Nations / Wojna Narodów (R. Håkansson, N. Håkansson, E. Rosén, R. Rosén)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: sillue »

efekty na kartach wydarzeń często karzą osobę lub osoby z najniższą stabilizacją...
można mieć wysoką stabilizację i dostać klapsa jeżeli inni mają wyższą...
i tutaj poziom stabilizacji nie ma znaczenia tylko fakt posiadania najniższej stabilizacji w stosunku do innych graczy...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: tomb »

Pastorkris pisze:Czyli reasumując: wysoka stabilizacja nie chroni przed negatywnymi efektami kart wydarzeń?
Chroni, jeśli nie mamy stabilizacji na najniższym poziomie, a wydarzenie nakłada karę na gracza z najniższą stabilizacją.

To zdanie z instrukcji, do którego odwołałeś się powyżej, to jedynie uwaga o charakterze ogólnym. Zwróć uwagę, że istnieją karty wydarzeń, które nie każą za najniższą stabilizację, lecz nagradzają gracza z najwyższą stabilizacją.

E: Chyba chodzi o zdanie:
Stabilizacja osłabia efekty Wojny i negatywnych Wydarzeń oraz umożliwia wzrost populacji.
To sformułowanie z akapitu wprowadzającego termin stabilizacji może zasiać zamęt, bo sugeruje, że poziom stabilizacji osłabia efekt wydarzenia. Tak nie jest - albo mamy najniższą (lub najwyższą) stabilizację i ponosimy pełną karę (lub odbieramy pełną nagrodę), albo nie - i wtedy nic się nie dzieje.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Pastorkris »

tomb pisze: E: Chyba chodzi o zdanie:
Stabilizacja osłabia efekty Wojny i negatywnych Wydarzeń oraz umożliwia wzrost populacji.
To sformułowanie z akapitu wprowadzającego termin stabilizacji może zasiać zamęt, bo sugeruje, że poziom stabilizacji osłabia efekt wydarzenia. Tak nie jest - albo mamy najniższą (lub najwyższą) stabilizację i ponosimy pełną karę (lub odbieramy pełną nagrodę), albo nie - i wtedy nic się nie dzieje.
Dokładnie o ten fragment mi chodziło i dokładnie o to wytłumaczenie ;) Dzięki wam za odpowiedź.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Pixa »

W zwiazku z promocja na Rebelu mam pytanie - jak gra chodzi na dwie osoby? 90% czasu gram 1vs1. Czy z takimi zalozeniami warto kupić Nations PL?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Pixa pisze:W zwiazku z promocja na Rebelu mam pytanie - jak gra chodzi na dwie osoby? 90% czasu gram 1vs1. Czy z takimi zalozeniami warto kupić Nations PL?
Na poprzedniej stronie masz linka do recenzji na blogu o dość znaczącej nazwie for2players.
Kilpa
Posty: 34
Rejestracja: 08 gru 2014, 12:46
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 5 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Kilpa »

Witam, wie ktoś może czy jest gdzieś spolszczony FAQ do Wojny Narodów?
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Palmer »

Wiadomo kiedy pojawi się w sklepach Nations:Dynasties ?
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Vandal »

W Planszostrefie miały być podobno w połowie miesiąca. Na BGG ktoś z Lautapelit pisał że pod koniec Listopada gra ma być dostępna w USA, więc wygląda na to że nie będziemy długo czekać.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: DarkBogas »

A wiadomo może czy są jakieś przymiarki do polskiej wersji dodatku?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

Vandal pisze:W Planszostrefie miały być podobno w połowie miesiąca.
Którego miesiąca?
evrard
Posty: 359
Rejestracja: 19 paź 2013, 08:32
Has thanked: 4 times
Been thanked: 12 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: evrard »

DarkBogas pisze:A wiadomo może czy są jakieś przymiarki do polskiej wersji dodatku?
Jeżeli mnie pamięć nie myli to Rebel nie wyda dodatku ze względu na niewystarczająco dobrą sprzedaż podstawki.
Awatar użytkownika
Yanek
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2011, 13:30
Lokalizacja: Óć
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Yanek »

evrard pisze:
DarkBogas pisze:A wiadomo może czy są jakieś przymiarki do polskiej wersji dodatku?
Jeżeli mnie pamięć nie myli to Rebel nie wyda dodatku ze względu na niewystarczająco dobrą sprzedaż podstawki.
Jeśli to prawda to byłaby moja ostatnia gra tego wydawnictwa. :(
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Trolliszcze »

