Star Wars: X-Wing (Jason Little)

Dyskusje o konkretnych grach bitewnych
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

jimmyyy8 pisze:Czy ta gra ma sens tylko z jednym egzemplarzem nowej podstawki?

Chciałbym zacząć grę z kolegą. Możemy kupić zestaw podstawowy na dwóch czy raczej każdy z nas powinien mieć swoją podstawkę?

Czy każdy kolejny dodatek w który zaopatrzy się gracz A (a gracz B nie) daje mu automatycznie przewagę? ;)
Jako świeżo upieczony posiadacz nowej podstawki spróbuję odpowiedzieć:
Tak, da się grać na jednej podstawce, ale szybko przyjdzie ochota na więcej ;) My z kolegą zrobiliśmy tak, że on kupił stary zestaw podstawowy, a ja ten z Przebudzenia Mocy. Daje nam to większą różnorodność statków, pilotów i ulepszeń. Trzeba tylko pamiętać, że w Przebudzeniu Mocy jest nowa talia uszkodzeń.

Jeśli chodzi o dokupowanie statków, to gra opiera się na systemie punktowym - każdy statek/pilot i ulepszenie ma swoją wartość i jeśli obaj graczy wystawią eskadry o takim samym koszcie, to ich siły będą mniej-więcej równe.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
jimmyyy8
Posty: 5
Rejestracja: 02 maja 2015, 14:27

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: jimmyyy8 »

Dziękuję, w takim razie chyba faktycznie najlepiej wziąć 2 różne zestawy podstawowe. A i problemu z mieszaniem nie będzie ;)

Czy mógłbyś rozwinąć swoją myśl na temat talii uszkodzeń? Co to znaczy że jest inna? Czy wobec tego ten nowy zestaw podstawowy jest mocniejszy od starego?
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: aryss »

Zalezy od rozpisek, aczkolwiek do wiekszosci ( szczegolnie opartych o Elity oraz bronie dodatkowe) nowy jest duzo lepszy ( lepsze kryty sa teoretycznie dla otrzymujacego + mniejsza losowosc ).
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: SaszaPL »

aryss pisze:Zalezy od rozpisek, aczkolwiek do wiekszosci ( szczegolnie opartych o Elity oraz bronie dodatkowe) nowy jest duzo lepszy ( lepsze kryty sa teoretycznie dla otrzymujacego + mniejsza losowosc ).
W skrócie, najlepiej jeśli będziecie w czasie gry korzystali z jednej talii. Wymóg posiadania własnej talii obrażeń obowiązuje na turniejach, nie w grze koleżeńskiej.
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

Dokładnie, my jedziemy z jednej talii. W grze towarzyskiej nie robi to różnicy.

A nowa talia ma zamienione kilka kart i od przyszłego roku będzie obowiązkowa na oficjalnych turniejach.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: aryss »

Nie bedzie, FFG wycofalo sie z tego pomyslu :P Na ten moment bedzie mozna miec stary lub nowy deck uszkodzen.

@jimmyyy8
Poszukaj na grupie fb ogloszen, bo co chwile ktos sprzedaje stary deck uszkodzen ( duzo ludzi kupowalo po 3 stare podstawki dla kostek oraz tie pod swarma ). Za 20-30 pewnie uda Ci sie zdobyc. Jesli nei planujesz w miare szybko kupowac drugiego CS
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

