Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warran »

1. a) jest poprawne zgodnie z FAQ (sekcja "Piętaszek", pytanie 4)
2. Nie znalazłem informacji, która by to na 100% rozstrzygała, ale ja bym obniżył - ma to sens fabularny.

4. Tak, można pomóc sobie innym pionem, jednak pion tej postaci musi być tym, który wykonuje akcję (na niego wpływają karty przygody etc.) - zgodnie z FAQ (sekcja "Pomysły/Przedmioty", pytanie 10)
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: YuZ »

2. Jeżeli nie jest napisane inaczej to obóz przenosi się zgodnie z zasadami przenoszenia (1/2 dachu i palisady w dół).
3. Tak.
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Andarist »

jeszcze jedno pytanie - nie pamietam dokladnie ktora to byla karta Przygody, ale generalnie byla taka, ze:

Zdecyduj czy nic sie nie dzieje lub wez karte Tajemnicy. Wtasuj te karte do stosu Wydarzen.

i oczywiscie miala jakis efekt 'wydarzeniowy' na dole. Czy to znaczy ze niewazne czy wezme karte Tajemnicy czy zdecyduje, ze nic sie nie dzieje, to i tak musze wtasowac te karte?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
warran
Posty: 253
Rejestracja: 25 sty 2015, 23:35
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warran »

Pytanie brzmi czy w tym opisie, który napisałeś:
Andarist pisze:Zdecyduj czy nic sie nie dzieje lub wez karte Tajemnicy. Wtasuj te karte do stosu Wydarzen.
była kropka, czy "i" przed "Wtasuj".

Kropka oznaczałaby, że wtasować należy tak czy siak. "i" oznaczałoby, że jeśli wybierzesz "nic się nie dzieje", to nie dodajesz karty do stosu wydarzeń. To tak na logikę języka.
Jeśli mnie pamięć nie myli, to zazwyczaj (zawsze?) było "i", czyli można było przeczytać co się potem stanie i uznać, "no nie, niby spoko, ale nie chcemy, żeby nam to później wyskoczyło".
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Andarist »

kropka byla i tak wlasnie doszlismy do wniosku, jak mowisz :)
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 855 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Neoptolemos »

A ja mam ponownie pytania. Przejrzałem nieco poprzednie posty, ale ile pytań, tyle wersji :)

Zasadniczo pytania dotyczą scenariusza 4 - "Wyspa ognia".

1. Zaczynamy obok wulkanu, na kafelku z rzeką, totemem, odkryciem, drewnem i rybami (nr 10). Instrukcja mówi: zignoruj totem i odkrycie. Ok, ale czy mogę wykonać eksplorację na tym totemie później?
2. Eksploruję totem: ile potrzebuję pionków dla jakiego efektu? Czy akcja eksplorowania totemu działa tak jak zawsze eksploracja, tj. 1 pionek - rzucam kośćmi, 2 pionki - automatyczny sukces? Czy, idąc tym tropem, znacznik dodatkowego pionka na polu akcji eksploracji (przez cały scenariusz ma obowiązywać) odnosi się też do tego? Czyli - upraszczając ;) - czy żeby w ogóle spróbować eksplorować kafelek, muszę użyć 2 pionki, a żeby mieć pewność, 3?
3. Czy pies i/lub mapa mogą mi pomóc w eksploracji totemu?
4. Czy jak wulkan zniszczy kafelek, na którym wcześniej eksplorowałem totem, to ten totem już i tak mam "zaliczony"?
5. Czy szalupę mogę zbudować dopiero po wykonaniu innych zadań misji, czy można wcześniej albo równolegle (np. w tej samej turze, w której odkkrywamy ostatni potrzebny kafelek/totem)?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Neoptolemos pisze: Zasadniczo pytania dotyczą scenariusza 4 - "Wyspa ognia".

