Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warlock »

Pytanie:

Wycinek z FAQ:
Jeśli poluje Piętaszek z Tarczą albo Psem i ginie, to wtedy Walka z Bestią kończy się porażką. To Piętaszek
ginie, a nie Bestia – gracze nie otrzymują zasobów takich jak pożywienie czy skóry. Karta Bestii pozostaje
na stosie Polowania.
Czy w takiej sytuacji nadal obniżamy poziom broni?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kal-El83 »

Obniżamy, a swoją drogą taka sytuacja powinna powodować spadek wartości broni do 0 skoro pietaszek z nią poszedł i prEpadł ... :P
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Tak dla pewności.
Żeton przygody leży na stosie kart, póki gracz np. nie pójdzie na akcję jednym pionkiem w wyniku czego będzie musiał rzucić kością akcji i wypadnie "?" ?
Jeśli tego nie wykona, żeton może tam leżeć nawet do końca gry (no, chyba że karta wydarzenia będzie nakazywała pociągnięcie karty przygody).
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kal-El83 »

Yup
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: KonradT »

akahoshi pisze:Tak dla pewności.
Żeton przygody leży na stosie kart, póki gracz np. nie pójdzie na akcję jednym pionkiem w wyniku czego będzie musiał rzucić kością akcji i wypadnie "?" ?
Jeśli tego nie wykona, żeton może tam leżeć nawet do końca gry (no, chyba że karta wydarzenia będzie nakazywała pociągnięcie karty przygody).
Żeton schodzi przy pierwszej akcji danego typu i nie ma przy tym znaczenia ile pionków się wysłało na tę akcję. Jeśli ta akcja nie zostanie wykonana do końca gry to wtedy ten żeton zostanie do końca gry.
instrukcja pierwsze wydania, str. 9 pisze:Podczas najbliższej Akcji wskazanego typu, należy dobrać i rozpatrzeć kartę Przygody, niezależnie od tego, ile pionków zostało przypisanych do takiej Akcji ani czy została wyrzucona Przygoda na kości Przygody.
Jeśli karta wydarzenia będzie kazała pociągnąć kartę przygody to żeton pozostaje tam gdzie był, ponieważ nie było akcji. Natomiast jeśli karta wydarzenia każe usunąć żeton to usuwacie go wedle instrukcji z karty.
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: maclis »

Mam pytanie odnośnie kampanii HMS Beagle:
1.Czy przed każdym scenariuszem wybieramy członka załogi który będzie nam towarzyszyć czy go losujemy?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warlock »

Jestem po pięciu grach w Robinsona, gra jest absolutnie wspaniała ;) Generalnie zdecydowana większość zasad jest już klarowna, ale wciąż nie do końca wiem jak poradzić sobie m.in. ze Skrótem odkrywcy:

1) Czy Skrót należy położyć na źródle na kafelku przyległym do kafelka z obozem OD RAZU po fazie akcji (i przejściu na pole dostępnych surowców), w której został zbudowany, czy tez Skrót pozostaje niejako w zasobach gracza do położenia w wybranym momencie?

2) Jak zachowuje się Skrót w przypadku przenoszenia obozu? Czy jeśli obóz oddali się od Skrótu tak, że kafelek z nim nie jest już przyległy, to Skrót nadal pozostaje "przyklejony" do źródła i czerpie jeden surowiec, czy też żeton Skrótu "podąża' za obozem i zostaje przeniesiony na przyległy kafelek? A może skrót wtedy jest tracony?

3) Czy można co rundę zmieniać źródło, z którego czerpie Skrót?

4) Czy jeśli skrót czerpie ze źródła posiadającego żeton +1drewna lub +1 jedzenia, to w fazie produkcji produkuje 2 surowce jednego typu?

5) Co w przypadku, jeśli obóz przeniesie się na kafelek z żetonem ze Skrótem? Mój znajomy zinterpretował to tak, że skoro Skrót daje surowiec ze źródła na którym leży w fazie produkcji, to w przypadku, gdy obóz również jest na tym kafelku, otrzymuje się dwa surowce danego typu w fazie produkcji. Ale nie wydaje mi się, żeby ta interpretacja była właściwa, bo kłóci mi się to z ideą skrótu.