Wziąwszy pod uwagę, że pisał to oficjalny przedstawiciel w oficjalnym wątku wydawnictwa, można chyba uznać, że to prawda.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4041
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: AkitaInu »

Yanek pisze:
evrard pisze:
DarkBogas pisze:A wiadomo może czy są jakieś przymiarki do polskiej wersji dodatku?
Jeżeli mnie pamięć nie myli to Rebel nie wyda dodatku ze względu na niewystarczająco dobrą sprzedaż podstawki.
Jeśli to prawda to byłaby moja ostatnia gra tego wydawnictwa. :(
Hmmm czemu ostatnia?

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Indar »

Udało mi się kupić nowe "Nations" za 120 PLN w jednym fajnym sklepie. Jestem po pierwszej poważnej rozgrywce (wcześniejsza była jedynie takim wprowadzeniem celem zapoznania) i moje wrażenia są rewelacyjne. Być może gdybym kupił grę za cenę aktualnie obowiązującą to stosunek jakość/cena być może obniżałaby ocenę końcową - ale sama gra to mocne 8/10.
Grając czułem ten klimat, czułem rozwój cywilizacji, i te ciągłe trudne wybory. Widzę że przeciwnicy idą w siłę militarną - co zrobić? Czy stabilizacja, czy również siła? Ale skąd wziąć żywność, skąd potrzebne kamienie? Mam mało złota, na torze leży kolonia która daje dużo kamienia - ale jak ją wezmę to nie będę miał złota na budynek który da mi żywność!
Cud, miód - polecam! A co ważne moja lepsza połowa również jest zachwycona! Niedługo spróbuję wariant solo.

W ostatnim czasie miałem przyjemność zagrać w trzy nowe gry (licząc Nations) - jedną pominę (Splendor), bo to zupełnie coś innego. Drugą byli osławieni "Osadnicy: NI" - w porównaniu do Osadników w/g mnie i mojej Pani "Nations" wypada dużo, dużo lepiej.
O:NI potrafi się wlec niemiłosiernie co przekłada się na nudę u graczy. Tu wszystko trwa szybciej, przynajmniej na razie tak to wygląda. Aż się nie mogę doczekać kolejnej rozgrywki.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: uyco »

Udało mi się w weekend we dwójkę ograć Nations z dodatkiem. Na pewno dużo odświeżenia przynoszą nowe nacje, spośród których można wybierać - niektóre są na prawdę bardzo ciekawe, nadmienić należy że wśród dostępnych do wyboru są też Polacy :D . Oprócz tego mamy mechanizm kart dynastii i kart rewolucji (turmoil) - w naszej partii w grze pojawiła się tylko jedna karta dynastii, którą zagrał mój przeciwnik - nie jest to mechanizm, który drastycznie zmienia grę, raczej dodaje kolejną opcję, która może być przydatna na pewnym etapie rozwoju. Rozszerzenie daje nam 34 karty dynastii - po dwie dla każdej z nacji, zarówno dla tych z dodatku, jak i dla nacji z podstawki (dla strony B). Na końcu kilka słów na temat nowych kart rozwoju. Wprowadzane są karty naturalnych cudów / odkryć, które zajmują miejsce zarezerwowane dla cudów świata, jednak zamiast budować są one odkrywane - za pomocą nowej akcji explore. Po zakupieniu karty, musimy przeprowadzić tyle kolejnych akcji explore, dopóki cud nie zostanie odkryty. Dają one dodatkowe punkty zwycięstwa oraz różne bonusy. Ciekawe są również karty z maksymalnym limitem robotników, których można na nich umieścić - są zazwyczaj dużo mocniejsze niż karty z danej epoki i oprócz limitu liczby robotników są także dużo droższe (koszt umieszczenia robotnika) - z rozgrywki zapamiętałem bodaj Templariuszy, niebieską kartę która daje siłę militarną oraz surowce (z limitem 1 robotnika i bez możliwości plądrowania).
Dla fanów Nations to must have - daje dużo świeżości. Dla pozostałych do zastanowienia. Ja w każdym razie nie żałuję wydatku i już planuję kolejną partię.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Vandal »

