Terra Mystica (J. Drögemüller, H. Ostertag)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kjczewa
Posty: 46
Rejestracja: 05 kwie 2014, 19:59

Re: Terra Mystica

Post autor: kjczewa »

Grałem juz kilkanaście razy z dziewczyną i musze zadać kłam twierdzeniu, że gra nie chodzi na dwie osoby lub ledwo chodzi. Mechanizm premii za budowanie obok siebie robi swoje i gra jest równie dobra co w kilka osób. Dla nas pozycja wyśmienita !
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Terra Mystica

Post autor: okiemgekona »

kjczewa pisze:Grałem juz kilkanaście razy z dziewczyną i musze zadać kłam twierdzeniu, że gra nie chodzi na dwie osoby lub ledwo chodzi. Mechanizm premii za budowanie obok siebie robi swoje i gra jest równie dobra co w kilka osób. Dla nas pozycja wyśmienita !
Nie twierdzę, że gra nie chodzi na 2 osoby :) wszystko w niej sprawdza się w każdej konfiguracji, nic nie zgrzyta, ale fakt, że przy 4-5 osobach gra rozwija skrzydła, daje więcej satysfakcji (choć to subiektywne odczucie) i grając przy pełnej obsadzie, z trudem jest przysiąść w 2 osoby - czegoś brakuje :wink:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Terra Mystica

Post autor: rastula »

grać na dwóch można,tylko po co? - jest pierdyliard gier, które chodzą lepiej na dwóch graczy ;)
Awatar użytkownika
okiemgekona
Posty: 28
Rejestracja: 09 sie 2013, 09:32

Re: Terra Mystica

Post autor: okiemgekona »

cześć, mam kilka wątpliwości o których rozwianie proszę :

1. odrzucanie/palenie żetonów mocy. Czy żeby spalić/odrzucić jeden żeton z gry, z II naczynia i tym samym przerzucić kolejny żeton do naczynia III to muszę mieć opróżnione I naczynie? tak jak jest to przy zdobywaniu mocy z torów kultów i sąsiedztwa?
2. Owalny bonus za świątynię, który pozwala punktować za posiadane faktorie - 2/3/3/4 pkt za 1/2/3/4 faktorie po spasowaniu. Czy przy posiadaniu 4 faktorii dostaje się 4 pkt. czy 12 pkt, sumując przyrosty ??
3. dodatek np. Córy Lodu - wybierają sobie swój rodzimy teren, dajmy na to mokradła. Czy przy kładzeniu swoich pierwszych osad, i tym samym żetonów terenu lodu - muszą kłaść lód na mokradła, czy można zająć też inny teren ?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Palmer »

1. Nie
2. 4
3. Musisz kłaść na wybrany teren "rasowy". ( w Twoim przykładzie na mokradła).
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Bea »

Dwa lata temu napisałam:
Bea pisze:Grałam raz, w 5 osób, ale muszę przyznać, że gra nie powaliła mnie na kolana. Niby każdy element gry z osobna sam w sobie bardzo fajny, świetny pomysł z indywidualnymi cechami ras, ze zmiennymi bonusami co rundę i tymi co się dostaje po spasowaniu... Niby dużo możliwości, ale w pierwszych kilku rundach kołderka tak krótka, że decyzyjność spadła prawie do zera i z braku pracowników możliwe były tylko dwie akcje powtarzane w kółko. Pod koniec gry, gdy produkcja zasobów wzrosła, było lepiej, ale i tak mi się wydaje, że biorąc pod uwagę duży stopień skomplikowania i mnogość elementów gra daje w zamian zbyt mało. Poza tym awans w świątyniach jakby trochę doklejony na przyczepkę. Daje punkty zwycięstwa, ale z główną planszą wiążą go tylko dodatkowe punkty mocy i nie wiem czy nie zbyt mało ich jest by warto było o nie zawalczyć. Może to pierwsze wrażenie, po pierwszej partii, może to jest gra z gatunku tych co zyskują w miarę ogrania, nie wiem.
Odszczekuję wszystko! Długo nie miałam okazji zagrać w Terrę ponownie, potem jakoś raz się udało, potem drugi, zaciekawiła mnie. Po kolejnej partii zakochałam się w tej grze! Po prostu wreszcie powiązałam ze sobą wszystkie zależności występujące w grze, w miarę ogarnęłam strategię i doceniłam jej złożoność. Na pierwszy rzut oka gra może wydawać się przekombinowana, ale po pewnym czasie okazuje się, że wszystko jest potrzebne i sprytnie ze sobą powiązane. Gra daje naprawdę dużo satysfakcji. Cieszę się, że dałam jej szansę. Po trzeciej rozgrywce nie byłam jeszcze do końca przekonana :D ) a po czwartej stwierdziłam, że kupuję! :mrgreen:
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gafik »

No!
Lepiej późno niż wcale...
Kupuj, kupuj szczególnie z dodatkiem.
McKlocki
Posty: 25
Rejestracja: 02 gru 2013, 11:02

Re: Terra Mystica

Post autor: McKlocki »

