A Study in Emerald 2 ed. / Studium w Szmaragdzie (Martin Wallace)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: misioooo »

No cóż... W końcu nadchodzi!
Zamówienie nr. XXXX z dnia 13. października 2015
Status: Zamówienie zostało wysłane
Sposób wysyłki: Paczkomat
:twisted: :twisted: :twisted:

Jakieś 3 Trolle działają sprawnie na rzecz Przedwiecznych jak widać!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
AkiAndre
Posty: 14
Rejestracja: 16 wrz 2015, 10:09

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: AkiAndre »

misioooo pisze:I jak na 2 działa? Jest ok czy lepiej?
Mi gra w dwie osoby podoba się. Czekałem na tę grę długo i nie zawiodłem się.
Jedyne, co mnie zawiodło, to brak 10 znaczników (białych, od punktów poczytalności - mam 5 a powinno być 15) w moim wydaniu :-(
Pewnie to nic takiego, można zastąpić je czymkolwiek - ale niesmak pozostaje.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: RunMan »

Napisz do wydawcy, myślę że bez problemu doślą Ci brakujące znaczniki. Pomyłki się zdarzają, ale nie jest tak, że brak jakichś elementów skazuje Cię na dożywotnie granie bez nich. Wydawcy naprawdę stoją frontem do graczy, mail do Phalanxów załatwi sprawę, a i niesmak zniknie :)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: misioooo »

Ewentualnie spojrzałeś Pradawnemu w jedno oko i straciłeś 10 poczytalnosci... Phalanxy pewnie pomogą
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: mig »

AkiAndre pisze:
misioooo pisze:I jak na 2 działa? Jest ok czy lepiej?
Mi gra w dwie osoby podoba się. Czekałem na tę grę długo i nie zawiodłem się.
Jedyne, co mnie zawiodło, to brak 10 znaczników (białych, od punktów poczytalności - mam 5 a powinno być 15) w moim wydaniu :-(
Pewnie to nic takiego, można zastąpić je czymkolwiek - ale niesmak pozostaje.
Jeśli brak białych znaczników do punktów poczytalności, to najlepiej tymczasowo zastąpić je jakimiś tabletkami - będzie bardziej klimatycznie ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Maxxx76 »

Kapsułkami cyjanku :-D
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

AkiAndre pisze:Mi gra w dwie osoby podoba się. Czekałem na tę grę długo i nie zawiodłem się.
Jedyne, co mnie zawiodło, to brak 10 znaczników (białych, od punktów poczytalności - mam 5 a powinno być 15) w moim wydaniu :-(
Pewnie to nic takiego, można zastąpić je czymkolwiek - ale niesmak pozostaje.
W imieniu wydawnictwa serdecznie przepraszam za ten brak. Proszę o kontakt przez PW z adresem e-mail, nasz pracownik się skontaktuje by podesłać brakujące znaczniki.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
AkiAndre
Posty: 14
Rejestracja: 16 wrz 2015, 10:09

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: AkiAndre »

Dziękuję Ozy, odezwę się!

Co do samej gry, mam pytanie, umknęło mi to w instrukcji chyba.
Przy polu miasta, gdzie jest informacja ile bomb trzeba posiadać by zlikwidować agenta, jest też informacja o punktach neutralnych i o zmianach na torach. Do tej pory tego nie wykorzystałem... Do czego te pola na planszy służą? Aktywuje je specjalna karta, na którą do tej pory nie trafiłem? (to realne, bo wciąż gram wariant na dwie osoby :) ).
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

AkiAndre pisze:Przy polu miasta, gdzie jest informacja ile bomb trzeba posiadać by zlikwidować agenta, jest też informacja o punktach neutralnych i o zmianach na torach. Do tej pory tego nie wykorzystałem... Do czego te pola na planszy służą?


