Roll for the Galaxy (Wei-Hwa Huang, Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

8janek8 pisze:Czyli dobrze trafiłem z 3 tytułem:)
ostatecznie tak, choć jak strzelałeś to w planie było ogłoszenie innej gry :)
Ona też będzie w przyszłym roku... :)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: 8janek8 »

Ja strzelałem, jak ogłosiliście Dominiona ;)
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
agulanka
Posty: 137
Rejestracja: 23 paź 2014, 13:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: agulanka »

A co z dodatkami? Tez beda wydane? Wiem ze poki co jest jeden, ale watpie zeby na tym sie skonczylo...:)
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

agulanka pisze:A co z dodatkami? Tez beda wydane? Wiem ze poki co jest jeden, ale watpie zeby na tym sie skonczylo...:)
Powoli - jeszcze podstawka nie ruszyła :)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: pattom »

Świetna wiadomość o polskiej edycji. Brawo !
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: farmer »

Czekałem na tą informację :).
Brawo Panowie :)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
pieczkins
Posty: 185
Rejestracja: 04 lut 2014, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 6 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: pieczkins »

Akurat informacja odnośnie ewentualnej polinizacji przyszłych dodatków również jest dla mnie istotna. Jeśli miałoby się skończyć jak w przypadku "starszego brata", że tylko podstawka spolszczona będzie, to zdecydowanie zostaję przy wersji oryginalnej.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: syfon »

Obrazek

Kupię na pewno.

Tytuł polskiej wersji bez zmian jak rozumiem, race nie był tłumaczony więc ten też nie powinien. Ale jakby były zakusy takie to proponuję: "Tocz dla Galaktyki" lub "Turlaj kości dla Szatana". :)

Przyłaczam się do pytania o wydanie dodatków.
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Tycjan »

Więcej informacji o kampanii i cenach :)
Link: http://wspieramto.znadplanszy.pl/2015/1 ... uz-bliski/

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Rafal_Kruczek »

mauserem pisze:No pięknie! To jak teraz wyceniacie swoje obcojęzyczne wersje RollFTG ? ;)
Moja wersja z Rio Grande Games jest od początku prawie w 100% spolszczona. Dodatek kupiłem na pniu.
Wycena? Gra zwróciła sie w "graniu " po kilku miesiącach, ponad 40 partii. Pozostanę raczej przy angielskiej wersji...
Ale bardzo dobrze ze bedzie można polecić dobry tytuł przetłumaczony.
Aha jednego nei rozumiem...
http://wspieramto.znadplanszy.pl/2015/1 ... ski/[quote]
Rzecz najważniejsza: termin dostawy ustalamy na marzec 2016. Całość produkcji odbędzie się w Niemczech, jakość gry będzie tożsama z kopiami które są dostępne na rynku w tej chwili.[/quote]
Wy wiecie oczywiście ze wersja Rio Grande to chiński plastik (kości, kubki, drewnionae ludziki) a karton był "Proudly made in USA"...
Wiec jak bedzie z tą tozsamościa?
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

Rafal_Kruczek pisze: http://wspieramto.znadplanszy.pl/2015/1 ... ski/[quote]
Rzecz najważniejsza: termin dostawy ustalamy na marzec 2016. Całość produkcji odbędzie się w Niemczech, jakość gry będzie tożsama z kopiami które są dostępne na rynku w tej chwili.
Wy wiecie oczywiście ze wersja Rio Grande to chiński plastik (kości, kubki, drewnionae ludziki) a karton był "Proudly made in USA"...
Wiec jak bedzie z tą tozsamościa?[/quote]


Wiemy, wiemy. ;)

Techniczne parametry mają być dokładnie takie same.
Myśleliśmy o Rollu już wcześniej, ale właśnie Chiny + bardzo duży minimalny nakład zniechęciły nas. Na Essen okazało się, że wielu partnerów z Europy ma te same przemyślenia co my, więc Rio Grande postanowiło przenieść produkcję kopii dla Europy właśnie do Niemiec. Cena(produkcyjna) jest zauważalnie gorsza, ale wolimy zarobić mniejsze pieniądze a dostarczyć produkt szybciej i bez problemów. :)
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Curiosity »

Skoro podstawka w marcu, to kiedy dodatek?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: adikom5777 »

Za kilka dni w sklepach ;)
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Lothrain »

Postanowiłem wyprzedzić kampanię na wspieram.to. Każdy eksperymentuje po swojemu ;)
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 55&t=38922
GFP
Posty: 1610
Rejestracja: 19 paź 2013, 20:41
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: GFP »

Curiosity pisze:Skoro podstawka w marcu, to kiedy dodatek?

