Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: rattkin »

Coś w tym jest, Knizia to też gigant.

Tak czy siak, po powrocie z Essen: wielkich hiciorów chyba nie było. 7 Wonders: Duel było popularne, ale to było do przewidzenia. 504 pomijam, bo nie czuję się targetem. Był ogromny hype na TIME Stories, niestety nie udało mi się zagrać, ale to co widziałem przez szybkę wyglądało STRASZNIE biednie, a opinie ludzi były dość mieszane. Ciekawie wyglądało też Potion Explosion, niestety nie udało mi się zagrać (toczące się kuleczki, cuda na kiju). Tak mocno też hypeowane Codenames okazało się słabiutkie - to ostatecznie są wciąż kalambury, tylko z niewielkim twistem, byłem zawiedziony. W sumie największy plus targów to po raz pierwszy stoisko Plaid Hat Games, którzy po prostu mają bardzo dobre gry. Poza tym najfajniejsze tytuły były u małych wydawców, pochowane gdzieś po kątach (u Japończyków widziałem jakąś grę w rozplątywanie węzłów czy coś takiego, itd.)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

Nie byłem na targach, ale Codenames to wg mnie akurat rewelacyjna gra i nie mogę się doczekać polskiego wydania. Nazwanie tego kalamburami to jak nazwanie Lewis & Clarka chińczykiem, no ale ;].
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

Na oko, to najwięcej było Queen Games z Treasure Hunter aka SchatzJäger. Masa też stolików było z Nowym Jorkiem 1901 co było dla mnie zadziwiające. Pandemic Legacy też szedł jak woda no i Asmodee w wielu odmianach miało sporo osobnych stoisk.
W 7 hali, to można było spotkać już wszystko - gry wojenne, Japończyków, którzy nie mówili po angielsku, a chcieli gry sprzedać, gra karciana o prowadzeniu żłobka itd. itp.

Nie zauważyłem jakiegoś mega hitu, ale pewnie okaże się po targach za tydzień.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: margielm »

A jak my village? Bo kompletnie nic o tej grze nie słychać. Nawet w board game girl była tylko pokazana przez 1 sekundę. A Kuba jest wielkim fanem autorów tej gry.


Sent from my iPhone using Tapatalk
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: glocked »

A antarctica ? Ktoś grał ?

Czy mnie się tylko wydaje czy w zeszłym roku było dużo więcej fajnych gier? Albo hype wiekszy ??
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

glocked pisze:A antarctica ? Ktoś grał ?

Czy mnie się tylko wydaje czy w zeszłym roku było dużo więcej fajnych gier? Albo hype wiekszy ??
Jeden z moich typów Essenowych. Mamy, ogramy, damy znać. Postaram się jutro zagrać.
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Qlaqs »

Jak wrażenia z "Gallerist"?

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: sipio »

palladinus pisze:Masa też stolików było z Nowym Jorkiem 1901 co było dla mnie zadziwiające.
Czemu zadziwiające?
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: cezaras »

właśnie sobie przeleciałem po ocenach gier, które zamówiłem bądź które wciąż są na radarze-wishliście (Grand Hotel Austria, Mombasa, Haspeknecht, Prime Time, Bomarzo itp. itd.)
i w 80% tych gier jest ocena forumowicza o ksywce "staszek" ... średnia z tych ocen to coś koło 6...
Jejku, mam nadzieję @staszek, że byłeś chłopie zmęczony, niewyspany, i nie w sosie ....
w przeciwnym razie spotka mnie teraz rozczarowanie za rozczarowaniem....
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Trolliszcze »

