Spiel des Jahres 2015 nominacje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: vinnichi »

http://www.spieldesjahres.de/cms/front_ ... angelang=4

Mój osobisty faworyt Orleans w nominacjach :-)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: Wojtas_512 »

Orleans i Elizjum chyba najlepsze
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: Epyon »

Ale bieda, jeszcze w nic z listy nie grałem, trzeba nadrobić. :(
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1532
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 201 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: Furan »

Szkopy to jednak wszędzie trupią główkę muszą wcisnąć...
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: SaszaPL »

Wszystko spoko, tylko jedna nominacja mnie mocno zaskoczyła: The Game.

Filmik z wytłumaczeniem zasad, pokazuje tytuł jako dość "sztywną" łamigłówkę matematyczną. Tym trudniejszą im więcej gra osób (naturalne, skoro więcej osób posiada elementy, które należy ze sobą poskładać).

Mam nadzieję, że nie będzie podobnego zaskoczenia po przyznaniu tytułów...
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: mig »

Czyli, póki co, Rebel-2, Foxgames-1.
Może ktoś Orleans u nas wyda?

I co to, kuźwa, jest Broom Service - grał ktoś? Seria zacna i pewnie na moją półkę trafi, ale zupełnie nie kojarzę co to takiego... :/
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: metyu »

bgg mówi, że to reimplementacja tego: https://boardgamegeek.com/boardgame/34084/witchs-brew
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: garg »

mig pisze:[...]I co to, kuźwa, jest Broom Service - grał ktoś? Seria zacna i pewnie na moją półkę trafi, ale zupełnie nie kojarzę co to takiego... :/
To jest remake Witch's Brew. Gierka bardzo fajna, a mechanika z niej wzięta została użyta w Szklanym Szlaku Rosenberga.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: mig »

O, nie wiedziałem. Witch Brew mam i bardzo lubię. Zmiany chyba są dość daleko posunięte, bo gra wygląda zupełnie inaczej.
Może to też ktoś po polsku wyda. Gra jest mocno zależna językowo a na rynku dostępna była ostatnio tylko wersja niemiecka.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: wc »

Ale to mało ...
Na pudełku BS jest numer 17 ...

Gdzie się podziała 16. gra z alea big box i co to za tytuł?? :shock:
Edit: eeeee..... to tylko nowa wersja puerto rico ....
oszustwo :-)

PS. Ktoś już ma Broom Service? I-szop nie pokazuje ani jednego sklepu który by to miał....
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: adikom5777 »

bo w hurtowniach dostępna jest tylko wersja niemiecka. Poczekamy na angielską :)
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: dumspirospero »

Po wczorajszych nominacjach od razu zacząłem czytać o nieznanych mi grach. Faworytem w Kennerspiel jest dla mnie Orleans.

Po wczytaniu się w zasady The Game okazało się, że grę można spreparować z talii od "6. bierze!" Dzięki temu jestem po 3 rozgrywkach.

Pokrótce zasady:
Kooperacja. 1-5 osób. Talia kart od 2 do 99. Staramy się wyłożyć możliwie jak najwięcej. Na stole początkowo leżą dwie jedynki (i w tych stosach/rzędach idziemy cały czas do góry), a także dwie setki (tu musimy cały czas schodzić w dół). W swojej kolejce gracz musi wyłożyć minimum dwie karty z ręki.
Jest jeden mały wyjątek w dokładaniu: jeśli schodzimy w stosie w dół, ale mamy kartę większą dokładnie o 10, wówczas możemy ją wyłożyć (i zarazem podbić wartość na stosie); podobnie w przypadku stosu, gdzie wartości mają rosnąć.

Wrażenia:
Nie możemy w czasie gry mówić o dokładnych wartościach na ręce, możemy za to przestrzegać innych: będę dokładał do 3. stosu, nie róbcie dużych skoków w pierwszym.
Jest ciekawie, choć grałem tylko w 2 i 3 osoby. Na pewno sporo zależy od rozkładu kart i na pewno często gra będzie kończyła się klapą (sukcesem jest, gdy na koniec zostanie mniej niż 10 kart).
Dużo trzeba tu rozmawiać (jak w każdej kooperacji), choć trzeba też wypracować sobie język komunikacji, który nie podaje konkretnych wartości :) Wydaje mi się, że właśnie w 2-3 osoby gra jest najlepsza. Talia jest trochę duża i przy kilku rozgrywkach The Game już się dłuży, ale jako sprytny, szybki kooperacyjny przerywnik się nada :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: detrytusek »

przepraszam ale nie macie wrażenia, że nominacje do gry roku 2015 są jakieś...średnie? Nic w nich wielkiego przynajmniej ja nie widzę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
tequira
Posty: 103
Rejestracja: 19 lis 2013, 11:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: tequira »

detrytusek pisze:przepraszam ale nie macie wrażenia, że nominacje do gry roku 2015 są jakieś...średnie? Nic w nich wielkiego przynajmniej ja nie widzę.
Również mam takie odczucie, choć Orleans wygląda całkiem dobrze, a Elyzium to również ciekawa gra
natomiast niesamowite są gry, które się nie załapały: Arler Erde, Deus i Auf den Spuren von Marco Polo,
moim zdaniem giganci!
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: dumspirospero »

