Dead of Winter: A Crossroads Game / Martwa Zima: Gra rozdroży (Jonathan Gilmour, Isaac Vega)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Shimrod »

wasiu pisze:A jak z tłumaczeniem? Nikt nic nie wspomniał wiec zakładam że ok?
Cześć,

Mój pierwszy post, forum odwiedzałem często, ale dopiero teraz się zarejestrowałem. Wątek ten śledzę od dość dawna więc postanowiłem się tu zainaugurować.

Jestem po jednej grze i szybkim przejrzeniu kart. Tłumaczenie jest generalnie OK, parę rzeczy mnie drażni, czasem też szyk zdania wydaję się jakiś dziwny ale są to pojedyncze przypadki. Co mi się nie podoba:
- wspomniane już "darmozjady", czy "karmienie"
- autsajderzy (słowo przyjęło się w języku polskim, ale o wiele naturalniej brzmiałby dla mnie obcy, nieznajomy czy coś w tym stylu)
- śniegowce (snow shoes to nie to samo, co zresztą potwierdza obrazek)
Cóż można do tego przywyknąć i w grze specjalnie nie przeszkadza.

Jedyny poważny błąd jaki znalazłem to zmiana jednego słowa w zdolności Iskry (psa), która całkowicie zmienia jego działanie. Polski Iskra zamienia odmrożenie (frostbite) na zwykłą ranę, podczas gdy Sparky zamienia ugryzienie (bite) na zwykłą ranę. Różnica dość znacząca, choć jeśli się o niej wie to też nie powinna sprawiać problemu.
oryginalny Sparky
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Dexterus »

No to szokująca pomyłka, bo cała siła i urok Sparky'ego właśnie w tym leży.

...chociaż nie, urok to on ma sam z siebie. Zwłaszcza gdy wyposaży się go w gogle noktowizyjne i shotgun :mrgreen:
wasiu
Posty: 26
Rejestracja: 30 paź 2011, 23:07

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: wasiu »

A co byście powiedzieli o długości setupu i tłumaczenia zasad nowym graczom? I czy nowi gracze mogą na równi ze starymi grać? Mega się napaliłem na Martwą Zimę ale boję się że skończy jak Robinson. Jest to genialna gra i ograłem ją z Żoną na wszystkie strony, ale jak przychodzą znajomi którzy jej (gry) nie znają to nie ma szans żebym ją wyciągnął.
Awatar użytkownika
Shimrod
Posty: 261
Rejestracja: 10 cze 2015, 19:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Shimrod »

Ja z instrukcją zapoznałem się w wersji pdf i początek pierwszej gry spędziłem na tłumaczeniu zasad pozostałym graczom. Rozłożenie z tłumaczeniem zajęło 15 min.
Najprościej zrobić to odnosząc się do planszy gracza, gdzie masz wypisany przebieg każdej rundy, jak i dozwolone akcje. Dla nas wszystkich to było pierwsze spotkanie z DoW, aczkolwiek gramy dość dużo.

Robinson jest o wiele bardziej skomplikowany i o wielu rzeczach musisz pamiętać. Pod tym względem DoW jest prostsze, a poza tym masz wygodną ściągę.
Żeby tak mi się chciało jak mi się nie chce...

Moja skromna kolekcja
Goodies
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Yavi »

wasiu pisze:A co byście powiedzieli o długości setupu i tłumaczenia zasad nowym graczom? I czy nowi gracze mogą na równi ze starymi grać? Mega się napaliłem na Martwą Zimę ale boję się że skończy jak Robinson. Jest to genialna gra i ograłem ją z Żoną na wszystkie strony, ale jak przychodzą znajomi którzy jej (gry) nie znają to nie ma szans żebym ją wyciągnął.
Zasady są proste i można je dość łatwo wytłumaczyć.
Dexterus przy mojej pierwszej grze poświęcił na nie z godzinę, ale ostatnio wprowadzając kolegę, który oglądał jakieś gameplaye uwinąłem się w 10-15 minut.
Zależy też od liczby graczy, my we 2 uczyliśmy 1, wtedy D. sam uczył 3 ;)
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Dexterus »

Ejjj no, aż tak źle chyba nie było...? ^^'
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Yavi »

Dexterus pisze:Ejjj no, aż tak źle chyba nie było...? ^^'
Było dość długo, ale bardzo dokładnie :P Coś za coś. No i miałeś do ogarnięcia samemu 3 osoby nieznające gry, więc to raczej zrozumiałe.
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Jander »

