Five Tribes / Pięć Klanów (Bruno Cathala)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: pan_satyros »

Ardel12 pisze:
zakwas pisze:Miła dla oka recenzja, choć dla mnie Five Tribes najlepiej chodzi na trzy osoby - downtime jeszcze akceptowalny, a nie ma podwójnych akcji. :)
Ile się wam udało maksymalnie punktów zdobyć? Mój to około 261 w partii 2os.
Tak z pamięci to chyba coś 248 było, bo Iwona wraz z kolejnymi partiami torpedowała moje cudowne kombosy :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Five Tribes

Post autor: rastula »

podwójne akcje są na prawdę OK i dodają wiele smaku licytacji i całej grze.

wariant 2- osobowy jest świetny, zaciekły i wymagający koncentracji

im więcej osób w grze tym robi się luźniej , radośniej ;)...ale jak się trafi jakiś optymalizator - jasnowidz ( co zagra gracza 2 ruchy po nim) to się robi nędznie - ale wariant 3 os. jest jeszcze "bezpieczny".

dodatek to trochę więcej wszystkiego - na pewno wydłuża grę.


bardzo dobra gra w każdym bądź razie.
Awatar użytkownika
citmod
Posty: 715
Rejestracja: 11 gru 2014, 15:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 103 times
Been thanked: 103 times

Re: Five Tribes

Post autor: citmod »

Wiem, że Polskiej wersji nie będzie ale wydaje mi się, że gdzieś czytałem, że ponoć ma być dodawana Polska wersja karty pomocy z prawdziwego zdarzenia, a nie jakiś wyblakły czarno-biały druk. Dobrze pamiętam, czy coś mi się przewidziało?
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Five Tribes

Post autor: wirusman »

To ja mam jeszcze pytanie o tą "polską wersje", bo wszędzie widzę w sklepach 5 tribes wersja angielska z polską instrukcją. I czytam dalej wyskakuje mi instrukcja do pobrania. To, co znaczy, że jest ta instrukcja polska w pudełku w wersji papierowej, czy nie ma?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: pan_satyros »

wirusman pisze:To ja mam jeszcze pytanie o tą "polską wersje", bo wszędzie widzę w sklepach 5 tribes wersja angielska z polską instrukcją. I czytam dalej wyskakuje mi instrukcja do pobrania. To, co znaczy, że jest ta instrukcja polska w pudełku w wersji papierowej, czy nie ma?
Jest, czarno-biała w formacie A5.
wirusman
Posty: 1972
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Five Tribes

Post autor: wirusman »

Czyli lepiej sobie sam wydrukuje w kolorze:)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Five Tribes

Post autor: raiden25 »

Ja mam pytanie po przeczytaniu instrukcji. Jeśli podczas tury jakiegos gracza, ten stwierdzi ze nie ma juz opcji ruchu a drugi taka opcje widzi to ma mu powiedziec czy tez nie o tym fakcie? Przeciez ten kolejny moze zrobic potem swoj ruch, tym samym tworzac moze opcje ruchu dla innego gracza i gra znowu sie wznawia. Pytanie czy trzeba powiedziec drugiej osobie ze jednak ruch jest jeszcze mozliwy czy tez nie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2790
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 630 times

Re: Five Tribes

Post autor: bogas »

raiden25 pisze:Ja mam pytanie po przeczytaniu instrukcji. Jeśli podczas tury jakiegos gracza, ten stwierdzi ze nie ma juz opcji ruchu a drugi taka opcje widzi to ma mu powiedziec czy tez nie o tym fakcie? Przeciez ten kolejny moze zrobic potem swoj ruch, tym samym tworzac moze opcje ruchu dla innego gracza i gra znowu sie wznawia. Pytanie czy trzeba powiedziec drugiej osobie ze jednak ruch jest jeszcze mozliwy czy tez nie?
To zależy od sytuacji. Poniżej kilka przypadków tak na szybko.
1. Jeśli wygrywasz to nie mówisz.
2. Jeśli przegrywasz to mówisz, bo może odrobisz stratę i wygrasz.
3. Jeśli bardzo chce ci się siku i już nie możesz wysiedzieć to nie mówisz.
4. Jeśli spieszysz się na autobus/tramwaj/pociąg/metro/samolot itp. to nie mówisz.
5. Jeśli grasz u kogoś i ten częstuje cię co chwila czymś dobrym to mówisz.
:twisted:
A tak trochę bardziej serio, to co wy gracie na pieniądze, samochody czy kto komu... nieważne co zrobi, żeby musiało o tym pisać w instrukcji?! Moja rada jest taka, serio serio, jak gra ci się nie podoba i już tylko czekasz żeby się skończyła to nie mówisz, bo po co się męczyć. Natomiast jeśli świetnie się bawicie i miło spędzacie czas to mówisz, żeby jeszcze dłużej było miło. Proste :D
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Five Tribes

