51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Bary »

Czy możecie opisać, co obecnie wiadomo o nowym wydaniu 51 stanu i Nowej Ery - Big Box? Czy będzie to tylko zebranie wszystkiego w jedno pudło, czy też może update grafiki, zasad?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
TTR_1983
Posty: 3923
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: TTR_1983 »

Bary pisze:Czy możecie opisać, co obecnie wiadomo o nowym wydaniu 51 stanu i Nowej Ery - Big Box? Czy będzie to tylko zebranie wszystkiego w jedno pudło, czy też może update grafiki, zasad?
Z tego co Trzewik mówił, ma być wszystko w jednym pudle, z tym że najmniej grywalne karty mają wylecieć. No i podejrzewam, że zasady tez w 100% nie zostaną takie jak są. Kiedy mają to wydać...raczej nie w tym roku.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Jeśli do tego dodaliby specyficzne karty dla każdej z frakcji i nieco odświeżyli szatę graficzną to piszę się na ten tytuł. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Bary pisze:specyficzne karty dla każdej z frakcji
Mam nadzieję, że nie. Od tego są Osadnicy.

A w Master Secie ma być zmiksowana talia kart z dwóch podstawek + Zima + nowe karty. Niektóre karty mają być poprawione, ale zasady chyba nie ulegną zmianom - może jedynie kosmetyka.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

tomb pisze:Mam nadzieję, że nie. Od tego są Osadnicy.
Nie grałem w Nową Erę to nie będę się upierał, ale czy zapożyczenie pomysłu z kartami frakcyjnymi czy chociażby samej planszy frakcji z Osadników dla lepszej organizacji kart nie byłoby dobrym etapem w ewolucji NE?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
carlos
Posty: 573
Rejestracja: 20 sie 2012, 21:10
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 8 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: carlos »

NE moim zdaniem nie potrzebuje ewolucji.

Nowa Era to nie Osadnicy i nie ma sensu ich zbliżać do siebie bardziej.

(wg mnie NE jest nawet lepsza od Osadników). :)
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: skolo »

juz bylo mowione, ze to w przyszlym roku
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Gdyby karty frakcyjne były opcjonalne to czemu nie. Od przybytku głowa nie boli. Ale jakiejś rewolucji w zasadach to bym nie chciał.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: burzykovski »

Ja słyszałem, że master set ma wyjść w przyszłym roku. Dodatkowo padła informacja, że tak jak są pakiety imperialne do osadników z dodatkowymi kartami to można się w takiej formie spodziewać dodatków do 51 stanu.

Pożyjemy, zobaczymy.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mig »

Trzewik mówił, że w Master Secie zabraknie części kart z Wintera, Ruin, 51. i NE. Czy można spodziewać się co to za karty będą - np. i tak się ich nie używa, dublują się, albo zostały zbanowane, albo...?
Nie mam zupełnie doświadczenia z 51 stanem, ale ciekaw jestem czy ktoś posiadający obecny zestaw 51,NE,W,R będzie miał jednak więcej (realnych możliwości gry) od zestawu kart oferowanego przez MS (pomijając całkowicie możliwości wynikające z jakiś nowych zasad, wariantów itd)...?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

Z tego, co się orientuję, część kart z 51 przestała mieć sens jak weszły dodatki.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Bary pisze:Z tego, co się orientuję, część kart z 51 przestała mieć sens jak weszły dodatki.
Masz rację - ja to widze że raczej niektóre karty z 51 Stanu nie miały sensu żeby je zagrywać jako lokacje - już w momencie wyjsćia postawki.To ze ich słabośc była tym bardziej ewidetna im wiecej "dobrych"kart wyszło to nie znaczy ze kiedykolwiek miały "sens".
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1090
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 30 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

