Carnival Zombie (Matteo Santus)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: Karit »

https://boardgamegeek.com/boardgame/140 ... val-zombie

Kooperacyjna gra dla 1-6 graczy (zawsze gramy 6 postaciami).
Podczas karnawału uciekamy z Wenecji przed hordami zombie i ich super bosami którzy wszyscy podlegają Leviatanowi.
Gra dzieli się na 4 dni po 2 fazy każdy - dzień i noc. W nocy (4 rundy odpowiadające 4 godzinom) na głównej planszy walczymy z kolejnymi falami zombie, w dzień (również 4 rundy) poruszamy się po mapie Wenecji, a czas który nam pozostanie wykorzystujemy na leczenie i zaopatrzenie w nowy ekwipunek. Gra kończy się na 4 sposoby - uciekamy łodzią, przechodzimy przez most, wzywamy sterowiec który nas zabiera, detonujemy bombę i rozwalamy samego Leviatana. Oczywiście każde z wydarzeń może skończyć się nasza porażka lub nawet możemy nie mieć okazji zastosować któregoś z zakończę bo wcześniej "zginiemy". Piszę w cudzysłowie, ponieważ w grze nie otrzymujemy obrażeń tylko zwiększa się nasz poziom stresu, który osiągając końcowy limit wprowadza nas w stan ubezwłasnowolnienia (incapacitate), a dana figurka schodzi z planszy (może potem wrócić w wyniku odpowiednich akcji). Grę można zacząć z poziomu: łatwy, średni, trudny

Gra leżała u mnie na półce rok, za na mowa kumpla w końcu się zmobilizowałem i przeczytałem instrukcję do końca. Musze tu powiedzieć że instrukcja jest mecząca, podchodziłem do niej z 3 razy (dla tego gra tyle czekała). Polecam obejrzenie na youtubie jakiejś rozgrywki, od razu łatwiej zrozumieć zasady. Mimo iż spędziłem 2h nad instrukcją i 1,5 oglądając filmiki nie miałem poczucia ze wszystko do końca ogarniam.
Rozgrywka zajęła nam 3h, przyczym końcówka była już trochę od niechcenia, bo byliśmy zmęczeni. Trzeba być więc przygotowanym na dłuższa partię (my nie byliśmy). Graliśmy na poziomie średnim, poszło nam dobrze ale to pewnie przez to że zapomnieliśmy o kartach wydarzeń :D.
mieliśmy 4 osoby więc 2 graczy miało po 2 postacie. Moim zdaniem w tę grę powinno się grac w max 3 osoby, ilość dyskusji znacząco wydłuża czas. Po wszystkim tylko jedna osoba (kumpel który mnie namawiał) stwierdził ze chętnie sam jeszcze poczyta zasady i może kiedyś zagrać, reszta na długo od tej gry chciałaby odpocząć.

Plusy:
- zombie w końcu w innej tematyce (europejskie dystyngowane zombie :))
- 4 opcje skończenia gry
- szybki setup
- proste zasady gry podstawowej
- mała losowość

Minusy:
- mało wyczuwalny klimat, najbardziej chyba na pudełku. To pewnie wina tego iż walczymy z kolorowymi kosteczkami a nie figurkami
- konieczność wytłumaczenia wszystkich zakończeń łącznie z zasadami, aby ekipa wiedziała jak grać
- mecząca instrukcja
- za długi czas rozgrywki
- za mało czasu, trzeba się mocno śpieszyć aby zdążyć przed ostatnią rundą.
- 2 z 4 zakończeń wymagają bardzo losowego aktywowania (losujemy karty jak mamy pecha to 3h poszły w ...)
- niektóre zakończenia są trudniejsze od innych i nie ma sensu ich wybierać
- mało możliwości rozwoju postaci, nawet akcja zbierania ekwipunku w 1/3 mogła się nie udać
- nudna rozgrywka podstawowa

Przemyślenia:
W kooperacyjnej grze o zombie musi być klimat, mam świadomość, że plastikowe figurki znacząco podniosłyby cenę, ale kolorowe kosteczki skutecznie zabiły idee walki z hordami nieumarłych (czułem się jak w Strongholdzie walcząc z kostkami). Zdolności postaci były ok, ale problem był z ich późniejszym ulepszaniem, za mało okazji podczas dnia - gracze musieli skupić się na gnaniu do celu a to zabierało możliwość zdobywania ulepszeń. Brak różnorodności pomiędzy kolejnymi etapami (mimo zmieniającego się rozkładu zombie, bosów i przeszkód na planszy), sprawiał iż 2,5h było dosyć podobne (n i e s t e t y). Dochodząc do zakończenia, które aktywowaliśmy tylko dzięki szczęściu, wszyscy byli już zmęczeni powtarzalnością poprzednich dni i końcówkę zrobiliśmy na odwal się - bez zaangażowania, emocji i funu. Czy do gry wrócę? Hmm przez najbliższy rok raczej nie, jest znacznie więcej naprawdę dobrych i fajnych gier kooperacyjnych, które nawet mimo czasu czy poziomu skomplikowania (np. Robinson) dają przyjemność z rozgrywki. Carnival nie pozostawił po sobie w zasadzie nic co zachęcałoby do ponownego zagrania, jeśli kumpel się uprze i ogarnie jeszcze raz zasady a ja znajdę kiedyś czas to może jeszcze raz zagram.

