Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Porownamy :-) A czy sie rozwarstwia to nie wiem. Gralem w Funny Friends z naklejkami i po wielu wielu partiach nadal wygladalo to ok. Nie lubie koszulek, bo fatalnie sie tasuje w nich karty - chyba, ze sa to drogie protectory.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

do agricoli kupilem drogie protectory, mieliscie w promocji, ale i tak dosc drogo wyszlo faktycznie. tyle ze karty akcji (te brazowo-niebieskie, 1-14) zaczely mi sie lekko znaczyc juz po 4ech grach, a to jednak malo fajne grac znaczonymi...
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

Przywiozę kilka gier z ponaklejanymi polskimi tekstami na kartach (roma, evo, morgenland, filary, ludwiczek, gilotyna, cuba)
wyglądają świetnie, nie ścierają się, są wygodne w użyciu (jakoś nie lubię koszulek, mimo że znam zalety ich stosowania), dla mnie właściwie bez wad (dla bazika bez zalet :lol: , ale w końcu nie jesteśmy wszyscy z jednej glinki :wink: )
no może jedyny minusik to taki, że grubość talii staje się nierówna i trzeba trochę ostrożniej tasować, ale to drobiazgi, zresztą pojawiające się w większym stopniu przy koszulkach.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

w evo tez nakleilem. tylko ze w agricoli w przeciwienstwie do innych gier uznalem ze chce uzywac koszulek, a mowie glownie ze nie widze zalet naklejania _o_ile_i_tak_beda_koszulki_.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Kartki wsadzone w koszulki nie lataja? Nie przesuwaja sie samoistnie? Odwrocone do gory nogami nie wypadaja?
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Al
Posty: 560
Rejestracja: 01 mar 2006, 14:22
Lokalizacja: Wodzisław Śl. ( Gorzyce )

Post autor: Al »

Jakby to powiedzieć nieskromnie - to ja pierwszy ;-) okleiłem swoje karciochy do Gilotynki, Naszyjnika królowej, Drachengolda i Cleopatry z jakieś 2 latka temu i próbowałem promować je tu i ówdzie.
Wreszcie nie czuję się osamotniony, wreszcie nie jestem tym co robi coś "fee" i psuje oryginalne karty. Chwała Wam za to - dobrze robicie :-).
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Al pisze:Chwała Wam za to - dobrze robicie :-).
Oczywiscie, ze dobrze - mam Drachengolda i dodatek do Alhambry oklejone, rowniez pomoce do Elasunda i pewnie cos jeszcze i bardzo sobie chwale. A Morgenland to mialem tak oklejone, ze trudno bylo poznac ze to nie oryginal.
Tak wiec trzymaj sie bracie :wink:
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Nataniel pisze:Kartki wsadzone w koszulki nie lataja? Nie przesuwaja sie samoistnie? Odwrocone do gory nogami nie wypadaja?
nie. pewnie by bylo inaczej jakbym uzyl tych tanich koszulek normalnego rozmiaru, w tych mniejszych koszulkach wszystko jest bardzo stabilne. a jak stwierdze ze chce uzyc innego tlumaczenia (bo rebel zrobi, bo na bgg ktos zrobi kolorowe, etc) to bedzie mi duzo latwiej niz tym co cos juz nakleili na karty... zwracam uwage ze wydawca niemiecki obiecal zadbac o angielskojezycznych wlascicieli niemieckiej agricoli, a nie wiadomo jeszcze w jaki sposob... ja wole wszystkie opcje miec ciagle otwarte...
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Tlumaczenie instrukcji i kart Zawodow / Ulepszen z talii E:
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/1 ... icola.html

Pozostale talie niebawem.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

No dooobra, dobra, tak wszyscy przekonujecie do tego obklejania, ale dalej nie dostałem odpowiedzi na zasadnicze pytanie: klejem to, czy na papier samoprzylepny?

Earl
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Earl_MW pisze:klejem to, czy na papier samoprzylepny?
Earl
Tylko i wylacznie papier samoprzylepny. Klej powoduje koszmarne wyginanie kart.
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

jax pisze:Klej powoduje koszmarne wyginanie kart.
A papier nie? Inaczej: jakoś w dalszym ciągu myśl o nalepieniu takiego białego na środek kolorowej karty lekuchno mnie odrzuca. Bardziej skłonny byłbym do wykonania mojego świętej pamięci planu A, czyli zeskanowaniu oryginalnych kart i podmienieniu tekstów z zachowaniem czcionki, tła itp. Ale wtedy naklejka będzie wielkości karty. Ktoś już próbował takiej sztuki? Nie gnie się?