6) Dodatkowe pytanie w kwestii Oszczędnej Konstrukcji cieśli: Załóżmy, że buduję schronienie kosztujące dwa drewna. Na etapie planowania mam tylko jedno drewno. I teraz:
A) Czy wolno mi zbudować schronienie przydzielając tylko jeden drewna i wydając dwa żetony determinacji żeby aktywować umiejętność tańszej budowy CZY TEŻ
B) Muszę mieć dwa drewna wymagane do budowy, a po wydaniu żetonów determinacji zapłacę po prostu jeden mniej?
Innymi słowy, czy tańsza konstrukcja zmniejsza koszt konstrukcji JESZCZE PRZED czy już PO przydzieleniu zasobów do akcji Cieśli?

7) Czy jeśli karta każe odrzucić jedzenie (ma narysowanego banana), to czy mogę odrzucić niepsujące się jedzenie w formie suchara? Czy musi to być konkretnie banan?

Z góry dzięki za odpowiedzi ;)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Matti_C »

1) Skrót należy położyć na źródle na kafelku przyległym do kafelka z obozem OD RAZU gdy został zbudowany

2) i 5) W przypadku przenoszenia obozu skrót jest tracony i można go "zbudować" na nowo (i zdobyć znowu 2 determinacji).

3) Skoro kładziesz na konkretne źródło surowca to raczej nie można.

4) Czy jeśli skrót czerpie ze źródła posiadającego żeton +1drewna/+1 jedzenia, to w fazie produkcji produkuje 2 surowce? Raczej tak.

6) W kwestii Oszczędnej Konstrukcji cieśli: Załóżmy, że buduję schronienie kosztujące dwa drewna. Na etapie planowania musisz:
przydzielić 2 drewna LUB przydzielić 1 drewna i 2 determinacji od cieśli. Jeśli żadnego z tych zestawów nie masz w fazie planowania to nie możesz planować budowy.

7) Jeśli karta każe odrzucić jedzenie (ma narysowanego banana), to możesz odrzucić niepsujące się jedzenie w formie suchara ale ma to sens tylko jeśli nie masz "bananów". Patrząc na umiejętność marynarza widać , że to to samo jedzenie tylko odpowiednio przygotowane by się nie zepsuło.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: warlock »

Matti_C jak zawsze niezawodnie ;) W realu postawiłbym piwko :D

Ale precyzując: Jeśli przenoszę obóz "wokół" kafelka ze skrótem, tak że zachowuję styczność, wtedy nie tracę skrótu?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Kal-El83 »

Tracisz, skrót prowadzi w dwóch kierunkach ... Z kafla z obozem do kafla z zasobem a nie tylko do kafla z zasobem :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Matti_C »

Ani wg zasad ani logicznie nie. Zasady nie podają wyjątków. A i realnie nie zabierzesz ze sobą ścieżki. Wyobraź sobie na wyspie trójkąt równoboczny ABC że znalazłeś najłatwiejszą drogę od punktu A do punktu B nie znaczy , że umiesz przejść z C do A mimo, że też jest tak samo blisko. Na piwo zapraszam do Włocławka do Browaru B nad Wisłą - grywam tu często.
Awatar użytkownika
Fingus
Posty: 84
Rejestracja: 05 lip 2009, 19:03
Has thanked: 12 times
Been thanked: 18 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Fingus »

Skrótu nie kładzie się na konkretne źródło, tylko na kafelek wyspy. W fazie produkcji można wybrać, który surowiec zbieramy.
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Andarist »

Andarist pisze:1. Wyspa Ognia - eksploracja totemow - jak rozpatrujemy np. pociągnięcie 4 kart? Po prostu cztery z gory? Niezależnie od typu?

