Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: margielm »

+1 do zamków burgundii. Nie wiem co ta gra w sobie ma ale z żoną w niecały miesiąc rozegralismy 19 partii. No po prostu wow.

Z innych chciałem polecić le havre. Spełnia chyba wszystkie warunki poza czasem rozgrywki. Zasady ma bajecznie proste, albo bierzesz zasoby albo korzystasz z budynku (oczywiście w dużym skrócie [emoji6]) a kombinowania co niemiara.


Sent from my iPhone using Tapatalk
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

bukimi pisze:
pieprzowa pisze:
Mocno zastanawiam się nad Lords of Waterdeep, Age Stone i Zamkami Burgundii i może Szklanym szlakiem + ewentualnie dodatek do Tzolkina. Poza tym co sądzicie o Lewis&Clark i Pokoleniach? Spełniają założenia? Zwłaszcza prostoty tłumaczenia i szybkości rozkładania/składania :p
Tzolkin rozkłada się dość długo, chyba że ma się fajne skrzyneczki na zasoby. Wówczas właściwie wystarczy rozłożyć planszę, kilka żetonów i położyć karty budynków. Ale zasady nie są jakieś bardzo trudne, a symbole dość jednoznaczne.
Lewis&Clark - jeśli myślisz o "zwykłej" wersji, a nie "expedition", to ani zasady, ani rozkładanie nie są zbyt proste. Wytłumaczenie samego używania kart to tyle czasu, ile wytłumaczenie całej innej lekkiej gry :P Do tego trzeba wytłumaczyć większość kart postaci w momencie ich pojawienia się w grze...
Tzolkin w sumie aż tak długo się nie rozkłada, tylko zasady są trochę zniechęcające dla nie-graczy...

Ok, to z Lewis&Clark jeszcze trochę się wstrzymam, choć wciąż są na wish liście ;)
burzykovski pisze:
Ponadto five tribes jest naprawdę godne polecenia + niedawno wyszedł dodatek którym można sobie ją odświeżyć. Jest piękna, jest trochę kombinowania i.... jedyne niespełnione kryterium to czas rozkładania. Nie jest przesadnie długi, ale minuta to nie jest.
Ok, to też wchodzi do rozważenia : )
Mam i gram: mini-kolekcja
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: zbazyl86 »

+1 zamków Burgundii!
Chyba nikt nie proponował jeszcze Trajana, również p. Felda.
Na pewno mnóstwo kombinowania i wiele dróg do zwycięstwa, w ciągu max. 9 minut rozłożysz komponenty, a wytłumaczenie reguł w 7 minut powinno chyba wystarczyć, przy czym zazębianie się akcji i punktowanie może za pierwszym razem nie być takie klarowne.
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: dissident »

Ja mimo, że nie mam to polecę Keyflower.. Czytałem dużo dobrego i czaję się już od kilku miesięcy na zakup...
Może Puerto Rico?.. nam we 2 gra się fajnie..

Btw.. Nie dobija was układanie kafelków w Zamkach Burgundii po każdej fazie? Gdyby nie to gra lądowałaby na moim stole częściej (wiem.. leń jestem :D)
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: margielm »

nas zupełnie nie. Jest to wręcz fascynujący moment kiedy dowiadujemy się co nas czeka w następnej rundzie [emoji6]
Z żoną wspólnie losujemy więc trwa to chwilkę. wypraska, po dobrym rozłożeniu elementów, także tu bardzo pomaga.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: warlock »

Jak dla mnie na pierwszy rzut oka: Trajan / Five Tribes / Castles of Burgundy. Zdecydowanie gry w stylu "easy to learn, hard to master".

ALE
* jak wyżej wspomniana przyjemna dla oka szata graficzna + np. fajne pionki, kafle, żetony
Zainteresuj się Rokoko - świetna szata graficzna, proste zasady, dużo kombinowania (tylko temat może nie podpasować).
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: glocked »

Dużo móżdżenia przy prostych zasadach ? > Five tribes, Istanbul (dodatke własnie wyszedł), Keyflower
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Fegat »

Moje ulubione euro spełnia wymagania :P
Hyperborea!

Łatwa (5-10 min tłumaczenia), sporo dróg do zwycięstwa, mnóstwo kombosów, bdb+ szata graficzna + figurki!
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: margielm »

* jak wyżej wspomniana przyjemna dla oka szata graficzna + np. fajne pionki, kafle, żetony
ups.. nie widzialem tego wymagania. Jak tak to Zamki Burgundii odpadaja ;) Gra jest swietna ale brzydka jak Niemka (bez urazy *).

* podobno jak sie doda "bez urazy" to juz jest wszystko w porzadku - tak przeczytalem w internecie.
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: dissident »

margielm pisze:
* jak wyżej wspomniana przyjemna dla oka szata graficzna + np. fajne pionki, kafle, żetony
ups.. nie widzialem tego wymagania. Jak tak to Zamki Burgundii odpadaja ;) Gra jest swietna ale brzydka jak Niemka (bez urazy *).

