Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
pleechu
Posty: 61
Rejestracja: 14 lis 2010, 16:49
Has thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: pleechu »

Oki, w taki razie trzeba zadbać o karabin, strzelbę i inne garłacze. Dzięki wielkie.
M.K.
Posty: 25
Rejestracja: 03 gru 2015, 14:30

Re: Eldritch Horror

Post autor: M.K. »

Witam,

1. Czy na bramie może być więcej niż jeden potwór, np 4 ?
1a. Jeżeli tak, czy wtedy mam możliwość wyboru kolejności podczas spotkania walki?

2. Do czego jest znacznik plugastwa na torze omenu ?

Pozdrawiam,
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

M.K. pisze:Witam,

1. Czy na bramie może być więcej niż jeden potwór, np 4 ?
1a. Jeżeli tak, czy wtedy mam możliwość wyboru kolejności podczas spotkania walki?

2. Do czego jest znacznik plugastwa na torze omenu ?

Pozdrawiam,
Na jednej bramie może być więcej niż jeden potwór. Jeżeli dobrze pamiętam to w przypadku jeżeli są tylko zwykłe potwory to możesz wybrać kolejność.
Znacznik plugastwa na torze omenu był chyba przy którymś przedwiecznym? Karta tego przedwiecznego powinna opisywać co się dzieje i kiedy.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: smalco »

Co pełne okrążenie toru omenu na pierwszym symbolu przybywa plugastwo. Zagładą postępuje o ilość plugastwo na symbolu w momencie aktywizacji tego symbolu.
Ascalogan
Posty: 280
Rejestracja: 21 lip 2015, 14:45
Lokalizacja: Łaziska Górne
Has thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Ascalogan »

smalco pisze:Co pełne okrążenie toru omenu na pierwszym symbolu przybywa plugastwo.
Skąd żeś wyczarował coś takiego? Żeton plugastwa kładzie się na zielonym omenie podczas walki z Azathothem. Za każdym razem, gdy tor omenu ponownie wskaże zielony symbol, to oprócz standardowego postępu zagłady za otwarte bramy z tym symbolem, zagłada postępuje również o ilość żetonów plugastwa na zielonym omenie. Ilość żetonów może się zmienić podczas rozpatrywania kart przypisanych do Azathotha.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: smalco »

To samo napisałem wyżej.
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Eldritch Horror

Post autor: von Klamke »

Może chodzi o to, że z samego faktu okrążenia toru omenu nie wynika jeszcze, że przybywa żetonów plugastwa...
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: smalco »

Nie?? To gram źle. To kiedy to plugastwo przybywa??
von Klamke
Posty: 120
Rejestracja: 12 lut 2013, 00:03
Lokalizacja: Toruń

Re: Eldritch Horror

Post autor: von Klamke »

Tak jak Ascalogan napisał: o dołożeniu żetonu plugastwa decyduje treść karty z talii Azathotha. Samych z siebie ich nie dokładasz.
Czeski01
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2016, 04:17

Re: Eldritch Horror

Post autor: Czeski01 »

Witam serdecznie. Jestem nowy na forum a i w gry planszowe gram od niedawna. Mam problem z zasadami w EH a właściwie z ich poznaniem. Niesamowicie irytuje mnie to, że karty w tej grze (a jest ich sporo) wyglądają prawie identycznie. Przy każdej akcji z podnoszeniem kart muszę siedzieć z nosem w instrukcji i sprawdzać przyglądając się po kilka razy czy podnoszę tą właściwą. I tu pytanie do bardziej doświadczonych graczy: Czy Jest jakiś sposób na oznaczenie tych kart? Myślałem o koszulkach i naklejkach z napisem co i do czego, ale jest może jakiś prostszy sposób? Oczywiście rozumiem że po 20-30 partiach będę je rozróżniał, ale do tego czasu to ja spalę tą grę albo wyrzucę na śmietnik. Zdaje też sobie sprawę że to trudna gra na początek, ale Talisman ogarnąłem w 5 minut i tak trochę rzuciłem się z motyką na księżyc. Samo czytanie instrukcji i przygotowanie do gry zajęło mi ponad dwie godziny. Nie wiedziałem w jakim dziale ten post umieścić, więc z góry przepraszam jeżeli nie w tym miejscu.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Maxxx76 »

Hm, nie rozróżniasz kart? Moim zdaniem są wyraziście oznaczone, różne kolory, wzory i dwa rozmiary :-)
Napisz dokładnie co sprawia Ci problem, bo dla mnie pomylić karty w EH, to naprawdę spore osiągnięcie :-D
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: ixi24 »

Przecież na każdym polu masz kolor/oznaczenia odpowiadający spotkaniom danego typu, czy to miasto, czy konkretny kontynent. Ja też za bardzo nie rozumiem z czym masz problem ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

