Android: Netrunner (Richard Garfield, Lukas Litzsinger)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner

Post autor: siawq »

A dokładniej netrunner.lajcik.org

Chłopaki grają regularnie. Każdy jest mile widziany wiec śmiało wpadaj.
Awatar użytkownika
Inermis
Posty: 735
Rejestracja: 04 maja 2008, 12:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Android: Netrunner

Post autor: Inermis »

Warszawa organizuje się tutaj : https://www.facebook.com/groups/938988839450150/
albo tutaj: http://netrunner.lajcik.org/showthread. ... 71&page=33
a tutaj liga: http://netrunner.lajcik.org/showthread.php?tid=1769

Tutaj zawsze aktualne spotkania:
https://www.facebook.com/groups/938988839450150/events/

Na lidze poziom jest casualowo-turniejowy.
W sobotę są spotkania casualowe co jakiś czas, ale akurat w najbliższą jest większy turniej.
Inermis - Blog netrunner.znadplanszy.pl
Chętnie zagram: Android: Netrunner LCG, Mage Wars, Battlestar Galactica
Chętnie poznam: Rex
Kolekcja | Want to Trade
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Android: Netrunner

Post autor: pattom »

Data and Destiny

Announcing the Fourth Deluxe Expansion for Android: Netrunner


https://www.fantasyflightgames.com/en/n ... d-destiny/

Zapowiada się rewelacja !!!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Andy »

Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Phate »

Czyżby "Wayland" maczał w tym palce ??;>
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner

Post autor: siawq »

NBN już by o tym pisali :)
regis
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 14:25

Re: Android: Netrunner

Post autor: regis »

Hej,

mam pytanie początkującego (parę rozgrywek) o... sens lodów (i dynamikę gry).
O ile rozumiem jeszcze grę Runnerem, wystawiam się, opakowuję w sprzęt to za bardzo nie rozumiem gry korporacją i jej lodami. Bo jaki jest tego sens? Runner zawsze przygotuje deck by przełamać Twoje lody, więc rodzaje nie mają większego znaczenia (chyba ;) ) Więc budujesz te lody, przed pierwszym nie może się wycofać, ale przed kolejnymi już runner może uciec. Więc w końcu ostrożnie odsłoni cały łańcuch i potem będzie już skakał tylko jak dokładnie sobie wyliczy ile musi zapłacić. Gdzie te sens, frajda i dynamika?
Chodzi mi o to, że słuchałem podcastu Warsaw City Grid i tam chłopaki się jarali jakimiś subrutynami lodów ale ja się zastanawiam dlaczego? Podczas paru gier ani razu nie udało mi się żadnej subrutyny odpalić, runner zawsze je omijał, ot taki tam sobie tekst przeszkadzajka, jak się zbierze kasę to można przeskoczyć.
Chyba, że się mylę / źle grałem.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: sqb1978 »

Cały myk polega na tym żeby zdążyć wygrać zanim Runner przygotuje sobie infrastrukturę do skutecznych skoków. Do tego czasu musi sporo ryzykować. Poza tym zawsze można go zwabiać w pułapki.
Wg. mnie na początku przygody z Netkiem korporacją gra się lekko trudniej. Trzeba mieć większe wyczucie i cały czas być przy kasie, by móc odkrywać lody.
Z moich obserwacji:
- jeśli runner jest ostrożny to trzeba szybko punktować projekty, bo chwilę mu zajmie budowa arsenału.
- jeśli jest ryzykantem to blefować, wciągać w pułapki

Każda korporacja ma inne sposoby na przeszkadzanie runnerowi, więc ciężko mi coś konkretnie poradzić.

Poza tym pamiętaj, że Runner zawsze musi się przebić przez *każdy* Lód na danym serwerze. Nawet te zrezowane.
Więc strategia odkrywania lodów po jednej sztuce na skok wydaje mi się dość kasożerna.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Dawno nie grałem, zbieranie kart zakończyłem po pierwszym cyklu, ale pewne rzeczy się w grze nie zmieniają, więc pozwolę sobie się wypowiedzieć.

