Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Brass: Lancashire (Martin Wallace)

Post autor: oneiros »

Zauważyłem, że w wiadomym sklepie pojawiła się w ofercie wiadoma gra ekonomiczna. Chwała! :D
Pojawia się nieubłagane pytanie - czy ktoś coś wie, ktoś grał, ktoś poleca lub odradza?
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

Gra wydaje się rasową ekonomią i bardzo mnie też interesuje.
Mnie interesuje głownie czy plansza do gry, tak jak to wygląda na BGG, jest rzeczywiście papierowa. Jeśli tak to porażka...
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Gra bardzo mi się podoba po przeczytaniu instrukcji. Ta papierowa plansza to chyba porototyp.

Tu plansza wygląda na grubą i solidną:

http://www.boardgamegeek.com/image/253429
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Post autor: Andy »

MataDor pisze:Mnie interesuje głownie czy plansza do gry, tak jak to wygląda na BGG, jest rzeczywiście papierowa. Jeśli tak to porażka...
Poważnie? Jeśli to świetna gra, ale ma papierową planszę, to będzie porażka?
Skoro ten aspekt interesuje Cię "głównie", to rozumiem, że wszystkie pozostałe cechy gry są "drugorzędne" wobec grubości planszy? :shock:
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

Andy pisze:
MataDor pisze:Mnie interesuje głownie czy plansza do gry, tak jak to wygląda na BGG, jest rzeczywiście papierowa. Jeśli tak to porażka...
Poważnie? Jeśli to świetna gra, ale ma papierową planszę, to będzie porażka?
Skoro ten aspekt interesuje Cię "głównie", to rozumiem, że wszystkie pozostałe cechy gry są "drugorzędne" wobec grubości planszy? :shock:
Trochę już czytałem o tej grze i wiem że będzie mi się podobać, a co za tym idzie chcę ją kupić. Po prostu nie kupuję pozycji które nie spełniają pewnych standardów wykonania. Lubię obcować z ładnymi rzeczami i tak wykonane gry lubię i kupuję.
Gdzieś był poruszony już ten temat... Dla mnie wykonanie gry to podstawa. Jeśli mi się nie spodoba wizualnie nie mam w ogóle ochoty grać, choćby i tematyka był ciekawa, co też jest bardzo ważne dla mnie.
Na papierowych planszach to się wychowałem, wszystkie sfery, dragony i inne. I dobrze pamiętam jak nieciekawie wyglądały takie gnące się plansze i walające się po nich żetony... Wtedy nie miałem wyboru, więc kupowałem i grałem w to co było. Teraz mam wybór i kupuję to co mi się poprostu podoba.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Ezechiel
Posty: 253
Rejestracja: 18 sty 2006, 19:20
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Post autor: Ezechiel »

Największy minus Brassa to ilość graczy. Niestety tylko od 3 do 4. Poczekam, zobaczę czy wyjdzie jakiś wariant dwuosobowy.
Amalgamaty kulturalne z mojej półki Muzyka, książki, planzówki

Moja kolekcja.
Awatar użytkownika
Magma
Posty: 1166
Rejestracja: 01 wrz 2004, 01:00
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Brass

Post autor: Magma »

oneiros pisze: Pojawia się nieubłagane pytanie - czy ktoś coś wie, ktoś grał, ktoś poleca lub odradza?
Mi pozostaje zadać to samo pytanie, ponieważ też mama straszną hrapkę na tą grę. Jednak zastanawiam się jeszcze nad Cubą (skoro już jesteśmy w Essenowych klimatach nowości) :wink: Jeżeli chodzi o Brassa to chyba można go kupić "w ciemno" i jestem głęboko przekonany, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto :twisted:
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

Właśnie miałem czas i okazję zapoznać się z instrukcją. Przyznam że niezmiernie mi się wszystko spodobało. Zakupiłem w ciemno ;)
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Post autor: oneiros »

Jestem z Was dumny :D
Koniecznie dawajcie recki.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

MataDor pisze:Właśnie miałem czas i okazję zapoznać się z instrukcją. Przyznam że niezmiernie mi się wszystko spodobało. Zakupiłem w ciemno ;)
Też bym tak zrobił, gdyby nie chwilowy brak środków :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Post autor: Kakaj »

Witka

Bardzo ciekawa recenzja, katem oka widze w lustrze jak mi slinka cieknie :)

Nota bene "Bawełniarnia" (Cotton Mill) nalezy przetlumaczyc jako 'Manukfatura Bawełniana', a nawet bardziej wlasciwie 'Manufaktura Sukienna'.