Czeski01 pisze:(...) Samo czytanie instrukcji i przygotowanie do gry zajęło mi ponad dwie godziny.
Ja Ciebie jak najbardziej rozumiem :).
Planszówkowi wyjadacze ogarniają temat, zapominając, że to ameritrash. Z pierdylionem kart i żetoników. Jeśli się do tego nie jest przyzwyczajonym można dostać wariacji i pokręcenia ;).
W kwestii uporządkowania gry: u mnie sprawdziły się takie motywy. Bierzesz instrukcję do ręki, i oglądasz karty dzieląc je na poszczególne rodzaje. No i wkładasz je sobie do woreczków strunowych. Na wierzchu możesz położyć karteczkę opisującą co to za talia. Ja np. tak mam podpisane talie mitów by ją szybko namierzyć. W jednym worku trzymam talie mitów z których się tworzy talię startową. Trzymam je w jednym woreczku, ale posegregowane oddzielnie: niebieskie, żółte, zielone. Przed grą rozkładam na 3 kupki i dzięki temu szybko tworzę talię startową.
W kolejnym woreczku trzymam karty przedwiecznych. I mam je poskładane wg kolejności. Czyli wyciągam z woreczka przedwiecznego i wszystkie karty poniżej aż do kolejnego przedwiecznego są z nim powiązane. Te z zielonymi rewersami - karty spotkań, tajemnic itp. Wystarczy je po prostu rozłożyć na kupki.
Mam jeden pojemnik w którym trzymam wszystkie karty spotkań ale posegregowane. Czyli otwieram to pudełko i po kolei rozkładam tylko talie kart które po kolei tworzą spotkania w miastach i te ogólne oraz wyprawy.
Te mniejsze karty trzymam osobno: ekwipunek w jednym podpisany by szybko z niego wyłożyć na planszy dostępny.
Karty stanów osobno koniecznie, ponieważ można by je byłoby pomylić z czarami. Ponieważ jedne i drugie karty są dwustronne. Jedne z nich trzymam razem z talizmanami, ponieważ te ostatnie mają rewersy jednolite więc są charakterystyczne i nie można ich wtedy pomylić.
W jednym woreczku trzymam bilety kolejowe i morskie. W jednym bramy. W innym żetony plugastwa. A w jednym całą resztę: karty opisujące rozstawienie w zależności do liczby graczy, żetony zagadek, z toru zagłady itp.
W 3 pojemniczkach carrefoura mam porozdzielane osobno żetony: wskazówek, życia, poczytalności. Chociaż te dwie ostatnie żetony ograniczyłem graczom by się nie plątały. Kupiłem kostki K8 w kolorze czerwonym i Niebieskim które sprawdzają się lepiej do wskazywania poziomu życia i poczytalności. Żetony są używane tylko do zaznaczania obrażeń potworów na planszy.
Gdy ja to wszystko raz porozkładałem właśnie w ten sposób to we łbie mi się tak wszystko automatycznie poukładało, że gra przestała mnie straszyć wielką liczbą rozmaitych komponentów.
Podobnego przerażenie co do setupu gry doznałem po otworzeniu Gór Szaleństwa. Aż pomyślałem eeee tam taki dodatek, na podstawce też się fajnie gra, a mniej rozkładania ;).
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Maxxx76 »

Dlatego warto zaczynać planszówkową przygodę od czegoś prostszego :-)
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Czeski01 pisze:Witam serdecznie. Jestem nowy na forum a i w gry planszowe gram od niedawna. Mam problem z zasadami w EH a właściwie z ich poznaniem. Niesamowicie irytuje mnie to, że karty w tej grze (a jest ich sporo) wyglądają prawie identycznie. Przy każdej akcji z podnoszeniem kart muszę siedzieć z nosem w instrukcji i sprawdzać przyglądając się po kilka razy czy podnoszę tą właściwą. I tu pytanie do bardziej doświadczonych graczy: Czy Jest jakiś sposób na oznaczenie tych kart? Myślałem o koszulkach i naklejkach z napisem co i do czego, ale jest może jakiś prostszy sposób? Oczywiście rozumiem że po 20-30 partiach będę je rozróżniał, ale do tego czasu to ja spalę tą grę albo wyrzucę na śmietnik. Zdaje też sobie sprawę że to trudna gra na początek, ale Talisman ogarnąłem w 5 minut i tak trochę rzuciłem się z motyką na księżyc. Samo czytanie instrukcji i przygotowanie do gry zajęło mi ponad dwie godziny. Nie wiedziałem w jakim dziale ten post umieścić, więc z góry przepraszam jeżeli nie w tym miejscu.
Wow, 2 godziny na instrukcję? Mi zapoznanie z zasadami zajęło pewnie ze 6 godzin. Do tego po pierwszej grze czytałem zasady od nowa, a później jeszcze wyrywkowo jak czegoś nie wiedziałem. Pewnie z 12+ godzin na samą instrukcję poświęciłem.

