Vinhos (Vital Lacerda)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Vinhos

Post autor: Jelithe »

Graficznie to nowe wydanie wydaje się być bardziej w stylu innych gier Lacerdy. One wszystkie są takie pastelowe. Ciekawi mnie jakie będą żetony wina, bo w starym wydaniu są najbrzydszym elementem gry :-(
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

Bea pisze:Jak wam się podobają nowe grafiki? Takie bladawe i płaskie coś. Nawet nowa okładka mi się mniej podoba, bardzie plastikowa jest.
Nowa wersja jest paskudna. Mam pierwsze wydanie i chwała mi za to ;)
detrytusek pisze:Mam pytanie odnośnie strategii. Wiadomo export mocno punktuje ale czy można zagrać na coś innego? Chodzi o to by ograniczyć strategię na export i pójść w coś innego i nie dostać strasznych bęcków? Czy jednak export jest tu trochę nie zbalansowany?
Czemu niezbalansowany? Export to ważny element gry i raczej nie można go odpuścić. Ja bym powiedział że to taka cecha gry niż skopany balans :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

Ryu pisze:Czemu niezbalansowany? Export to ważny element gry i raczej nie można go odpuścić. Ja bym powiedział że to taka cecha gry niż skopany balans :)
Bo fajnie jak jest wiele dróg do zwycięstwa. Jeśli punktowany jest zasób kasy, wygrywanie targów, punktacja końcowa (mnożniki) a i tak bez exportu się nie wygra to dla mnie balans siada. Fajnie jakby jeden poszedł w export, drugi w zarabianie kasy i na końcu się gdzieś tam spotykają w pobliżu. Natomiast tu jest chyba odwrotnie tzn odpuść wszystko, a dokop w eksporcie i wygrasz. Partie robią się powtarzalne.
edit: bezedura :) - export jest nie aż tak ważny jak mi się wydawało i granie głównie na export to dość ryzykowna strategia. Także nie martwcie się powyższym wpisem - balans nie jest skopany :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

w sumie nie wiem gdzie to umieścić czy tu czy w wątku z zasadami...niech będzie, że tu...

nie wiem czy korzystacie z oficjalnych wariantów ale polecam bo "naprawiają"/ulepszają pewne zagadnienia.
- Po primo w grze 2 os. na targach była zbyt mała różnica w pkt - czyli zwycięzca zyskiwał tylko 12 pkt więcej od drugiego. Teraz zasada jest taka, że drugi gracz dostaje tyle pkt ile należy się za 3-cie miejsce (nie 2-gie jak dotychczas)
- Po drugie primo jeśli na koniec gry dezinwestujesz "do spodu", żeby mieć jak najwięcej gotówki (i zgarnąć punkty bonusowe za kasę) to teraz zmiana pozwala zdobyć w ten sposób max 16 pkt.
- 2 inne zmiany polegają na obowiązkowym ściąganiu beczek ze sklepu jeśli się ma je dwie (przy okazji w polskiej instrukcji jest błąd bo o ile pamiętam napisane jest, że można ściągać pojedyncze beczki). Teraz jest to nieobowiązkowe. I ostatnia polega na innym ustalaniu kolejności gry na początku.
Dla zainteresowanych:
https://boardgamegeek.com/filepage/7311 ... nd-edition

Szczególnie pierwsza jest świetna. Druga też ponoć poprawia balans. Ostatnimi dwoma bym sobie głowy nie zawracał.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: lhw »