Earl szczerze zaciekawiony

P.S. Tak sobie myślę, czy temat oklejania kart nie zasługuje na wyrżnięcie do osobnego wątku, bo może ktoś jeszcze będzie miał takowe rozterki. W życiu nie wpadnie na to, żeby szukać rad w wątku o Agricoli ;)

E.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Earl_MW pisze: Ale wtedy naklejka będzie wielkości karty. Ktoś już próbował takiej sztuki? Nie gnie się?
Probowalem w Morgenlandzie (grafiki oryginalne ; naklejki dokladnie wielkosci karty). Bylo idealnie.
Awatar użytkownika
pinos
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2007, 12:04
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: pinos »

Mam za sobą wykonanie autorskiego Monopolu :wink: z jeepami i operacjami SAS. Własnoręcznie zaprojektowane karty, drukowane na papierze samoprzylepnym, naklejałam na zwykłe karty do gry. Jest ok.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Earl_MW pisze:czyli zeskanowaniu oryginalnych kart i podmienieniu tekstów z zachowaniem czcionki, tła itp. Ale wtedy naklejka będzie wielkości karty.
eee... a dlaczego? Nie możesz z takiego skanu wyciąć tylko właściwego fragmentu i jego nakleić we właściwym miejscu?
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: Earl_MW »

ja_n pisze:Nie możesz z takiego skanu wyciąć tylko właściwego fragmentu i jego nakleić we właściwym miejscu?
Mogę, tylko po co? Finansowo różnica niewielka, robota z przycinaniem podobna, przygotowanie obrazka do wydruku też niczym się nie różni...

Za to jeżeli ponaklejam całe karty, to uniknę:
- kłopotu z nierówną grubością talii (przy stu kartach różnica na moje oko jest taka, jak grubość brulionu stukartkowego. Rzekłbym, że niemało)
- "schodka" w połowie karty.

Ta nierówna grubość talii boli mnie dodatkowo ze względu na tasowanie. Czas temu jakiś kupiłem sobie na Allegro stosowną maszynkę, nie mam pewności, jak ona dogadałaby się z talią leżącą pod skosem.

Earl
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Post autor: Grzech »

bazik pisze: zwracam uwage ze wydawca niemiecki obiecal zadbac o angielskojezycznych wlascicieli niemieckiej agricoli, a nie wiadomo jeszcze w jaki sposob...
Na BGG są już dostępne przetłumaczone wszystkie karty na język angielski (w kolorze i z grafiką) tylko jeszcze trzeba wydrukowac 300 kolorowych kart ;)
Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Post autor: Kakaj »

Cos temat przycichl. Czyzby nikt nie gral w Agricole ?
Musze powiedziec, ze gra jest bardzo wysoko u mnie w notowaniach.

Natomiast chcialbym sie dowiedziec jak Wam idzie w grach solo ?

Zagralem pierwsza gre i zdobylem 59 pkt. Druga 67 pkt. No i nie widze w tym temacie jakiegos szczegolnego wyzwania. Az nie wiem czy mi sie chce grac 3ecia partie. Wyglada na to, ze bedzie tylko latwiej i latwiej, bo bede startowal z coraz lepszymi kartami zawodow (wiadomo).

A jak Wam idzie ?
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
MataDor
Posty: 696
Rejestracja: 23 sty 2006, 16:02
Lokalizacja: Warszawa/Gocław
Has thanked: 298 times
Been thanked: 97 times

Post autor: MataDor »

Temat przycichł, bo pewnie dużo osób, jak ja, czeka z kupnem na angielską wersję gry.
Take it easy (jak któś z Pragi Południe ma ochotę na w miarę regularne granie, proszę o PM)
kolekcja gier
Awatar użytkownika
wilczelyko
Posty: 174
Rejestracja: 04 cze 2004, 09:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 39 times

Post autor: wilczelyko »

Znalazłem Agricolę pod choinką (cóż za zaskoczenie! nigdy bym nie pomyślał! :D ) i jestem po pierwszych dwóch grach (3 i 4 osobowych). Pierwsze wrażenia bardzo, bardzo dobre - bardzo przyjemnie się gra, nie ma przestojów, przyzwoita interakcja, duuużo klimatu. Niemiecki jakoś bardzo nie przeszkadza (jak mamy tłumaczenia kart). Co zaskakujące, moja baba chętnie gra.
Z marudzenia - "wypraska" w pudełku jest tekturowa - wyjątkowo niepraktyczne paskudztwo. Do tego mam czarne krążki kamieni (a nie szare), a cegły są ciemnobrązowe (a nie czerwone - będą się mylić w kiepskim świetle z jasnobrązowym drewnem). Ale to tyle marudzenia - gra jest wydana bardzo dobrze - i ten ciężar! ech...