mig pisze:Trzewik mówił, że w Master Secie zabraknie części kart z Wintera, Ruin, 51. i NE. Czy można spodziewać się co to za karty będą - np. i tak się ich nie używa, dublują się, albo zostały zbanowane, albo...?
Nie mam zupełnie doświadczenia z 51 stanem, ale ciekaw jestem czy ktoś posiadający obecny zestaw 51,NE,W,R będzie miał jednak więcej (realnych możliwości gry) od zestawu kart oferowanego przez MS (pomijając całkowicie możliwości wynikające z jakiś nowych zasad, wariantów itd)...?
Karty z 51 stanu nie miały - "odległości dla przeciwnika" elemetu wprowadzonego w Nowej Erze.
KIlka kart z NE spełnia podobną rolę jak karty z 51 stanu (nie pamietam ze są bezposrednie powtózenia).
Ogólna liczba kart z 51,NE,W,R jest większa niz 220 kart( tyle podobno ma mieć Master Set - jesli dobrze pamietam wypowiedzi I.T. z podcastu to celuje w wielkosc gry podobną do O:NI ) wieć coś pewnie utną.
Jeśli pod nóż pójda karty w rodzaju:
Tablica ogłoszeń ( odległość 3, Podbój: 3 karty, Kontrakt: Słaba zdolnośc w eksploracji z nieintuicyjna ikoną, Lokacją: Słaba zdolnośc w eksploracji z nieintuicyjna ikoną)
nikt po nich nie bedzie płakać. Karta nie dawała zadnego wyboru jednynym sesnsowym sposobem jej wykorzytsnia był podbój (ewentualnie wystawienie w ostaniej rundzie dla punktów , nie zdolnosci).
I.T. zupełnie oficjalnie tego nie powiedział , ale liderzy z 51 byli niezbalansowana pomyłką( w wiekszości) - każdy dobrany leader to z zasadzie były darmowe 2 PZ - wymiana wymagałą wprawdze zetonu broni , ale jednorazowy bonus z ich wejscia był zazwyczaj tego wart.
Grajacym w O:NI to moze wydawać sie niewielkim bonusem, ale partie w 51 miały ekstremalnie bliskie punktacje. Jeśli żaden z graczy nei zrobił pomyłki i nie miał ektremalnego pecha - wyniki miały rozrzut 2-4 pkt.
Jako ektremalny przykąłd mogę podać turniejową rozgrywkę 4 osobową gdzie wynik był 41/41/41/39 i o wejsciu do finału decydowały tiebrekery.
Wiec jesli w Master Set nie znajdzie sie Baby Swift to też nie bedzie żałoby.
Nie lubie sie powtarzać więc zalinkuję (http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 74#p555074), moja opinie na temat dlaczego karty "obronne" z NE to "maść na szczury" - kompletnie bezużyteczne zdolności marnujące miejsce w talii, i spowalniajace rozgrywkę.

Co do grania "starymi" kartami z "nowymi" zasadami - to nie ma dużych przeszkód zeby wprowadzić nowe zasady do gry już teraz.
- Zasady doboru liderów/kart z kontaktu z Winter - mozna wprowadzić juz w 51.
- stała liczba rund lub/i kosc zasobów też. rzy czym jak pokazała praktyka 6 rund to moze być za długo i lepiej zatrzymać sie na 5.
- mozwosci podbijania kart podczs gry 51 stanem.

Oczywiście " jak wszyscy":) licżę na uporządkowanie i bradziej zrozumiałe zapisanie zasad przy okazji Master Set. :)

Licze też na to że Portal nie pozostawi włascicieli obecnych kart na lodzie i wypuści "patcha" ze zmienionymi/rebalansowanymi kartami.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: espresso »

