(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

ja mogę jeszcze raz podpowiedzieć to samo: lepiej jak będzie stały termin czyli wtorek o 17.00 a nie "żąglerka z terminami" no i lepiej wszystkie spotkania w Gdańsku! :wink:

ludzie żyją dość schematycznie, jak się w głowie już zakoduje że "wtorek to z Odim a piątek to z Pankaracym" to i żonom się zakoduje "on we wtorki to zawsze idzie grać, tak już musi być" to wtedy wchodzi automatyzm i lepsza frekwencja :D

no chyba że ktoś właśnie jedzie do Verdun zwiedzać twierdzę Fort Douaumont i Fort Vaux, na to już nie ma rady
Awatar użytkownika
5zyderca
Posty: 94
Rejestracja: 07 mar 2006, 09:04
Lokalizacja: Trójmiasto & Olsztyn

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: 5zyderca »

Spróbuję przyjść na najbliższe spotkanie, ale nie jestem pewien na 100%. Za to postaram się być jutro.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Valarus -> teoretycznie tak, ale duży problem z takim sztywnym kalendarzem miałbym ja sam, ze względu na charakter pracy w Muzeum (elastyczny czas pracy), jak i kwestii rodzinnych.
Naprawdę, robię co mogę, żeby przedstawić jak najlepszy grafik spotkań.

Szyderca -> zapraszamy :)
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Odi jak chcesz zrobic ze spotkan z grami wojennymi trwaly event i przyciagnac ludzi to musisz sie zdecydowac na 1 staly termin. Czwartkowe granie w polufce to instytucja. Jak zapytasz kogos z czym ci sie kojarzy czwartek to od razu powie ze z eurosami (albo z Aska czy DS-em) w Polufce. Ci co chodza do polufki maja ten dzien zarezerwowany na to i ich rodziny o tym wiedza i biora to pod uwage w swoich planach

Zona mnie ostatnio zapytala to kiedy ja w koncu gram bo ona juz nie wie a chce kupic sobie karnet na basen i aby to nie kolidowalo ale nie wiedzialem co jej powiedziec. Gram z Muzeum we wtorki, srody i czwartki, no roznie to zalezy od fazy ksiezyca!

lepiej tez z terminem nie koliduj z polufka bo Markus Valarus i czasem ja tam chodzimy... wtorek jest idealny jak by nie rachowac!

dobra koniec juz tych madrosci do pogrania!
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

hancza123 pisze:no i lepiej wszystkie spotkania w Gdańsku! :wink:
się nam kolega zagalopował nieco :P
Ja planuję w środę w Gdańsku być, choć faktycznie bardziej pasują mi wtorki i czwartki.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

No dobrze, to jeśli moja obecność nie zawsze jest wymagana, spróbuję od następnej tury wprowadzić wtorki w Gdańsku na sztywno. Z Gdynią będzie gorzej, bo często są jakieś koncerty w Caffe Anioł, i tu pewnie zostaną terminy różnorodne.

Na najbliższą środę na razie zapowiedzieli się markus, lacki i szyderca.
Awatar użytkownika
5zyderca
Posty: 94
Rejestracja: 07 mar 2006, 09:04
Lokalizacja: Trójmiasto & Olsztyn

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: 5zyderca »

Właściwie to te spotkania są dla:
a) nowych graczy - takim osobom zróżnicowanie terminów/miejsc może pasować - ludzie różnie pracują i ktoś może nie móc pojawić się w jakiś konkretny (stały) dzień, a może wpaść w inny - ja tak miewam;
czy
b) dla kółeczka kilkunastu starych wyjadaczy - wtedy termin powinien być dopasowany do ich potrzeb - chociaż ustawianie kilkunastu osób pod karnet na basen, to "letka" przesada.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Na dwoje babka wróżyła - skakanie po różnych dniach tygodnia też może nie zachęcać do stałego udziału, a przecież budowanie stałej grupy zainteresowanych graczy jest jednym z celów tych spotkań. Spróbujemy zatem ze stałymi wtorkami przy ustalaniu następnych terminów i zobaczymy, jak to wyjdzie.