1. Zaczynamy obok wulkanu, na kafelku z rzeką, totemem, odkryciem, drewnem i rybami (nr 10). Instrukcja mówi: zignoruj totem i odkrycie. Ok, ale czy mogę wykonać eksplorację na tym totemie później?
Nie. W opisie scenariusza stoi: "...zatem np. drugi odkryty Totem może być pierwszym eksplorowanym"
Zignorowany znaczy, że go tam nie ma.
Neoptolemos pisze: 2. Eksploruję totem: ile potrzebuję pionków dla jakiego efektu? Czy akcja eksplorowania totemu działa tak jak zawsze eksploracja, tj. 1 pionek - rzucam kośćmi, 2 pionki - automatyczny sukces? Czy, idąc tym tropem, znacznik dodatkowego pionka na polu akcji eksploracji (przez cały scenariusz ma obowiązywać) odnosi się też do tego? Czyli - upraszczając ;) - czy żeby w ogóle spróbować eksplorować kafelek, muszę użyć 2 pionki, a żeby mieć pewność, 3?
3. Czy pies i/lub mapa mogą mi pomóc w eksploracji totemu?
Eksploracja zgodna z zasadami Eksploracji i zasadami odległości. I tak, pies i mapa mogą pomóc.
Neoptolemos pisze: 4. Czy jak wulkan zniszczy kafelek, na którym wcześniej eksplorowałem totem, to ten totem już i tak mam "zaliczony"?
Oczywiście taki Totem jest zaliczony.
Neoptolemos pisze: 5. Czy szalupę mogę zbudować dopiero po wykonaniu innych zadań misji, czy można wcześniej albo równolegle (np. w tej samej turze, w której odkkrywamy ostatni potrzebny kafelek/totem)?
Patrz: "Cel Scenariusza". Warunkiem budowy szalupy jest wyeksplorowanie wszystkich Totemów. Budowa i Eksploracja dzieją się w Fazie Akcji i gdyby wykonywać je w tej samej rundzie to robione byłyby jednocześnie. W sytuacji gdyby Eksploracja ostatniego wymaganego Totemu byłaby robiona z rzutem kośćmi, mogłoby dojść do sytuacji takiej że najpierw wybudowana zostałaby szalupa, a to wbrew założeniom scenariusza.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: donPedro »

Mam kilka pytań po pierwszej rozgrywce:
1. Czy można wysłać dwa piony (jednego lub dwóch graczy) do jednej akcji np. zbierania jedzenia z jednego źródła i rozpatrzyć te akcje osobno - tzn rzucając za każdego piona kośćmi zbierania surowców?
2. Czy można tak zrobić dwoma pionami jednego gracza budując dach\palisadę\poziom broni?
3. Jeśli podczas zbierania drewna dociągnie się kartę mówiącą, że źródło się wyczerpało to czy zaczyna to obowiązywać od razu, czyli, że nie dostaniemy już w tej akcji surowca?
4. Czy wybudowanie przedmiotu z karty postaci (np. Skrót dla Odkrywcy) podlega normalnym zasadom akcji budowy?
5. Czy Kozę można zabić w dowolnym momencie (np. podczas fazy pogody), jeśli mamy odpowiedni poziom broni?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

1. Tak, można.
2. Również można.
3. Dostajecie surowiec.
4. Tak, ale ten przedmiot może stworzyć tylko odkrywca (ewentualnie wspomagany przez pionek innego gracza) oraz odkrywca dostaje 2 żetony deterrminacji za wybudowanie.
5. Tak
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

donPedro pisze:Mam kilka pytań po pierwszej rozgrywce:
1. Czy można wysłać dwa piony (jednego lub dwóch graczy) do jednej akcji np. zbierania jedzenia z jednego źródła i rozpatrzyć te akcje osobno - tzn rzucając za każdego piona kośćmi zbierania surowców?
Peter128 pisze:1. Tak, można.
Nie. Nie można. Instrukcja str. 12
4.1.4. Zbieranie surowców.
podpunkt 7: Z jednego Źródła mozna zebrać surowce tylko raz na rundę, więc jeśli jeden gracz przydzieli pionek (pionki) do zebrania surowca z danego Źródła, żaden inny gracz nie może zbierać surowca z tego samego Źródła.

Oczywiście dla dwóch różnych surowców można podjąc 2 różne akcje zbierania. Zatem piony mozna podzielić jeśli jeden gracz próbuje zbierać jedzenie i drewno z jednego kafelka
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Kal-El83
Posty: 1143
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 128 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kal-El83 »

No chyba ze kolega zaklada niepowodzenie w pierwszym podejsciu to moze tak zrobic.
Tyle tylko ze jak za pierwszym razem sie uda to za drugim razem nic nie dostanie a kośćmi i tak rzuci :P (autor nie przewidział takiego pesymizmu na wyspie :D )
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Co jest oczywiście bezsensownym ruchem skoro poświęcane są 2 piony na zbieranie jednego surowca, to wtedy idzie się na pewniaka.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2015, 08:01 przez DarkSide, łącznie zmieniany 1 raz.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Peter128 »

Racja, mój błąd, nie doczytałem, że z jednego źródła.
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: donPedro »

Dzięki za odpowiedzi.