Dawno nie grałem w Vinhos, ale z tego co pamiętam, spróbowałem także oficjalnych wariantów. Moje wnioski poniżej.
detrytusek pisze:w grze 2 os. na targach była zbyt mała różnica w pkt - czyli zwycięzca zyskiwał tylko 12 pkt więcej od drugiego. Teraz zasada jest taka, że drugi gracz dostaje tyle pkt ile należy się za 3-cie miejsce (nie 2-gie jak dotychczas)
Takie z kolei punktowanie wydało mi się przegięte w drugą stronę. Łatwo dochodziło do sytuacji, gdy jeden z graczy odskakiwał na początku i nie dało się go już dogonić, przez co z samych targów zyskiwał aż 24 punkty przewagi, mimo sporych inwestycji w targi obu graczy. W wariancie na dwie osoby bardziej sensowne jest chyba punktowanie przegranego jak za drugie lub trzecie miejsce w zależności od różnicy punktowej, gdyż wtedy nawet w przypadku braku szans wyprzedzenia przeciwnika, opłacało by się mimo wszystko stawiać na targi.
detrytusek pisze:jeśli na koniec gry dezinwestujesz "do spodu", żeby mieć jak najwięcej gotówki (i zgarnąć punkty bonusowe za kasę) to teraz zmiana pozwala zdobyć w ten sposób max 16 pkt.
Ta zasada jest bardzo dobra, gdyż nie pozwala uzyskiwać zbyt dużych ilości punktów za uzbieraną gotówkę. Dodatkowo wprowadziłem małą jej modyfikację - nie maks 16 punktów tylko maks 16 kasy jest punktowane. Ma to na celu odróżnić sytuację punktowania pól 1 pkt za 1000 kasy oraz 2 pkt za 1000 kasy, by lepsze pole rzeczywiście dawało do 16 punktów ale drugie tylko do 8.

Wariantu z kolejnością i zabieraniem beczek nie stosowałem.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

lhw pisze: Takie z kolei punktowanie wydało mi się przegięte w drugą stronę. Łatwo dochodziło do sytuacji, gdy jeden z graczy odskakiwał na początku i nie dało się go już dogonić, przez co z samych targów zyskiwał aż 24 punkty przewagi, mimo sporych inwestycji w targi obu graczy..
Ale jak można łatwo odskoczyć bez możliwości dogonienia? Jeśli się zapomina o targach przez dłuższy czas to sam sobie wykopujesz dołek. 24 punkty dla mnie jest idealne bo juz nie możesz targów odpuścić. Z kolei 24 punkty to nie aż tak dużo żeby nie powalczyć o ich odrobienie w eksporcie czy w mnożnikach czy w kasie.
lhw pisze: Dodatkowo wprowadziłem małą jej modyfikację - nie maks 16 punktów tylko maks 16 kasy jest punktowane. Ma to na celu odróżnić sytuację punktowania pól 1 pkt za 1000 kasy oraz 2 pkt za 1000 kasy, by lepsze pole rzeczywiście dawało do 16 punktów ale drugie tylko 8.
ale przecież drugie pole daje 1 pkt za każde 2 tys. Czyli żeby uzbierać 16 pkt z drugiego pola musiałbyś mieć 32 tys w gotówce....wg mnie nie osiągalne. Jeśli wypłacisz kasę z konta to tracisz tenże bankowy bonus wiec nie ma to sensu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
lhw
Posty: 76
Rejestracja: 18 lut 2014, 21:02
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: lhw »