Ja zagrałem raz 4 osobową partię i podzielam opinie - odświeża mocno już dobry tytuł.
Rasy są różne i interesujące np. ja grałem Japonią która kupując doradcę usuwa go z gry, ale dostaje za to stały bonus do stabilności - ku rozpaczy innych szybko czyściłem board z doradców kupując co było dostępne, cudy przyrody to fajny dodatek, nie kosztując nic ale trzeba pomyśleć kiedy jesteś gotów zmarnować parę ruchów na jego budowę, parę nowych kart które wyszło też było ciekawych i chętnie je kupowaliśmy.
Turmoil musimy jeszcze sprawdzić jeszcze raz, ale wygląda na dobrą mechanikę która pomaga graczom z tyłu, dostają trochę golda, kosztem stabilności która pewnie w ich sytuacji już nic nie zmienia.
Awatar użytkownika
Yanek
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2011, 13:30
Lokalizacja: Óć
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Yanek »

Jestem po pierwszej grze z dodatkiem. Musze przyznać, że najlepszą rzeczą jest "turmoil". Jest to to czego brakowało w podstawce. Brak kasy w czasie tury bardzo bolał. Teraz już nie jest to problem. ;)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Bea »

Yanek pisze:Jestem po pierwszej grze z dodatkiem. Musze przyznać, że najlepszą rzeczą jest "turmoil". Jest to to czego brakowało w podstawce. Brak kasy w czasie tury bardzo bolał. Teraz już nie jest to problem. ;)
Napisz o tym coś więcej proszę.
Awatar użytkownika
uyco
Posty: 1053
Rejestracja: 09 sty 2006, 13:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 145 times
Been thanked: 25 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: uyco »

Możesz jako akcję wziąć kartę turmoil. Jak ją bierzesz od razu tracisz 2 stabilności i możesz wybrać - dostajesz 2 monety lub możesz zagrać kartę dynastii (na pole specjalnej zdolności Twojej nacji). Kart turmoil jest tyle, ile architektów. Na konie rundy odkładasz kartę turmoil i odzyskujesz 2 stabilności.
'STAY OUT OF MY TERRITORY.'

kupię sprzedam
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Amenhotep »

Można gdzieś dodatek " u nas " kupić ? Jakoś nie mogę znaleźć. :roll:
Awatar użytkownika
Yanek
Posty: 67
Rejestracja: 18 gru 2011, 13:30
Lokalizacja: Óć
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Yanek »

uyco pisze:Możesz jako akcję wziąć kartę turmoil. Jak ją bierzesz od razu tracisz 2 stabilności i możesz wybrać - dostajesz 2 monety lub możesz zagrać kartę dynastii (na pole specjalnej zdolności Twojej nacji). Kart turmoil jest tyle, ile architektów. Na konie rundy odkładasz kartę turmoil i odzyskujesz 2 stabilności.
Dodatkowo jak dobrze się ułoży runda można nawet wziąć kilka tych kart (max 1 na turę gracza / akcja). W mojej grze Japonia z bardzo wysoką stabilnością wzięła, aż 3 "turmoils" w jednej rundzie. :)

Dodatek udało się mi kupić w https://www.planszostrefa.pl/pl/p/Natio ... sties/5490
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Don Simon »

No wlasnie, a wiadomo cos o nastepnych dostawach?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: Zet »

Don Simon pisze:No wlasnie, a wiadomo cos o nastepnych dostawach?
+1. To jest najważniejsze pytanie :( Czyżby nakład był tak nikły?
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Nations (Wojna Narodów)

Post autor: kastration »

Może to trudne pytanie, ale czy są jakieś koszulki czy cokolwiek w ten deseń na okrycie planszy graczy, czyli poszczególnych cywilizacji? Nie są specjalnie mocno wykonane, co rozczarowuje, a nie chciałbym poniszczyć przy intensywnej eksploatacji. Ktoś to rozwiązał?

Pytanie nr 2: jakie najlepiej koszulki kupić i gdzie (allegro?rebel?gdzie indziej?) na karty same te małe? Nie przeszkadza w tasowaniu, ani nie wyjeżdża za swoje pole na planszy rynku karta po zakoszulkowaniu? Trzeba jak rozumiem 350 koszulek aż?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