dokładnie sprawdzić, o jaką wersję gry chodzi
Czyli nie ma tej karty w Tin Party?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Jest. Apples to Apples stało się Apples to Apples Party Box w 2003 roku, kiedy to w skład podstawowej wersji doszły dotychczasowe dwa dodatki. Party Tin to ten sam zestaw kart, ale w puszce, a nie w zwykłym pudełku.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: kwiatosz »

No to ja wobec tego widziałem prawdziwą informację w mediach - że ta karta jest w Tin Party, nie rozumiem skąd zarzuty.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Informacja jest prawdziwa. Co z tego? Tyle powstało artykułów, z których można się dowiedzieć, że karta jest w jakiejś tam wersji gry Party Tin, kiedy do 2013 roku (prawie 10 lat) znajdowała się w każdym innym nietematycznym egzemplarzu.
W kontekście nagminnego przeinaczania historii II wojny światowej to bardzo ważne. Dziennikarze piszący o polskich obozach koncentracyjnych wysuwają argument geograficzny i też nie rozumieją zarzutów.

I jeszcze - wersji Party Tin nie ma na BGG (bo to nie oddzielna edycja gry, a tylko wydanie w innym opakowaniu), użytkownicy forum nie mogli jej znaleźć. Prawdziwa informacja wprowadziła ich w błąd. Na szczęście to tylko gra i chodziło tylko minusowanie jej w serwisie internetowym.
Cairine
Posty: 33
Rejestracja: 16 lut 2015, 00:08

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Cairine »

Bea pisze:Tak sobie głośno myślę... W kontekście tego co niedawno powiedział szef FBI, czy niektórzy Amerykanie przypadkiem nie uczą się historii z filmu Ida? Smutne by to było, ale film dotarł do wielu a dobre podręczniki historii niekoniecznie. :(
Wczoraj odnośnie właśnie tematu gry Mattela, wypowiadał się w telewizji jakiś pracownik IPNu, który analizował amerykańskie podręczniki do historii. Jeśli dobrze zrozumiałam, to wygląda na to, że w nich w ogóle nie ma mowy fakcie okupowaniu Polski. Więc potem Amerykanie myślą, że jeśli coś się działo na terenie takiego kraju Polska, to zapewne dzieło Polaków.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: kwiatosz »

"Też nie rozumieją zarzutów" - czyli porównujesz napisanie prawdy na podstawie naocznego dowodu do napisania ewidentnej nieprawdy, wybornie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Nie porównuję. To zupełnie inne sytuacje, jedna z nich jednoznacznie zła. Problem z "polskimi obozami" jest taki, że zaczęło się od złych intencji, ale dziś ten termin stosowany jest ze względu na ignorancję. Oczywiście brak rzetelności dziennikarskiej nie jest żadnym usprawiedliwieniem i należy w takiej sytuacji interweniować.

Większość portali przedstawia informację o Apples to Apples w sposób podobny do gosc.pl: "W jednej z edycji gry pt. "Party Tin" znalazła się karta (...)". Czy to jest prawda? Nie, karta znalazła się w głównej edycji, a nie tylko w jednej, tej w puszce. Mnie taka nieścisłość razi, tym bardziej w kontekście nagminnego przeinaczania historii II wojny światowej w zachodniej prasie (gdzie często też są to nieścisłości, a nie jawne i zamierzone kłamstwa).
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mbork »

Kolejarz pisze:żaden rodzic się nie przejmie kartą fakira
Serio? Skąd wiesz?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Złapałeś mnie! Nie mam najmniejszych podstaw, żeby tak twierdzić, wręcz przypuszczam, że ktoś mógłby zrezygnować z zakupu Five Tribes ze względu na karty fakirów.
Sądzę, że na tym forum nikt nie ma problemu ze zrozumieniem takiej figury retorycznej. Nie trzeba jej odczytywać dosłownie, żeby został zachowany sens zdania.
Chętnie odpowiem również na bardziej merytoryczne zapytania.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: mbork »

Kolejarz pisze:Złapałeś mnie! Nie mam najmniejszych podstaw, żeby tak twierdzić, wręcz przypuszczam, że ktoś mógłby zrezygnować z zakupu Five Tribes ze względu na karty fakirów.
Sądzę, że na tym forum nikt nie ma problemu ze zrozumieniem takiej figury retorycznej. Nie trzeba jej odczytywać dosłownie, żeby został zachowany sens zdania.
Chętnie odpowiem również na bardziej merytoryczne zapytania.
Wiesz, paradoksalnie moje zapytanie (niezależnie od tego, jak bardzo trollowałem) nie było całkiem niemerytoryczne. Jakoś tak jest, że masa ludzi ma problem z niewolnikami w FT, a mało kto ma problem z innymi rzeczami w grach, moim zdaniem gorszymi niż karta niewolników. (Nie mówię o fakirach, mówię ogólnie.) Nie ukrywam, że trochę mnie to drażni. Ale postaram się już nie trollować za dużo. ;-)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

