Cywilizacja: Poprzez Wieki 3 ed. (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Veridiana »

Dokładnie. Lepiej spokojnie poczekać na instrukcję nowej wersji. I przede wszystkim wszystko sobie rozkładać i próbować w trakcie czytania, bo na sucho to raczej nie da rady. A najlepsza opcja to faktycznie ktoś, kto grę zna i nauczy.
daaz
Posty: 49
Rejestracja: 29 mar 2011, 12:35
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: daaz »

nie wiecie czy bedzie mozliwosc kupienia samych nowych kart i planszetek? tak jak to było z tash kalarem ? szkoda mi kasy na nowa edycję , skora stara juest na pólce :/
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: uyco »

obawiam się, że zmian jest za dużo, żeby można było przygotować upgrade pack: inny układ plansz gracza, inny rozmiar kart, plansza taktyk itd.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
m1sha
Posty: 13
Rejestracja: 22 maja 2005, 13:44
Lokalizacja: Luboń
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: m1sha »

Nie wiem czy tylko ja miałem taki problem, ale w przypadku Michała Anioła zabrakło mi wyrazu "ich",

"Twoje świątynie, teatry i cuda produkują dodatkowo 1 KUL za każdą ich ikonę zadowolenia (...)"

przez co nie wiedziałem czy doliczają one sobie też buźki z aren/ustrojów/kolonii...

No ale może to tylko ja... :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Veridiana »

Tylko Ty :wink:
W Twojej interpretacji jest to kompletnie niezrozumiałe
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bruno555 »

Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić w nowej wersji gry to do wyglądu przywódców Homer i Arystoteles:).
A mianowicie do ich ubioru (nie wiem jak nazywa się tradycyjny grecki strój - tunika? toga?) który powinnien być raczej na biały, tak jak się kiedyś grecy ubierali.

I mnie osobiście bardziej pasuje gdy tor punktów kultury jest okrągły. Przynajmniej mogli zrobić takiego "węża" że tor by zakręcał. Wtedy bardziej było by widać pościg za liderem, kto prowadzi a kto jest z tyłu.

Jestem ciekawy czy zmiany w sferze militarnej nie sprawią że z kolei będzie bardzo trudno kogoś zaatakować z sukcesem co może zahamować wyścig zbrojeń i gra zamieni się w taki typowy workers placement.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bea »

Bruno555 pisze:Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić w nowej wersji gry to do wyglądu przywódców Homer i Arystoteles:).
A mianowicie do ich ubioru (nie wiem jak nazywa się tradycyjny grecki strój - tunika? toga?) który powinnien być raczej na biały, tak jak się kiedyś grecy ubierali.
Skąd pomysł, że starożytni grecy ubierali się tylko w białe szaty?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: tomb »

Bea pisze:Skąd pomysł, że starożytni grecy ubierali się tylko w białe szaty?
Może stąd?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bruno555 »

Może nie zawsze się tak ubierali, tak jak Joanna d' arc nie zawsze chodziła w zbroi, ale jakoś najbardziej te białe tuniki mi się kojarzą z tym okresem. Ale tak tylko wybrzydzam.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bea »

Bruno555 pisze: ale jakoś najbardziej te białe tuniki mi się kojarzą z tym okresem.
Bo ze znalezionych starożytnych rzeźb zlazła kolorowa farba, dlatego wiele osób myśli, że ubrania były białe. Tymczasem były normalnie farbowane. ;)
Because much of our knowledge of Greek fashions comes from the marble sculptures they left behind, many people once thought that most Greeks wore only white clothes. However, experts now know that even the pale marble of the statues was once covered with bright paint that wore off over the centuries. Greeks, in fact, loved color and many dyed their clothes. Wealthy aristocrats wore purple clothes dyed from a species of shellfish or pure white linen robes. Yellow clothes were worn mostly by women. Black clothes were worn by those mourning the death of a loved one. Peasants dyed their clothing a variety of greens, browns, and grays. Soldiers wore dark red garments to minimize the appearance of blood on the battlefield.

In addition to dyeing, decorative designs were also painted, embroidered, or woven onto garments in many colors. Garments were also adorned with patterns of geometric shapes or trimmed with colorful border designs
.

Read more: http://www.fashionencyclopedia.com/fash ... z3o4OT89af
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3409
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1149 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: piton »

Bruno555 pisze: Jestem ciekawy czy zmiany w sferze militarnej nie sprawią że z kolei będzie bardzo trudno kogoś zaatakować z sukcesem co może zahamować wyścig zbrojeń i gra zamieni się w taki typowy workers placement.
też się nad tym zastanawiałem i miałem podobne obawy na początku ;)
...ale, jak ktoś sobie zrobi lekką przewagę to drżyjcie narody :) trzeba będzie bardziej pilnować współgraczy i swoich wojsk, bo bez poświęcania jednostek to krótka piłka będzie. Lider militarny będzie siał grozę, dlatego trzeba być blisko siebie w sile.
Przynajmniej ja to tak odbieram. Zresztą pogramy, zobaczymy.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Pan_K »

Bea pisze:
Bruno555 pisze: ale jakoś najbardziej te białe tuniki mi się kojarzą z tym okresem.
Bo ze znalezionych starożytnych rzeźb zlazła kolorowa farba, dlatego wiele osób myśli, że ubrania były białe. Tymczasem były normalnie farbowane. ;)
"Normalnie", to nie do końca prawda. Dość powiedzieć, że greckie słowo niosące ze sobą sens "piękny" da się dosłownie przełożyć jako "pstrokaty" :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: mig »