Aha - i na razie kilkanaście osób to frekwencja szczytowa, wiec ja bym sobie życzył, żeby tych kilkunastu starych wyjadaczy przychodziło jak najczęściej :)
Awatar użytkownika
5zyderca
Posty: 94
Rejestracja: 07 mar 2006, 09:04
Lokalizacja: Trójmiasto & Olsztyn

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: 5zyderca »

Odi pisze:Na dwoje babka wróżyła - skakanie po różnych dniach tygodnia też może nie zachęcać do stałego udziału, a przecież budowanie stałej grupy zainteresowanych graczy jest jednym z celów tych spotkań.
Toteż napisałem "może".
Jak praca pozwoli, to postaram się wpaść w środę - raczej zapoznawczo, ale frekwencję podbiję. :)

Edytowano:
Taki ciekawy głos w dyskusji za i przeciw stałości terminów spotkań (1 post): http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =4&t=38896
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Markus »

Zemściło się u mnie zafixowanie na wtorki :-(. W tym tygodniu spotkanie jest w srodę? Niestety wszystko sobie poukładałem tak aby wtorek mieć wolny.
Jutro nie pojawię się.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Valarus »

5zyderca pisze: Taki ciekawy głos w dyskusji za i przeciw stałości terminów spotkań (1 post): http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =4&t=38896
Markus pisze:Zemściło się u mnie zafixowanie na wtorki :-(. W tym tygodniu spotkanie jest w srodę? Niestety wszystko sobie poukładałem tak aby wtorek mieć wolny.
Jutro nie pojawię się.
A Markus żywym przykładem, że ta regularność Hanczy ma sens :mrgreen:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

No Rafał.... :/
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdynia]

Post autor: Markus »

Del
Ostatnio zmieniony 25 sty 2023, 18:17 przez Markus, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Valarus »

Markus pisze:
Odi pisze:No Rafał.... :/
Właśnie zdradziłeś największą tajemnicę :-)
99% osób myśli że jestem Marek :-)
Powiedział ten, co mnie niedawno nazwał Sławkiem :lol:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Tak czy inaczej, zapraszam wszystkich chętnych.
Jutro wprowadzamy w proste gry wojenne: A Victory Lost i Holdfast Russia. Można je uznać za swoisty "wargamerski elementarz" - poznanie ich znacznie ułatwi wejście w gry bardziej skomplikowane. Na razie zapowiedziały się 3 osoby, więc miejsca jeszcze są :)
Awatar użytkownika
5zyderca
Posty: 94
Rejestracja: 07 mar 2006, 09:04
Lokalizacja: Trójmiasto & Olsztyn

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: 5zyderca »

Wiem, że nieregularność bywa uciążliwa. Toteż w pierwszym poście na ten temat napisałem "może". :)
Natomiast zgodnie z odwieczną tradycją - praca mnie zabiła i nie przyjdę, a "proste gry" brzmiały kusząco...
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

5zyderca pisze:Wiem, że nieregularność bywa uciążliwa. Toteż w pierwszym poście na ten temat napisałem "może". :)
Natomiast zgodnie z odwieczną tradycją - praca mnie zabiła i nie przyjdę, a "proste gry" brzmiały kusząco...
yy, znaczy będę tylko ja i Odi? To może dziś zrobimy spotkanie w Gdyni? Po co się mam tłuc ponad godzinę przez trójmiejskie korki...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Graliśmy wczoraj w A Victory Lost.
Gra nie jest aż tak krótka, raczej zarezerwować trzeba 5-6 godzin, ale pozostałe zapowiedzi sprawdziły się z naddatkiem.
Jak na żetonową grę wojenną w skali operacyjnej zasady są stosunkowo proste. Mechanika chit pull i system dowodzenia sprawdzają się bardzo fajnie, generując sporo emocji i wprowadzając element nieprzewidywalności. Początek był nieco żmudny, gdy sowieci musieli poruszyć wszystkimi swoimi żetonami i stoczyć sporo walk o przełamanie frontu, ale z każdą turą robiło się coraz ciekawiej. Choć na odcinku włoskiej 8 Armii Sowieci uzyskali przełamanie i wlali się szeroką strugą, na innych odcinkach jednostkom rumuńskim i węgierskim udało się powstrzymywać napór na tyle długo, by niemieckie posiłki utworzyły drugą linię obrony. Na południu niemiecka 4. Armia Pancerna zręcznie wyszła z szykowanego okrążenia i wraz z grupą Hollidt utworzyła pięść w postaci czterech dywizji pancernych, przy ich pomocy bardzo szybko przywracając na Donem ład i równowagę. Poza 4. Armią udało się Niemcom stworzyć jeszcze dwie silne grupy pancerne, które zaczęły rozbijać czołowe oddziały RKKA, prące w kierunku Charkowa.