A czy Marynarzem można grać w każdym scenariuszu w dwuosobowej rozgrywce i na ile jego umiejętności odstają od podstawowych postaci?
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 855 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Neoptolemos »

Marynarza, tak jak i żołnierza, nie polecam do gry dwuosobowej. Czy w regułach jest zakaz - tak jak w przypadku żołnierza - nie wiem, ale imho marynarz jest jednak słabszy od pozostałych. Dwie pierwsze umiejętności są prawie nieprzydatne, a poza tym ma najmniej życia.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1952 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warlock »

Pytanie nowicjusza który jest przed pierwszą partią i walczy z instrukcją (z góry przepraszam, jeśli w tak obszernym wątku pojawiło się takie pytanie).

Instrukcja str. 9
4.1 Planowanie Akcji
Każdy rodzaj akcji (z wyjątkiem akcji zagrożenia) może być podejmowany wielokrotnie w tej samej rundzie i przez różnych graczy
i dalej, ta sama strona:
4.1.1 Akcje Zagrożenia
W jednej rundzie gracze mogą wykonać maksymalnie 2 Akcje Zagrożenia, jako ze na planszy są 2 miejsca na ułożenie Kart Wydarzeń
Pierwsze pytanie: Jak mam interpretować powyższe, jak mi się wydaje wykluczające się, zapisy? :)

Drugie pytanie dotyczy wykonywania akcji np. Budowy przez jednego gracza i przez wielu graczy (zgodnie z zapisem, że akcje można wykonywać wielokrotnie). Czy jeśli przydzielę dwa pomarańczowe piony do akcji Budowy i drugi gracz również przydzieli dwa piony do akcji budowy to czy możemy rozegrać te akcje w takich wariantach:
1) Traktujemy każdego piona oddzielnie i rzucamy czterokrotnie kostkami, bo chcemy wykonać cztery "ryzykowne" akcje.
2) Każdy z graczy używa dwóch pionów do automatycznego sukcesu i tym samym budujemy na 100% dwie rzeczy "bez ryzyka".

Podobnie rzecz się ma się z np porządkowaniem obozu - każdy gracz może położyć tam piona żeby pozyskać dla siebie żetony determinacji (zgodnie z zasadą wielokrotnego wykonywania akcji?) I czy jeden gracz może tam położyć tam dwa piony żeby pozyskać łącznie 4 żetony? Albo czy dwaj gracze mogą przydzielić w sumie cztery piony na polowanie, tak żeby polować na dwie bestie po kolei?

Wybaczcie jeśli te pytania są oczywiste, ale bez tego nie zacznę gry ;) Z góry bardzo bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 855 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Neoptolemos »

W każdej turze masz do wyboru maksymalnie 2 akcje zagrożenia, zależnie od tego, czy na polua akcji zagrożenia jest 1, czy 2 karty. Każdą z nich możesz wykonać jednokrotnie. Czyli możesz wykonać 2 różne akcje zagrożenia, jeżeli są dostępne.

Przy przypisaniu kilku pionów możesz kombinować - w wyżej wymienionym przykładzie rzucać czterokrotnie, wcale nie rzucać, albo i zrobić jedną akcję "pewną" i dwie "rzucane". Tak samo przy porządkowaniu obozu, możesz do niego przypisać ile chcesz pionów, każdy będzie rozpatrywany osobno.

Wydaje mi sie również, że dwa polowania w jednej rundzie są możliwe, aczkolwiek nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Nigdy nie miałem ani potrzeby, ani wolnych pionów, żeby 2 razy polować w jednej rundzie :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Matti_C »

warlock pisze: 4.1 Planowanie Akcji
Każdy rodzaj akcji (z wyjątkiem akcji zagrożenia) może być podejmowany wielokrotnie w tej samej rundzie i przez różnych graczy
4.1.1 Akcje Zagrożenia
W jednej rundzie gracze mogą wykonać maksymalnie 2 Akcje Zagrożenia, jako ze na planszy są 2 miejsca na ułożenie Kart Wydarzeń
Mogą być max dwie karty zagrożeń i do każdej z nich można wysłać swój pionek, czasem może być wsparty (my wtedy wsadzamy wspierający pod wspierany - nie wiem czy intuicyjnie czy wg instrukcji) Na żadnej z kart zagrożeń nie może być kilku pojedynczych pionków ani kilku stosów pionków aby tak jakby zapobiedz zagrożeniu wielokrotnie i zdobyć wielokrotny bonus.