detrytusek pisze:
lhw pisze: Takie z kolei punktowanie wydało mi się przegięte w drugą stronę. Łatwo dochodziło do sytuacji, gdy jeden z graczy odskakiwał na początku i nie dało się go już dogonić, przez co z samych targów zyskiwał aż 24 punkty przewagi, mimo sporych inwestycji w targi obu graczy..
Ale jak można łatwo odskoczyć bez możliwości dogonienia? Jeśli się zapomina o targach przez dłuższy czas to sam sobie wykopujesz dołek. 24 punkty dla mnie jest idealne bo juz nie możesz targów odpuścić. Z kolei 24 punkty to nie aż tak dużo żeby nie powalczyć o ich odrobienie w eksporcie czy w mnożnikach czy w kasie.
W naszych rozgrywkach bardzo często bywało tak, że wygrywający pierwsze targi wygrywał także pozostałe. Te 24 punkty różnicy wydawały mi się po prostu krzywdzące dla kogoś, kto mocno inwestuje w targi kosztem innych możliwości punktowania a każde z nich przegrywa 1 czy 2 punktami. Co innego gdy ktoś nieco je odpuści i szuka punktów gdzie indziej, wtedy OK, jednak przy wyrównanej walce, tak duża różnica decydowała zbyt często o wyniku całej gry. Niestety w wariancie na 2 osoby nie raz pojawia się problem jak punktować przewagi i w tym przypadku da się to wyraźnie odczuć.
detrytusek pisze:
lhw pisze: Dodatkowo wprowadziłem małą jej modyfikację - nie maks 16 punktów tylko maks 16 kasy jest punktowane. Ma to na celu odróżnić sytuację punktowania pól 1 pkt za 1000 kasy oraz 2 pkt za 1000 kasy, by lepsze pole rzeczywiście dawało do 16 punktów ale drugie tylko 8.
ale przecież drugie pole daje 1 pkt za każde 2 tys. Czyli żeby uzbierać 16 pkt z drugiego pola musiałbyś mieć 32 tys w gotówce....wg mnie nie osiągalne. Jeśli wypłacisz kasę z konta to tracisz tenże bankowy bonus wiec nie ma to sensu.
Możliwe, jednak jakoś bardziej naturalne wydawało mi się punktowanie analogiczne do pozostałych pól, czyli lepsze zdobywa maks ileś tam punktów, natomiast drugie maksymalnie połowę tego. Ale jak kto woli :-)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

lhw pisze: W naszych rozgrywkach bardzo często bywało tak, że wygrywający pierwsze targi wygrywał także pozostałe. Te 24 punkty różnicy wydawały mi się po prostu krzywdzące dla kogoś, kto mocno inwestuje w targi kosztem innych możliwości punktowania a każde z nich przegrywa 1 czy 2 punktami. Co innego gdy ktoś nieco je odpuści i szuka punktów gdzie indziej, wtedy OK, jednak przy wyrównanej walce, tak duża różnica decydowała zbyt często o wyniku całej gry. Niestety w wariancie na 2 osoby nie raz pojawia się problem jak punktować przewagi i w tym przypadku da się to wyraźnie odczuć.
Trochę to dla mnie dziwne, że przy wyrównanej walce i tak najczęściej targi wygrywa ta sama osoba. Z definicji jeśli walka jest wyrównana to najczęściej kręci się koło remisu. Pewnie, że się może zdarzyć inaczej ale przeciętnie powinno być 2:1.
Tym bardziej, że właśnie ja mam takie doświadczenia. Trzeba dużo poświęcić ekspertów by dobrze punktować na targach, a to się zawsze dzieje kosztem czegoś innego.
detrytusek pisze: Możliwe, jednak jakoś bardziej naturalne wydawało mi się punktowanie analogiczne do pozostałych pól, czyli lepsze zdobywa maks ileś tam punktów, natomiast drugie maksymalnie połowę tego. Ale jak kto woli :-)
Pewnie, że można to zapisać ale te 16 pkt z pola drugiego jest po prostu nierealne. Pamiętaj, że to dość specyficzny mnożnik na którym można się przejechać i nawet zajmując pierwsze pole można uciułać ledwie kilka punktów. Co jak co ale kasa w tej grze wyjątkowo szybko się rozchodzi :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

Ryu pisze:Ja powiem że jak lubiłem Vinhos (ocena na BGG to 8.7) to na tą chwilę nie siądę... :?
Pisałem o tym w relacji GLP ale tutaj wkleję z małym sprostowaniem (mówię już o zmienionych zasadach a nie oryginalnych gdzie problem byłby bardziej widoczny):

