Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: norkbes »

Czekać na polską edycje czy skusić się na anglojęzyczną w przedsprzedaży? Pytanie czy w pierwszym druku nie będzie jakichś kwiatków które poprawia w kolejnych dodrukach? Jakoś nie mam zaufania do rzeczy robionych na za pięć dwunasta.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3645
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: gafik »

That is the question!
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Peter128 »

norkbes pisze: Jakoś nie mam zaufania do rzeczy robionych na za pięć dwunasta.
To lepiej w ogóle nie kupuj. Z tego, co opisywał Rebel i plotkowano na BGG obie wersje zostały sfinalizowane w ostatniej chwili. Myślę jednak, że nie spowoduje to uszczerbku na jakości.
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: REBEL.pl »

Peter128 pisze:
norkbes pisze: Jakoś nie mam zaufania do rzeczy robionych na za pięć dwunasta.
To lepiej w ogóle nie kupuj. Z tego, co opisywał Rebel i plotkowano na BGG obie wersje zostały sfinalizowane w ostatniej chwili. Myślę jednak, że nie spowoduje to uszczerbku na jakości.
Generalnie nie do końca istotne jest kiedy zostały przygotowane, bardziej ile czasu zostało im poświęcone. W grze występuje 236 unikalnych kart, niektóre w kilku egzemplarzach. Podczas pierwszego składu zawsze przemycają się błędy. A to wydawca zrobił gdzieś literówkę, a to składający czegoś nie podmienił, a to tekst został źle wlany. Ważne jest jednak, aby plik nad którym trwają prace przeglądało możliwie wiele osób i tyle razy, aż wszystkie z nich będą pewne, że nie ma już żadnych błędów.

W przypadku 3 edycji Cywilizacji Poprzez Wieki zespół składał się z 6 osób (4 z Polski, 2 z Czech), podczas prac zostało stworzonych 5 iteracji pliku z kartami do druku, a od pierwszej do piątej zgłoszono łącznie 130 poprawek. To sama korekta, zmian dokonanych bezpośrednio po tłumaczeniu, a jeszcze przed wysłaniem pliku do składu było dwa razy więcej.

To była niezwykle trudna i czasochłonna praca bo, w przypadku gier opartych na działaniu kart, nawet brak jednego słowa może zupełnie zmienić działanie karty, a ilość słów kluczowych jest bardzo duża.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: CydPL »

Ciekawe kiedy CGE pochwali się jak wyglądają nowe plansze dla graczy.
Na BGG jest dostępny jeszcze tor na karty ładnie odświeżony :)

https://boardgamegeek.com/image/2653725 ... vilization

edit: Czy Rebel zadbał żeby we wskazanych miejscach nie było "niedoróbek"?
Zdaję sobie sprawę że to może być grafika niefinalna ale dojrzałem wystający cień i kończąca się na ostro warstwa koloryzacyjna/z teksturą (zaznaczyłem strzałkami).
Obrazek
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: REBEL.pl »

CydPL pisze:Ciekawe kiedy CGE pochwali się jak wyglądają nowe plansze dla graczy.
Wczoraj zostały wysłane do druku, więc pewnie lada moment :)
CydPL pisze:edit: Czy Rebel zadbał żeby we wskazanych miejscach nie było "niedoróbek"?
Zdaję sobie sprawę że to może być grafika niefinalna ale dojrzałem wystający cień i kończąca się na ostro warstwa koloryzacyjna/z teksturą (zaznaczyłem strzałkami).
Obrazek
Rebel jeszcze nie dostał swojej (polskiej) wersji do sprawdzenia. Pozwoliliśmy sobie jednak przesłać Czechom ten obrazek, za co podziękowali, bo nadal jeszcze pracują nad okładką angielskiej wersji i na pewno wezmę go pod uwagę :)
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: CydPL »

REBEL.pl pisze:Pozwoliliśmy sobie jednak przesłać Czechom ten obrazek, za co podziękowali, bo nadal jeszcze pracują nad okładką angielskiej wersji i na pewno wezmę go pod uwagę :)
O :) Miło... to jak dziękują za to że się czepiam, to jeszcze takie rzeczy znalazłem ;]
Obrazek