No i zgodnie z zapowiedzią z GF The Game zostanie wydana przez Bard jako Gra
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: Ink »

dumspirospero pisze:No i zgodnie z zapowiedzią z GF The Game zostanie wydana przez Bard jako Gra
No to "bede grał w gre" :>
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: vinnichi »

Ogólnie Lublin 3x TAK :)
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: sipio »

tequira pisze:
detrytusek pisze: natomiast niesamowite są gry, które się nie załapały: Arler Erde, Deus i Auf den Spuren von Marco Polo,
moim zdaniem giganci!
Ja mam podobne odczucie w przypadku rekomendacji do SDJ.
Dostały ją Simsala… Bumm?, Vollmondnacht, Ugo, Szalona Misja, Patchwork i Kakao.
Ostatnie trzy tytuły mógłby by spokojnie zastąpić te nominowane.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: palladinus »

Widzę, że nie tylko u mnie nominacje i rekomendacje wywołały kontrowersje, ale swoje żale postanowiłem wylać na bloga.

Komentarz (krytyczny) do nominacji Spiel des Jahres 2015

Auf den Spuren von Marco Polo to był dla mnie murowany zwycięzca, a tu taki zawód...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: adikom5777 »

Bo gra Marco Polo wyszła za późno. Będzie nominowana za rok :)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: sipio »

adikom5777 pisze:Bo gra Marco Polo wyszła za późno. Będzie nominowana za rok :)
Niestety nie. Po prostu skończyło się na rekomendacji.
http://www.spieldesjahres.de/cms/front_ ... ?idcat=173
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: rattkin »

Nominacje Spiel des Jahres trzeba brać w pewnym kontekście. Bez tego kontekstu, trudno uzasadnić wybory. Nagrody Spiel des Jahres bardzo mocno nakręcają sprzedaż w Niemczech, więc jest to nominacja bardzo powiązana z lokalnym biznesem. Dlatego też nagradzane są gry lokalne (niemieckie, niemieckich designerów, przez niemieckich wydawców) i gry które już dobrze się sprzedają na lokalnym rynku (czyli w Niemczech - proste gry imprezowe i eurogry). Tylko tyle. Oni przebierają z bardzo wąskich kategorii i nominują gry, które w "skali światowej", przy uwzględnieniu innych rynków i innych typów gier, są po prostu mało istotne dla hobby w ogólnym ujęciu. Nie chodzi o gry ambitne, tylko o gry dobrze sprzedawalne w Niemczech. Dlatego tez nie ma co nad nimi płakać, to nie są tytuły "gier roku", tylko tytuły "gier dla niemców, które będą dobrze schodzić w tym roku".

"(SdJ) .. szybko stała się nagrodą poważaną przez graczy na całym świecie." - nie wiem ile w tym prawdy i jakie są tego dowody. Na pewno jakoś to się na sprzedaż poza granicami Niemiec przekłada, ale to jak ze wszystkim co ma nalepkę typu "Nagroda Pani Domu 2012". Co do faktycznego "poważania", to konkursy BoardGameGeek Madness pokazują raczej, że wygrywa zupełnie co innego.

"Także ucieszyłem się, widząc grę Abraca…what? koreańskiego wydawnictwa Korea Boardgames, które przebojem wdziera się do Europy." - naprawdę? Przecież to straszna kicha jest... Nie ma w tej grze nic innowacyjnego ani ciekawego. Przyciągają do niej tylko te wielkie komponenty-płytki, gdyby gra ich nie miała, pies z kulawą nogą by w to nie zagrał. Chyba najsłabszy tytuł w jaki grałem na ubiegłorocznym Essen - nawet dzieci przy stoliku obok były znudzone. Z jednej strony drogą eliminacji zgadujesz płytkę, a z drugiej do płytki arbitralnie przypisany jest efekt - konflikt dwóch przeciwstawnych mechanik - albo zgadujesz prawdpodobieństwa albo celujesz w efekt - jednego z drugim nie udało się tutaj połączyć. Zamiast tego, lepiej sobie sprawić Hanabi i Kryptosa - i jeszcze sporo zostanie.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: palladinus »

rattkin pisze:Nominacje Spiel des Jahres trzeba brać w pewnym kontekście. Bez tego kontekstu, trudno uzasadnić wybory. Nagrody Spiel des Jahres bardzo mocno nakręcają sprzedaż w Niemczech, więc jest to nominacja bardzo powiązana z lokalnym biznesem. Dlatego też nagradzane są gry lokalne (niemieckie, niemieckich designerów, przez niemieckich wydawców) i gry które już dobrze się sprzedają na lokalnym rynku (czyli w Niemczech - proste gry imprezowe i eurogry). Tylko tyle. Oni przebierają z bardzo wąskich kategorii i nominują gry, które w "skali światowej", przy uwzględnieniu innych rynków i innych typów gier, są po prostu mało istotne dla hobby w ogólnym ujęciu. Nie chodzi o gry ambitne, tylko o gry dobrze sprzedawalne w Niemczech. Dlatego tez nie ma co nad nimi płakać, to nie są tytuły "gier roku", tylko tytuły "gier dla niemców, które będą dobrze schodzić w tym roku".
Nie zgodzę się w całej rozciągłości. To jest właśnie dosłownie gra roku:

