Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Fuser.exe
Posty: 728
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 23 times
Been thanked: 8 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Fuser.exe »

Zagranie Konfliktu Zbrojnego jest niezalezne od poziomu DEFCON?
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: spicum »

Konflikt Zbrojny (Brush War) jest niezależny od restrykcji poziomu DEFCON.
Z tego co pamiętam wpływa na nią jedynie NATO.
kazio5
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2015, 21:48

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kazio5 »

Taka sytuacja:

A (ZSRR): Zagrywa Panikę
B (USA): Zagrywa COŚCONIEMAŻADNEGOZNACZENIA
A (ZSRR): Zagrywa Zazdrość o rakiety ME, dostaje z ręki przeciwnika Bagno, które odpala z pełną mocą rakiet.
B (USA): Rozważa wyższość zasady nakazującej mu odrzucenie karty o wartości co najmniej 2PO nad zasadą nakazującą mu skorzystać z PO na karcie ME. Gracz B (USA) może:

a) odrzucić z ręki kartę o wartości minimum 2PO i spróbować wyjść z Bagna, a gdy już (ubłocony, ale z pieśnią na ustach) wyjdzie, wraca do swoich rakiet i używa jednego (zmodyfikowanego przez Panikę) punkcika w swojej najbliższej rundzie,
b) użyć jednego (zmodyfikowanego przez Panikę) punkcika do przeprowadzenia operacji, następnie wskoczyć w Bagno i od kolejnej jego rundy walczyć o wydostanie się,
c) odrzucić kartę Zazdrość o ME, jako kartę o wartości 2 PO (pomijając efekt Paniki) i próbować wyjść z Bagna przy jej pomocy.

Logiczna wydaje mi się opcja a), jednak (o ile dobrze pamiętam) tekst na karcie Paniki mówi o obniżeniu wartości kart przeciwnika o 1 PO, a tekst na rakietach ME zagranych przez ZSRR mówi, że gracz USA jest zobowiązany użyć PO tej karty w swojej najbliższej rundzie. Co niejako sprawia, że "Używa jej PO", a nie "Zagrywa ją" podczas tej rundy, co z jednej strony mogłoby sugerować możliwość potraktowania jej jako karty 2 PO, pomimo Paniki, czyli przeprowadzenia opcji c), a z drugiej zaś strony nie pozwalałoby na odrzucenie jej w ramach Bagna, jako że tekst na rakietach każe "Użyć jej PO", a nie "Zagrać ją".

PS. Wywód na temat tej nieścisłości językowej jest mocno naciągany, co w takim razie sprawia, że gracz B (USA) jednocześnie powinien odrzucić kartę o wartości minimum 2 PO i użyć karty rakiet ME, która w tym momencie ma wartość 1 PO.

Co teraz?
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: spicum »

Z FAQ z polskiej intrukcji

31. CZERWONA PANIKA/CZYSTKI
Pytanie: Co się dzieje, jeśli gracz ZSRR zagra tę kartę, a następnie zagra „Zazdrość
o Rakiety Missile Envy” w momencie, gdy gracz USA znajduje się w Bagnie?
Odpowiedź: Gracz USA musi zagrać kartę „Zazdrość o Rakiety Missile Envy” jako kartę o
wartości 1PO w pierwszej rundzie akcji po wyjściu z Bagna. Jeśli gracz USA nie wyjdzie
z Bagna do końca aktualnej tury, musi spróbować wyjść z Bagna w pierwszej rundzie
następnej tury z użyciem karty „Zazdrość o Rakiety Missile Envy” (chyba że gracz ZSRR
znów obniży jej wartość do 1)

Czyli odpowiedź a.
kazio5
Posty: 7
Rejestracja: 31 paź 2015, 21:48

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kazio5 »

Dzięki, tak też mi się wydawało, ale nie dysponując instrukcją, nie mogłem od razu rozwiązać tego problemu.
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kastration »