2. Determinacja z zetonu odkryć? Czy można te determinację trzymac we wspólnych zasobach czy ktoś musi ja sobie całą zawlaszczyc?

3. Wyspa Kanibali - przy ataku z księgi jest napisane przesun obóz a nie przenieś. Czy musze tracić dach i paloisade
Ponawiam pytania :)
Ostatnio zmieniony 17 sie 2015, 22:16 przez Andarist, łącznie zmieniany 1 raz.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Ad.2.
Żetony determinacji nigdy nie są wspólne. Każda postać ma swoje.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: KonradT »

Andarist pisze:
Andarist pisze:1. Wyspa Ognia - eksploracja totemow - jak rozpatrujemy np. pociągnięcie 4 kart? Po prostu cztery z gory? Niezależnie od typu?

2. Determinacja z zetonu odkryć? Czy można te determinację trzymac we wspólnych zasobach czy ktoś musi ja sobie całą zawlaszczyc?

3. Wyspa Kanibali - przy ataku z księgi jest napisane przesun obóz a nie przenieś. Czy musze tracić dach i paloisade
Ponawiam pytania :)
1. Tak jak jest napisane na karcie scenariusza: Rozpatrz wszystkie typy, rozpatrz wszystkie x kart, czyli bierzesz x kart z góry i rozpatrujesz je po kolei (może się trafić zapadnia, która zmusi Cię do przerwania rozpatrywania kart).

2. Jeśli nie jest napisane inaczej w instrukcji lub karcie scenariusza to żeton odkryć ląduje w zasobach. Przy medaliku z portretem kobiety ze scenariusza pierwszego nie ma żadnej adnotacji, więc idzie on do wspólnych zasobów, póki ktoś nie zdecyduje się go zabrać i nie wiadomo co z nim zrobić.

3. Jeśli się zdecydujecie na przesunięcie obozu to używacie zasad przenoszenia obozu. Nie musicie tego robić jeśli wybierzecie 2 rany dla każdego lub utratę schronienia.
akahoshi pisze:Ad.2.
Żetony determinacji nigdy nie są wspólne. Każda postać ma swoje.
Jednak żetony odkryć są wspólne do momentu wykorzystania ich.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ixi24 »

Karta wydarzeń: "Pociągnijcie 1 Kartę z Talii Bestii i połóżcie na wierzchu Talii Wydarzeń. Karta pozostaje na wierzchy TW aż do rozpoczęcia kolejnej rundy, kiedy bęziecie Walczyć z Bestią zanim pociągniecie Kartę Wydarzenia."

Po walce z Bestią ewentualne rany otrzymują wszyscy gracze ?
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Z tego co pamiętam, to jeśli walczysz ze zwierzem z talii potworów to dostaje tylko walczący, natomiast jeśli zwierz jest w talii wydarzeń (czyli np. atakuje obóz), to rany dostają wszyscy. Do potwierdzenia.
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: lesar »

Zgadza się.
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Andarist »

KonradT pisze:
akahoshi pisze:Ad.2.
Żetony determinacji nigdy nie są wspólne. Każda postać ma swoje.
Jednak żetony odkryć są wspólne do momentu wykorzystania ich.
no wlasnie, czy moge uzyc np. zetonu odkryc z rumem, ktory daje 3 zetony determinacji, uzyc go zeby te 3 determinacje znalazly sie w zasaobach wspolnych i czy moge ja wykorzystac 1 a 2 np moj partner?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Andarist pisze:
KonradT pisze:
akahoshi pisze:Ad.2.
Żetony determinacji nigdy nie są wspólne. Każda postać ma swoje.
Jednak żetony odkryć są wspólne do momentu wykorzystania ich.
no wlasnie, czy moge uzyc np. zetonu odkryc z rumem, ktory daje 3 zetony determinacji, uzyc go zeby te 3 determinacje znalazly sie w zasaobach wspolnych i czy moge ja wykorzystac 1 a 2 np moj partner?
Wspólne zasoby żetonów determinacji? Skąd ten pomysł? Czytałeś instrukcję?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