Zagraliśmy 1,5 partii - jedną na 6 osób (w tym jeden team) - z jakiegoś powodu byłem przekonany, że można grać na 6. Połowę drugiej rozegraliśmy na 4 osoby. Downtime bywa nieco odczuwalny, ale można w tym czasie planować swoje działania lub szukać zdrajcy (ani razu się nie pojawił, prawdopodobnie zmniejszę ilość kart celów o kilka, żeby nieco zwiększyć szanse pojawienia się zdrajcy).
Zasady są proste i raczej klarowne (zastanawiałem się czy przedmiot Wydarzenie trzeba natychmiast zagrać czy można go trzymać na ręce - możesz trzymać). Śmierci postaci są bardzo nagłe, trudniej jest uzbierać rany, niż trafić na kości Ząbek lub złą kartę Rozdroża.
Ogólnie gra na spory plus, czas przy niej leci niesamowicie za szybko i już nie mogę się doczekać kolejnej partii w większą ilość osób. Może w międzyczasie pogram w dwie osoby.
Mah
Posty: 24
Rejestracja: 08 maja 2015, 20:07

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Mah »

Jander pisze:Zagraliśmy 1,5 partii - jedną na 6 osób (w tym jeden team) - z jakiegoś powodu byłem przekonany, że można grać na 6.
Można. Colby Dauch na BGG (albo reddicie, google mi zaraz podpowie) sam pisał, że nawet chcieli dać na pudełku etykietkę 2-6 graczy, ale uznali, że downtime będzie za długi. Ale nic poza tym nie stoi na przeszkodzie - można najwyżej skserować jedną kartę pomocy gracza dopóki grupa nie nauczy się zasad na pamięć i rozdaje się o 1 startowy przedmiot mniej (oby każdy miał po równo).

Edytka: Linki do źródeł
https://boardgamegeek.com/article/15274504#15274504
https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... on/cpiojk4
https://www.reddit.com/r/boardgames/com ... ma/cp5bsb8
Ostatnio zmieniony 10 cze 2015, 23:17 przez Mah, łącznie zmieniany 1 raz.
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Jander »

Właśnie tak się zastanawiałem czy chodzi tylko o downtime czy może jakoś sypnie się balans. Następnym razem zagramy spokojnie na 6 jak znajdą się chętni. :)
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Dexterus »

Jander pisze:(ani razu się nie pojawił, prawdopodobnie zmniejszę ilość kart celów o kilka, żeby nieco zwiększyć szanse pojawienia się zdrajcy)
Polecam metodę "w pół drogi". Obie metody proponowane przez instrukcję trochę słabują. Wersja "ilość graczy +1" jest ostra, ale też zabiera tę nutkę niepewności, czy zdrajca w grze się pojawi. Wersja "2x ilość graczy +1" z kolei zostawia zbyt duży margines, że zdrajcy zabraknie - a kiedy zespół zda sobie z tego sprawę, gra trochę traci. Najfajniej więc to wypośrodkować.
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Yavi »

Dzisiaj graliśmy na 4 karty celu (w tym 1 zdrajcy) i okazało się, że to właśnie zdrajca wrócił do pudełka :) W weekend próbowaliśmy wersji 3 graczy 5 kart celu (w tym 1 karta zdrajcy).
W ogóle próbowaliśmy dzisiaj bardziej klimacić i indywidualne decyzje z kart rozdroży podejmowaliśmy na podstawie tekstu fabularnego, na zasadzie: przechodzisz koło kościoła - wchodzisz tam, czy nie? Sprawdzało się fajnie, chociaż było trochę trudniej.
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Cierń »

Jakby ktoś się nie załapał na przedsprzedaż, a chciałby zagrać jeszcze w ten weekend w Martwą Zimę - zapraszam :)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 53&t=27148
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: ahrian »

Poochacz pisze:Za niecałe 150 złotych które kosztowała "Martwa Zima" na początku promocji - rewelacja! Zagrać jeszcze nie miałem czasu ale po przejrzeniu kart twierdzę że ta gra ocieka klimatem co bardzo lubię. Wszystko się zazębia, ma swoje logiczne wyjaśnienie. A co do pudełka - pozytywnie mnie zaskoczyło. Wyróżnia się na półce, ciekawe tylko jak długo połysk się utrzyma
+1. dodam tylko, że pudełko jest również całkiem mocne - dzień po otrzymaniu przesyłki kot zrzucił je z szafy, obijając róg zewnętrznej części i niszcząc kawałek wewnętrznej. no ale, jak na wysokość i impet z którym spadło - obrażenia niewielkie ;]
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: wajdzik83 »