"Rozpatrzmy sytuację pierwszego gracza... Dostaję 11000 bagos. Żeby być dalej pierwszym graczem kupuję "sikacza" za 3000. Zostaje mi 8000 bagos.
1 rok, 1 tura.
Idę kupić winnice. Płacę za białego piona 1000 do banku. Zostaje mi 7000. Z mojego konta ściągam 8000 bagos. Kupuję 3 winnice (2x5 + 1x4 zostawiając sobie 1000jakby ktoś coś itd...). Polecam kupić winnicę gdzie 1 kostka daje "+2" ;)
1 rok, 2 tura.
Śmigam na pole: pass bez płacenia. Będę 1 graczem w kolejnym roku.
2 rok, 1 tura.
Śmigam na pole: sprzedaż. Sprzedaję 3 lub 4 wina z dodatkowymi kostkami... W tej turze wygrałem...
Po 1 - masakryczny przychód i przez większość gry gram na luzie kiedy każdy inny jest w przysłowiowych 4 literach. Może drugi gracz jeszcze coś pokombinuje...
Po 2 - blokuję swoimi beczkami możliwość sprzedaży reszcie. Fakt że zostawiam pola najmniejsze :lol: albo te które na początku gry są niemalże nie do dostania...
Po 3 - jak to zablokować? Normalnie się nie da bo pięknie "bawię się" kolejnością graczy"
Wiem, że już trochę czasu od opublikowania posta minęło ale dla wszystkich, którzy myślą, że to jest strategia wygrywająca mam światełko nadziei :)
Jeśli chodzi o powyższy opis to od strony reguł wszystko jest ok - od strony taktyki to już gorzej.
Reasumując na koniec pierwszego roku powyższa sytuacja wygląda tak:
Masz 4 wina każde z innego regionu - każde o wartości 2 oraz inwestycje na poziomie -2 i 1000 bagos w kieszeni. Konto bankowe na poziomie 3 (bo 5-2 z inwestycji). Sprzedajesz wina (załóżmy, że masz idealną sytuację 2 białe i 2 czerwone). Możesz je sprzedać za 2+1 z kostki +bonus (ciężko wziąć każdy możliwy ale maksymalne wartość sprzedaży to będzie 4).
- pierwsze wino czerwone sprzedajesz za 4
- drugie wino czerwone już nie za 4 - max 3
- białe analogicznie
To da Ci sumę 14000 i zablokowane pola w różnych sklepach. W roku 2 pierwsza akcja była sprzedaż, więc druga musi być akcja bankowa bo Cię dług zaraz zje (co rok -2). Masz na koncie 17000 (3 dotychczasowo + 14000 za sprzedaż) i musisz zrobić inwestycje. Żeby wyjść z -2 na 0 trzeba wydać 7000 - na koncie zostaje Ci 10000. Wypłacisz ile 7-8000? Reasumując Twój drugi rok masz 8-9 tys w gotówce, inwestycje na 0. A jeśli pogoda w drugim roku będzie -2? Wtedy nie wyprodukujesz w tym roku żadnego wina. To rujnuje całą grę. Ogromne ryzyko. Co na to przeciwnik? Zamiast marnować ruch na pasowanie kupi sobie winiarnie, ew. piwniczkę albo dokupi wino z winnicy, którą już ma. Wyprodukuje mniej win ale lepszych przez co ominie całe to Twoje blokowanie bo sprzeda drożej niż za 4 w drugim sklepie, w którym zablokowałeś tylko 2 pola. Kasy dostanie porównywalnie bo drożej sprzeda ale nie zarżnie inwestycji.
I wcale bycie pierwszym nie jest jakieś rewelacyjne. Przecież wszystkie piony zostają na planszy cały czas więc tylko w pierwszym roku pierwszy gracz ma ciut lepiej. W drugim roku gracz pierwszy gra jakby był piąty, a nie znów pierwszy - nie ma wogóle łatwiej bo piony wszystkich są porozstawiane. Przypominam, że gracz 3 i 4 dostaje 1000 bagosów więcej i ma akurat na zapłacenie komuś za zajęcie pola na początku.
Także reasumując to bardzo przemyślana gra i na pewno nie jest zepsuta. Śmiem twierdzić nawet, że powyższa taktyka jest przegrywająca niż wygrywająca. Mam nadzieję, że dla niektórych Vinhos jest uratowany :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Smh
Posty: 38
Rejestracja: 04 sie 2010, 10:57
Lokalizacja: Gda / Wro