Te wartości na planszy pomagają zapamiętać jakie wartości ma karta miasta w danej talii miasta.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Wothan »

Odebrałem przed chwilą grę, sprawdziłem komponenty - wszystko gra. Tylko się zastanawiam czy plansza nie została nieco za mocno przycięta bo pola arystokratów są prawie niewidoczne (w porównaniu do widoku planszy z instrukcji). No ale oczywiście nie ma to wpływu na grę, która zresztą wygląda obłędnie :)
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

W moim egzemplarzu także komponenty są w pełni kompletne, co mnie niezmiernie uszczęśliwiło.
Ikonki na kartach niewątpliwie po paru zagraniach są czytelne, ale na początek przydatne wydaje się wręczenie graczom "ku pamięci", kartki z ich znaczeniami. Warto wydrukować ostatnią stronę z instrukcji przed pierwszą partią.
Cieszą dołączone woreczki strunowe - są tak duże, że nie wiedziałem co w nie napchać i do porządkowania użyłem własnych, nieco mniejszych ;).
Super zorganizowana wypraska. Nie mam obaw, że karty będą fruwały w pudełku mieszając się z drewnianymi elementami gry. Gratuluję właściwego przemyślenia układu, karty nawet w koszulkach elegancko powchodziły na swoje miejsce. Bardzo mi się to spodobało.
Wszystkie meeple, kostki, znaczniki są równo poprzycinane i nie ma żadnej fuszerki.
Akurat dla mnie, pod względem graficznym aż obłędnie to jednak nie wygląda. No taki solidny poziom trzyma. Nie straszy. Chociaż przy tego rodzaju pozycji może trochę powinna ;). Pierwotna wersja gry mnie bardziej ujmowała, no ale to już indywidualna kwestia gustu,
Tak, że z mojej strony dla wydawnictwa lecą gratulacje za udany produkt. Mam nadzieję, na fajną zabawę z tą grą.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: misioooo »

Odebrane, wstępnie i pobieżnie przejrzane. Wygląda, że wszystko ok!
Spoiler:
Na start kilka plusów, które rzuciły mi się w oczy.
1. Wypraska mieści wszystko - znaczniki w woreczkach posegregowane i karty w koszulkach (mayday ekonomiczne, FFG nie wlezą na 100%) Nie wiem po co miejsce na środku jest - karty się tam nie mieszczą, dodatek w planach?:
Spoiler:
Karty z jednej strony startowe (talie graczy, miasta, przedwieczni, tożsamości), z drugiej cała reszta,
Osobiście skorzystam z szybszego setupu (trzeba coś pod te pojemniki podłożyć, aby się nie przesypywały):
Spoiler:
I dla hadkoró... znaczy się rasowych kultystów - plansza pod pachę, reszta w formie mini-walizki :)
Spoiler:
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

Ja wybrałem wersję, że każdy gracz wylądował do jednego woreczka strunowego i też jest porządek bez organizera. Karty dociśnięte planszą u mnie są w stosach ok i się nie przesypują.

Ale po przeczytaniu instrukcji znalazłem zdanie które mnie nieco zafrapowało. Str. 14 zdobywanie punktów zwycięstwa: sumę punktów zmieniasz w wyniku "zabójstwa bądź ukrycia arystokracji". Z tego co widzę to w tej edycji nie ma dostępnej akcji ukrycia przedwiecznego? To chyba taki babol w tym miejscu co?
Gorsza wersja to taka, że jednak można ukrywać przedwieczną arystokrację ale nie ma o tym wzmianki w zasadach gry ;).
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Wothan »

krecilapka pisze:(...)
Ale po przeczytaniu instrukcji znalazłem zdanie które mnie nieco zafrapowało. Str. 14 zdobywanie punktów zwycięstwa: sumę punktów zmieniasz w wyniku "zabójstwa bądź ukrycia arystokracji". Z tego co widzę to w tej edycji nie ma dostępnej akcji ukrycia przedwiecznego? To chyba taki babol w tym miejscu co?
Gorsza wersja to taka, że jednak można ukrywać przedwieczną arystokrację ale nie ma o tym wzmianki w zasadach gry ;).
Chyba słabo przejrzałeś karty bo jest karta "Ukrycie arystokracji" (x2), którą możesz zagrać.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

