Tzolk'in: Kalendarz Majów (S. Luciani, D. Tascini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: zakwas »

Raczej tak, bo kupowałem jeden z ostatnich egzemplarzy i miał bonusowe plemię. Nie wiem tylko która przepowiednia była dołożona? To mogę sprawdzić. ;)
adam0o0
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 10:48

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: adam0o0 »

Czy może ktoś wysłać zdjęcia kart plemion? Ponieważ ostatnio zakupiłem dodatek za granicą i nie za bardzo wiem co jest tam napisane :)
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: ramar »

adam0o0 pisze:Czy może ktoś wysłać zdjęcia kart plemion? Ponieważ ostatnio zakupiłem dodatek za granicą i nie za bardzo wiem co jest tam napisane :)
Tutaj masz polską instrukcję wraz z wyjaśnieniami dot. plemion.
adam0o0
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 10:48

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: adam0o0 »

Własnie instrukcje już miałem i tutaj są opisane niektóre sytuacje a nie wiem dokładnie jaką umiejętność ma poszczególne plemie np.''AHMAKIQ: Tak, ta umiejętność łamie zasadę nakazującą w turze albo wysłać robotników do pracy, albo sprowadzić ich z powrotem do wioski.'' Czyli posiadając kartę tego plemienia mogę w jednej turze wysłać do pracy robotników i ich zdejmować? :?. Jeśli ma ktoś możliwość to niech podeśle zdjęcie kart plemion w języku ojczystym :D .
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tony23 »

W swojej turze mozesz zarowno wysylac jak i zdejmowac robotnikow, ale nie tych samych (nie mozesz wysalc i zaraz sciagnac tego samego robotnika)
Awatar użytkownika
Straszyk
Posty: 1305
Rejestracja: 02 lut 2011, 17:07
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Straszyk »

Tony23 pisze:W swojej turze mozesz zarowno wysylac jak i zdejmowac robotnikow, ale nie tych samych (nie mozesz wysalc i zaraz sciagnac tego samego robotnika)
Nie wprowadzaj w błąd. To plemię pozwala spasować i jeśli się na to zdecydujesz dostajesz 2 kukurydzy.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Straszyk pisze:
Tony23 pisze:W swojej turze mozesz zarowno wysylac jak i zdejmowac robotnikow, ale nie tych samych (nie mozesz wysalc i zaraz sciagnac tego samego robotnika)
Nie wprowadzaj w błąd. To plemię pozwala spasować i jeśli się na to zdecydujesz dostajesz 2 kukurydzy.
Pewie pomylił z Ah Chuy Kak (zawsze kisne z tej nazwy :mrgreen: ), który umożliwia zdjęcie jednego pracownika, jeżeli w danej turze wysłałeś conajmniej dwóch.
adam0o0
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, 10:48

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: adam0o0 »

Dlatego zależy mi aby ktoś wysłał zdjęcia ;] :o
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Tony23 »

Sorki, nie zwrocilem uwagi w ogole na nazwe plemienia, tylko na opis co robi. Ale widze, ze chyba gralismy w takim razie zle- ze mozesz wyslac jednego i np sciagnac tez jednego, a nie jak pissecie, ze jesli wyslesz dwoch to jednego sciagasz :(
Na usprawiesliwienie dodam ze nie mam Tzolkina w kolekcji, a jedynie u znajomychh czasami gramy.
Sorki za wprowadzenie w blad :(
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: smalco »

Kiedy dodruk tzolkina??
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: vigdis »

Nie planują... :(
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: HUBertPL »

Hmm, szkoda... Zagrałem dwa razy online i chętnie bym zagrał w wersję papierową...
Awatar użytkownika
serdi
Posty: 48
Rejestracja: 25 sie 2010, 09:23
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: serdi »

no szkoda, też miałem przyjemność zagrać kilka razy, i chciałbym mieć Tzolkina w swojej kolekcji...
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Bea »

vigdis pisze:Nie planują... :(
W sensie żadnej wersji językowej, nawet angielskiej? Nota bene angielską jeszcze można dostać (gra jest niezależna językowo).
opiklus
Posty: 92
Rejestracja: 01 sie 2015, 01:23
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: opiklus »

Bea pisze:
vigdis pisze:Nie planują... :(
W sensie żadnej wersji językowej, nawet angielskiej? Nota bene angielską jeszcze można dostać (gra jest niezależna językowo).
Teraz mówią że nie planują, ale czy na pewno nie będzie dodruku? Moim zdaniem będzie. Podobnie jak miało być z pierwszym sezonem Pandemika Legacy (niby definitywnie nie, ale to napędziło sprzedaż). Trzeba czekać, ewentualnie brać wersję angielską, gdyż instrukcja jest łatwo dostępna w sieci.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 13 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: floyd »