Re: Vinhos

Post autor: Smh »

Jeśli wydadzą z grafiką z poprzedniej edycji to się skuszę. Obecna wygląda jakby ktoś grę sprzed 10 lat odkopał :roll:
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

Smh pisze:Jeśli wydadzą z grafiką z poprzedniej edycji to się skuszę. Obecna wygląda jakby ktoś grę sprzed 10 lat odkopał :roll:
To prawda. Ja nie widzę sensu jej ułatwiania. Ona właśnie ma być mózgoj...żerem. Cały jej urok w tym, że trzeba mocno pomyśleć by wygrać. Kup sobie nie deluxe :).
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Vinhos

Post autor: BartP »

Grę się bardzo długo tłumaczy, ma mnóstwo niuansów i zasad, które trzeba przedstawić na dzień dobry. Prawdę mówiąc, wolałbym, aby grę trochę pod tym względem poprawiono (uproszczono zasady aka streamlined), ale by głębia pozostała. Mózgożerność nie implikuje komplikacji zasad.
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Vinhos

Post autor: admi99 »

BartP pisze:Grę się bardzo długo tłumaczy, ma mnóstwo niuansów i zasad, które trzeba przedstawić na dzień dobry. Prawdę mówiąc, wolałbym, aby grę trochę pod tym względem poprawiono (uproszczono zasady aka streamlined), ale by głębia pozostała. Mózgożerność nie implikuje komplikacji zasad.
W wersji deluxe bedzie taki wariant (dla początkujących)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

BartP pisze:Grę się bardzo długo tłumaczy, ma mnóstwo niuansów i zasad, które trzeba przedstawić na dzień dobry. Prawdę mówiąc, wolałbym, aby grę trochę pod tym względem poprawiono (uproszczono zasady aka streamlined), ale by głębia pozostała. Mózgożerność nie implikuje komplikacji zasad.
Bez przesady. Baza jest bardzo prosta. Masz jednego workera z jedną możliwością ruchu. Jest dużo możliwości i dużo zależności ale o to w ciężkich grach chodzi. Instrukcja jest dobrze napisana.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Vinhos

Post autor: Ryu »