Chciałem zapytać bardziej doświadczonych graczy od siebie, jak wynika z ich praktyki: czy niezależnie (lub prawie niezależnie) od zmiennej przecież strategii na poszczególne gry są jakieś karty, które "musowo" trzeba grać na wydarzenia zamiast PO? Myślę tu zarówno o kartach ZSRR, jak i USA. Mam dylematy z kartami głównie "trójek" i "czwórek". Niby opłaca się je grać na PO, by wydarzenie wróciło do odrzuconych, a tym samym do puli, ale potem przeciwnik zagra dla siebie dość sporo PO, więc to też jakiś "koszt" dla gracza, do którego imperium jest przypisana karta wstępnie. Innymi słowy, czy są karty, które od razu lepiej zagrać na wydarzenie i usunąć z puli czy raczej nie można tak tego klasyfikować i dopiero plansza w danej, unikatowej rozgrywce powoduje, że wydarzenia mają większą wartość zmiennie od PO?

Pozdrawiam.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ewagaga
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2015, 17:15

Zimna Wojna

Post autor: ewagaga »

Mam pytanie odnośnie karty niezależni komuniści. Mianowicie mój przeciwnik zagrywa ową kartę, ja mam kontrolę w Czechosłowacji (3pw). Wg tej karty może wyrównać do 3. I teraz pytanie co jesli oboje mamy 3 pw w Czechosłowacji?Czy ja tracę kontrolę w tym państwie?
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: okon »

mam pytanie odnośnie karty NORAD odpala sie za kazdym razem gdy defcon jest napoziomie 2 pod koniec rundy czy tylko wtedy gdy schodzi na 2 ?
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna

Post autor: godpuppet »

Tak, żeby kontrolować państwo trzeba mieć więcej PW od przeciwnika o tyle, ile wynosi stabilność danego kraju. Czyli, w przypadku Czech o stabilności 3, jeśli przeciwnik nie ma w nich PW, wystarczy 3 nasze PW do kontroli. Jeśli przeciwnik ma 3 PW, aby kontrolować Czechy musisz mieć 6 PW. I tak dalej.

Witamy na forum i dobra rada na przyszłość - jest już temat z pytaniami do Zimnej Wojny, najlepiej zadawać je właśnie tam, żeby nie mnożyć tematów. Do tego jest tam sporo odpowiedzi, które warto sobie przeczytać, będzie łatwiej uczyć się na cudzych błędach :)

Miłego grania!!
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Valarus »

Tylko wtedy, gdy schodzi na 2. Warto też zwrócić uwagę, że NORAD nie działa, jeżeli defcon spada na 2 w czasie zagrywania wydarzeń dekady.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: okon »

kurcze to ta karta wydaje sie słaba ..

a pytanie co do karty chiny moge uzywac z niej PO wszędzie???? a wartoś 5 wynosi tylko przy użyciu w azji ???
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

okon pisze:kurcze to ta karta wydaje sie słaba ..

a pytanie co do karty chiny moge uzywac z niej PO wszędzie???? a wartoś 5 wynosi tylko przy użyciu w azji ???
kurcze wcale nie jest słaba

tak!!!! i tak !!!
Czechu86
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2015, 17:35
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Czechu86 »

Dokładnie, tak jak napisałeś. 5 PO w Azji i 4PO na pozostałych kontynentach.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Valarus »

Słaba? Pan raczy żartować 8) "Robisz przewrót? Spoko, to ja dołożę jeden punkt do kraju x, przełamię tym samym twoją kontrolę i w swoim ruchu go przejmę".