I na forum, i na BGG co jakiś czas wybuchają mniejsze i większe dyskusje dotyczące kontrowersyjnego elementu jakiejś gry, lub wręcz tematu w ogóle. Czasem ktoś, kto ma problem z jedną grą, śmieje się z oburzonych inną. To biznes, więc wcale nieważne kto ma racje. Wydawca musi być po prostu czujny i dwa razy przemyśleć każdą ilustrację czy opis. Zresztą jak takie sprawy pokazują afera potrafi przynieść rozgłos jakiejś grze, o której w innym wypadku byłoby cicho, więc czasem wydawca tylko zaciera ręce przy takiej gorącej dyskusji.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rastula »

a może po prostu musi założyć, że różne gry są dla różnych ludzi... są tacy co nie lubią grać "nazistami" ( nie wydawajmy gier o IIWŚ) są tacy co mają bliznę po niewolnictwie ( nie wydawajmy gier o starożytnym Rzymie, czy generalnie o 11/12 dziejów ludzkości)...a i prześladowanie obcych ras kosmicznych , to chyba nie jest OK - nie wydawajmy X-com'a.

Wrażliwość jedna rzecz - skrajnie posunięta, moralnie napędzana (a więc już z daleka "śmierdząca" indywidualizmem) mentalna autocenzura ( zwana popularnie poprawnością polityczną) do takich absurdów prowadzi. Zostawmy to śliskim politykom, którzy liczą głosy w wyborach. Każdy może się poczuć urażony "czymś" - niech to wyrazi i nie kupuje gry, książki czy czekolady ( bo ciemna)... ale nie dajmy się terroryzować ...
Ostatnio zmieniony 11 maja 2015, 09:42 przez rastula, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Rocy7 »

rastula pisze: Wrażliwość jedna rzecz - skrajnie posunięta moralnie napędzana (a więc już z daleka "śmierdząca" indywidualizmem) mentalna autocenzura ( zwana popularnie poprawnością polityczną) do takich absurdów prowadzi. Zostawmy to śliskim politykom, którzy liczą głosy w wyborach. Każdy może się poczuć urażony "czymś" - niech to wyrazi i nie kupuje gry, książki czy czekolady ( bo ciemna)... ale nie dajmy się terroryzować ...
+ 100 :)
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rastula »

Ale żeby być w temacie , to pamiętajmy, że "niemiecki gry planszowe" ( dziś zwane euro) są poniekąd pokłosiem wychowawczego eksperymentu społecznego, jaki przeprowadzono na Niemcach, głównie poprzez brak bezpośredniego konfliktu między graczami, negatywnej interakcji, zabijania przeciwnika wpisały się w doktrynę społeczną powojennych Zachodnich Niemiec. Nie ma się co dziwić, że najbardziej zagorzała jest antifa niemiecka ;)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: MichalStajszczak »

rastula pisze:brak bezpośredniego konfliktu między graczami, negatywnej interakcji, zabijania przeciwnika wpisały się w doktrynę społeczną powojennych Zachodnich Niemiec
W niemieckiej instrukcji gry Ryzyko, nie zdobywa się terytoriów tylko je "wyzwala"
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Tylko co to znaczy, że różne gry są dla różnych ludzi?
Ktoś ma nie kupić atrakcyjnej i głośnej gry rodzinnej, z dużego i rozpoznawalnego wydawnictwa, zaprojektowanej przez popularnego autora, bo są w niej karty z niewolnikami? To gra nie dla niego? Wydawca nie chce do niego dotrzeć i specjalnie wyklucza te osoby? Nie, to jest gra też dla takiej osoby i dlatego w nowym wydaniu nie ma tych kart.
Co innego, gdyby to była gra np. o prowadzeniu plantacji. ;) Wtedy nie wystarczy zastąpić słowa niewolnik jakimś innym, jak kolonizator. Jeśli ktoś zdecydowanie nie chce gry z niewolnikami, to faktycznie jest to produkt nie dla niego. Wydawca może spokojnie zignorować ewentualne zażalenia.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rastula »

Kolejarz pisze:Tylko co to znaczy, że różne gry są dla różnych ludzi?
Ktoś ma nie kupić atrakcyjnej i głośnej gry rodzinnej, z dużego i rozpoznawalnego wydawnictwa, zaprojektowanej przez popularnego autora, bo są w niej karty z niewolnikami? To gra nie dla niego? Wydawca nie chce do niego dotrzeć i specjalnie wyklucza te osoby? Nie, to jest gra też dla takiej osoby i dlatego w nowym wydaniu nie ma tych kart.
Co innego, gdyby to była gra np. o prowadzeniu plantacji. ;) Wtedy nie wystarczy zastąpić słowa niewolnik jakimś innym, jak kolonizator. Jeśli ktoś zdecydowanie nie chce gry z niewolnikami, to faktycznie jest to produkt nie dla niego. Wydawca może spokojnie zignorować ewentualne zażalenia.