Też widziałem, ale Staszek to fan 18xx, a jak wiadomo, niektórzy (podkreślam: niektórzy!) fani 18xx nie siadają do niczego, co nie trwa 4h i nie wymaga po grze reanimacji oraz tygodnia na kroplówce z glukozą.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: KubaP »

cezaras pisze:właśnie sobie przeleciałem po ocenach gier, które zamówiłem bądź które wciąż są na radarze-wishliście (Grand Hotel Austria, Mombasa, Haspeknecht, Prime Time, Bomarzo itp. itd.)
i w 80% tych gier jest ocena forumowicza o ksywce "staszek" ... średnia z tych ocen to coś koło 6...
Jejku, mam nadzieję @staszek, że byłeś chłopie zmęczony, niewyspany, i nie w sosie ....
w przeciwnym razie spotka mnie teraz rozczarowanie za rozczarowaniem....
Staszek był na Essen albo zgubiony, albo wstawiony albo roztargniony. I on ma baaaaardzo specyficzny gust, w ogóle się tym nie kieruj. Nie, żebym grał w te gry, ale oceny staszka są bardzo... wyjątkowe ;)
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: kamron6 »

A ktoś coś z Sierra Madre Games oglądał? (Neanderthal, Pax Pamir)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: mig »

kamron6 pisze:A ktoś coś z Sierra Madre Games oglądał? (Neanderthal, Pax Pamir)
Ja widziałem, bo zaciekawił mnie początkowo Pax Pamir (a w zasadzie starsza jego siostra Pax Porfiriana). W prezentacji nie było nic co by mnie jakoś do gry przyciągnęło. Neanderthal też takie sobie. Największym atutem prezentacji było przebranie prezenującego ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: siefczyk »

glocked pisze:A antarctica ? Ktoś grał ?

Czy mnie się tylko wydaje czy w zeszłym roku było dużo więcej fajnych gier? Albo hype wiekszy ??
grałem, ale na 2 osoby, do tego w 3 dniu targów godzinę przed zamknięciem i moja percepcja podczas prezentowania zasad przez mojego współgracza (szacun yakos za cierpliwość) miała chwilowy kryzys, ale jak już zaczęliśmy grać to się rozruszałem :-)

Zasadniczo gra ładnie wykonana, z dużą ilością elementów drewnianych i kartonowych elementów budynków, z bardzo ciekawym mechanizmem wywoływania graczy do wykonania ruchu. Dodatkowo przy 2 graczach wyłączamy 2 obszary, aby zwiększyć interakcję między nimi, ponieważ zasadniczo gra się o zdobycie przewagi na poszczególnych obszarach. Przy dwóch graczach dochodziło do sytuacji, że jeden z nas wykonywał nawet kilka ruchów z rzędu, co mocno wpływało na zmianę sytuacji na planszy, więc planowanie zmieniało się w optymalizowanie swoich akcji. Nie do końca na 2 graczy działała punktacja na 3 torach rozwoju (2 kolejne wchodzą przy 3-4 graczach), ale przy 3-4 graczach to już ciekawszy mechanizm. Generalnie mam wrażenie, że całkiem inaczej będzie ta gra chodzić na 3 i 4 graczy, skłaniając się ku opinii, że chyba będzie ciekawsza - będzie więcej się dziać. Generalnie gra jest całkiem spoko, do zagrania, ale czy do posiadania w kolekcji to nie wiem. Z chęcią poznam opinie innych osób, które miały okazję w nią zagrać :-)

No i jeszcze coś dla Kwiatosza :-) Klimatycznie gra sucha jak ... eurosuchar (co mi kompletnie nie przeszkadza), ale jakoś nie mogłem sobie wyjaśnić, czemu to naukowcy na biegunie a nie archeolodzy na Bliskim Wschodzie czy rolnicy uprawiający ryż w Chinach - nie znajdowałem uzasadnienia do budowania budynku x czy y - po prostu taki budowałem, bo taki się pojawił a ja miałem taką możliwość co pozwało mi wstawić (czyt. obsadzić go) moich naukowców. Zawsze staram się znaleźć nawiązanie mechaniki do tematu i wizualizować czynności (akcje) jakie robię, ale tu mimo wielkich chęci nic, choć się starałem :-)
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: jax »

KubaP pisze: Staszek był na Essen albo zgubiony, albo wstawiony albo roztargniony. I on ma baaaaardzo specyficzny gust, w ogóle się tym nie kieruj. Nie, żebym grał w te gry, ale oceny staszka są bardzo... wyjątkowe ;)
Wyjątkowość może być, gorzej że opinie 'staszka' są nadzwyczaj lakoniczne :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: sipio »

Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: sillue »