Może to jest dość oczywiste ale karty najpierw przeglądam ale nie czytam wszystkiego co na nich jest, żeby się z nimi zapoznać. Później układam na stole według setupu z instrukcji i nie mam problemów żeby je rozpoznawać po rewersach (no dobra, czary i stany mi się czasem mylą ale to jest 5 sekund więcej żeby się przyjrzeć rewersowi). Właśnie rewersy są sposobem na rozróżnienie. Przede wszystkim kolory, później grafiki. Jeżeli to dalej nie pomaga to sobie ustaw jedne karty po lewej, jedne po prawej, inne na górze czy na dole planszy.

W porównaniu do talismana to faktycznie jest wyższy poziom trudności ale możesz mi wierzyć że w porównaniu do gier wojennych Eldritch to jest zwykły spacerek. Jeżeli ogarnąłeś talismana, a klimat Eldritcha Ci się podoba to warto podjąć przynajmniej próbę kolejnej rozgrywki.

Jeżeli masz wyrzucić grę na śmietnik lub ją spalić (!) to po koszcie przesyłki mogę ją przygarnąć, a myślę, że chętnych na pudełko z Eldritchem na pewno by się znalazło więcej :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Czeski01 pisze:Czy Jest jakiś sposób na oznaczenie tych kart? Myślałem o koszulkach i naklejkach z napisem co i do czego, ale jest może jakiś prostszy sposób?
Zrób sobie kartonowe tabliczki i postaw przy taliach, jak ceny przy produktach w sklepach ;) Mam jednak wrażenie, że to po prostu kwestia przyzwyczajenia się do nowych nazw, bo samo przypisanie talii do poszczególnych pól/żetonów jest bardzo intuicyjne.

Uporządkowanie sobie wszystkiego w pudełku, to osobna sprawa. Osobiście uważam, że poświęcenie trochę czasu na zorganizowanie pojemników rozdzielających elementy jest bardzo przydatne i OGROMNIE ułatwia rozkładnie gry.

Obrazek
BOX_Eldritch_Horror.rar
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Seba2000
Posty: 63
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: Seba2000 »

Czy ktoś się orientuje, czy w obecnym dodruku podstawki Eldritch Horror poprawiono kartę badacza Charlie Kane (jego zdolność akcji)?
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: akahoshi »

Prawdopodobnie będę miał w tym tygodniu. Jak nikt mnie nie uprzedzi to dam znać.
A co jest nie tak w tej karcie?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: Col. Frost »

akahoshi pisze:Prawdopodobnie będę miał w tym tygodniu. Jak nikt mnie nie uprzedzi to dam znać.
A co jest nie tak w tej karcie?
ENG:
"Another investigator of your choice may immediately perform 1 additional action."
PL:
"Inny badacz na twoim polu może natychmiast wykonać 1 dodatkową akcję."
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: akahoshi »

Mam już swoją kopię gry.
Na Karcie Charliego mam: "Wybrany inny badacz na twoim polu może natychmiast wykonać 1 dodatkową akcję."
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: c08mk »

akahoshi pisze:Mam już swoją kopię gry.
Na Karcie Charliego mam: "Wybrany inny badacz na twoim polu może natychmiast wykonać 1 dodatkową akcję."
Czyli bez poprawki. Polski polityk jest słabszy od amerykańskiego.
Seba2000
Posty: 63
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Re: Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: Seba2000 »

Trochę to dziwne bo widzę, że inne rzeczy wyszczególnione w erracie na stronie Galakty zostały jednak poprawione w tym dodruku.
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: krecilapka »

Kartę dodatkową łatwiej wcisnąć na arkusz. Karty graczy są duże i więc zajmują dużo miejsca na arkuszu. Nie bardzo da się go dorzucić przy okazji. Tak to widzę. A pewnie dodatki są tak projektowane ze nie bardzo jest miejsce. Najwyżej na 1 czy 2 karty. Więc przed polskim politykiem na razie ciemna przyszłość chyba. No chyba że przy dodruku podstawki.

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka
Seba2000
Posty: 63
Rejestracja: 05 lis 2014, 21:34
Has thanked: 13 times
Been thanked: 7 times

Re: Eldritch horror - karta Charlie Kane [dodruk gry]

Post autor: Seba2000 »

To właśnie był dodruk podstawki.
pan_slaw
Posty: 218
Rejestracja: 04 maja 2012, 10:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 19 times
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: pan_slaw »

Witam,

czy często podczas rozgrywki zdarza się Wam marnować akcje gdyż tak naprawdę nie macie co zrobić? Można wykonać do dwóch akcji, ale w sytuacji gdy jestem w mieście z bramą i walczę z potworami to przemieszczać mi się nie warto, odpoczywać nie mogę, bilety już powiedzmy mam. Dodatkowe akcje np. albo też wiążą się z poświęceniem zdrowia/poczytalności to też nie warto (bo chcę walczyć dalej) i w sumie te akcje które mogę wykonać przepadają.
ODPOWIEDZ