Gra miesiąca - listopad 2015

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
bonjovi100
Posty: 4
Rejestracja: 09 gru 2015, 00:32

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: bonjovi100 »

Tak jak wspominałem w Puerto Rico zagrałem ledwie 1 raz i jest to takie "pierwsze" wrażenie.

Dlaczego Cytadela?
W Cytadelii wybieramy sobie postać z dostępnych i używamy następnie jej zdolności. W PRico mamy to samo. Mechanika jak dla mnie różni się tylko drobnymi szczegółami ale podstawa jest taka sama.

Dlaczego Metropolia?
W Metropolii zbieramy karty, które następnie dają nam ułatwienia/bonusy. W Puerto Rico budujemy budynki dzięki którym mamy ułatwienia/bonusy.

Generalnie więc pierwsza rozgrywka nasunęła mi na myśl, że ta gra jest połączeniem obu mechanik w wersji rozszerzonej.
Cieszy mnie natomiast oburzenie forumowiczów, bo daję nadzieje na to iż PRico ma jednak coś więcej do zaoferowania. Tym bardziej, że wybierałem z kilku tytułów (Le Havre, Agricola itp) sugerując się wysoką pozycją na BGG oraz generalnie dobrymi opiniami. Niestety pech chciał, że najpierw poznałem Cytadele i Metropolie, a oba tytuły nie należą do moich ulubionych.

To tak w kwestii wyjaśnienia. W tym miesiącu na pewno dam jej jeszcze 2-3 szanse.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: romeck »

To pierwsze wrażenie jest jak polizanie loda przez szybkę. To zupełnie różne gry, to nie ta liga, te podobieństwa są tak powierzchowne, że obawiam się, że nie zaangażowałeś się w grę (PR). Ale mam nadzieję, że sam się o tym przekonasz. Nawet, jeśli Ci się PR nie spodoba, to przynajmniej zauważysz ile więcej ma do zaoferowania.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Trolliszcze »

Abstrahując już od tego, jakie konkretnie mechaniki zostały w Puerto połączone, co do zasad jest to gra raczej prosta.
Dla mnie magia Puerto polega na tym, że jest to najbardziej "rozgadane" euro, jakie znam (i jeszcze lubię). Przy czym na pewno wychodzi to po pewnym ograniu. Lepiej widzimy, kogo jakie akcje najbardziej premiują, i zaczyna się podpuszczanie, przestrzeganie, negocjowanie i tak dalej :D Dla mnie optymalny skład to 4 osoby, przy 5 trochę się dłuży i pole manewru mniejsze, szybciej zaczyna brakować kluczowych budynków. No ale co kto lubi. W dwie osoby zagrałem raz i nigdy więcej - nie żeby to była kiepska gra, po prostu na dwie osoby są lepsze. Znika cała interakcja i z gry genialnej robi się zupełnie przeciętna.

Przy Puerto trzeba być naprawdę uważnym. Można jednym złym ruchem "zrobić komuś grę" - i to jest bardzo spoko, bo jak na euro, wyjątkowo często spoglądamy na plansze przeciwników.
Ostatnio zmieniony 09 gru 2015, 21:35 przez Trolliszcze, łącznie zmieniany 1 raz.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Tomson »

33 partie w 11 tytułów

Nowości: Nowe Pokolenia
Nowość miesiąca: Nowe Pokolenia
Nowości w kolekcji: Nowe Pokolenia, Pandemia
Najwięcej partii: Zamki Szalonego Króla Ludwika (9)
Największe rozczarowanie: brak
Awatar użytkownika
Dexterus
Posty: 369
Rejestracja: 26 paź 2014, 20:41
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Dexterus »

Wynik miesięczny strasznie wypaczony przez multum partii jednej gry, która oferuje możliwość nastukania nawet i 4 partii w godzinę. Tak naprawdę kolejny miesiąc gdzie dostrzegam przedziwną zależność, że im bardziej powiększa się moja kolekcja, tym mniej gram w planszówki ^^'