No kart jeszcze nie przeglądałem. Tylko instrukcję z zasadami wczoraj zdążyłem przeczytać.
Teraz dopiero mnie natchnąłeś żebym przeczytał te zasady specjalne z kart :).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: misioooo »

Lepiej nie czytać, będzie ciekawiej podczas gry! :)
Karty przytrzaśnięte planszą w jakich koszulkach? Bo jak pisałem w Maydayach ekonomicznych się mieszczą pięknie, ale w FFG czy Arcane Tinman jakoś nie widzę, aby się pomieściły...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: krecilapka »

misioooo pisze:Karty przytrzaśnięte planszą w jakich koszulkach? Bo jak pisałem w Maydayach ekonomicznych się mieszczą pięknie, ale w FFG czy Arcane Tinman jakoś nie widzę, aby się pomieściły...
No ja faktycznie powkładałem karty w Maydaye.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: crsunik »

W FFG też daje rade ułożyć karty w wyprasce. Chociaż nieco inaczej niż przewidywali to autorzy wypraski ;)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: misioooo »

Pierwsze gry w zespole trzyosobowym za nami... Tylko ja wiedziałem co to Cthulhu, przedwieczni etc. Pierwsza gra ciut chaotyczna, ale przyjemna. Zaraz po zakończeniu krzyki "jeszcze raz! "... No i poszło raz jeszcze. Mega płynnie, szybko, przyjemnie. Na razie bardzo nam się podoba i będzie często na stole lądować.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Fuser.exe
Posty: 739
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Fuser.exe »

również nie wiem co to przedwieczni itp. ale bardzo mi się podobało i również po pierwszej rozgrywce poprawiliśmy drugą, dużo płynniejszą (nie było też tak oczywiste kto jest kim). moja pierwsza gra Wallace'a i bardzo mi się podobało i nawet czułem klimat a rzadko mi się to zdarza :-)
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: smalco »

Czyli na 2 smiga??
Fuser.exe
Posty: 739
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: Fuser.exe »

ja grałem na 5 i wydaje mi się, że 4 byłoby optymalnie, na 2 chyba powinno pójść ok ale to nie to.
pike
Posty: 270
Rejestracja: 13 wrz 2014, 00:24
Lokalizacja: Gdzieś pomiędzy
Has thanked: 4 times
Been thanked: 14 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: pike »

Na dwie osoby klimat ulatuje szybko, bo szybko staje się jasne kto jest kim. I robi się z tego wyścig, kto szybciej zapunktuje głównie na miastach. Gra nabiera bardziej charakteru typowego euro. Przewidywanie, wyprzedzanie i blokowanie posunięć oponenta, gra staje się bardziej taktyczna. Myślę, że jest wiele lepszych gier na 2 osoby, choć oczywiście pograć się da. Tak więc rekomendacja raczej na 3+ graczy. Na plus prostota, wykonanie, choć karty zawsze mogłyby być lepsze, temat i na pewno klimat w większym gronie. Tego mniej więcej się spodziewałem, więc nie czuję się rozczarowany.
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: ozy »

Board Game Brawl recenzuje Studium w Szmaragdzie: https://www.youtube.com/watch?v=5vd8dbujXSI :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
wysy665
Posty: 12
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:52
Has thanked: 1 time

Re: Studium w Szmaragdzie

Post autor: wysy665 »

A ja mam pytanie ;) Jak działa karta "Zombie"? Niby wszystko jasne mam w mieście Zombie używam akcji i usuwam komuś agenta. OK. Ale jak ustawić zombie na planszy?
ODPOWIEDZ