KubaP pisze:
(...)
Kuba, czytasz czasami co piszesz, zanim klikniesz "Wyślij"?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: tomb »

U chłopaków z bloga Ciekawe Gry znalazłem takie zdjęcie:
Spoiler:
Co na nim jest (widziałem wcześniej, ale nie mogę zlokalizować)? I czy fajne, jeśli ktoś poznał?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

tomb pisze:U chłopaków z bloga Ciekawe Gry znalazłem takie zdjęcie:
Spoiler:
Co na nim jest (widziałem wcześniej, ale nie mogę zlokalizować)? I czy fajne, jeśli ktoś poznał?
Wystarczy zapytać :)
Eko od Sit down! Taka na wpół logiczna gra, super wykonana i o dziwo mi się spodobała. I znów o dziwo każdemu z nas.
Budujesz stacki i większy zabija mniejszy, dodatkowo poświęcając wysokość stacków budujesz budynki dające punkty. Są 3 rodzaje budynków, ale trzeba je upgrade'ować kolejno albo zdobywać na przeciwniku.
Dość taktyczna na 4, bo sporo jest blokowania świadomego lub nie. Pierwsza partia nie starczy na ogarnięcie, ale na szczęście przywieźliśmy z sobą.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: tomb »

Dzięki. Ciekawe jak ze skalowaniem? Bo widzę, że plansze są dostosowywane do liczby graczy, ale tego typu gry zwykle lepiej "gadają" na dwóch.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: palladinus »

staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: staszek »

cezaras pisze:właśnie sobie przeleciałem po ocenach gier, które zamówiłem bądź które wciąż są na radarze-wishliście (Grand Hotel Austria, Mombasa, Haspeknecht, Prime Time, Bomarzo itp. itd.)
i w 80% tych gier jest ocena forumowicza o ksywce "staszek" ... średnia z tych ocen to coś koło 6...
Jejku, mam nadzieję @staszek, że byłeś chłopie zmęczony, niewyspany, i nie w sosie ....
w przeciwnym razie spotka mnie teraz rozczarowanie za rozczarowaniem....
A porównywałeś tą średnią - czyli same 6 i dwie 7 - z moją średnią ocen ( 5,48 ) ?
Wszystkie ocenione gry są powyżej mojej średniej. Nie stawiam połówek w ogóle, wiec niektóre gry miałyby pewnie 6,5
Teraz dodaj sobie po pół oceny ( co najmniej) do swojej średniej i zobaczysz Twoją ocenę.
Druga kwestia to sama natura oceny 6 ( wiąże się to poniekąd z moją średnią)
6 to gra ok, z której mam trochę radości lub wyzwań ( pokombinuję sobie trochę) i mam sporadycznie ochotę zagrać- czyli wystawienie jej nie świadczy źle o grze.
Podsumowując, humor miałem może i nie najlepszy momentami,ale to ,że coraz trudniej u mnie o 7 , nie znaczy że Ty się rozczarujesz .
Trolliszcze pisze:Też widziałem, ale Staszek to fan 18xx, a jak wiadomo, niektórzy (podkreślam: niektórzy!) fani 18xx nie siadają do niczego, co nie trwa 4h i nie wymaga po grze reanimacji oraz tygodnia na kroplówce z glukozą.
Jestem też fanem innych gier niż 18xx więc, nie 4 godziny nie są warunkeim koniecznym :D ( btw jest chyba tylko kilka 18stek, które da się skończyć w 4 godziny )
KubaP pisze:
cezaras pisze:właśnie sobie przeleciałem po ocenach gier, które zamówiłem bądź które wciąż są na radarze-wishliście (Grand Hotel Austria, Mombasa, Haspeknecht, Prime Time, Bomarzo itp. itd.)
i w 80% tych gier jest ocena forumowicza o ksywce "staszek" ... średnia z tych ocen to coś koło 6...
Jejku, mam nadzieję @staszek, że byłeś chłopie zmęczony, niewyspany, i nie w sosie ....
w przeciwnym razie spotka mnie teraz rozczarowanie za rozczarowaniem....
Staszek był na Essen albo zgubiony, albo wstawiony albo roztargniony. I on ma baaaaardzo specyficzny gust, w ogóle się tym nie kieruj. Nie, żebym grał w te gry, ale oceny staszka są bardzo... wyjątkowe ;)
Wstawiony to byłem raczej już po Essen , a zgubiony okazał się mój bilet ,ale fakt roztargnienie jest jedną z moich cech od lat( może niezbyt chlubną), ale nie zmienia to faktu ,że po prostu coraz trudniej mnie zachwycić.
Gra musi mnie czymś kupić- kolejne Euro , które może jest nawet lepsze niż zwykłe ok , jest zwykle na straconej pozycji ,żeby to zrobić.
Czy to takie bardzo specyficzne nie wiem, ale po pewnym czasie wychodzi się trochę z mainstremu.
Inna sprawa, to kwestia oczekiwań - od Martina od lat oczekuję ,że mną wstrząśnie, i chciałem ,żeby Shipsom się udało , a tak się po prostu nie stało. Po Mombasie ,też spodziewałem się czegoś innego i wielkiego WOW , a tak po prostu nie było.
jax pisze:
KubaP pisze: Staszek był na Essen albo zgubiony, albo wstawiony albo roztargniony. I on ma baaaaardzo specyficzny gust, w ogóle się tym nie kieruj. Nie, żebym grał w te gry, ale oceny staszka są bardzo... wyjątkowe ;)
Wyjątkowość może być, gorzej że opinie 'staszka' są nadzwyczaj lakoniczne :)
Ja wystawiam raczej oceny zgodne ze swoim gustem( może dość specyficznym,ale ciągle ewoulującym) , a opinie nie są opiniami, tylko pisanymi naprędce komentarzami, głównie do użytku,że tak powiem wewnętrznego- jeśli ktoś by mnie poprosił o zrecenzowanie jakiegoś tytułu, myślę,że byłoby inaczej :)
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: Trolliszcze »