Jakby co, służę moim DTP-owym, czepliwym okiem :)
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: REBEL.pl »

CydPL pisze:
REBEL.pl pisze:Pozwoliliśmy sobie jednak przesłać Czechom ten obrazek, za co podziękowali, bo nadal jeszcze pracują nad okładką angielskiej wersji i na pewno wezmę go pod uwagę :)
O :) Miło... to jak dziękują za to że się czepiam, to jeszcze takie rzeczy znalazłem ;]
Obrazek

Jakby co, służę moim DTP-owym, czepliwym okiem :)
O ile cień na fladze zauważyliśmy, to do krawędzi poprosimy o komentarz :) Perspektywa ? ...
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: sqb1978 »

Usuńcie te niebieskie strzałki i będzie git ;) ;)
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: vojtas »

sqb1978 pisze:Usuńcie te niebieskie strzałki i będzie git ;) ;)
:lol: :lol:

Co trzy głowy...
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: CydPL »

REBEL.pl pisze:O ile cień na fladze zauważyliśmy, to do krawędzi poprosimy o komentarz :) Perspektywa ? ...
Właściwie to przerywaną linią to zasłoniłem... Jak się ogląda oryginał to w miejscu kresek przerywanych które zrobiłem jest też na ostro zakończona ta tekstura z góry (wystaje poniżej "zagięcia" tych kafli)... nie wiem jak to inaczej opisać ;p

A z niebieskimi strzałkami - padłem :D
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Veridiana »

Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

Może ktoś wrzucić obrazek tu? bo mi pracodawca zablokował dostęp. ;)
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 785 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mat_eyo »

Sandman pisze:Może ktoś wrzucić obrazek tu? bo mi pracodawca zablokował dostęp. ;)
Spoiler:
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Skywarden »

Czyli teraz będziemy kolejne technologie układać odpowiednimi ikonkami...
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Ink »

O ile ogólnie nowy wygląd kart bardzo mi się podoba, o tyle na przykładzie tych powyższych mam dwie drobne uwagi.

1. Symbole zasobów w treści karty (np. na impakcie) są mniej przejrzyste, niż w starej wersji. Tam z daleka widziałem żarówkę czy lirę, tu muszę chwilę się przyjrzeć. To chyba kwestia (braku) kolorów.
2. Dolna część obrazka (np. teatru) zaciemnia nieco ikonki na dole karty. Ponownie - są mniej widoczne na pierwszy rzut oka. Mam nadzieję, że na innych kartach nie będzie gorzej.

To oczywiście absolutnie nie są kwestie dyskwalifikujące, ale mam wrażenie, że o ile artystycznie jest o niebo lepiej, to użytkowo będzie odrobinę gorzej.

PS. Na poprzednich przykładowych kartach nie miałem takiego wrażenia - może to tylko kwestia rozmiaru?
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: wirusman »

Czy nowa wersja wprowadza zmiany do rozgrywki, czy zmiany zostają czysto kosmetyczne?
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2015, 12:52 przez wirusman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

wirusman pisze:Czy nowa wersja wprowadza zmiany do rozgrywki, czy zmiany szostają czysto kosmetyczne?
http://info.znadplanszy.pl/2015/09/08/c ... -medialny/
Ink pisze:O ile ogólnie nowy wygląd kart bardzo mi się podoba, o tyle na przykładzie tych powyższych mam dwie drobne uwagi.
Pamiętaj, że na ekranie wygląda to zupełnie inaczej niż wydrukowane na karcie - z powodu rozbieżności kolorów, połyskliwości, świecenia ekranu, itp.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Ink »

Nataniel pisze:
wirusman pisze:Czy nowa wersja wprowadza zmiany do rozgrywki, czy zmiany szostają czysto kosmetyczne?
http://info.znadplanszy.pl/2015/09/08/c ... -medialny/
Ink pisze:O ile ogólnie nowy wygląd kart bardzo mi się podoba, o tyle na przykładzie tych powyższych mam dwie drobne uwagi.
Pamiętaj, że na ekranie wygląda to zupełnie inaczej niż wydrukowane na karcie - z powodu rozbieżności kolorów, połyskliwości, świecenia ekranu, itp.
Na to liczę właśnie, bo tak jak pisałem - na pierwszych próbkach które widziałem nie miałem takiego wrażenia.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Skywarden pisze:Czyli teraz będziemy kolejne technologie układać odpowiednimi ikonkami...
Zawsze tak było?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Skywarden
Posty: 203
Rejestracja: 10 wrz 2013, 11:15
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Skywarden »