ahrian pisze:
Poochacz pisze:Za niecałe 150 złotych które kosztowała "Martwa Zima" na początku promocji - rewelacja! Zagrać jeszcze nie miałem czasu ale po przejrzeniu kart twierdzę że ta gra ocieka klimatem co bardzo lubię. Wszystko się zazębia, ma swoje logiczne wyjaśnienie. A co do pudełka - pozytywnie mnie zaskoczyło. Wyróżnia się na półce, ciekawe tylko jak długo połysk się utrzyma
+1. dodam tylko, że pudełko jest również całkiem mocne - dzień po otrzymaniu przesyłki kot zrzucił je z szafy, obijając róg zewnętrznej części i niszcząc kawałek wewnętrznej. no ale, jak na wysokość i impet z którym spadło - obrażenia niewielkie ;]
:) ja bym kota teraz trzymał na smyczy ;) Ale faktycznie co do pudełka to jest nie tylko bardzo solidne ale również przepiękne. Mam w swojej kolekcji ok 100 gier ale żadna z nich nie prezentuje się na półce tak jak właśnie Martwa Zima :)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: mat_eyo »

W oczekiwaniu na przesyłkę z 3Trolli przeczytałem instrukcję i mam jedno pytanie - po co każdy gracz wybiera lidera? Karty rozdroży odnoszą się do liderów grup? Bo niczego wprost w instrukcji nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Krwawisz
Posty: 1496
Rejestracja: 29 kwie 2010, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 22 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Krwawisz »

Tak jest. Część kart odnosi się do stronników - nie obejmują one wtedy lidera
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Yavi »

mat_eyo pisze:W oczekiwaniu na przesyłkę z 3Trolli przeczytałem instrukcję i mam jedno pytanie - po co każdy gracz wybiera lidera? Karty rozdroży odnoszą się do liderów grup? Bo niczego wprost w instrukcji nie znalazłem.
Sam lider "aktywnie" wpływa tylko na to, kto zostanie pierwszym graczem.
Podobno w fazie prototypu mieli większą rolę, ale zrezygnowano z tego. Być może w ewentualnych dodatkach staną się bardziej przydatni.
Jander
Posty: 59
Rejestracja: 25 cze 2013, 17:52
Lokalizacja: Tychy

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Jander »

Czasem w kartach Rozdrozy pojawia się ta kwestia.
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: szajus2 »

Pytanie: z dwóch wylosowanych stronników liderem zostaje ten z większym wpływem czy to gracz wybiera?
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Dexterus »

Teoretycznie wybór należy do gracza. Jak zdarzyło mi się wylosować ostatnio Sparky'ego i kelnerkę, uznałem że i tak pierwszym graczem nie zostanę, więc for fun and giggles na lidera wybrałem tego pierwszego ^^'

Na marginesie: miałeś na myśli "z dwóch wybranych" chyba. Bo losujesz czterech, a z nich wybierasz dwóch, wiesz o tym prawda? :>
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: ernin »

Było by miło jak by wydawca przygotował erratę do psa. Na poprawioną kartę pewno nie ma co liczyć ale chociaż do wydruku by się przydała by włożyć z kartą do koszulki.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: Furia »

ernin pisze:Było by miło jak by wydawca przygotował erratę do psa. Na poprawioną kartę pewno nie ma co liczyć ale chociaż do wydruku by się przydała by włożyć z kartą do koszulki.
Co jest z nim nie tak?
ernin
Posty: 555
Rejestracja: 20 lut 2012, 10:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 35 times
Been thanked: 27 times

Re: Odp: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: ernin »

Furia pisze:
ernin pisze:Było by miło jak by wydawca przygotował erratę do psa. Na poprawioną kartę pewno nie ma co liczyć ale chociaż do wydruku by się przydała by włożyć z kartą do koszulki.
Co jest z nim nie tak?
Odpowiedź strone temu:
Shimrod pisze:Jedyny poważny błąd jaki znalazłem to zmiana jednego słowa w zdolności Iskry (psa), która całkowicie zmienia jego działanie. Polski Iskra zamienia odmrożenie (frostbite) na zwykłą ranę, podczas gdy Sparky zamienia ugryzienie (bite) na zwykłą ranę. Różnica dość znacząca, choć jeśli się o niej wie to też nie powinna sprawiać problemu.
oryginalny Sparky
szajus2
Posty: 64
Rejestracja: 27 paź 2014, 18:19
Been thanked: 1 time

Re: Dead of Winter: A Crossroads Game

Post autor: szajus2 »

Dexterus pisze:Teoretycznie wybór należy do gracza. Jak zdarzyło mi się wylosować ostatnio Sparky'ego i kelnerkę, uznałem że i tak pierwszym graczem nie zostanę, więc for fun and giggles na lidera wybrałem tego pierwszego ^^'

Na marginesie: miałeś na myśli "z dwóch wybranych" chyba. Bo losujesz czterech, a z nich wybierasz dwóch, wiesz o tym prawda? :>
Jasne, jeszcze nie miałem okazji dokładnie wgryźć się w zasady, a co dopiero zagrać, pisałem z głowy. :lol: Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