* podobno jak sie doda "bez urazy" to juz jest wszystko w porzadku - tak przeczytalem w internecie.
dokładnie.. akurat wczoraj grałem i pomyślałem sobie, że grze przydałaby się jakaś nowa edycja po liftingu
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: vinnichi »

Może Orleans?
Po pierwszych rozgrywkach trochę mi nie pasowało, że nie da się wygrać pomijając element "książek i domków". Ale :-) to jest właśnie atut tej gry, umiejętne zachowanie balansu.
jeśli już grasz z osobą, która tak jak ty wie, że nie można odpuszczać tego pola, to wtedy każdy punkt z dodatkowo zaliczonej akcji ma wielkie znaczenie bo jeśli pójdziesz tylko w domki/książki to nie wystarczy. Także gorąco polecam, bardzo proste zasady, ładna i z możliwościami kombinowania na różne sposoby. Gramy głównie we 2.
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

Co sądzicie o Belforcie? Wpasowałby się w wytyczne? (no może poza liczbą graczy)
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: rattkin »

Zdecydowanie Five Tribes. Gre sie rozklada w kilka minut.
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Senaszel »

Belfort to dno. Bez urazy * :wink: Nawet do wykonania można by się przyczepić a jest to jedyny element, który urósł do hype'a jakim była rozreklamowana ta gra. Jest okropnie wtórna. Zawiera nic nie wnoszące do rozgrywki elementy. Jest okropnie wtórna, wspominałem? Najgorsze jest w niej to, że ilość czasu potrzebna do jej rozłożenia i obsługi dobija do poziomu Agricoli nie zbliżając się nawet do tego co oferuje. IMHO 8)

*- tak jak kolega wyżej napisał
Wingmakers
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

Senaszel pisze:Belfort to dno. Bez urazy * :wink: Nawet do wykonania można by się przyczepić a jest to jedyny element, który urósł do hype'a jakim była rozreklamowana ta gra. Jest okropnie wtórna. Zawiera nic nie wnoszące do rozgrywki elementy. Jest okropnie wtórna, wspominałem? Najgorsze jest w niej to, że ilość czasu potrzebna do jej rozłożenia i obsługi dobija do poziomu Agricoli nie zbliżając się nawet do tego co oferuje. IMHO 8)

*- tak jak kolega wyżej napisał
To dziwna opinia, porównując ją z wieloma pozytywnymi... ale jednocześnie dość mocno zniechęcająca mnie, zwłaszcza jeśli chodzi o to rozkładanie.

Ok, czy zatem znajdę coś zgodne z tym co wcześniej napisałam, gdzie podczas rozgrywki coś sobie zbieramy, przetwarzamy, żeby stworzyć coś jeszcze innego itp.... Po prostu coś gdzie ma się poczucie rozwoju, tworzenia czegoś? : )
Mam i gram: mini-kolekcja
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: splocki »

Też jestem za Puerto Rico.
To chyba najlepsza gra z gatunku easy to learn hard to master.
Jak wszyscy pomogą to setup zajmie 5 minut.

I jeszcze:
GOA za genialny patent z licytacją.
Książęta Florencji za klimat.
pieprzowa
Posty: 158
Rejestracja: 18 gru 2013, 22:24
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 17 times
Been thanked: 15 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: pieprzowa »

Odkopie trochę swój wątek, ale znów potrzebuję Waszej pomocy :)

Przy poprzednim razie zdecydowałam się w końcu na Lords of Waterdeep i faktycznie gra w wielu aspektach jest bardzo dobra, ale jednak nie rzuciła nas na kolana. Niemniej wciąż poszukuję czegoś trochę podobnego, czyli przede wszystkim łatwego do nauczenia, ale wymagającego trochę pomyślunku ;)

Dlatego na podstawie tego co podobało i nie podobało mi się w Lordsach, proszę Was o radę:
na +:
+ wypraska - cudo!
+ jest plansza, jest plus
+ stopień skomplikowania zasad - idealny
+ czas rozgrywki - super!
+ bardzo dobrze chodzi na 2 os.
+ trzeba przy niej trochę pomyśleć

Na minus:
- kompletny brak klimatu - zero związku tematu z mechaniką (może gdyby czarodzieje, łotrzyki i inni byli np. meeplami a nie kosteczkami lepiej działałoby na wyobraźnię)
- brak rozwoju, poczucia budowania czegoś - fajnie gdyby podczas gry można było się jakoś rozbudować, coś zbudować, rozwinąć
-/+ interakcja - niby intrygi fajnie, czasem można zaszkodzić (choć za mało :p), ale jednak przydałoby się czasem trochę więcej.

I tutaj moja prośba: obecnie poszukuję jednej lub dwóch gier jeżeli nie ma jednej kompleksowo spełniającej wymagania :D
- gra sprawiająca olbrzymią frajdę, radość z zabawy, do której usiądę i po prostu będę się dobrze bawiła, nawet po męczącym dniu w pracy,
- ale mając przed sobą ambitniejszego przeciwnika pozwoli naprawdę nieźle pomóżdżyć, oczywiście wciąż z zachowaniem powyższych punktów.

Mam nadzieję, że nie szukam swojego Złotego Graala i gry idealnej i jednak może znajdzie się coś, co pozwoli mi zaprzestać poszukiwań przynajmniej na jakiś czas ;)

Pzdr!
Mam i gram: mini-kolekcja
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: misioooo »

Keyflower. Interakcji bardzo dużo... I to bardzo wrednej często. Kombinowania tyle, że czasami lekki dymek uszami poleci. Działa świetnie w każdym składzie od 2 do 6. Czas gry ok 25min/gracza.
Budowanie jest też.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Euro 2+ osób - proste zasady, dużo kombinowania

Post autor: Bea »

misioooo pisze:Keyflower. Interakcji bardzo dużo... I to bardzo wrednej często. Kombinowania tyle, że czasami lekki dymek uszami poleci. Działa świetnie w każdym składzie od 2 do 6. Czas gry ok 25min/gracza.
Budowanie jest też.
Keyflower to świetna gra, ale niestety klimat się tu tez nie przelewa :(
ODPOWIEDZ