Z punktu widzenia gry turniejowej to trochę słaby pomysł moim zdaniem, ale rozumiem wkurzenie ludzi, którzy musieliby kupić nowy core set. Chociaż osoby poważnie zainteresowane turniejami i tak go kupią i tak :P
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: SaszaPL »

costi pisze:Z punktu widzenia gry turniejowej to trochę słaby pomysł moim zdaniem, ale rozumiem wkurzenie ludzi, którzy musieliby kupić nowy core set. Chociaż osoby poważnie zainteresowane turniejami i tak go kupią i tak :P
No właśnie ja tak czasem sobie siedzę i myślę - z jednej strony to szalenie frustrujące, przez ograniczone środki, że wypada kupować wszystko. Żeby ułożyć wszystkie topowe rozpiski, niektórych zestawów trzeba mieć po kilka sztuk. Z drugiej strony, nie kupowanie nie skreśla danej osoby z grania, nawet turniejowego. Ja np. na następnym turnieju planuję wziąć Chewiego z obstawą Wedga - ostatnio nieturniejowo fajnie mi się grało tym połączeniem i chciałbym sprawdzić to połączenie w poważniejszej rozgrywce..
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

Ja wyszedłem z założenia, że nie kupię żadnego zestawu, jeśli nie będzie mi potrzebny model. Jeszcze nie upadłem na głowę, żeby kupować zestaw za ok. 50zł (lub więcej) dla kartonika.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
wilczur
Posty: 282
Rejestracja: 29 maja 2008, 12:08
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: wilczur »

Mam takie pytanie teoretyczne :) czy ktoś może powiedzieć jakie są różnice pomiędzy zestawem początkowym a zestawem przebudzenie mocy?

Czy dla kogoś posiadającego podstawkę - przebudzenie mocy coś wnosi?
Mój Bloog
Moja kolekcja
Pozdrawiam
Wilczur
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: aryss »

Jedyne rzeczy wspolne to zetony , karta torped protonowych kostki oraz miarki.
Dostajesz:
- nowe statki wraz z pilotami ( inne diale, staty, akcje , zdolnosci pilotow)
- nowe astromechy
- nowe ulepszenia
- nowe asteroidy
- nowy deck uszkodzen
- nowa instrukcje ( wraz z erratami ktora wyjasnia duzo kwestii ktore byly w faq )


Co do grania turniejowego, jesli idziesz na turniej to znaczy ze w osrodku jest te 6+ graczy to napewno ktos Ci statkow/kart pozyczy :>
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

Jakby być bardzo precyzyjnym, to miarki też są nieco inne, bo mają zaznaczone dwa manewry, które doszły w dodatkach (Beczka Tallona i Pętla Segnora) - oczywiście kształt wzorników jest taki sam.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Andreal
Posty: 344
Rejestracja: 10 mar 2014, 12:32
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Andreal »

Naszła mnie ogromna i nieodparta chęć na x-winga. Różnicę w wersjach podstawowych koledzy wyżej wyjaśnili, a powiedzcie proszę w jakie w miarę tanio wypadające rozszerzenia inwestować w pierwszej kolejności. Planuję grać z synem (córka pewnie jako Leia będzie siedzieć obok). Oczywiście zakładam najpierw ogranie podstawki, ale jak oglądam te modele, to ech...
Awatar użytkownika
Kapelatejesy
Posty: 88
Rejestracja: 21 wrz 2014, 17:04
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Kapelatejesy »

To pewnie zależy od tego, co jest Twoim priorytetem. Po ograniu samej podstawki zaczęło mi trochę przeszkadzać, że dosyć mało się dzieje i ciężko wyjść na pozycje strzelecką. Tu wyjściem jest po prostu więcej okrętów i jeśli to jest główną motywacją do rozszerzenia kolekcji to proponuję... Drugą podstawkę. Serio, okręty kupione jako zestaw są tańsze (po cenach rebelii 140 zł vs 150 zł), a mimo to masz do nich dodatkowe miarki, kostki, asteroidy, a te się przydają jeśli chcecie zwiększyć skalę potyczek.
Natomiast jeśli motywacją do kupna dodatków jest chęć urozmaicenia i wewnętrzny fan SW, to proponuję Slave I i Sokoła Millenium. Z tym, że to już droższa impreza, a będzie tylko gorzej :cry:
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: aryss »