Post autor: raiden25 »

Srednie wytlumaczenie - lubie trzymac sie zasad a o tym nie ma nic w instrukcji. To wazna kwestia bo taka kolejka powinna byc ostatnia, ale zawsze ktos moze jednak na koncu tury znalezc mozliwosc ruchu, i co wtedy, gra toczy sie dalej czy konczy tak jak poprzedni gracze mysleli?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Five Tribes

Post autor: burzykovski »

Ciężko nie zauważyć ruchu w five tribes jak gra zmierza ku końcowi. Ja tam zwykle jestem dobra dusza i gdzieś tam palcem bym wskazał =)

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Five Tribes

Post autor: Trolliszcze »

Kuriozalne pytanie. A co jeśli ja w pierwszej turze gry powiem, że nie widzę ruchu? Też uznacie, że mam takie prawo i zakończycie grę?
Gra się do momentu, gdy istnieje możliwość ruchu. Gra kończy się, gdy takiej możliwości nie ma. To, że Twój kolega nie widzi ruchu, nie znaczy, że go nie ma, ergo warunek końca gry nie jest spełniony.
EDIT:
Zresztą, jest to w instrukcji dość jasno napisane:
Gra dobiega końca w trakcie rundy, w której zdarzy się jedna z następujących sytuacji:
* Gracz położy ostatniego ze swoich Wielbłądów na płytce [...]
* Nie ma więcej możliwych ruchów Ludzi
(A NIE: Gracz nie widzi więcej możliwych ruchów Ludzi.)
Awatar użytkownika
Rockas
Posty: 143
Rejestracja: 02 lip 2014, 12:38

Re: Five Tribes

Post autor: Rockas »

Wiadomo coś, kiedy dodruk trafi do sklepów?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: Five Tribes

Post autor: rastula »

raiden25 pisze:Ja mam pytanie po przeczytaniu instrukcji. Jeśli podczas tury jakiegos gracza, ten stwierdzi ze nie ma juz opcji ruchu a drugi taka opcje widzi to ma mu powiedziec czy tez nie o tym fakcie? Przeciez ten kolejny moze zrobic potem swoj ruch, tym samym tworzac moze opcje ruchu dla innego gracza i gra znowu sie wznawia. Pytanie czy trzeba powiedziec drugiej osobie ze jednak ruch jest jeszcze mozliwy czy tez nie?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Najpierw mówimy: "jest jeszcze możliwość ruchu" bez wskazywania jaka,

jeśli gracz nadal nie potrafi wykonać ruchu to

a) idziemy parzyć herbatę i zostawiamy go z tym problemem
b) wedle uznania podpowiadamy ( wskazując pole, lub dając inne wskazówki)


ot i cała filozofia
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Five Tribes

Post autor: warlock »

Słuchajcie, ważna sprawa dla korzystających wyłącznie z polskiej instrukcji. Nie wiem czy to kwestia złego tłumaczenia, czy tego, że w oryginale dodano jakieś nowe zasady, ale:
1VP
for each Vizier (Yellow Meeple) you own + 10 VPs for
each opponent who has strictly less Viziers than you do
Na koniec gry dostajemy 1 punkt za każdego Wezyra + 10 punktów za każdego przeciwnika, który ma mniej Wezyrów niż my (!). To jest diabelnie istotna zasada, totalnie pominięta w polskiej instrukcji!
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: vincentblack »