detrytusek pisze:.....
Cieszę sięże chciało się komuś poteoretyzować razem ze mną. Żeby nie było. Ja jestem tylko po 1 partii więc też teoretyzuję ale kilka wprowadzę kilka poprawek do obliczeń (niestety w Vinhos grałem dawno i mogę coś pomylić - proszę o korektę wtedy):
detrytusek pisze:Sprzedajesz wina (załóżmy, że masz idealną sytuację 2 białe i 2 czerwone). Możesz je sprzedać za 2+1 z kostki +bonus (ciężko wziąć każdy możliwy ale maksymalne wartość sprzedaży to będzie 4).
2 białe i 2 czerwone - nie ma to za bardzo znaczenia. Można manipulować ceną przy sprzedaży (białe kostki) więc teoretycznie 3 czerwne i 1 biała czy też odwrotnie może być. Co do sprzedaży max za 4 to chyba nie do końca...
Ja kupiłbym: Minho, Aletejo, Porto, Setubal więc... Porto sprzedaję za +3 do ceny, Alentejo +4 bo 1 biała kostka to +2. Nie wiem dlaczego piszesz że sprzedaję z bonusem 1 białej kostki. Z tego co kojarzę mogę wziąć 2. Zakładam, że nie gram sam i przeciwnicy włożą mi białe kostki przecież... A więc bez warunków pogodowych mam: Minho 2, Alentejo 6, Porto 7, Setubal 2 - suma: 17 tys. Jeśli trafię na dobrą pogodę nie muszę sprzedawać 4 win - 3 starczą na maxa w banku i zostanie 1 wino. Jeśli na -1 jakoś przeboleję. Jak na -2 to przeciwnicy też się uśmiechać nie będą, tak myślę ;)
detrytusek pisze:A jeśli pogoda w drugim roku będzie -2? Wtedy nie wyprodukujesz w tym roku żadnego wina
Chyba że Porto ;) Ale j.w. -2 uwala nie tylko mnie :)
detrytusek pisze:Także reasumując to bardzo przemyślana gra i na pewno nie jest zepsuta
Przeczytaj moje wypowiedzi raz jeszcze. Nie napisałem, że gra jest zepsuta tylko że martwię się o tą strategię :)
detrytusek pisze:Mam nadzieję, że dla niektórych Vinhos jest uratowany :)
Dla mnie będzie jak zagram. Faktem jest, że kończy mi się chyba foch na w/w pozycję i mam ochotę zagrać. Szczególnie, że napisałem do V. Lacerdy i przedstawiłem swój punkt widzenia. Podał mi jak zagrać żeby taka sytuacja miejsca nie miała. Tylko że wg mnie to opiera się na blokowaniu 1 gracza a nie na rozwijaniu optymalnym swojego poletka a to już mi się za bardzo nie podoba ;) W każdym razie spróbuję zagrać w najbliższym czasie z kolegami - może się uda licząc cały czas że odszczekam każde swoje słowo bo Vinhos bardzo lubię (można obejrzeć moją ocenę na BGG) :mrgreen:
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Vinhos

Post autor: BartP »

admi99 pisze:
BartP pisze:Grę się bardzo długo tłumaczy, ma mnóstwo niuansów i zasad, które trzeba przedstawić na dzień dobry. Prawdę mówiąc, wolałbym, aby grę trochę pod tym względem poprawiono (uproszczono zasady aka streamlined), ale by głębia pozostała. Mózgożerność nie implikuje komplikacji zasad.
W wersji deluxe bedzie taki wariant (dla początkujących)
Dlatego ten post napisałem, wyżej detrytusek pisze, że nie warto sięgać po deluxe, bo gra powinna pozostać trudna itd. Dwa razy grałem z dużymi odstępami czasu i dwa razy tłumaczenie zasad trwało w okolicach 40 minut. Z chęcią więc rzucę okiem na tę samą grę, z podobną głębią, ale mniejszą złożonością zasad.
W moim gronie gramy w różne gry, a do tej samej wracamy po takim czasie, że trzeba całość zasad przypominać. Jeśli jakaś gra ma ich za dużo, to niestety wypada, ponieważ jest wiele innych ciężkich, ciekawch gier, do których zasady tłumaczy się przykładowo 20 minut.
BTW, nie widzę nigdzie, by wariant prostszy miał być "dla początkujących".
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