Skopiuje swój post z innego portalu ale powinien chyba troche pomóc ( skierowany do osoby z samym nowym CS) i pytajacej jakie statki na start kupowac do grania w domu:


zalezy ile chcesz wydac ale tak jak chcesz w miare nowe mechaniki poznac i poskaldac w miare wyrownanie to :
Wspolne:
Podstawka stara ( glownie pod imp )/nowa ( pod rebelie)

Imp:
Asy Imperium, Tie Interceptor ( solo) , Tie Phantom, Slave I , Blister Tie-Fightera starego ), Decimator, Tie Adv Prototype ( po premierze)
Rebelia:
Asy Rebelii, Sokol Milenium, Blister nowego X-winga ( po premierze ) , Outrider, Ghost ( po premierze), K-wing, E-wing

Zasada taka:
Bierzesz Asy to bierz odpowiednik z 2 strony
Bierzesz Decimatora bierz Ghosta/Outridera/Sokola
Bierzesz Slave bierz Outridera/SOkola
Bierzesz Phantoma bierz K-winga, albo E-winga
Bieresz Tie Interceptor( solo) albo Tie Adv Prototype bierzesz blister nowego X albo rozwazasz B-winga

Unikaj na starcie ( i tak to kiedys kupisz :P )
Y-winga ( potrzeba do niego kart z innych dodatkow), Tie-Adv ( potrzeba kart z epickiego statku imperium), Tie-Bomber/Tie-Punisher ( statki oparte o bronie 2 rzedu malo uzywane) , Lambda/Hwk - statki uzywane w specyficznych rozpiskach, Zetki ( zapychacz do rozpisek), A-wing ( piloci z czystego dodatku sa slabsi, lepiej wziac Tych z z Asow Rebelii bo jest tam fix)
Awatar użytkownika
SaszaPL
Posty: 361
Rejestracja: 06 maja 2014, 15:41
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: SaszaPL »

Nie zgadzam się z tą częścią:
aryss pisze:Unikaj na starcie ( i tak to kiedys kupisz :P )
[...], Tie-Bomber/Tie-Punisher ( statki oparte o bronie 2 rzedu malo uzywane), ... , A-wing (piloci z czystego dodatku sa slabsi, lepiej wziac Tych z z Asow Rebelii bo jest tam fix)
Rakiety i torpedy w grze domowej mają troszkę więcej sensu i dają co nieco zabawy według mnie.
A-Wing, z pilotem Tycho Celchu jest bardzo przyjemny do latania :)
Moje gry: Board Game Geek.
Poszukuję Kilku tytułów - sprawdź!
S/W:CampRoskilde i inne (chętniej wymienię)

If you don't know where you're going, any road will get you there.
aryss
Posty: 266
Rejestracja: 22 lis 2013, 15:22
Lokalizacja: Festung Krakau
Has thanked: 11 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: aryss »

Tak, tylko rakiety/torpedy/bomby sa tez w innych statkach i nie stanowia wiekszosci sily ofensywnej ( jak w tych 2 przypadkach). Dlatego spokojnie mozna protonowke na a-winga czy tez szturmowke na krassixa i sie bawic :P Ale zakup tych statków bym odpuścił, a co do Tycho fakt faktem jest z nim neizła zabawa ale chyba lepiej wziąć Asy Rebelii gdzie się ma ciekawe ulepszenia oraz b-winga :P
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

Ej, Zetka jest świetna na początek. Ja mam nowy core set + Asy Imperium + stary X-wing (blister) + zetka i można z tego złożyć 100 punktów na różne sposoby. A-wing/B-wing/Y-wing też by się zamiast Zetki sprawdził w sumie, ale nie zgodzę się, że jest bezużyteczna na początek.