Wszystko sprowadza się według mnie do stwierdzenia, że korp nie gra po to, żeby zatrzymać runnera. Korp gra po to, żeby runnera spowolnić, rzucić mu kłody pod nogi i w zyskanym w ten sposób czasie starać się wygrać. Trzeba też pamiętać, że archetypów korporacji jest dużo, niektóre grają na duże, ciężkie do przejścia lody i punktują agendy na jednym megaserwerze. Jednak są też takie, w których lody nie mają zatrzymywać runnera (nastawione na tagowanie), widziałem też decki bez lodów w ogóle! Wydaje mi się, że musisz przestawić w swojej głowie rolę lodów na stole. One nie mają zatrzymać runnera i na zawsze odgrodzić go od serwera, ta by było bez sensu. One mają utrudnić mu wejście na serwer lub spowolnić go inaczej (trash programów, zasobów, tagi itd.).
regis pisze:Więc budujesz te lody, przed pierwszym nie może się wycofać, ale przed kolejnymi już runner może uciec. Więc w końcu ostrożnie odsłoni cały łańcuch i potem będzie już skakał tylko jak dokładnie sobie wyliczy ile musi zapłacić.
Po pierwsze zajmie mu to trochę czasu. Powiedzmy, że masz serwer złożony z 3 lodów, przy Twoim założeniu musi 3 razy podchodzić do tego serwera. Pierwszy lód musi facecheckować i samo to może mu zrobić krzywdę. Poza tym zanim runner sprawdzi te 3 lody, znajdzie karty potrzebne do ich złamania i zarobi na ich instalację może minąć sporo czasu, w którym Ty będziesz punktował agendy lub zarabiał na swoje SSSE combo ;) albo jeszcze lepiej, będziesz patrzył jak runner wydaje kasę na przejście Twoich lodów, a na serwerze przez nie chronionym znajduje się tłusta pułapka ;) Zawsze też niepotrzebny lód (np. taki, który runner przechodzi za darmo) możesz usunąć i postawić na tym serwerze nowy, który runner znów będzie musiał sprawdzić i łamać...

Z tego co pamiętam, to zawsze lepiej grało mi się korpem, choć na turniejach to runner częściej wygrywał mi mecze. I na koniec zastanów się - gdyby w grze istniała możliwość (np. poprzez jakiś lód) całkowitego odcięcia runnera od jakiegoś serwera to czy gra nie byłaby zepsuta? Moim zdaniem byłaby.
regis
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 14:25

Re: Android: Netrunner

Post autor: regis »

Dzięki za wyjaśnienia. :) Czyli to taki wyścig z czasem i nie ma w 100% bezpiecznych serwerów?
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner

Post autor: siawq »

W Netku nigdy nie jest bezpiecznie :wink:


Polecam zerknąć na rodzime kanały np.
Pyrasite - https://www.youtube.com/channel/UCq5jQg ... uKA/videos
IloveMRT - https://www.youtube.com/channel/UCfZlXZ ... 24Q/videos
WWA City Grid - https://www.youtube.com/channel/UC6Tjgw ... _PA/videos

Zapewne będziesz mógł uzyskać ogólny obraz rogrywki, jej sens i dynamikę :wink:
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Ayaram »

Z tym czy nie ma 100% bezpiecznych serwów... Może i są, ale zawsze zostanie serwerer, który jest twoim słabym punktem. Nie da się bronić wszystkiego w 100%, zawsze jakieś ryzyko dla corpo będzie.

Co do lodów. Póki jest nieodkryty to wiadomo - zawsze może być niebezpieczny. Po 1wszym skoku go odkrywamy i runner już wie ile i co musi wydać, by go bezpiecznie ominąć. Omijają go negatywne skutki związane z przechodzeniem niezłamanych lodów - okej. Ale musi za to zapłacić. Runner płaci x kredytów, przechodzi przez lód i dostaję agendę, lub nie. Czasem coś wyrzuci na śmietnik, a czasem nic nie zyska oprócz informacji na temat tego co nam za chwile dojdzie/co mamy na ręku. Zysku mało, a kredyty poszły. Runner nie bierze kredytów znikąd, może już w następnej rundzie być zbyt biedny by powtórzyć ten skok na serwer, więc czy to tak mało?
Ostatnio zmieniony 19 sie 2015, 17:34 przez Ayaram, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

Koledzy dobrze napisali. Trzeba założyć, że Runner ostatecznie wszędzie się dostanie. Pytanie jest zawsze o koszt i czas. Są to niuanse bardzo trudne moim zdaniem do opanowania na początku - koncept tzw. tempa gry. Zasoby obydwu graczy są ograniczone i poprzez mechanikę "click for credit" są bezpośrednio połączone z "czasem".