Inaczej mówiąc - komunista musi grać o wiele ostrożniej i marnować punkty na "nadkontrolę", żeby nie stracić ważnych państw w kluczowej sytuacji. Bardzo mocna rzecz, potrafi wręcz ustawić całą grę.
okon
Posty: 508
Rejestracja: 28 kwie 2013, 15:32
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: okon »

grałem do piero raz dlatego napisałem " wydaje się ":)

a może kilka rad dla poczatkujacego gracza ????? Na co zwracać uwagę itp
Quetzalcoatl
Posty: 353
Rejestracja: 07 cze 2012, 10:32
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Quetzalcoatl »

Pytanie: co się dzieje, gdy użyję karty Wojna Indyjsko-Pakistańska lub Irańsko-Iracka a w obu tych krajach są tylko wpływy drugiego gracza? Jeśli wygram, po rzucie i uwzględnieniu modyfikatorów oczywiście, to mogę zamienić wpływy na swoje? Czy jeśli w obu państwach mnie w ogóle nie ma, to otrzymam tylko 2 działania i 2 punkty?
Czechu86
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2015, 17:35
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Czechu86 »

Zamieniasz wpływy na swoje plus 2 do toru i 2 punkt zwycięstwa.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kastration »

Celem upewnienia: jeśli ja mam dominację w Afryce, ale przeciwnik ma tam np. 1 państwo, to ja mam pkt za dominację, ale rywal dostaje za obecność, czy tak?

Bo chyba nie liczę sobie obecności tak jak rywalowi (znoszą się pkt) a dopiero potem sobie dominacji, prawda?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
siekan
Posty: 425
Rejestracja: 28 gru 2014, 09:47
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times
Kontakt:

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: siekan »

Ty za dominację, rywal za obecność czyli dostajesz różnicę tego w ogólnym rozrachunku :)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kastration »

A celem uzupełnienia: załóżmy, że gram ZSRR, ale gram kartę, która musi wyrównać moje PW z PW USA, bo to wydarzenie przeciwnika. Kartę zagrywam ja, jako ZSRR, i tam można dać do Europy Wschodniej, np. Rumunia, Jugosławia, Czechosłowacja (to tam mam wpływy). Kto wybiera kraj do wyrównania wpływów przeciwnika? On sobie wybiera, czy ja mu wybieram, choć to jego wydarzenie?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

On wybiera, bo to jego wydarzenie.
All work and no play makes Jack a dull boy!
qrt
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2015, 01:21

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: qrt »

Witam

mam takie pytanie odnośnie tej gry.

W instrukcji stoi (4.5 D) iż można zagrać do 6 kart w turach 1-3 i siedmiu w 4-10.
Czy to oznacza iż zagrywając kartę 32 (interwencja ONZ) w którejś tam rudzie razem z karta zawierającą wydarzenie dla przeciwnika któremu chce się w tym momencie zapobiec, automatycznie nie zagra się karty o ostatniej rundzie tej że tury gdyż przekroczyło by się limit możliwych do zagrania kart w turze?
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 325
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: olocop »

Zagrywasz ostatnią rundę. Po prostu nie zostaje ci na ręku ostatnia karta.
"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kastration »

Moja ostatnia wątpliwość, przy zagraniu karty Interwencja ONZ z kartą przeciwnika np. za 3 PO, mam do wykorzystania te 3 PO z tej karty, czy jedynie 1 PO z karty Interwencja ONZ? Podejrzewam, że ta pierwsz opcja (spory bonus dla grającego), ale wolę się upewnić.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: kastration »

A raczej przedostatnia, bo pytanie nr 2: na przykład jest wojna arabsko-izraelska czy inny taki konflikt i pisze, że po modyfikacjach atakujący wygrywa jak wyrzuci 4-6. Załóżmy, że mam kontrolę w Izraelu będąc atakowany tą kartą (czyli modyfikator -1 do rzutu), dodatkowo mam kontrolę w Libanie (znów -1) - czyli wtedy tylko 6 na kostke na rywalowi wygraną i 2 PZ z wydarzenia tej karty? A jeśli mam w 3 kontrolę, to nie ma sensu jej zagrywać i rzucać, bo nie da się wygrać przecież, tak?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