Rozmawiamy o tym z Rio Grande. Na pewno nie od razu.
Kampanie:

Aktualna: Dodatki do Najeźdźców z Północy - http://www.wspieram.to/najezdzcydodatki
Archiwalne: https://wspieram.to/profil/GamesFactoryPublishing
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Don Simon »

adikom5777 pisze:Za kilka dni w sklepach ;)
Pamietaj o mnie!
(Na PW nie odpowiadasz to tutaj Cie przytne) :)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: mikeyoski »

A jest szansa na lepszej jakości plansze gracza? Te oryginalne są słabe :-(

Tapnięte z mojego T800
Awatar użytkownika
Harth
Posty: 272
Rejestracja: 28 lis 2013, 12:38
Lokalizacja: Skierniewice
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Harth »

mikeyoski pisze:A jest szansa na lepszej jakości plansze gracza? Te oryginalne są słabe :-(
Zawsze można laminować 8)
Mam/Miałem
3Trolle 7%
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: norkbes »

GFP swoja zapowiedzia wydania polskiej wersji Roll for the Galaxy (ciekaw jestem polskiego tytułu :)) wywolala mala goraczke wsrod ludzi (takich jak ja) ktorzy Race'a szanuja i z ciekawoscia przygladali sie nowemu dziecku Huang i Lehmanna. Sam mam pelny pierwszy arc Race'a i duzy opor przed kupowaniem Rolla ale GFP ustawil cene w taki sposob, ze pokusa jest.

Przegladajac wpisy na BGG dotyczace Rolla znalazlem pare ciekawych wpisow - niestety nie dyskutowanych (bo np. sa w opisie gry w kolekcji danego gracza). Np. taki entranced, ktory ogrywa Race'a do bolu, poczatkowo byl zachwycony Rollem a z czasem cos sie popsulo:
entranced pisze: 9 plays - 8: Still don't really know what i'm doing, bumbling through the game. Enjoyable so far, but should get a lot better with more plays.

Not yet really paying attention to what specific cards opponents have, just trying to manage my pool of dice and cards into some semblance of a strategy.

49 plays - 9.5: the rabbit hole deepens, and deepens. I still feel like i've only discovered the tip of the iceberg. My winrate is absurdly good, yet i still feel lost as to what the optimal play is in most/all spots.

Still don't know how to play engines very well. Mastered dev spam. Don't like worlds anymore.

Very enjoyable, getting close to a 10, but not quite there yet.

136 plays - 6: Explore Big Dev and Dev Spam seem to dominate far too much. Engines are only really viable with collusion / a sucker(s) willing to Produce or Ship for you. The extreme randomness of phase assignment eventually gets really, really annoying.


Jest tez watek dotyczacy potencjalnej strategii dominujacej:
Riggah19 pisze: The main strategy is never invest in producing or shipping. If you are going to select a phase only choose 1, 2 or 3.

Explore is very useful to ensure you get your dice back in the cup. One or two times a game I will use all my dice (or as many as possible) on exploring. This way I can generate more money and get more dice back. Only a few times in a game will I explore to get more tiles. When I do explore to get tiles, I make sure I get multiple tiles.

Develop and Settle are very important. This is how I win. I develop and settle quickly enough that I have 12 developments/worlds. I develop/settle very quickly as that is all I am focused on. I also always develop/settle every tile I see that is a 6+, I never use the other side. The 6+ developments/worlds can generate a ton of victory points.
ale sa w watku komentarze, ze nie do konca tak jest:
Dulkal pisze:
Octavian pisze:I suspect you're not committing to a shipping strategy and trying to make it a hybrid while also spending turns on settling and developing, etc. That's going to be a loser. If you get some early bonuses to ship you need to hammer produce/ship cycle hard. Ignore the rest. That's the path to a shipping victory.

The 6+ devs almost all come in at 12-18 points - the latter in ideal conditions. That's best case scenario of vp/die output, and requires finding the right dev and then meeting the conditions. Meanwhile, all those other planets and devs you are playing to meet those requirements are pulling down your vp/die average.

You can pretty easily match that overall vp/die average on every ship if you get the right ship powers and dice. And if you can speed up the game by exhausting the shipping vps you reduce the time that others have to find the 6+ devs they need, be able to develop them, and be able to meet all the requirements to max the bonus.

There are definitely so that can go much higher, but then you're not usually scoring big on multiple 6+s. And the average vp/die spent is going to obviously be lower than that max result from the 6+s.
I think it speaks well of this games balance that we have threads arguing that shipping strategies never work, and threads arguing that the game is broken because shipping always wins.
Co zatem myślą na temat regrywalności/balansu wersji podstawowej Ci z was, ktorzy mieli okazje pare razy juz w Rolla zagrac?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: yosz »

Żeby nie czytać takich wątków. W grupach zawsze wytwarzają się pewnego rodzaju meta strategie. Jeżeli tylko jedna osoba będzie wybierać produce / ship to pewnie nie da rady tego pociągnąć. Jak wszyscy będą grać produce / ship i będą nawzajem się napędzać, to develop / settle nic nie wskóra. Zresztą - gra była testowana pewnie kilkaset razy, w różnych kombinacja graczy, a tu nagle ktoś po kilkudziesięciu partiach stwierdza że gra jest zepsuta.... no nie wiem komu wierzyć :roll:

No i już to widzę jak siada ktoś do partii i mówi:
- "słyszałem, że rzucanie ship / produce jest bez sensu"
Wszyscy gracze potem grają develop / settle
- "No faktycznie - wygrał gracz który grał develop / settle"
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Ryu »

Zgadzam się z yoszem w 100%

Najważniejsze w Roll'u, oprócz własnej strategii, jest obserwacja co i jak grają współgracze.
Jeśli przy okazji będzie udawało się "podpiąć" do cudzych zagrań to już w ogóle bajka.