Dobra gra w Netrunnera sprowadza się do umiejętnego tworzenia / dostrzegania "okien" czasowych, w których można przechylić szalę na swoją korzyść. Te okna są często wyliczone co do jednego klika i jednego kredytu, więc pod spodem jest to bardzo matematyczna gra. Zoptymalizowanie ruchu, które pozwala oszczędzić kredyt może decydować o wygranej.
regis
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 14:25

Re: Android: Netrunner

Post autor: regis »

Dziękuję! Czyli nie jest to gra na wyniszczenie tylko asynchroniczne obrona i kombinowanie versus jawny atak? Mam jeszcze pytanie - używacie trace i tagów? Warto z tej mechaniki korzystać?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

regis pisze:Mam jeszcze pytanie - używacie trace i tagów? Warto z tej mechaniki korzystać?
:D
Używać samego trace żeby dać taga i ewentualnie skasować jakiś zasób - średnio. Ale na trace opiera się jeden z archetypów korpa grający na zabicie (spalenie) runnera. Odpowiedź brzmi - opłaca się używać, ale z całym zestawem zabawek, które coś później z tego taga wycisną.
regis
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 14:25

Re: Android: Netrunner

Post autor: regis »

Dziękuję. I pewnie jak wszystko w Netrunnerze nie ma darmowego trace'a tylko musimy w niego zainwestować? (w sensie czy komuś goły trace przeszedł?).
Czy spamowanie trace'ami jest metodą na "dojenie" Runnera z pieniędzy?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Z tym dojeniem to różnie, zależy co jest efektem trace. Czysty trace może przejść, zdarzało się. Jednak ja tracem nigdy nie spamowałem, w mojej talii wszystko opierało się na dobranie kart do komba i zarobieniu tylu kredytów, żeby można było zrobić trace z SS i później spalić runnera 2x SE.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: rattkin »

regis pisze:Dziękuję! Czyli nie jest to gra na wyniszczenie tylko asynchroniczne obrona i kombinowanie versus jawny atak? Mam jeszcze pytanie - używacie trace i tagów? Warto z tej mechaniki korzystać?
Są to integralne mechaniki gry - oczywiście że warto z nich korzystać. Samo zbudowanie talii, która efektywnie je wykorzystuje, to już inna sprawa. Pomysłów jest potencjalnie wiele. Trace'y są dość trudne dla początkujących, raczej bym odradzał. Trzeba pamiętać, że trace daje przewagę Runnerowi, bo może ich efekt zignorować (rzadko kiedy mają ETR) albo tez może je przebic pieniędzmi, bez potrzeby posiadania breakera. Obecnie szuka się archetypu, który będzie kapitalizował duże ilości tagów (a nie tylko jeden). Mamy trochę kart, które w tym pomagają.
regis
Posty: 25
Rejestracja: 19 lip 2010, 14:25

Re: Android: Netrunner

Post autor: regis »

mat_eyo pisze:Z tym dojeniem to różnie, zależy co jest efektem trace. Czysty trace może przejść, zdarzało się. Jednak ja tracem nigdy nie spamowałem, w mojej talii wszystko opierało się na dobranie kart do komba i zarobieniu tylu kredytów, żeby można było zrobić trace z SS i później spalić runnera 2x SE.
SE - Scorched Earth
A co to jest SS ?

Co to jest ETR?
Ostatnio zmieniony 21 sie 2015, 09:20 przez regis, łącznie zmieniany 1 raz.
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner

Post autor: siawq »

SS - Sea source do otagowania runnera.

ETR - subrutyna "end the run/zakończ skok"
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: mat_eyo »

Tak, Sea Source, dwie karty, które razem dają ssące SSSE combo ;)
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner

Post autor: siawq »

Wiem że został już tylko tydzień ale widzę że nikt nie wklejał więc sobie pozwolę. Może ktoś się zdecyduje.

Przeklejone z http://www.planszostrefa.pl



Sklep Planszostrefa.pl ma zaszczyt zaprosić na

Otwarte Mistrzostwa Polski 2015 w grę karcianą Android: Netrunner LCG.