Puerto Rico , San Juan itd ...te gry nie powinny się ukazać ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: tomb »

mbork pisze:Jakoś tak jest, że masa ludzi ma problem z niewolnikami w FT, a mało kto ma problem z innymi rzeczami w grach, moim zdaniem gorszymi niż karta niewolników. (Nie mówię o fakirach, mówię ogólnie.)
Wydaje mi się, że to kwestia niuansów, takich jak np. spodziewany docelowy odbiorca gry i przystawalność tematu do przedmiotu.
Mnie osobiście karta niewolnika w grze familijnej dziwi, bo mogłoby go tam nie być, gdyż sama gra w żaden sposób nie jest materiałem edukacyjnym i tylko mimowolnie i wybiórczo opiera się na wybranych motywach historyczno-literackich.
Podobnym przykładem byli dla mnie "Wikingowie" od Rebela, gdzie w towarzyskiej grze rodzinnej przywołano kontekst historyczno-mitologiczny. Odbyło się to jednak nie przez zastosowanie np. grafik pełnych brutalnej przemocy, zgrozy, szeroko pojętego barbarzyństwa, zachowania realiów geograficznych, czy cytowanie klimatów mitologii nordyckich. Tam, korzystając z popkulturowej świadomości odbiorcy, wykorzystano "filmowy" wizerunek Wikinga, wzmacniając go nośnym - rzekomo realistycznym, a po prawdzie będącym żenującym zabiegiem marketingowym - tematem porwań kobiet. Brak smaku przypieczętowano ilustracjami, które, będąc warsztatowo bardzo dobrymi, są jasnym przekaźnikiem wartości, jakie do gry rodzinnej nijak nie przystają.

Słowem - kwestia indywidualnej wrażliwości, może wiedzy, może biografii i nie powinno się wszystkiego utrącać kontrargumentem o tzw. poprawności politycznej, bo jest to argument o tej samej sile, co owa poprawność.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

rastula pisze:Puerto Rico , San Juan itd ...te gry nie powinny się ukazać ;)
Sam już sobie wcześniej odpowiedziałeś. Powinny, ale nie każdy musi je kupić. Five Tribes to gra na amerykański rynek, dla przeciętnego odbiorcy, może nawet niezaznajomionego z innym planszówkami. Days of Wonders to znany wydawcy rodzinnych hitów. Obecność kart z niewolnikami w Five Tribes była po prostu kiepskim biznesowym posunięciem - ale łatwym do naprawy i może nawet wyszło wydawnictwu na dobre. Nie ma się jednak co dziwić, że same karty wzbudziły dyskusję.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: rastula »

pełna zgoda...fajnie gdybyśmy i my mieli taką siłę nabywczą, że pisanie o "polskich obozach" byłoby równie ryzykowne finansowo jak karta "niewolnik" :)...
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Kolejarz »

Trochę sami jesteśmy sobie winni, skoro kartę z "Nazi Poland" znaleziono po kilkunastu latach od wydania gry i dwa lata po zorientowaniu się Mattela...
Z kolei niewolnikami w Five Tribes byłem naprawdę zaskoczony, bo temat niewolników się wielokrotnie przewija na BGG w przypadku licznych innych gier.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: "Nazistowska Polska" w karciance od Mattel

Post autor: Pan_K »

Kolejarz pisze:Trochę sami jesteśmy sobie winni, skoro kartę z "Nazi Poland" znaleziono po kilkunastu latach od wydania gry i dwa lata po zorientowaniu się Mattela...
Z kolei niewolnikami w Five Tribes byłem naprawdę zaskoczony, bo temat niewolników się wielokrotnie przewija na BGG w przypadku licznych innych gier.
Bo temat "niewolnicy" jest:
a) faktem
b) historycznym
Żadna z tych okoliczności nie zachodzi w przypadku "nazistowskiej Polski".
I dlatego niewolnicy w grach nie szkodzą prawdzie, a nazistowska Polska owszem.
A w przypadku sfery, o której mówimy, fałsz jest tożsamy z krzywdą, czyli złem moralnym.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
ODPOWIEDZ