Musieliśmy przerwać po 4 turze (z 9), ale - mimo niemieckich sukcesów - Sowieci mieli jeszcze spore szanse na zwycięstwo. Ogólnie grało się bardzo fajnie. A Victory Lost, to zasłużona klasyka.

Za tydzień zapraszam do Gdyni (środa, 4 listopada). Zagramy prawdopodobnie albo znowu w AVL, albo w krótsze Holdfast Russia.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Potwierdzam raport gen. von Odinburga ;) Po początkowym chaosie i "razwiedce bojem" gra nabierała tempa i rumieńców, pomimo, że jednostek i rozkazów przybywało. Względna prostota zasad pozwalała rozgrywać poszczególne etapy praktycznie bez zaglądania w instrukcję (no może z wyjątkiem sprawdzania działania stref kontroli). System walk zmusza do stosowania taktyk okrążania i odcinania zaopatrzenia bo dopiero atakiem w stosunku 4:1 a najlepiej 10:1 możemy liczyć na jakieś udane uszkodzenie przeciwnika. Przy siłach 2:1 skuteczność ataku jest znikoma. Niemcy oczywiście mają lepsze jednostki pancerne (nie licząc sojuszników) a Sowieci po prostu przewagę liczebną. Przez limit stosu równy 2 widać, że przewaga liczebna to nie jest mocny atut, co ukazane było w walkach, gdy niemieckie grupy pancerne trzykrotnie wyszły z okrążenia, za każdym razem zadając coraz większe straty. Dodatkowo teren (rzeki) sprzyjał obrońcom czyli Niemcom. Z każdą turą Stalin coraz bardziej nerwowo gładził wąsa... Fajna gra ale faktycznie trochę długa, choć czas mija niepostrzeżenie. Gen. Odi jakieś fotki zrobił to może się pochwali :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

rzuciłem okiem na reguły stref kontroli i trochę źle gralim ;) Poprawki naniesiemy przy ewentualnym rewanżu.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

W przyszlym tygodniu sroda i gdynia (ciezko i trudno). Neotom moze zagramy w poniedz w Sekigahare+zimna wojne?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

lacki2000 pisze:rzuciłem okiem na reguły stref kontroli i trochę źle gralim ;) Poprawki naniesiemy przy ewentualnym rewanżu.
Jesteś pewien? Przejrzałem dziś instrukcję i wydawało mi się, że wszystko było w porządku...
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: raj »

A w czym problem może pomogę?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4061
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 164 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:
lacki2000 pisze:rzuciłem okiem na reguły stref kontroli i trochę źle gralim ;) Poprawki naniesiemy przy ewentualnym rewanżu.
Jesteś pewien? Przejrzałem dziś instrukcję i wydawało mi się, że wszystko było w porządku...
1. Zasięg krzyku nie może przechodzić przez ZOC wroga - my graliśmy że może (przynajmniej raz).
2. ZOC jest też poza rzeką, nie jest tylko przez klify i jeziora (my graliśmy, że ZOC-a nie ma za rzeką)
3. Można przechodzić wewnątrz ZOCa pojedynczej jednostki wroga, co kosztuje co najmniej 5 punktów ruchu - 2 wyjście, 2 wejście, 1 za teren (my graliśmy że nie można).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: raj »

1. Jeżeli przez zasięg krzyku rozumiesz zasięg dowodzenia to spokojnie przechodzi nawet przez pole z wrogą jednostką.
2. ZOC jest za rzeką. Tylko teren nieprzekraczalny blokuje.
3. Można - rozliczane jest przechodzenie z heksu w ZOC na następny heks w ZOC, nie ma znaczenia czyj jest ZOC.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