Pan_K pisze:
Bea pisze:
Bruno555 pisze: ale jakoś najbardziej te białe tuniki mi się kojarzą z tym okresem.
Bo ze znalezionych starożytnych rzeźb zlazła kolorowa farba, dlatego wiele osób myśli, że ubrania były białe. Tymczasem były normalnie farbowane. ;)
"Normalnie", to nie do końca prawda. Dość powiedzieć, że greckie słowo niosące ze sobą sens "piękny" da się dosłownie przełożyć jako "pstrokaty" :)
Może uważali po prostu ze ubierają się brzydko? ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: warlock »

Dobra, tak offtopowo - czy tylko mi Napoleon z okładki nowej edycji totalnie przypomina Madsa Mikkelsena? :D
Spoiler:
Spoiler:
Awatar użytkownika
radeks
Posty: 12
Rejestracja: 03 kwie 2010, 12:19
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: radeks »

warlock pisze:Dobra, tak offtopowo - czy tylko mi Napoleon z okładki nowej edycji totalnie przypomina Madsa Mikkelsena? :D
w sumie... nie tylko Tobie :-D
Posiadam i lubim:
Spoiler:
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Kal-El83 »

Tak sonie czytam o tej grze i orzegladam prezentacje rozgrywki ... I sie dziwie czemu wczesniej nie rzucilem okiem na ten tytuł :)
Teraz juz poczekam na nowa edycje, ale ta gra wyglada miodnie. (W sensie rozgrywka :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Ash
Posty: 293
Rejestracja: 19 wrz 2011, 23:19
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Ash »

Bea pisze:
Bruno555 pisze: ale jakoś najbardziej te białe tuniki mi się kojarzą z tym okresem.
Bo ze znalezionych starożytnych rzeźb zlazła kolorowa farba, dlatego wiele osób myśli, że ubrania były białe. Tymczasem były normalnie farbowane. ;)
Tak i nie. Farbowanie było drogie i na pewno nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Dość powszechne były barwniki uzyskiwane z kory lub suszonych liści. Niektóre kolory -wszystkie barwniki były przecież pochodzenia naturalnego - były jednak zarezerwowane wyłącznie dla bogatych - jak purpura, krwistoczerwony, indygo. Cytowany tekst w części dotyczącej żołnierzy jest bzdurą, a czerwony kolor nie ma tutaj nic wspólnego z krwią. Owszem w niektórych poleis (jak Sparta) żołnierz miał wysoki poziom społeczny, a purpura i długie włosy (chłopi pracujący na roli strzygli włosy krótko ze względów praktycznych) służyły jego podkreśleniu.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: uyco »

czy wiadomo kiedy bedzie premiera appki na iOS?
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

Q1 2016 z tego co rozmawiałem z Vlaadą.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Pan_K »

Ash pisze: Tak i nie. Farbowanie było drogie i na pewno nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Dość powszechne były barwniki uzyskiwane z kory lub suszonych liści. Niektóre kolory -wszystkie barwniki były przecież pochodzenia naturalnego - były jednak zarezerwowane wyłącznie dla bogatych - jak purpura, krwistoczerwony, indygo. Cytowany tekst w części dotyczącej żołnierzy jest bzdurą, a czerwony kolor nie ma tutaj nic wspólnego z krwią. Owszem w niektórych poleis (jak Sparta) żołnierz miał wysoki poziom społeczny, a purpura i długie włosy (chłopi pracujący na roli strzygli włosy krótko ze względów praktycznych) służyły jego podkreśleniu.
Wybielanie też było pracochłonne, zatem i niebezpłatne. Stanowiło bazę do barwienia. Jak się już w takie detale bawimy, to większość biedoty pewnie chodziła w kolorach naturalnych (czyli pewnie szaroburych).
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bruno555 »

Widzę że w niektórych sklepach internetowych można już kupić nową cywilizację (na rebelu niestety jeszcze nie).
Ja się wstrzymuje bo wolę poczekać na reakcje ludzi co do grywalności po tych kilku istotnych zmianach.
Może ktoś już z Was ma nową cywilizację? Może mógłby się podzielić opinią. Czy np. strategia militarna straciła na znaczeniu?
Czy może teraz zamiast taktyki naukowej lepsza jest strategia na teatry ? Po zmniejszeniu kosztów tych budynków i ulepszeniu Szekspira.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Odi »

Pisaliśmy o tym bardzo obszernie tutaj
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: tomuch »

Bruno555 pisze:Widzę że w niektórych sklepach internetowych można już kupić nową cywilizację
Możesz wymienić przykładowe sklepy?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Bruno555
Posty: 300
Rejestracja: 17 sty 2012, 18:45
Has thanked: 13 times
Been thanked: 48 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Bruno555 »

Możesz wymienić przykładowe sklepy?[/quote]

Np. tu:
https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Throu ... ation/5125
https://www.planszomania.pl/strategiczn ... ation.html

W jednym piszą że wysyłka do 30dni, a w drugim że w ciągu 24h.

A wiecie może kiedy wyjdzie polska wersja?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Don Simon »

Listopad, czyli licze ze za max 2 tygodnie bedzie info i przedsprzedaz.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