warlock pisze:Słuchajcie, ważna sprawa dla korzystających wyłącznie z polskiej instrukcji. Nie wiem czy to kwestia złego tłumaczenia, czy tego, że w oryginale dodano jakieś nowe zasady, ale:
1VP
for each Vizier (Yellow Meeple) you own + 10 VPs for
each opponent who has strictly less Viziers than you do
Na koniec gry dostajemy 1 punkt za każdego Wezyra + 10 punktów za każdego przeciwnika, który ma mniej Wezyrów niż my (!). To jest diabelnie istotna zasada, totalnie pominięta w polskiej instrukcji!
Ta zasada jest opisana w polskiej instrukcji, na stronie 3, w sekcji "Punty Zwycięstwa". Mówię tu o instrukcji dostępnej na stronie Rebela, bo nie wiem jak jest w tej drukowanej dodawanej do gry (choć można by założyć, że to ta sama wersja).
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: pan_satyros »

vincentblack pisze:
warlock pisze:Słuchajcie, ważna sprawa dla korzystających wyłącznie z polskiej instrukcji. Nie wiem czy to kwestia złego tłumaczenia, czy tego, że w oryginale dodano jakieś nowe zasady, ale:
1VP
for each Vizier (Yellow Meeple) you own + 10 VPs for
each opponent who has strictly less Viziers than you do
Na koniec gry dostajemy 1 punkt za każdego Wezyra + 10 punktów za każdego przeciwnika, który ma mniej Wezyrów niż my (!). To jest diabelnie istotna zasada, totalnie pominięta w polskiej instrukcji!
Ta zasada jest opisana w polskiej instrukcji, na stronie 3, w sekcji "Punty Zwycięstwa". Mówię tu o instrukcji dostępnej na stronie Rebela, bo nie wiem jak jest w tej drukowanej dodawanej do gry (choć można by założyć, że to ta sama wersja).
Instrukcja dodawana do wcześniejszych zakupów nie posiadała tego zapisu. Aktualnie dostępna jest wersja zaktualizowana.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Five Tribes

Post autor: warlock »

vincentblack pisze:
warlock pisze:Słuchajcie, ważna sprawa dla korzystających wyłącznie z polskiej instrukcji. Nie wiem czy to kwestia złego tłumaczenia, czy tego, że w oryginale dodano jakieś nowe zasady, ale:
1VP
for each Vizier (Yellow Meeple) you own + 10 VPs for
each opponent who has strictly less Viziers than you do
Na koniec gry dostajemy 1 punkt za każdego Wezyra + 10 punktów za każdego przeciwnika, który ma mniej Wezyrów niż my (!). To jest diabelnie istotna zasada, totalnie pominięta w polskiej instrukcji!
Ta zasada jest opisana w polskiej instrukcji, na stronie 3, w sekcji "Punty Zwycięstwa". Mówię tu o instrukcji dostępnej na stronie Rebela, bo nie wiem jak jest w tej drukowanej dodawanej do gry (choć można by założyć, że to ta sama wersja).
No właśnie ja tej zasady w polskiej instrukcji ze strony REBELA kompletnie nie widzę. ;) Pobrałem na świeżo żeby sprawdzić - i takiego zapisu brakuje. Ocokaman? :) Ta zasada znajduje się TYLKO na karcie pomocy gracza, ale tam też jest z błędem (bo angielskie zasady mówią o 10 punktach za KAŻDEGO gracza, który ma mniej wezyrów od nas, a na karcie pomocy jest mowa o +10 pkt za najwięcej wezyrów).
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: vincentblack »

warlock pisze: No właśnie ja tej zasady w polskiej instrukcji ze strony REBELA kompletnie nie widzę. ;) Pobrałem na świeżo żeby sprawdzić - i takiego zapisu brakuje. Ocokaman? :) Ta zasada znajduje się TYLKO na karcie pomocy gracza, ale tam też jest z błędem (bo angielskie zasady mówią o 10 punktach za KAŻDEGO gracza, który ma mniej wezyrów od nas, a na karcie pomocy jest mowa o +10 pkt za najwięcej wezyrów).
To bardzo ciekawe, bo ja ściągałem instrukcję w lipcu i mam wersję, gdzie taki zapis o bonusie jest właśnie na stronie 3. Co jeszcze ciekawsze ta wersja powstała 1 września 2014, gdy ta obecnie zamieszczona jest z 29 sierpnia 2014, więc tak jakby instrukcja została poprawiona ale obecnie nie jest ta wersja dostępna online. Może ktoś z Rebela mógłby się ustosunkować do tego?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Five Tribes