Ryu pisze: 2 białe i 2 czerwone - nie ma to za bardzo znaczenia. Można manipulować ceną przy sprzedaży (białe kostki) więc teoretycznie 3 czerwne i 1 biała czy też odwrotnie może być.
ale ma znaczenie bo mając 3 czerwone - sam siebie zablokujesz przy sprzedaży. Przynajmniej masz na to większą szansę.
Ryu pisze: Co do sprzedaży max za 4 to chyba nie do końca...
Ja kupiłbym: Minho, Aletejo, Porto, Setubal więc... Porto sprzedaję za +3 do ceny, Alentejo +4 bo 1 biała kostka to +2. Nie wiem dlaczego piszesz że sprzedaję z bonusem 1 białej kostki. Z tego co kojarzę mogę wziąć 2. Zakładam, że nie gram sam i przeciwnicy włożą mi białe kostki przecież.
Nie porto tylko Douro :). Tzn jak myślą to Ci kostki nie dołożą :). Nie powinieneś mieć więcej niż jednej kostki także jedynie co zwiększa wartość produkcji to faktycznie żeton porto. Czyli masz 15 tys. Jeśli trafisz na pogodę -2 to jedynie co Cię ratuje to znów zagranie żetonu porto by mieć chociaż jedno wino. Przeciwnicy nie będą mieć tego problemu bo tak jak pisałem dokupią winnicę z tego samego regionu co startowa albo pójdą w winiarnie (ja tak robię) by mieć przynajmniej wino za 1 w razie kaszaniastej pogody.
Ryu pisze:Przeczytaj moje wypowiedzi raz jeszcze. Nie napisałem, że gra jest zepsuta tylko że martwię się o tą strategię :)
Oki :)
............
Szczerze mówiąc rozłożyłem sobie plansze i zagrałem pół gry tak jak pisałeś. Nawet pogodę Ci podmieniłem na fajną :). Tak jak myślałem, szału nie było, tragedii też nie - ot strategia jak inna na pewno nie wygrywająca. Z blokowaniem większych problemów nie było natomiast szybko beczek zaczęło brakować więc i tak trzeba było opróżniać sklepy. Większe problemy były przy targach bo kiepskie wino zostało (porto się skończyło). No i inni szybciej doszli do beczek z managerami. Plusy wyszły trochę później bo miałeś więcej sikaczy na ruszanie beczek.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

BartP pisze: Dlatego ten post napisałem, wyżej detrytusek pisze, że nie warto sięgać po deluxe, bo gra powinna pozostać trudna itd. Dwa razy grałem z dużymi odstępami czasu i dwa razy tłumaczenie zasad trwało w okolicach 40 minut. Z chęcią więc rzucę okiem na tę samą grę, z podobną głębią, ale mniejszą złożonością zasad.
W moim gronie gramy w różne gry, a do tej samej wracamy po takim czasie, że trzeba całość zasad przypominać. Jeśli jakaś gra ma ich za dużo, to niestety wypada, ponieważ jest wiele innych ciężkich, ciekawch gier, do których zasady tłumaczy się przykładowo 20 minut.
BTW, nie widzę nigdzie, by wariant prostszy miał być "dla początkujących".
Ale skąd pewność, że głębia nie ucierpi? Z tego co ja czytałem to będzie trochę uproszczeń w zasadach, a to musi odbić się na głębi.
A możesz wymienić równie ciężką grę z 20 minutowym tłumaczeniem?
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Vinhos

Post autor: BartP »

Nie wiem, czy głębia nie ucierpi. Pewnie trochę tak, ale mam nadzieję, że nieznacznie.
Komplikacja zasad wcale nie implikuje mózgożerności. Jest wiele gier z prostszymi zasadami, a i tak myślenia mnóstwo. Szachy, go? Z nowszych pewnie Keyflower, Steam, Tzolkin, Troyes. Nie chce mi się specjalnie teraz myśleć
Dlatego myślę, że odchudzenie Vinhos dobrze zrobi. A jak nie, to szkoda ;].
admi99
Posty: 192
Rejestracja: 28 sty 2015, 19:25
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Vinhos

Post autor: admi99 »

BartP pisze: Dlatego ten post napisałem, wyżej detrytusek pisze, że nie warto sięgać po deluxe, bo gra powinna pozostać trudna itd.
Nie wiem czy się zrozumieliśmy. Mapa będzie dwustronna.
Ma być prostsza wersja z uproszczonymi zasadami, która pewnie będzie się nadawać do wciągania ludzi w grę i druga wersa - normalna (ta co teraz), tylko z "ulepszonymi" zasadami. Te ulepszenia pewnie będą likwidować problemy, o których piszecie.
Pewnie w lutym jak wystartuje kampania to się dowiemy szczegółów odnośnie każdej z wersji :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