Dawniej w odzielnych budynkach miescily sie :
- roszarnia,
- przedzalnia,
- tkalnia,
- folusz,
- farbiarnia
- postrzygalnia do apretury sukien
itd.

W tym przypadku mamy do czynienia z 19wieczna manufaktura laczaca wszystkie te zaklady w jednym wielopietrowym budynku.

:shock:
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
oneiros
Posty: 76
Rejestracja: 04 mar 2007, 15:20
Lokalizacja: Tichau

Post autor: oneiros »

Że tak powiem, no i jak? Będą jakieś dodatkowe słowa uznania lub krytyki? :)
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Ja powiem tylko, ze gre mozna w ciemno kupic bez czytania instrukcji jesli lubi sie ktorys z nastepujacych tytulow: Puerto Rico, Wysokie Napiecie, Goa.
Jest ekonomiczna, jest skomplikowana (ale bez przesady), jest rewelacyjna.
Kazdy fan gier ekonomicznych MUSI ja miec w swojej kolekcji.

Don Simon says: BUY!

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

Popieram Szymona w 100%. Raczej nie szafuje zachwytami i wysokimi ocenami, ale Brass zachwycił mnie po rozegranych dzisiaj 2 rozgrywkach. I myślę, że po kolejnych grach ocena będzie raczej wzrastać.
Wpieriod! - niekoniecznie efektywnie, ale efektownie.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

Wczoraj rozegrałem dwie partie z Valmontem i Don Simonem, potem jeszcze 2 wieczorem w czteroosobowym składzie i jak widzę wszyscy byli w zgodzie że gra jest Rewelacyjna :P
Powiem tylko jeszcze że podobnie jak Bazik, kładąc się spać po skończeniu chwilę po 3ciej w nocy 4tej rozgrywki, jeszcze długo nie mogłem zasnąć planując kolejną moją sieć przemysłowa w Lancashire :D
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

MataDor pisze:Wczoraj rozegrałem dwie partie z Valmontem i Don Simonem, potem jeszcze 2 wieczorem w czteroosobowym składzie i jak widzę wszyscy byli w zgodzie że gra jest Rewelacyjna :P
Powiem tylko jeszcze że podobnie jak Bazik, kładąc się spać po skończeniu chwilę po 3ciej w nocy 4tej rozgrywki, jeszcze długo nie mogłem zasnąć planując kolejną moją sieć przemysłowa w Lancashire :D
A jak pozostali gracze z Twoich wieczornych partii? Podobalo im sie? I o ile wydluzyla sie dlugosc partii przy 4-ech graczach?

Graliscie poprawnie, ze 1 gracz w swojej kolejce robi od razu 2 akcje?

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

Tak jak napisałem, Wam dwóm jak i moim wieczornym graczom gra podobała się wyjątkowo. Planowaliśmy grać tylko do 24tej, ale po skończeniu pierwszej partii wszyscy chcieli grac kolejną i tak też zrobiliśmy :) Grając w 4 partia trwała za pierwszym razem z tłumaczeniem 3h15, druga 2h45. Ale dwaj gracze z którym grałem ruszali się mega długo.
Tak, graliśmy poprawnie bo przeczytałem przed samą grą to co napisałeś, dzięki! :)

Jeszcze info dla tych którzy planują kupić grę. Po wczorajszych 4 partiach karty do gry wyglądają jakby były grane od paru miesięcy i to bardzo mocno :/ są wyjątkowo słabej jakości, bardzo nie lubię protektorów, ale tu się niestety bez nich nie obejdzie, bo nie chcę myśleć jak będą wyglądać po kolejnych czterech partiach....
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