A Tie-Bombera bym nie brał z jednego prostego powodu - zestaw Weterani Imperium (Imperial Veterans), który póki co jest w zapowiedziach, ale będzie wkrótce. Jest w nim Bomber i Defender wraz z mnóstwem fajnych upgrade'ów. Oczywiście, nikt nie broni kupić Bombera teraz i grać dwoma :)

Swoją drogą, kto zdziera 140zł za core set?
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Toomek »

Też będę niedługo rozszerzać swój core set - planuje dokupić jeszcze jeden + po jednym małym latadle na stronę. Myślałem o Y-wing u (ale to mega sentyment z filmu) i Phantomie. Boję się, że trochę doładuje tym Imperium, więc raczej będę się decydował na E-winga lub K-wing a (przy czym bardziej podobają mi się stastyki drugiego). Myślicie, że będą to w miarę wyrównane rozpiski? Czy trzymać się jednak "zepsutego" Y-wing a. Cenię klimat, ale jako pilot Rebeliantów nie chcę być w chronicznym odwrocie przed Imperium :)
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

Żeby zepsuć Y-Winga bez proksowania, to trzeba jeszcze dołożyć Twin Laser Turret z K-winga, Astromecha z Rebel Transport i opcjonalnie tytuł z zestawu Ścigani :P
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Toomek
Posty: 496
Rejestracja: 29 sty 2015, 21:31
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: Toomek »

costi pisze:Żeby zepsuć Y-Winga bez proksowania, to trzeba jeszcze dołożyć Twin Laser Turret z K-winga, Astromecha z Rebel Transport i opcjonalnie tytuł z zestawu Ścigani :P
U mnie to (ale nie wiem czemu mam wrażenie, że tylko póki co :D) odchodzi radosne granie bez planów kupowania modeli statków dla karty z zestawu :D. Na razie idę jeszcze kryterium podobało się/nie podobało w filmie i zepsuje/nie zepsuje balansu gry w dwie osoby :D.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: karawanken »

costi pisze:
Swoją drogą, kto zdziera 140zł za core set?
Empik. Nowa podstawka w sklepie stacjomarnym za 179 zł aż krzyknąłem na cały sklep, że zdzierstwo :D
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

Toomek pisze:
costi pisze:Żeby zepsuć Y-Winga bez proksowania, to trzeba jeszcze dołożyć Twin Laser Turret z K-winga, Astromecha z Rebel Transport i opcjonalnie tytuł z zestawu Ścigani :P
U mnie to (ale nie wiem czemu mam wrażenie, że tylko póki co :D) odchodzi radosne granie bez planów kupowania modeli statków dla karty z zestawu :D. Na razie idę jeszcze kryterium podobało się/nie podobało w filmie i zepsuje/nie zepsuje balansu gry w dwie osoby :D.
Ja z kolei przyjąłem założenie, że nie kupuję statków dla samych kart. Startowania w oficjalnych turniejach póki co nie planuję, więc nie muszę mieć super-ultra-meta rozpiski ;)

@Karawanken - no tak, mogłem się spodziewać. Co ciekawe, przed świętami kupiłem u nich X-winga za 36zł.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2365
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 98 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: karawanken »

costi pisze:
@Karawanken - no tak, mogłem się spodziewać. Co ciekawe, przed świętami kupiłem u nich X-winga za 36zł.
Ale to pewnie było BFA (Before Force Awakens) :D natomiast AFA (After Force Awakens) ceny dostają + 50 za posiadanie loga SW :D
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars: X-Wing

Post autor: costi »

karawanken pisze:
costi pisze:
@Karawanken - no tak, mogłem się spodziewać. Co ciekawe, przed świętami kupiłem u nich X-winga za 36zł.
Ale to pewnie było BFA (Before Force Awakens) :D natomiast AFA (After Force Awakens) ceny dostają + 50 za posiadanie loga SW :D
Przed świętami. 2015. Ok. tydzień po premierze TFA i długo po wydaniu nowego startera. ;) Podejrzewam, że to było jakieś czyszczenie magazynu z resztek pierwszej fali, ale dobry X-wing nie jest zły :P
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
ODPOWIEDZ