admi99 pisze: Nie wiem czy się zrozumieliśmy. Mapa będzie dwustronna.
Ma być prostsza wersja z uproszczonymi zasadami, która pewnie będzie się nadawać do wciągania ludzi w grę i druga wersa - normalna (ta co teraz), tylko z "ulepszonymi" zasadami. Te ulepszenia pewnie będą likwidować problemy, o których piszecie.
Pewnie w lutym jak wystartuje kampania to się dowiemy szczegółów odnośnie każdej z wersji :)
A to już brzmi dużo lepiej :)
BartP pisze:Nie wiem, czy głębia nie ucierpi. Pewnie trochę tak, ale mam nadzieję, że nieznacznie.
Komplikacja zasad wcale nie implikuje mózgożerności. Jest wiele gier z prostszymi zasadami, a i tak myślenia mnóstwo. Szachy, go? Z nowszych pewnie Keyflower, Steam, Tzolkin, Troyes. Nie chce mi się specjalnie teraz myśleć
Szachy - tak ale to chyba niedościgniony wzór dla wszystkich. Nie wszystkie znam ale ja bym nie postawił Tzolkina w tej samej lidze mózgozżeraczy.
Vinhos ma świetną planszę, która wiele przypomina. Jeśli udało by się go wypolerować to byłoby jeszcze lepiej. Gdyby kilka małych regułek zniknęło...ale jeśli zaczęłyby znikać opcje w grze aby tylko uprościć to już gorzej.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Vinhos

Post autor: BartP »

admi99 pisze:
BartP pisze: Dlatego ten post napisałem, wyżej detrytusek pisze, że nie warto sięgać po deluxe, bo gra powinna pozostać trudna itd.
Nie wiem czy się zrozumieliśmy. Mapa będzie dwustronna.
Ma być prostsza wersja z uproszczonymi zasadami, która pewnie będzie się nadawać do wciągania ludzi w grę i druga wersa - normalna (ta co teraz), tylko z "ulepszonymi" zasadami. Te ulepszenia pewnie będą likwidować problemy, o których piszecie.
Pewnie w lutym jak wystartuje kampania to się dowiemy szczegółów odnośnie każdej z wersji :)
Ja Cię zrozumiałem, bo z nadchodzącą odświeżoną wersją Vinhos jestem zaznajomiony, tj. przeczytałem na razie wciąż lakoniczny opis na BGG i czekam na więcej szczegółów.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

BartP pisze: ....czekam na więcej szczegółów.
Vital Lacerda:
"Probably you will like a bit more the new version where there is no bank at all, making the game a bit more abstract, since the money of your sold wine is at your disposal immediately (I wish)"

Czyli nie będzie banku, inwestycji, a kasa wpadnie nam od razu do łapy. Uproszczenie i to spore (i pewnie nie jedyne). Dla mnie bezsensu.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
lucky_luke
Posty: 67
Rejestracja: 25 lut 2013, 11:40
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Vinhos

Post autor: lucky_luke »

detrytusek pisze:
BartP pisze: ....czekam na więcej szczegółów.
Vital Lacerda:
"Probably you will like a bit more the new version where there is no bank at all, making the game a bit more abstract, since the money of your sold wine is at your disposal immediately (I wish)"

Czyli nie będzie banku, inwestycji, a kasa wpadnie nam od razu do łapy. Uproszczenie i to spore (i pewnie nie jedyne). Dla mnie bezsensu.
Ale tylko na uproszczonej stronie planszy?

https://www.boardgamegeek.com/image/283 ... xe-edition

Jak widać tutaj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater będzie też uproszczenie w targach.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2016, 12:39 przez lucky_luke, łącznie zmieniany 1 raz.
11% Planszostrefa, chętnie się podzielę :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Vinhos

Post autor: detrytusek »

nie wiadomo...
enologów też nie widzę - za to jest 9 prowincji...czyli będzie luźniej na planszy. I 5 obszarów do zagospodarowania zamiast 4.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