Bardzo bym się cieszyła, gdyby wywalili tylko takie słabe karty, ale obawiam się, że raczej Master Set może zostać okrojony o jakieś konkretne cechy kart. Wszystkich kart z 51. stanu, Nowej Ery, Zimy i Ruin jest jakieś 280, więc spodziewam się, że po prostu część kart od razu trafi do pierwszego "army packa".
Ja tam lubię liderów, są fajnym, klimatycznym uzupełnieniem gry. W Nowej Erze pojawiły się karty, które miały podobne cechy, jak liderzy z 51. stanu - zdobycie takiej karty oraz pasującego lidera daje niezłego kopa. W graniu domowym brak balansu aż tak bardzo nie przeszkadza, a można go wyeliminować stosując zasady z Zimy.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: gafik »

Ciekawe jak to wyjdzie?
Ja liczyłem na BiGbOxA w stylu All-in. No może z pewnymi subtelnymi szlifami by wszystko ze sobą ładnie grało.
Zobaczymy, mam to na celowniku.
Awatar użytkownika
fantazyn
Posty: 311
Rejestracja: 05 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: nad - Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: fantazyn »

espresso pisze: Wszystkich kart z 51. stanu, Nowej Ery, Zimy i Ruin jest jakieś 280, więc spodziewam się, że po prostu część kart od razu trafi do pierwszego "army packa".
Ma powstac jakis Master Set (jeszcze dokladnie nie wiemy co dokladnie ma zawierac) a tu od razu pomysl na "army packi". Ja bym liczyl, ze taki Master Set bedzie kompletnym produktem, zawierajacym wszystko (z usunieciem niepotrzebnych/malo interesujacych rzeczy). Inaczej to bedzie sprzedanie tego same produktu w innym opakowaniu...
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

A przypadkiem Trzewiczek sam nie wspomniał o Army Packach jak w przypadku O:NI ? Mam nadzieję, że Master Set będzie po prostu dobrze wyważoną i dopieszczoną wersją tego co otrzymaliśmy wcześniej bez zmian w regułach. Chociaż Portal robi co chce i sam nie trzyma się wcześniejszych obietnic (termin wydania ciągle przesuwany, Ruiny miały nie wchodzić w skład Master Seta..). Wie ktoś może czy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami gra wystartuje na jakimś portalu crowdfundingowym ?
Focus!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1557
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 102 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: espresso »

fantazyn pisze:Ma powstac jakis Master Set (jeszcze dokladnie nie wiemy co dokladnie ma zawierac) a tu od razu pomysl na "army packi".
Ale to nie jest mój pomysł, tylko Trzewika :) W ostatnim video-blogu powiedział, że Master set będzie miał 220 kart, a potem będą wychodziły army packi, podobne do tych z O:NI.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Dobra, na zapowiedzi Master Seta widać karty z robotnikiem i gwiazdką po lewej stronie. Czy kolory tła będą miały tu jakieś znaczenie?

Ogólnie wygląd kart ok (choć bardziej podoba mi się stary, zawsze uważałem, że 51/NE bardzo ładnie wygląda na stole), ale teksty zamiast ikon to już rozwiązanie dla wygody przypadkowych i sporadycznych graczy. Na dłuższą metę ikony są lepsze, starcza rzut okiem i wszystko wiadomo. W 51/NE albo RftG jedno spojrzenie i już ogarniam działanie karty, a w takim Glory to Rome do dziś czytam wszystkie opisy, żeby mieć pewność, czy dobrze zapamiętałem kartę.
W ogóle trochę szkoda, że trudną i wymagającą karciankę Portal stara się dostosować do wymogów szerszego odbiorcy (likwidacja reguły 3 slotów), ale nie ma się co dziwić. Rachunek finansowy jest ważny, a bez tych ułatwień pewnie nie doczekalibyśmy się Master Seta wcale.