Najwięcej partii: Ascension, różne wersje i zestawienia (x28)

Nowość listopada 2015: Burgle Bros. (niby nic niezwykłego, a sprawia multum frajdy; a w sumie po to właśnie są planszówki, prawda? do tego zachwyca starannością wykonania i dbałością o klimatyczne detale)

Rozczarowanie: mało czasu :(

Wyróżnienie: dla Blood Rage'a (x2) za obfitość równoprawnych dróg do zwycięstwa

Powrót, a także gra listopada 2015: Alchemists (x3) (niezmiennie urzeka swoim wybitnym połączeniem klimatu z móżdżeniem)

---------

Poza tym grane były: Colt Express (x1), Forbidden Stars (x1), Heroes of Normandie (x2), Mythotopia (x1), Roll for the Galaxy + Ambition (x2)
Awatar użytkownika
cboot
Posty: 324
Rejestracja: 17 lut 2007, 14:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: cboot »

Nowość miesiąca: Tichu
Najczęściej grana: Space Alert
Gra miesiąca: Nexus Ops
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3239
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Veridiana »

no skromnie, przyznaję: 24 partie w 12 tytułów

Nowość miesiąca: Dodatek do Rosyjskich Kolei - German Railroads
Nadrobienie miesiąca (czyli nigdy nie grałam, wszyscy znali przede mną): Mage Knight
Powrót miesiąca: Brugia - niesamowity urok ma ta gra

Gra miesiąca (drugi raz z rzędu) - Through th Ages: A New Story of Civilization
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1926
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 153 times
Been thanked: 175 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: tomuch »

28 partii w 16 tytułów

wydarzenie miesiąca: skok na 20 h-index

nowości: 7 cudów: Pojedynek, Szalona misja, Poprzez wieki, ZnajZnak: Sport, Istanbuł, Stawka większa niż życie
nowość miesiąca: 7 cudów: Pojedynek - bardzo miła dwuosobówka, ciekawy sposób interakcji

imprezówka miesiąca: Szalona misja - faktycznie, to coś jest szalone ;) boję się jedynie o regrywalność
powrót miesiąca: Troyes (niestety tylko online) i Magnaci (za to po raz pierwszy w pełnym 5-osobowym składzie; gra okrzyknięta przez znajomych, raczej sporadycznie grających, za najlepszą w jaką przyszło im do tej pory grać)
wyróżnienie miesiąca: Stawka większa niż życie - dopiero jeden zapoznawczy scenariusz i jest naprawdę dobrze, ale gra na pewno odsłoni więcej swoich walorów...

gra miesiąca: K2 - ostatnio trochę przykurzone, ale gra wciąż potrafi emocjonować, niezależnie od pory roku czy pogody
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Karit »

4 rozgrywki w 3 tytuły w tym 1 nowość

Bardzo spokojny miesiąc, szału nie było

Nowości na plus:

Runewars 2ed. - zapowiada się naprawdę super, niestety zaczęliśmy tłumaczyć zasady o 19, więc do 22 było dopiero po 2 rundach i zmieceni musieliśmy zakończyć. Gra ma potencjał, na pewno jest długa, ale myślę że warta poświęcenia czasu.

Gra miesiąca: brak
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra miesiąca - listopad 2015

Post autor: Dwntn »

Karit pisze:Gra ma potencjał, na pewno jest długa, ale myślę że warta poświęcenia czasu.
Zdecydowanie TAK. Z "kobyłek" jest u mnie na drugim miejscu po Twilight Imperium i pod wieloma względami Runewars jest wersją TI osadzoną w realiach Fantasy. W szczególności na pochwałę zasługuje system rozpatrywania bitew i testów za pomocą talii kart, który niweluje losowość tak doskwierającą w TI.

- K.
ODPOWIEDZ