Pytanie:
Na planszach głównych (i kartach akcji czy rund) mamy niektóre akcje z kamykami/cegłami/owcami itd. ze strzałką lub bez za to z tekstem o dokładaniu danej rzeczy do zasobów. O ile w przypadku strzałkowych akcji nie mam wątpliwości, że się nam tam surowce kumulują co turę, ale te z tekstem - nie wiem. Też się kumulują czy po prostu się dostaje tyle ile jest napisane? np: marchewka - zawsze jest jedna na karcie czy może się uzbierać więcej? :D
Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Post autor: Kakaj »

MataDor: Ja tez mialem zamiar czekac na wersje ang. Ale pomyslalem ze jednak czekac jeszcze ok. 6 miesiecy nie mam zamiaru. I dobrze zrobilem. Gra jest niesamowita, niemiecki mi nie przeszkadza (mimo ze go nie znosze), gdyz po prostu wydrukowalem sobie karty po ang., ktore sa dostepne na bgg.

Wilczelyko: Dokladnie jak mowisz, te z plusikiem sie nie kumuluja, czyli ani zboze, ani marchewka. Tam zawsze bedzie jedno do wziecia maksymalnie.

To co jest swietne w tej grze to fakt, ze gra jest niemozliwie wrecz skalowalna. Na kazda ilosc od 1-5 jest swietna, i w kazdej ilosci graczy jest tez inna (bo inne sa karty startowe). Stad inne priorytety, inne strategie.
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

Kakaj pisze:Cos temat przycichl. Czyzby nikt nie gral w Agricole ?
Musze powiedziec, ze gra jest bardzo wysoko u mnie w notowaniach.

Natomiast chcialbym sie dowiedziec jak Wam idzie w grach solo ?

Zagralem pierwsza gre i zdobylem 59 pkt. Druga 67 pkt. No i nie widze w tym temacie jakiegos szczegolnego wyzwania. Az nie wiem czy mi sie chce grac 3ecia partie. Wyglada na to, ze bedzie tylko latwiej i latwiej, bo bede startowal z coraz lepszymi kartami zawodow (wiadomo).

A jak Wam idzie ?
zywcem opis bazika z bgg:

solo campaign mode:
try 1: 58/70/81/94/86/90/97/81 (*)
try 2: 59/

- do not try to renovate before builidng at least one room. don't.

100we trudno bedzie uzyskac... musisz nazbierac zestaw zawodow ktory da sporo surowcow (za malo przychodzi samo zeby miec wszystko na maxa), i dodatkowo daje sporo punktow (wszystko na maxa to chyba duzo duzo mniej niz te moje 97)
basxx
Posty: 55
Rejestracja: 17 wrz 2004, 20:59

Post autor: basxx »

U mnie pod choinka rowniez zagoscila Agricola.Jeszcze nie gralem ale w polskim tlumaczeniu z rebela znalazelem bledy dotyczace ilosci i kolorow Drewnianych Elementow Gry. Jak wroce do domku podam konkretnie o co chodzi.
Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Post autor: Kakaj »

A ja myślałem że wyzwaniem jest zdobycie tych 67 pkt w ostatniej partii.
A tu widzę, że nie w tym rzecz.

Z drugiej strony jestem pod wrażeniem twoich wyników i muszę powiedzieć, że absolutnie nie mam pojęcia jak można wykręcić taką liczbę na koniec.

Wszystko na maxa to : 7*4+ 0*(-1) + 4*1 + 5*2 + 5*3= 57 pkt.

Czyli żeby dojść do 97-miu należy jeszcze dołożyć 40pkt z bonusów .. to jakiś horror. No ok jak się ma duuuże szczęście można wylosować : Chief'a i jego córke .. to razem da 8 pkt .. Do tego można mieć jeszcze większe szczęście i złapać Lord-a of the Manor, który da kolejne 8 pkt.
To tyle jeśli chodzi o zawody .. ale to wciąż pozostaje 24 pkt do zdobycia z kart ulepszeń... nie widzę tego..

Bazik pokaż jak zdobyłeś te 97 pkt, proszę.
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

nie pamietam, dawno to bylo... na pewno mialem goscia co daje 5 punktow w kategoriach w ktorych wychodzi 4. 7 kategorii na maxa - 35. rodzina - 15. domy (3 za sztuke (jakis inny gosc)) - 15. punkty z 3ciego gatunku zwierzat - nie pamietam ile (nie da sie miec max z wszystkich kategorii bez pomocy mniejszych usprawnien chyba)) - 66? zwykle na koniec mam przynajmniej 6 duzych ulepszen, z czego chyba 2 za 5 ptow + 4 + 3 + 2 + 2 = 87. male ulepszenia za punkty (te niestety trzeba miec szczescie dostac), 4 duze po punkcie.. ulepszenie dajace wiecej niz 1 punkt z ostatniego gatunku zwierzat - jakos to bylo. nie pamietam...
ODPOWIEDZ