Judgment Criteria
The nominees for the main award and the special awards are judged on the following aspects:
Game idea (originality, playability, play value)
Rules design (structure, clarity, understandability)
Game materials (features, workmanship)
Layout and presentation (box, game board, rules)

Czyli jury wybiera, a raczej powinna wybrać najlepszą grę wydaną w Niemczech. I to tytuł SdJ sprzedaje gry, a nie na odwrót. Nie pamiętam źródła, ale któryś z wydawca powiedział rok czy dwa temu, że rekomendacja przekłada się na sprzedaż 20 tys. sztuk, nominacja to pewnie z 50 tys.

Oczywiście nie ma udostępnionych danych na temat sprzedaży, ale argument, że te gry są nieistotne w skali światowej jest raczej wątły - Hanabi sprzedało się dotychczas w ponad milionie kopii; Kingdom Builder został wydany w tak niszowych rynkch jak polski czy skandynawski, o Dixicie nie wspominając
rattkin pisze:"(SdJ) .. szybko stała się nagrodą poważaną przez graczy na całym świecie." - nie wiem ile w tym prawdy i jakie są tego dowody. Na pewno jakoś to się na sprzedaż poza granicami Niemiec przekłada, ale to jak ze wszystkim co ma nalepkę typu "Nagroda Pani Domu 2012". Co do faktycznego "poważania", to konkursy BoardGameGeek Madness pokazują raczej, że wygrywa zupełnie co innego.
Nie widziałem innej nagrody tak szeroko omawianej w mediach planszówkowych - amerykańce prowadzili na Twitterze relację tekstową, o europejskich blogach i serwisach nie wspominając. O takich nagrodach jak Jogo do Ano czy Gra Roku w Polsce tego powiedzieć jakoś nie można.
rattkin pisze:"Także ucieszyłem się, widząc grę Abraca…what? koreańskiego wydawnictwa Korea Boardgames, które przebojem wdziera się do Europy." - naprawdę? Przecież to straszna kicha jest... Nie ma w tej grze nic innowacyjnego ani ciekawego. Przyciągają do niej tylko te wielkie komponenty-płytki, gdyby gra ich nie miała, pies z kulawą nogą by w to nie zagrał. Chyba najsłabszy tytuł w jaki grałem na ubiegłorocznym Essen - nawet dzieci przy stoliku obok były znudzone. Z jednej strony drogą eliminacji zgadujesz płytkę, a z drugiej do płytki arbitralnie przypisany jest efekt - konflikt dwóch przeciwstawnych mechanik - albo zgadujesz prawdpodobieństwa albo celujesz w efekt - jednego z drugim nie udało się tutaj połączyć. Zamiast tego, lepiej sobie sprawić Hanabi i Kryptosa - i jeszcze sporo zostanie.
Mnie się ta mechanika bardzo podoba, bo nie możesz celować w oba efekty, ale wybierasz co turę co chcesz osiągnąć. Oczywiście nie każdemu się to spodoba, tak jak ja nie mam najlepszego zdanie o Kryptosie, bo z punktu widzenia szacowania prawdopodobieństwa ta gra to porażka. Każdy ma swój gust, wyraziłem radość, że pojawiają się nowi gracze na rynku europejskim co jest tylko z korzyścią dla graczy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: kwiatosz »

Obiło mi się o uszy, że nie może wygrać gra, której twórcy nie mają możliwości zrobienia w krótkim czasie dużego dodruku - ale nie wiem czy mi się nie przyśniło.

Myślę, że spojrzenie "my, gracze" nie do końca ma sens. U nas bowiem (i w większości świata) najlepiej sprzedające się planszówki to Monopoly, Scrabble i tego typu rzeczy, tymczasem na Niemieckim rynku takimi tytułami są właśnie nagrodzone SDJ. I to jest największa wartość, że tam co roku pojawia się nowy ogromny hit sprzedażowy, a nie kolejna edycja Monopolu, jak u nas. Więc oni mają rekomendację dla gry, która jest dobra i która zasługuje na taką sprzedaż. A w wyborze graczy bardziej decyduje dostępność w przypadku dużych rozbieżności - dlatego grą roku zostaje Splendor.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Spiel des Jahres 2015 nominacje

Post autor: palladinus »

Dodam tylko, że w moim idealnym świecie SdJ zachowuje poziom wspomnianego El Grande i Tikala, a KsdJ zwraca się w kierunku Kanbana i ZhanGuo. Oczywiście w naszej rzeczywistości jak widać to nierealne.

Zastanawiam się jak w przyszłym roku kapituła zareaguje na Imperial Assault i Dead of Winter.
ODPOWIEDZ