Tu jeszcze kupisz PL sklepfeniks
Jeszcze kilka dni temu była w dwóch innych sklepach, ale już nie ma.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: Bea »

floyd pisze:Tu jeszcze kupisz PL sklepfeniks
Jeszcze kilka dni temu była w dwóch innych sklepach, ale już nie ma.
Rebel jeszcze ma :)
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 128
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 13 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: floyd »

Owszem ma, ale angielską. Wiem, że gra jest niezależna językowo, ale jak już ktoś usilnie chce wersję PL to jeszcze się załapie w tamtym sklepie.
jezykwaw
Posty: 11
Rejestracja: 03 sie 2011, 15:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: jezykwaw »

Dodatek do Tzolkina jest teraz do kupienia w sklepie MEPEL.pl za stówkę: http://mepel.pl/tzolkin-tribes-prophecies (to nie jest reklama :) )
Sam sie zaopatrzyłem i jak komuś zależy to niech się spieszy, zaraz zniknie pewnie.
Dodatek ma niestety angielski karty plemion, ale można to zaakceptować to jedyny element dodatku, który zawiera tekst.
jezykwaw
Posty: 11
Rejestracja: 03 sie 2011, 15:28
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 1 time

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: jezykwaw »

Dla wszystkich, którzy kupią dodatek w wydaniu angielskim i potrzebują tłumaczenia kart PLEMION.
Poniżej tłumaczenia wszystkich kart w PL. Miłej gry ! http://www59.zippyshare.com/v/oAM6rvrD/file.html
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: norkbes »

Dobrze zrealizowana strategia surowce/budynki w Tzolkinie bywa dominujaca - na pewno w wersji podstawowej gry, dodatek duzo zmienia ale problemu relatywnej sily tej strategii wzgledem innych nie rozwiazuje do konca. Niedawno na BGG natknalem sie na opis prostej modyfikacji gry, ktora wlasnie relatywnie oslabia ta strategie wzgledem BigCorn wzgl. Skull/Temple. Dodatkowo ta jedna modyfikacja rozwiazuje problem braku sensownych alternatyw na otwarcia w grze (alternatywa wzgl. Uxmal Gambit). Modyfikacja zostala zaproponowana przez gracza ze scislej czolowki rankingu na BGA.

Modyfikacja sprowadza sie do zmiany kolejnosci akcji na kole Uxmal. Nowa (poprawiona) kolejnosc akcji to:

Kod: Zaznacz cały

Uxmal 1) 3 corn for temple step
Uxmal 2) Hire worker
Uxmal 3) Build using corn
Uxmal 4) Exchange goods
Uxmal 5) "Any" action for corn
Probowal ktos?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: ramar »

Pojawiały się pomysły, by ograniczyć akcję na polu 2 Uxmal, poprzez ustalenie górnego limitu wymiany dóbr (wymiana o równowartości np. max10 kukurydzy). Z kolei, minusem tej zamiany pól, jest znaczące ułatwienie zdobywanie robotników.
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Wyszedl juz market variant ktory jest pomyslem samych twórców i ktorego miałem juz przyjemnosc wielokrotnie testowac i myślę ze rozwiazuje on zupelnie problem jednej dominujacej strategii. W koncu granie taktyka hybrydowa przynosi wymierne skutki i trzeba bardziej sie naglowkowac niz zwykle. Powiedzialbym ze gra staje sie jeszczs trudniejsza niz byla.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: norkbes »

@michalldz90
Mógłbyś podać linki do gier z tym wariantem na BAJ? Rozumiem ze ten wariant sprowadza się do limitu wymiany 20 koszy kuku na jedną akcję marketu?

A co z U012? Nie jest tak mocny żeby wymagał zmiany zasad gry?
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Tzolkin: Kalendarz Majów

Post autor: michalldz90 »

Na baj ten tryb jest dozowolony jedynie dla graczy powzyej ELO 1900 ktorzy to mieli przetestowac ten wariant. Zgadza sie, limit 20 koszy przy dowolnych akcjach a wiec podczas wymiany 6 drewien na 12 kukurydzy i potem pobranie 2 sztuk zlota juz wiecej nie mozemy zrobic i tym samym pozostajemy z 2 zlotami i 4 szt kukurydzy. Juz tak latwo nie wymienisz sterty zlota na kukurydze a gdzie jeszcze wymiana na brakujace surowce. Dodatkowo ma to sens bo gdzie jeden pracownik jest w stanie wymienic caly skarbiec na kukurydze a potem jeszcze pobrac 15sztuk drewna w trakcie jednej akcji:)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