Pozostałe akcje można wykonywać wielokrotnie zarówno ze wsparciem jak i bez więc we wszystkich innych miejscach może leżeć po kilka pionków/stosów pionków. To czy chcesz rozpatrywać jako oddzielne akcje czy jako wspieranie zależy od ustawienia (obok lub na sobie) wybranego w czasie planowania.Tylko na polowanie trzeba iść ze wsparciem obowiązkowo.
Neoptolemos pisze:. Nigdy nie miałem ani potrzeby, ani wolnych pionów, żeby 2 razy polować w jednej rundzie :)
Takie podwójne polowanie faktycznie raczej nie ma sensu bo kto to wszystko zje ;)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1952 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warlock »

Super chłopaki, dzięki za informacje w takim razie. :) Bo myślałem, że jeśli przydzieli się dwa piony gracza do budowy, to oznacza obligatoryjne wybranie wariantu z "automatycznym sukcesem" (a jak się okazuje, można wybrać dwie akcje "ryzykowne").
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4645
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 1952 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warlock »

Kolejna wątpliwość:
Instrukcja str. 14
Dostępne i przyszłe surowce
Natomiast WSZYSTKO, co gracze zdobywają w trakcie swoich akcji (np. wytworzone przedmioty, zdobyte surowce, żetony odkryć, czy karty tajemnic itp) trafia po rozpatrzeniu akcji do obszaru Przyszłych Surowców i będzie dostępne dopiero po zakończeniu fazy Akcji
jak to się ma do:

Instrukcja str. 15
Rozpatrywanie akcji
4.2.1 Akcja zagrożenia
Jeśli gracz otrzymuje żetony determinacji, umieszcza je we własnych zapasach i może z nich natychmiast skorzystać
Dla mnie konstrukcja tej instrukcji jest co najmniej dziwna. Czyli jednak NIE WSZYSTKO trafia do puli przyszłych surowców, skoro żetony determinacji można wykorzystać OD RAZU.

Jak rozumiem nadal nie zwalnia to z obowiązku posiadania wszelkich "składników" już na etapie planowania akcji?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

Żetony Determinacji nie są zasobami w rozumieniu takim, jak jedzenie, drewno, skóry, żetony odkryć. Żetony Determinacji nie są wspólnym zasobem do czerpania z nich wedle uznania przez każdego z graczy. Każdy ma własne żetony i tylko ich może używać w dowolnym momencie gry.
warlock pisze: Jak rozumiem nadal nie zwalnia to z obowiązku posiadania wszelkich "składników" już na etapie planowania akcji?
Tak.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1968
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 855 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Neoptolemos »

warlock pisze: Dla mnie konstrukcja tej instrukcji jest co najmniej dziwna.
Magia Portalu - jakość instrukcji jest niestety odwrotnie porporcjonalna do jakości gry ;) Podobno ta w edycji Gra Roku i tak jest o wiele lepsza niż poprzednie wersje :)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: donPedro »

Kolejna porcja wątpliwości:
1. Jeżeli w jakimś momencie jesteśmy zmuszeni oddać drewno, którego nie mamy, ale mamy żeton odkryć - Powalone drzewo - to czy musimy go oddać jeśli wolimy otrzymać ranę?
2. Czy np. Kucharz wysłany do akcji zbierania jedzenia, jeśli jest udana, może od razu wykorzystać to jedzenie do swojej umiejętności specjalnej, bo w instrukcji z tego co pamiętam jest napisane, że może jeśli dotyczy to akcji, w której bierze udział?
3. Mam kartę, która pozwala mi jednorazowo, tymczasowo podnieść Poziom broni -
a) czy idąc na polowanie mogę jej użyć dopiero w momencie jak zobaczę jaki Poziom broni ma Bestia,
b) czy z tej karty może skorzystać inny gracz?
4. Jeżeli Piętaszek eksploruje teren samodzielnie, a na talii znajduje się znacznik - zielony pytajnik, to otrzymuje od razu ranę i nie dostaje kolejnej rany jeśli na kości wyrzuci kolejny pytajnik? A jeśli eksploruje teren z pomocą np. mapy, to i tak otrzymuje ranę?
5. Tekst karty Wydarzenia mówi o dociągnięciu trzech kart Bestii i wybraniu tej o najwyższej sile - w przypadku równej siły - decyduje gracz czy należy wybrać losowo?
6. Scenariusz Rozbitkowie - przedmiot Siekiera - czy po przeniesieniu obozu trzeba wybudować ten przedmiot jeszcze raz?
7. Jeżeli mamy obniżyć poziom Dachu lub Palisady, to nie możemy wybrać otrzymania rany w przypadku gdy jeden z tych elementów jest na niezerowym poziomie?