Obrazek

Obrazek

Kiedy:
Turniej odbędzie się 29-30 sierpnia 2015 (sobota-niedziela)
Zapisy od godziny 10:00, start godzina 11:00


Gdzie:
Klub Agresor na wydziale Inżynierii Środowiska PW, ul. Nowowiejska 20 w Warszawie. Sala Stara Kotłownia na parterze. Tutaj Mapa: http://goo.gl/maps/EcyRV


Rejestracja:
Aby zarejestrować się na turniej, wystarczy wysłać maila na adres turnieje@planszostrefa.pl wpisując imię i nazwisko uczestnika turnieju oraz dokonać wpłaty wpisowego:

- 50zł w przedpłacie (do 22 sierpnia 2015r)
- 60zł na miejscu przed turniejem

Wpłaty proszę kierować na poniższe konto. W tytule przelewu koniecznie trzeba podać imię oraz nazwisko uczestnika.

ADIKOM Adam Sikorski
ul. Conrada 10/262
01-922 Warszawa
mBank: 11 1140 2004 0000 3702 7476 5708

Oczywiście istnieje możliwość rejestracji w dniu turnieju. Osoby, które wybiorą ten sposób rejestracji prosimy o przybycie 30 minut przed rozpoczęciem turnieju.



Nagrody:
Nagrody to zawartość Nationals Kit przygotowanego przez FFG:

I miejsce: Trofeum dla zwycięzcy oraz Super-bye w Mistrzostwach Świata u USA
I i II miejsce: Plecak z grafiką
TOP 4: Mata do gry
TOP 8: akrylowe znaczniki tagów
Wszyscy gracze: 1 lub 2 karty Ken “Ekspres” Tenma z alternatywną grafiką

Nagrodą specjalną jest wyjazd na Mistrzostwa Świata w grę Android: Netrunner LCG do USA.

Nagroda ta jest przeznaczona dla najwyżej sklasyfikowanego gracza. W ramach wyjazdu zostaną opłacone bilety lotnicze, pobyt w hotelu oraz transport z i do lotniska.



Zasady turniejowe:
Oficjalne zasady FFG oraz najnowsze FAQ. Liczba miejsc 150. W sobotę zostanie rozegrana runda eliminacyjna systemem szwajcarskim, (5-6 rund w zależności od liczby graczy zgodnie z zaleceniami FFG). W niedzielę zostanie rozegrana runda finałowa (Top 8/top 16 w zależności od liczby graczy).

Limity czasu:
swiss - 65 minut na rundę.
top - 40 minut na rundę.

Podczas nadchodzących Otwartych Mistrzostwach Polski legalne będą wszystkie wydane dodatki, aż do Old Hollywood włącznie. Proszę pamiętać, że w dniu turnieju przy rejestracji wymagane są decklisty. Wzór można pobrać tu

Sędziuje: Konrad Hildebrand



Szczegółowy Plan Turnieju:

Sobota:
10:00 - Zapisy
11:00 - Runda 1
12:10 - Runda 2
13:20 - Runda 3
14:30 - Przerwa obiadowa
15:30 - Runda 4
16:40 - Runda 5
17:50 - Runda 6

20:00 - Wieczór integracyjny w PadBarze (ul. Marszałkowska 115)

Niedziela:
11:00 - Start Finału OMP ANR
10:45 - Start Turnieju Towarzyszącego


Turniej Towarzyszący w Niedzielę:

Nagrody:

Miejsca 1-2: Mata do wyboru
Miejsca 3-4: Deckboxy do wyboru
Miejsca 5-14: karta promo do wyboru



Zasady: Najnowsze FFG. Wszystkie dodatki dopuszczone do Old Hollywood włącznie.

Format: SWISS lub Double Elimination, do wybrania przez uczestników turnieju.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Android: Netrunner

Post autor: Phate »

Może trochę offtop ale nie wiem gdzie o to zapytać ;)

Znacie może jakieś tytuły książek ze świata Android Netrunner ?
Chętnie bym coś poczytał na ten temat :)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Android: Netrunner

Post autor: Michałku »

Tylko to, co FFG wydało:
https://www.fantasyflightgames.com/en/p ... id-novels/
nie ma tego dużo. Ale żeby wczuć się w klimat możesz poczytać wszelkiego rodzaju cyber punkową literaturę.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
siawq
Posty: 167
Rejestracja: 25 kwie 2013, 10:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Android: Netrunner

Post autor: siawq »

Niestety tylko po angielsku :/
ODPOWIEDZ