W niektórych scenariuszach zdarzają się żetony odkryć, które oznaczają żetony determinacji. Choćby w scenariuszu nr 1 "Medalik..." = 3 ŻD. Tak więc są to żetony do użycia przez dowolną postać.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: KonradT »

ixi24 pisze:Karta wydarzeń: "Pociągnijcie 1 Kartę z Talii Bestii i połóżcie na wierzchu Talii Wydarzeń. Karta pozostaje na wierzchy TW aż do rozpoczęcia kolejnej rundy, kiedy bęziecie Walczyć z Bestią zanim pociągniecie Kartę Wydarzenia."

Po walce z Bestią ewentualne rany otrzymują wszyscy gracze ?
Pierwszy gracz. Robinson jest grą brutalną, ale nie aż tak. ;)
Na BGG było podobne pytanie (walka z wydarzenia) i ja zgodnie z tekstem karty odpowiedziałem, że walczą gracze. Sprostował mnie tłumacz edycji niemieckiej (i zarazem fan Robinsona), który przy pracy nad niemiecką instrukcją konsultował wszelkie nieścisłości z Trzewikiem (przydałoby się przetłumaczyć wersję niemiecką na polski i ilość pytań od razu zmalała o połowę).
Fighting animals, with the exception of the Beast die, is ALWAYS one character only. No matter when...
Andarist pisze:no wlasnie, czy moge uzyc np. zetonu odkryc z rumem, ktory daje 3 zetony determinacji, uzyc go zeby te 3 determinacje znalazly sie w zasaobach wspolnych i czy moge ja wykorzystac 1 a 2 np moj partner?
W mojej grze nie ma żetonów z rumem, więc radzę skonsultować się z instrukcją dodatku. Żeton odkrycia w momencie wykorzystania zazwyczaj daje zasoby grupie. Zresztą klimatycznie będzie rozmyślać czy po znalezieniu flaszki rumu opróżniasz ją sam czy dzielisz się z innymi.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: DarkSide »

KonradT pisze:
ixi24 pisze:Karta wydarzeń: "Pociągnijcie 1 Kartę z Talii Bestii i połóżcie na wierzchu Talii Wydarzeń. Karta pozostaje na wierzchy TW aż do rozpoczęcia kolejnej rundy, kiedy bęziecie Walczyć z Bestią zanim pociągniecie Kartę Wydarzenia."

Po walce z Bestią ewentualne rany otrzymują wszyscy gracze ?
Pierwszy gracz. Robinson jest grą brutalną, ale nie aż tak. ;)
Na BGG było podobne pytanie (walka z wydarzenia) i ja zgodnie z tekstem karty odpowiedziałem, że walczą gracze. Sprostował mnie tłumacz edycji niemieckiej (i zarazem fan Robinsona), który przy pracy nad niemiecką instrukcją konsultował wszelkie nieścisłości z Trzewikiem (przydałoby się przetłumaczyć wersję niemiecką na polski i ilość pytań od razu zmalała o połowę).
Fighting animals, with the exception of the Beast die, is ALWAYS one character only. No matter when...
Ale po co pisać do niemieckiego tłumacza?
Instrukcja str. 25 prawa kolumna Walka z Bestią (jako efekt Wydarzenia)

Wszystko ładnie napisane.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

Co do 3 ŻD to też przydzielaliśmy jednej osobie. Na pewno nie było zbiorowej kupki skąd wyciągaliśmy np 1 żeton jak był potrzebny.
maclis
Posty: 70
Rejestracja: 19 lis 2012, 16:43

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: maclis »

Czy w instrukcji do HMS Beagle jest błąd:
1. Chodzi mi o rozgrywkę w dowolny scenariusz, czy faktycznie na trudnym poziomie trudności w scenariuszach 3,4,5 mamy po 5 bestii i roślin, a na łatwym po 2?
2. Czy koń może być używany jedynie do akcji, które wymagają dodatkowego pionka ze względu na odległości na wyspie?
ODPOWIEDZ