Jeśli ktoś chce sobie kupić to raczej odradzam, jak masz zagrać u kogoś to nastaw się na dłuższy czas rozgrywki i upewnij się że ktokolwiek z grających dobrze zrozumiał zasady (ja ciągle mam wątpliwości). Zapoznaj się tez dokładniej z zasadami każdego z zakończenia, już od początku rozgrywki powinniście wiedzieć co chcecie zrobić.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Carnival Zombie

Post autor: kwiatosz »

Jakby było za pół ceny to bym brał, bo natknąłem się na turboentuzjastyczne recenzje. Ale za 100 funtów (przynajmniej jakoś tak było jak sprawdzałem) to żadna recenzja mnie nie skusi. Dzięki więc za opinię, że w ogóle nie warto :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4021
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 19 times

Re: Carnival Zombie

Post autor: AkitaInu »

Będzie kickstarter na druga edycje chyba w grudniu ;)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
ronin
Posty: 82
Rejestracja: 16 sie 2013, 12:56
Lokalizacja: Łódź

Re: Carnival Zombie

Post autor: ronin »

Kocham gry o zombie. Ciekawy pomysł, troszkę taki odjazdowy. No jak kto woli ;) Druga edycja... brzmi fajnie....
Już mam | Do kupienia
♠ ♥ ♣ ♦ Doomtown ♦ ♣ ♥ ♠
۞ ۞ Summoner Wars ۞ ۞
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: Carnival Zombie

Post autor: ath3na »

Planujesz wesprzeć? :wink:
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Carnival Zombie

Post autor: pan_satyros »

ath3na pisze: 22 mar 2019, 11:40
Planujesz wesprzeć? :wink:
Wsparłem, będzie grupowe z mojej strony, póki co czekam na odp wydawcy w sprawie zniżek.
Będziemy też opowiadać o grze w kolejnym podcaście.
Awatar użytkownika
ath3na
Posty: 219
Rejestracja: 03 lut 2017, 23:27
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: Carnival Zombie

Post autor: ath3na »

pan_satyros pisze: 22 mar 2019, 11:50 Wsparłem, będzie grupowe z mojej strony, póki co czekam na odp wydawcy w sprawie zniżek.
Będziemy też opowiadać o grze w kolejnym podcaście.
To czekam na informacje, bo mnie też bardzo zainteresowało.
Awatar użytkownika
czapsiu5
Posty: 105
Rejestracja: 13 cze 2017, 12:59
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 5 times

Re: Carnival Zombie

Post autor: czapsiu5 »

pan_satyros pisze: 22 mar 2019, 11:50
ath3na pisze: 22 mar 2019, 11:40
Planujesz wesprzeć? :wink:
Wsparłem, będzie grupowe z mojej strony, póki co czekam na odp wydawcy w sprawie zniżek.
Będziemy też opowiadać o grze w kolejnym podcaście.
Również czekam. Chętnie dołączyłbym do zamówienia grupowego :)
A trzeba było zostać wiedzminem miałbym teraz pełne ręce roboty.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: pan_satyros »

By nie robić tu już bałaganu - jak tylko wydawca odpowie, założę wątek w odpowiednim dziale i wrzucę tu linka.
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: Kostaki »

To fajnie, bo ja także bym się dołączył :)
Awatar użytkownika
Kostaki
Posty: 135
Rejestracja: 20 lis 2010, 09:20
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: Kostaki »

Tutaj Rahdo ględzi o róznicach :)

https://www.youtube.com/watch?v=iMDehtZhbVQ
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6121
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 631 times
Been thanked: 505 times
Kontakt:

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: pan_satyros »

Awatar użytkownika
for2players
Posty: 851
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: for2players »

Gdyby ktoś chciał się czegoś więcej na temat twórców gry, to zapraszam do przeczytania naszego wywiadu:

http://www.for2players.pl/p/wywiad-z-albe-pavo.html
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: KOSHI »

Piszą, że w listopadzie zacznie się masowa produkcja 2 edycji. Orientuje się ktoś kiedy to spłynie do odbiorców? Czytałem, że gra wychodzi i wychodzi i końca nie widać... :roll:
reju84
Posty: 24
Rejestracja: 23 mar 2019, 10:19
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: reju84 »

Gra pomimo ogromnego opóźnienia jest na etapie produkcji a wysyłana ma zostać w styczniu 2022.
Sam mam taką nadzieję bo wsparłem i liczę, że gra w końcu dotrze do wspierających.
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 857
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 292 times
Been thanked: 283 times

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: KOSHI »

Udało mi się wreszcie zagrać w CZ. Po 1 i 3 i pół partiach, gdzie przeszukiwałem BGG (chyba nie ma nawet FAQ) oraz wertowałem instrukcję, grę opchnąłem. Chwała Bogu. Na papierze wszystko wyglądało git, w praktyce było mocno przeciętnie. Za ponad 4 stówy zawartość szału nie robi. Generalnie kolega parę postów wcześniej dobrze opisał plusy i minusy. W zasadzie wszystko ujął. Od siebie dodam, że przeczytałem instrukcje dodatkowych trybów i stwierdziłem, że nie chcę tego analizować bo sam podstawowy tryb mnie umęczył, żebym jeszcze chciał rozkminiać reguły i zasady do innych scenariuszy. Tower defence z zombiakami w roli głównej wydawał się świetny przed zakupem, a wyszło męcząco, powtarzalnie i jakoś bez klimatu. Gra ma potencjał, ale sporo rzeczy nie zagrało. Wolę zapodać Zombicide.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2266
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 392 times
Been thanked: 1043 times
Kontakt:

Re: Carnival Zombie (Matteo Santus)

Post autor: Leviathan »

Unboxing gry na Wojennik TV:

ODPOWIEDZ