Post autor: warlock »

Ok, zapodaję jeszcze ciepłą recenzję ;). Zachęcam do czytania i komentowania ;).
FIVE TRIBES- recenzja
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: Five Tribes

Post autor: mikeyoski »

My tu gadu gadu a tymczasem mamy oficjalny tryb solo :-)
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Five Tribes

Post autor: cezarr »

mikeyoski pisze:My tu gadu gadu a tymczasem mamy oficjalny tryb solo :-)
Bomba! Jutro od rana go ogrywam! :D

To może być świetna gra w wersji solo i inna niż z przeciwnikami: zamiast szukać sposobu jak nie wystawić nikomu ruchu, kombinujesz jak najlepiej wystawić sam sobie. :) Paraliż decyzyjny cię nie boli, bo czekasz tylko sam na siebie. :) Mam tylko nadzieję, że ruchy sułtana będą robiły na tyle zamieszania, że gra nie stanie się tasiemcem optymalizacyjnym, w którym np. przez całą grę gromadzimy niebieskich na jakimś polu, by potem zagrać ich w jednym ruchu za 80 punktów.

Kurde, jak teraz o tym myślę, to boję się, że tak właśnie będzie. Heh, szybko przechodzę z euforii w dołek. ;)

****

Ok, pierwsze 2 gry za mną i jest dość fajnie. Obie wygrałem, ale z mizernymi wynikami (107 i 170). W pierwszej zdecydowanie utrudniłem sobie życie, bo
grałem, że sułtan zawsze musi dostać kafel z ludzikami, ale bez wielbłąda - więc gra skończyła się po jakichś 9 turach. :) A przecież jest inaczej: dostaje/wybieramy mu kafel, na którym są ludzie, bez względu na to czy jest tam wielbłąd czy nie.

Gram, aż nie ugram przynajmniej 191. :)

****

W trzeciej grze porażka po pechowym rzucie (sułtan dostał 6 dżina), ale w tej samej turze i tak skończyłaby się gra i miałbym 198 punktów, więc jak dla mnie wygrałem ze 198 punktami. :)

Gra opiera się na rzutach kośćmi, przez co jest bardzo losowa. Dobrze pomyślano, że można wykupić się z pierwszego wyniku i potem go przerzucić, ale niestety, drugi wynik trzeba już przyjąć bezwzględnie. Chyba wolałbym, żeby można było opłacać także kolejne przerzucanie kości. Lubię trochę losowości w grach, ale tu jest jej odrobinę za dużo. Five Tribes solo wydają mi się przez to bardziej grą przygodową niż strategiczną.

Mimo to polecam, pyknąć parę razy na pewno warto. :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1386
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Five Tribes

Post autor: raiden25 »

A jest ktoś kto przetłumaczy instrukcję na język polski ? ;)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five Tribes

Post autor: zakwas »

raiden25 pisze:A jest ktoś kto przetłumaczy instrukcję na język polski ? ;)
Spróbuję dostarczyć jeszcze w tym roku. :)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Five Tribes

Post autor: zakwas »

Udało się: https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... bu-solo-pl

Tłumaczenie oficjalnych zasad gry solo w Five Tribes.
Sorry za duży rozmiar pliku, ale jeszcze nie ogarniam tworzenia pdfów w Inkscape w wystarczającym stopniu, a chciałem żeby to jakoś wyglądało. :)
edyyta
Posty: 25
Rejestracja: 30 sie 2014, 18:55

Re: Five Tribes

Post autor: edyyta »

zakwas pisze:Udało się: https://www.boardgamegeek.com/filepage/ ... bu-solo-pl

Tłumaczenie oficjalnych zasad gry solo w Five Tribes.
Sorry za duży rozmiar pliku, ale jeszcze nie ogarniam tworzenia pdfów w Inkscape w wystarczającym stopniu, a chciałem żeby to jakoś wyglądało. :)

Kawał dobrej roboty :) Dziękuję
ODPOWIEDZ