MataDor pisze: Tak, graliśmy poprawnie bo przeczytałem przed samą grą to co napisałeś, dzięki! :)
I jakos zmienia to drastycznie przebieg gry? Tak teoretycznie nie sadze, ale wydaje mi sie bardziej istotna staje sie wtedy kolejnosc. Jak jest w praktyce?
Jeszcze info dla tych którzy planują kupić grę. Po wczorajszych 4 partiach karty do gry wyglądają jakby były grane od paru miesięcy i to bardzo mocno :/ są wyjątkowo słabej jakości, bardzo nie lubię protektorów, ale tu się niestety bez nich nie obejdzie, bo nie chcę myśleć jak będą wyglądać po kolejnych czterech partiach....
Ano wlasnie. Wydanie bardzo dobre, ale na tych kartach to niepotrzebnie oszczedzili. Zwlaszcza, ze sa ciagle w uzyciu... Ale protektorow tez nie cierpie i chyba bede musial przebolec ich zuzyty wyglad.

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 694
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 287 times
Been thanked: 86 times

Post autor: MataDor »

Don Simon pisze: I jakos zmienia to drastycznie przebieg gry? Tak teoretycznie nie sadze, ale wydaje mi sie bardziej istotna staje sie wtedy kolejnośc. Jak jest w praktyce?
Diametralnie zmieniło to przebieg gry. Dochodziło nawet do sytuacji że ludzie mający i tak dużo kasy brali po 2 pożyczki w jednej turze naraz byle by tylko nic nie wydać i w kolejnej być pierwszymi. Szczególnie duże znaczenie ma to w erze kolei przy stawianiu torów.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Jakby kogos interesowala, jest juz polska instrukcja:
http://www.rebel.pl/e4u.php/1,ModFiles/ ... /Brass.pdf
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Post autor: draco »

Don Simon pisze:Ja powiem tylko, ze gre mozna w ciemno kupic bez czytania instrukcji jesli lubi sie ktorys z nastepujacych tytulow: Puerto Rico, Wysokie Napiecie, Goa.

Pozdrawiam
Szymon
A jeśli ktoś lubi Wysokie Napięcie, a nie lubi Puerto Rico i Goa, to powinien kupić :?: :twisted:

Przeczytam instrukcję po polsku i chętnie zagram W OKO.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

draco pisze:
Don Simon pisze:Ja powiem tylko, ze gre mozna w ciemno kupic bez czytania instrukcji jesli lubi sie ktorys z nastepujacych tytulow: Puerto Rico, Wysokie Napiecie, Goa.

Pozdrawiam
Szymon
A jeśli ktoś lubi Wysokie Napięcie, a nie lubi Puerto Rico i Goa, to powinien kupić :?: :twisted:
Jak napisalem, jesli ktos lubi ktorykolwiek z w/w tytulow togra mu sie spodoba.

Jesli lubisz tylko jeden, a pozostalych nie lubisz to wprawdzie nie znasz sie na grach, ale ciagle lubisz ktorykolwiek z tych tytulow :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Lim-Dul
Administrator
Posty: 1711
Rejestracja: 11 gru 2006, 17:12
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Lim-Dul »

Ja powiem tylko, ze gre mozna w ciemno kupic bez czytania instrukcji jesli lubi sie ktorys z nastepujacych tytulow: Puerto Rico, Wysokie Napiecie, Goa.
Sorry, Don Simon, ale to najbardziej ogólnikowa rekomendacja, jaką w życiu słyszałem. ;-)
War does not determine who is right - only who is left. - Bertrand Russell
---
Moja (niekompletna) kolekcja gier
Moja lista życzeń
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Lim-Dul pisze: Sorry, Don Simon, ale to najbardziej ogólnikowa rekomendacja, jaką w życiu słyszałem. ;-)
To malo slyszales ;-).

Na bardziej szczegolowa bedziesz musial poczekac do SGP #4...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