Dziękuję
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3036
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

donPedro pisze: 6. Scenariusz Rozbitkowie - przedmiot Siekiera - czy po przeniesieniu obozu trzeba wybudować ten przedmiot jeszcze raz?
Nie, nie trzeba. Instrukcja str. 20 kolumna prawa. "Przenoszenie obozu" ostatni podpunkt na szarym tle.
donPedro pisze: 1. Jeżeli w jakimś momencie jesteśmy zmuszeni oddać drewno, którego nie mamy, ale mamy żeton odkryć - Powalone drzewo - to czy musimy go oddać jeśli wolimy otrzymać ranę?
Moim zdaniem nie trzeba, gdyż o momencie użycia żetonu odkryć decydują gracze. "Powalone drzewo" można interpretować jako kawał drzewa, które jeszcze nie przerobiono na materiał stolarski.
donPedro pisze: 2. Czy np. Kucharz wysłany do akcji zbierania jedzenia, jeśli jest udana, może od razu wykorzystać to jedzenie do swojej umiejętności specjalnej, bo w instrukcji z tego co pamiętam jest napisane, że może jeśli dotyczy to akcji, w której bierze udział?
Trochę pomieszałeś. Wzmianka o Kucharzu i zdolności specjalnej dotyczy "stworzenia" sobie jedzenia podczas nocy poza obozem. Str. 24 prawa kolumna "Noc poza obozem" - przedostatnie zdanie.
Natomiast jeśli nikt nie spędza nocy poza obozem wszelkie dobra stają się ogólnie dostępne po zakończeniu fazy akcji. str. 14 lewe kolumna u samego dołu.
donPedro pisze: 7. Jeżeli mamy obniżyć poziom Dachu lub Palisady, to nie możemy wybrać otrzymania rany w przypadku gdy jeden z tych elementów jest na niezerowym poziomie?
Nie możemy sobie wybrać kary w postaci rany, jeśli możemy odrzucić surowiec, obniżyć poziom dachu.
donPedro pisze: 4. Jeżeli Piętaszek eksploruje teren samodzielnie, a na talii znajduje się znacznik - zielony pytajnik, to otrzymuje od razu ranę i nie dostaje kolejnej rany jeśli na kości wyrzuci kolejny pytajnik? A jeśli eksploruje teren z pomocą np. mapy, to i tak otrzymuje ranę?
Myślę, że jedna rana na pewniaka niezależnie czy z mapą czy bez. Wg. tego co napisano na str. 14 (prawa kolumna u dołu) niezależnie od rzutu kością, jeśli jest położony żeton znaku zapytania to rozpatrujemy tylko jedną kartę Przygody. A że Piętaszek zamiast rozpatrywania karty przygody dostaje ranę, więc dostaje jedną ranę.
donPedro pisze: 5. Tekst karty Wydarzenia mówi o dociągnięciu trzech kart Bestii i wybraniu tej o najwyższej sile - w przypadku równej siły - decyduje gracz czy należy wybrać losowo?
Ja bym wybierał losowo (w końcu wchodzą do gry losowo), ewentualnie jako ta która weszła pierwsza z tych Bestii o najwyższej sile.
donPedro pisze: 3. Mam kartę, która pozwala mi jednorazowo, tymczasowo podnieść Poziom broni -
a) czy idąc na polowanie mogę jej użyć dopiero w momencie jak zobaczę jaki Poziom broni ma Bestia,
b) czy z tej karty może skorzystać inny gracz?
Bronie tymczasowe z Kart Tajemnic są do ogólnego użytku. Nie są przypisane konkretnemu graczowi. Ja gram tak, że poziom broni musisz mieć już określony idąc na polowanie. Jest napisane że od razu po odkryciu karty polowania porównujesz siłę Bestii z aktualnym poziomem Broni. Dlatego dalsze manipulacje poziomem Broni byłyby naciągane.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Andarist »

1. Wyspa Ognia - eksploracja totemow - jak rozpatrujemy np. pociągnięcie 4 kart? Po prostu cztery z gory? Niezależnie od typu?

2. Determinacja z zetonu odkryć? Czy można te determinację trzymac we wspólnych zasobach czy ktoś musi ja sobie całą zawlaszczyc?

3. Wyspa Kanibali - przy ataku z księgi jest napisane przesun obóz a nie przenieś. Czy musze tracić dach i paloisade
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
ODPOWIEDZ