Ja wygrywałem grając na produce/ship jak i develop/settle. Niestety dokładnie w tej samej konfiguracji przegrywałem :)
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: Dexterus »

Każdą grę da się zohydzić takimi dywagacjami przy odpowiednim ograniu i poziomie "wkręcenia". Patrząc tak na własne podwórko - gdzie ostatnio sporo zagrywam się Forbidden Stars szczęśliwy jak prosię w błocku - to gdyby znalazło się kilku socjopatów ;) mających czas, siłę i wolę ograć ją po sto i dwieście razy, to też nagle okazałoby się, iż gra IMHO w swym niezbalansowaniu bardzo zbalansowana ;) jest słaba, bo "X grając Y zawsze wygrywa".

Roll o wiele bardziej do takiego "zgeekowania" się nadaje, z oczywistego powodu: szybkości. Skoro w czasie jednej partii czterosobowej Forbiddensów dałoby się zmieścić może i z 10 rozgrywek Rolla :lol:, to o wiele łatwiej nabrać na tyle doświadczenia, by później spędzać godziny na BGG dywagując czy ship/prod < dev/settle, czy może vice versa.

Z perspektywy gracza okazjonalnego to może wydawać się odpychające, ale...nas to zupełnie nie dotyczy. Dla mnie RollftG (którego poznałem już spory czas temu, ujął mnie bardzo, teraz czekam na swoją kopię wraz ze świeżutkim dodatkiem) będzie tylko jedną z wielu gier; przecież nie po to wydawało się tyle piniędzy, by od czasu jego zakupu więcej już nie zagrać czy to w HoNa, w Forbiddensy, nowego Blood Rage, stare Cycki z Hadesem lub i CitOWa, oczywiście o grach na prostsze okazje nie wspominając... no i nie będę grał jedynie w swoje gry ^^' Skoro więc Roll będzie tylko jedną z wielu planszówek wyjeżdżających na stół... to wszystkie takie uwagi jak te zacytowane powyżej mogę włożyć do szufladki obok np. dywagacji fizyków nad zastosowaniem przestrzeni Calabiego-Yau do teorii strun - czyli mnie nie dotyczących :> I po prostu skupić się na przyjemności turlania ślicznymi kosteczkami. :mrgreen:
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: norkbes »

Trudno sie z wami nie zgodzic w wielu kwestiach, ale apropos "zohydzenia" doprecyzuje o co tak naprawde mi chodzi poslugujac sie opisem z profilu innego gracza Rftg, otoz rrenaud@bgg pisze tak (i dodam, ze ja mam tak samo z potrzeba eksploracji, powiedzmy, przestrzeni decyzyjnej roznych gier - ale z drugiej strony, po ledwie dwoch latach wsiakania w swiat gier, lubie poznawac nowe mechaniki):
rrenaud pisze: In general, I am a gamer who prefers depth over breadth. I'd rather play my 4000th game of Race for the Galaxy or my 4000th game of Dominion in place of learning a new game that is likely not as good. I think learning the boundaries of a game and playing nearly optimally with lots of experience is a lot more fun than learning some new set of rules or game mechanic.
Z tego powodu, np. lubie testowac strategie w Dominionie przy pomocy symulatorow i grac Race'a z keldonem. Pytajac zatem o mozliwe strategie w Rollu tak naprawde chodzi mi o to, czy oprocz niewatpliwie milego aspektu turlania kosci (mam, gram i szanuje CoB, Bora Bora, Troyes) jest w Rollu to cos, co sprawia ze warto go miec *oprocz* Race'a arc1 - ktorego nigdy nie sprzedam :)

Poki co sklaniam sie do wlaczenia jednak do mojej kolekcji Rolla po polsku, mimo niejasnych perspektyw wydawania w naszym rodzimym jezyku dodatkow. Prawdopodobnie nastapi to jednak kosztem rozszerzania Race'a o arc2 i arc3.
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: bartek_mi »

Wszyscy sie cieszą (i słusznie) z wydania PL a ja mam jak zwykle obawy o jakość tłumaczenia (i skład tekstu)...
Dice Hate Me :(
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Roll for the Galaxy

Post autor: TTR_1983 »

bartek_mi pisze:Wszyscy sie cieszą (i słusznie) z wydania PL a ja mam jak zwykle obawy o jakość tłumaczenia (i skład tekstu)...
To nie wspieraj, proste :mrgreen:
ODPOWIEDZ