Nie zawsze? W poprzedniej edycji był tekst w prawym górnym rogu karty określający jej typ - teraz to będzie jak rozumiem ikonka.
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: siefczyk »

Myślę, że zmiana użytej czcionki lub jej wielkości wpłynęłaby korzystnie na czytelność tekstu na karcie i udałoby się uniknąć dzielenia wyrazów. Karty z angielskim tekstem wyglądają subtelniej i wyraźniej zarazem - oczywiście moim zdaniem :-)
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: norkbes »

siefczyk pisze:Myślę, że zmiana użytej czcionki lub jej wielkości wpłynęłaby korzystnie na czytelność tekstu na karcie i udałoby się uniknąć dzielenia wyrazów. Karty z angielskim tekstem wyglądają subtelniej i wyraźniej zarazem - oczywiście moim zdaniem :-)
Dzielenie wyrazów rzeczywiście niefortunne. Generalnie same karty miło, że mają odświeżoną szatę graficzną, ale mix symboli i tekstu po prostu źle (mało czytelnie) wygląda. Wielka szkoda, że przy okazji nowego wydania, karty nie zyskały bardziej przyjaznego graczom wyglądu. CGE uczy się najwyraźniej powoli i popełnia stare grzechy (nietypowy format kart).
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: CydPL »

norkbes pisze:
siefczyk pisze:Myślę, że zmiana użytej czcionki lub jej wielkości wpłynęłaby korzystnie na czytelność tekstu na karcie i udałoby się uniknąć dzielenia wyrazów. Karty z angielskim tekstem wyglądają subtelniej i wyraźniej zarazem - oczywiście moim zdaniem :-)
Dzielenie wyrazów rzeczywiście niefortunne. Generalnie same karty miło, że mają odświeżoną szatę graficzną, ale mix symboli i tekstu po prostu źle (mało czytelnie) wygląda. Wielka szkoda, że przy okazji nowego wydania, karty nie zyskały bardziej przyjaznego graczom wyglądu. CGE uczy się najwyraźniej powoli i popełnia stare grzechy (nietypowy format kart).
Po wydrukowaniu 1:1 nie mogę stwierdzić by coś było dla mnie mało czytelne. Mimo niskiej rozdzielczości, która w przybliżeniu wynosi 150-160dpi (tym samym rozmytych czcionek z artefaktami z JPG) nie mogę powiedzieć by cokolwiek sprawiało wrażenie nieczytelnego. Karty te, nie mają też być w intencji w pełni czytelne z drugiego końca stołu... inaczej musielibyśmy grać kartami wielkimi jak w dixicie ;p Sam fakt, że niemalże każda karta różni się obrazkiem sprawia, że po kilku grach będziemy je już poznawać po obrazku i/lub tytule, który swoją drogą jest wielki i dzięki temu doskonale widoczny :)
Na same przeniesienia w języku polskim są normy. Wolę by zastosowano kilka przeniesień, które w niczym nie przeszkadzają niż mieliby w pojedynczych kartach pomniejszać czcionki (wtedy byłoby marudzenie że na niektórych są zbyt małe).

Co do rozmiaru kart - wciąż chlipię i czekam na dostępność dedykowanych koszulek. Uważam tą decyzję za nierozsądną i krzywdzącą dla sporej ilości graczy.
W moim odczuciu karty nie tracą na czytelności gdy zmniejsza się je do standardu mini euro.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

Trochę moich wrażeń po zagraniu w nową edycję http://marcinkrupinski.znadplanszy.pl/2 ... -wrazenia/ (plus trochę zdjęć kart, ale chyba wszystkie były już gdzieś publikowane - ale przynajmniej są zebrane wszystkie w jednym miejscu ;) )
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