Przedsprzedaż będzie przez sklep Portalu, czy przez jakiegoś kickstartera?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 771
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: raphaell7 »

tomb pisze:Przedsprzedaż będzie przez sklep Portalu, czy przez jakiegoś kickstartera?
Przedsprzedaż rusza już jutro (poniedziałek) na sklepiku Portalu.
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Osobiście myślałem, że Portal chce wydać poprawione wydanie 51, NE i Wintera żeby zadośćuczynić fanom błędy w wydaniach. Jak wiadomo błędów na kartach było troszkę, do tego błędy w instrukcji i różnice w wydaniu Winter/51 stan (napisy na kartach w 3 językach / 51 brak odległości). Byłem przekonany, że dla niedzielnych graczy są Osadnicy, a dla graczy zaawansowanych będzie 51. Zresztą Trzewik sam mówił, że chce tylko zbalansować karty i spakować to w 1 pudełku. 2 lata czekania i dostaliśmy Postapokaliptycznych Osadników, a miało być tak pięknie...

Nie rozumiem jeszcze jednego. Czemu dawniej dało się łączyć NE, Wintera, Ruiny i 51 a teraz się nie da ? Możemy tylko grać 51 + NE lub 51 + Winter ? Czemu dawniej gra była zbalansowana a teraz nie jest ? Może właśnie reguła 3 dobrze ją balansowała.
Focus!
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Furia »

W sumie nic konkretnie jeszcze nie wiadomo, ale jeśli to co piszecie się potwierdzi to Master Set schodzi z mojej listy zakupowej. :(
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

Bardzo podoba mi się grafika i layout nowych kart.
Tygrys69 pisze:Osobiście myślałem, że Portal chce wydać poprawione wydanie 51, NE i Wintera żeby zadośćuczynić fanom błędy w wydaniach. Jak wiadomo błędów na kartach było troszkę, do tego błędy w instrukcji i różnice w wydaniu Winter/51 stan (napisy na kartach w 3 językach / 51 brak odległości). Byłem przekonany, że dla niedzielnych graczy są Osadnicy, a dla graczy zaawansowanych będzie 51. Zresztą Trzewik sam mówił, że chce tylko zbalansować karty i spakować to w 1 pudełku. 2 lata czekania i dostaliśmy Postapokaliptycznych Osadników, a miało być tak pięknie...
No właśnie, mam wrażenie, że osoby oczekujące na zastąpienie starych edycji jednym pięknym Master Setem (z drobnymi korektami błędów i uspójnieniem ikon tylko) zostały na lodzie i ostatecznie nie zdecydują się na taki krok (a jeśli się zdecydują nie będzie to zamiana 1:1 jak sobie marzyły). Ja osobiście zostawiam sobie starą edycję i zakupię też MS.

W sumie nawet nie jestem rozczarowany, bo spodziewałem się takiego kroku ze strony Portalu (zmiany reguł, drastyczne obcięcie ilości kart etc), bo mieliśmy już gruntowną przebudowę Strongholda (a nie tylko zwykłą reedycję) i w ogóle takie rewolucyjne działania pasują mi do wizerunku tej firmy (nie dbamy o fanów (wbrew deklaracjom naturalnie) tzn. mamy w nosie wsteczną spójność kolejnych edycji gier różnych, tylko wszystko brutalnie zmieniamy, nieważne czy w 51. stanie, Robinsonie, NS Hex czy w Strongholdzie. Zostawiamy zgliszcza, bo show must go on).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4124
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 308 times
Been thanked: 342 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

jax pisze:mamy w nosie wsteczną spójność kolejnych edycji gier
Mam nadzieję, że tyły kart zostaną stare. Raz, że do master seta miały pasować Ruiny, a nowo wydane dodatki miały pasować do starych podstawek. A dwa, że chciałbym móc mieszać sobie stare karty z nowymi według moich własnych zapotrzebowań.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: jax »

tomb pisze:Mam nadzieję, że tyły kart zostaną stare. Raz, że do master seta miały pasować Ruiny, a nowo wydane dodatki miały pasować do starych podstawek. A dwa, że chciałbym móc mieszać sobie stare karty z nowymi według moich własnych zapotrzebowań.
No, zobaczymy co zrobi Portal. Żaden ruch mnie nie zdziwi.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