Próbował ktoś z was w to grać w 6 osób?
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Piehoo »

Ktoś już o tym pisał. Jest w pudle trochę za mało komponentów na 6 osób.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Terra Mystica

Post autor: Dexterus »

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu sobie takie wystrugać :lol:

A tak na serio, istnieje fanowski wariant, nawet na 7 osób:
https://boardgamegeek.com/article/15802476#15802476

Problem tylko taki, że strasznie sporo zmienia on w grze. Usuwanie cudzych kapłanów, wielokrotne użycie czarów, permanentne usuwanie zamienionych budynków (sic!). To już niemal osobna gra. Nie wiem, czy ja bym na przykład tak chciał zmieniać tak dobrą grę, jaką jest Terra. Ale jeśli komuś to odpowiada...proszę bardzo.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Bea »

Tak sobie czytam polską i angielską instrukcję i myślę: jak kiedyś w jakimś dodatku wprowadzą rasę Elves to jak ją na polski przetłumaczą? I dlaczego Auren nie zostawiono po prostu jako Aurenowie? Rozumiem, że Auren to rasa wymyślona przez twórcę gry, po nigdzie tego nie mogę wyguglać, czyli nie istniało coś takiego wcześniej. Jeśli tak, to może byłaby szansa na zapoczątkowanie nowego uniwersum Terra Mystica, a tak to mamy pospolitych Elfów :(.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Ciuniek »

O tutaj w Gradaniu ZnadPlanszy rozmawiamy o tym jak nam sie grało.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Terra Mystica

Post autor: gafik »

Bea pisze:Tak sobie czytam polską i angielską instrukcję i myślę: jak kiedyś w jakimś dodatku wprowadzą rasę Elves to jak ją na polski przetłumaczą? I dlaczego Auren nie zostawiono po prostu jako Aurenowie? Rozumiem, że Auren to rasa wymyślona przez twórcę gry, po nigdzie tego nie mogę wyguglać, czyli nie istniało coś takiego wcześniej. Jeśli tak, to może byłaby szansa na zapoczątkowanie nowego uniwersum Terra Mystica, a tak to mamy pospolitych Elfów :(.
Tak, zechciało im się poprawić coś co już było najlepsze... :P
Mogli faktycznie zostawić Aurenów...
Cóż, nadgorliwość gorsza od...
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Posty: 353
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terra Mystica

Post autor: Franek Strzała »

czy mi sie tylko wydaje czy od sierpnia jest dostepny dodruk?
pozdrawiam
Franek

Mój Harem!!!
Przemek Bard.pl
Posty: 287
Rejestracja: 12 kwie 2011, 15:36

Re: Terra Mystica

Post autor: Przemek Bard.pl »

Wczoraj Terra Mystica wjechała na magazyn, więc pewnie od początku przyszłego tygodnia będzie normalnie w sprzedaży :)
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Posty: 353
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Terra Mystica

Post autor: Franek Strzała »

szczerze to wogole o tym nie wiedzialem. Na waszej stronie tez tego nie znalazlem. Rozni sie czyms od poprzedniej wersji? cos jest poprawione?
pozdrawiam
Franek

Mój Harem!!!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

W końcu dorwałem Terrę i szykuję się do pierwszej rozgrywki z żoną. Mam pytanie, czy faktycznie warto ten pierwszy raz przeżyć z Wiedźmami i Nomadami? ;)
Na predefiniowanym setupie? Dodam, że oboje mamy doświadczenie w planszówkach, w takim TTA wariant podstawowy odpuściłem w ogóle.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: Veridiana »

Jeśli macie doświadczenie, to olejcie predefinicje 8) rasy nie są trudne, więc nie trzeba ich sobie dozować. warto tylko pamiętać, aby ustawiając pierwsze osady na planszy (te przed rozgrywką) wziąć pod uwagę:
- bliskość przeciwnika (na plus ciągnięcie magii i tańsze faktorie, na minus walka o teren)
- odległość własnych osad od siebie (nie za blisko, aby samemu sobie nie przeszkadzać w rozwoju i móc rozwijać dwa odrębne miasta i nie za daleko, aby na koniec gry móc zawrzeć wszystkie swoje pola w jednym obszarze liczącym się do bonusu obszarowego)
Wosho
Posty: 1439
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Terra Mystica

Post autor: Wosho »

Zagrajcie w 3 osoby koniecznie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: mat_eyo »

Gdyby to było takie proste... nasz trzeci domownik nie dosyć, że ma tylko rok, to na dodatek jest jamnikiem.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: vinnichi »

U nas na 2 osoby fajnie się sprawdza, szczególnie z wariantem z bgg odcinającym fragment mapy.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Terra Mystica

Post autor: von Klamke »

Na dwie osoby zachwalany jest wariant z neutralnymi kapłanami na polach 3 i 5 toru kultu.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: vinnichi »

Podzielisz się linkiem?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Terra Mystica

Post autor: von Klamke »

Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Terra Mystica

Post autor: vinnichi »

Dziękuję chętnie przetestuję
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
ODPOWIEDZ