@staszek
Pytanie tylko (i pytam bez złośliwości), czy przemawia przez Ciebie doświadczenie/nasycenie planszówkami, czy raczej zniechęcenie? Jak wiadomo, to ostatnie jest złym doradcą.

Różne są zdania na ten temat, wiadomo - ale dla mnie opinie po jednej grze nie są wiążące, a z Twoich wpisów wynika, że więcej raczej w te tytuły nie grałeś. Jeśli dodać do tego fakt, że Essen (i jakiekolwiek inne tłoczne targi) to fatalne miejsce na sensowne testowanie czegokolwiek, nasuwa się wniosek, że te oceny to takie wrażenia "po łebkach".

EDIT: A z tym 18xx to żart.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: skolo »

ja mam natomiast takie wrażenia z Essen (kolejność przypadkowa)

1. Project Elite - potworne figurki które widziałem odstraszyły niejednego ;)
2. Wszędzie Queen Games i ich gry
3. Dużo tytułów które mi sie nie podobały, no ale ja jestem ameritrasz
4. Kupilem Dice City i Discoveries kostkowe, i zagrałem z kumplami wieczorem, fajne gry.
5. Gralismy w jakieś tajwańskie miszum miszum, z samym twórcą, ale pupy nie urwało ;-)
6. Tekst roku w wykonaniu Rahdo, zaserwowane podczas trejdu we czwartek jak mi sprzedawał grę (zapomniał komponentów, ułamane statki), po którym straciłem już totalnie do niego jakiekolwiek przekonanie (m.in. jechanie nieuzasadnione po Tomie V.), cytuję tekst: "please dont make a fuzz on the forum, because you know, I got a reputation"..pliiizzzz...
7. Poznalem kogos z tego forum w wersji live ;-) KubaP ;-P i Boardgame Girl
8. W przyszłym roku olewam sobotę, bo to strata czasu są takie tłumy
9. kupilem kilka pudeł i jestem zadowolony ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Essen Spiel 2015 - na co czekamy?

Post autor: BartP »

skolo pisze:(m.in. jechanie nieuzasadnione po Tomie V.)
Gdzieś publicznie na filmie czy w rozmowie gdzieś tam sobie prywatnej?
ODPOWIEDZ