Dale of Merchants / Dolina Kupców (Sami Laakso)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dale of Merchants/ Dolina Kupców od Fullcup Games

Post autor: JAskier »

Faktycznie są 2 wątki, poprosiłbym moderatora o scalenie ich (ponadto w tytule tego wątku jest błąd w nazwie wydawnictwa ;)).
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dale of Merchants/ Dolina Kupców od Fullcup Games

Post autor: JAskier »

Na Games Fanatic pojawiła się recenzja Doliny Kupców.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

Na bgg zauważyłem chyba jakiś dodatek do tej gry

https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... erchants-2
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ChlastBatem »

Autor udostępnił print&play do testowania dodatku. W skrócie nowe rasy/frakcje:

- Tireless Tinkerer
- Steady Achiever
- Cunning Neighbour
- Little Villain
- Daring Adventurer
- Wise Accountant
- Master Builder

Pytanie teraz czy Fullcap Games wyda ten milutki dodatek?
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Gambit »

ChlastBatem pisze:Autor udostępnił print&play do testowania dodatku. W skrócie nowe rasy/frakcje:

- Tireless Tinkerer
- Steady Achiever
- Cunning Neighbour
- Little Villain
- Daring Adventurer
- Wise Accountant
- Master Builder

Pytanie teraz czy Fullcap Games wyda ten milutki dodatek?
Nadal zwierzęta? Bo jakoś w tych nazwach frakcji brakuje mi nazw zwierząt :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: JAskier »

ChlastBatem pisze:Autor udostępnił print&play do testowania dodatku. W skrócie nowe rasy/frakcje:

- Tireless Tinkerer
- Steady Achiever
- Cunning Neighbour
- Little Villain
- Daring Adventurer
- Wise Accountant
- Master Builder

Pytanie teraz czy Fullcap Games wyda ten milutki dodatek?
Zdecydowanie przygladamy się temu projektowi.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ChlastBatem pisze:Autor udostępnił print&play do testowania dodatku. W skrócie nowe rasy/frakcje:

- Tireless Tinkerer
- Steady Achiever
- Cunning Neighbour
- Little Villain
- Daring Adventurer
- Wise Accountant
- Master Builder

Pytanie teraz czy Fullcap Games wyda ten milutki dodatek?
To chyba jest jeszcze inny dodatek, bo w tym, do którego podałem link, jest 6 tali, a nie 7.
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Punryk »

Talii jest 6 plus jedna promo talia (bobry), prawdopodobnie jako dodatek na kickstarterze.
Nazwy podane wyżej to nie są nazwy talii tylko nazwy kart o wartości 1 z każdej talii.
Nazwy nowych talii to:
Experimenting Platypuses
Diligent Pale-throated Sloths
Friendly Fennec Foxes
Intimidating Dwarf Crocodiles
Reckless Marbled Polecats
Observant Snowy Owls
Planning Eurasian Beavers (Promo deck)
Ostatnio zmieniony 13 sty 2016, 14:32 przez Punryk, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Gambit »

Zerknąłem na BGG i to nie tyle dodatek, co druga część, która może być zarówno samodzielną grą, jak i można ją będzie połączyć z pierwszą Doliną.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ChlastBatem »

Gambit pisze:Zerknąłem na BGG i to nie tyle dodatek, co druga część, która może być zarówno samodzielną grą, jak i można ją będzie połączyć z pierwszą Doliną.
Czyli kolejny must have... och znów wydatki :twisted:

Jakiś przybliżony termin kampanii na KS?
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Punryk »

Lepiej poczekać na wersje od Fullcap Games pierwszą część wydali równo z premierą angielską
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Czy wy tez macie odczucie ze gra sie konczy zanim sie zacznie?
Tak naprawde do osmego stosu spokojnie mozna zbudowac nie odpalajac zadnych trikow a zbuerajac rupieciami dane karty i kolory. Nie wiem czy zle gramy czy to taka gra :-O
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ko2a pisze:Czy wy tez macie odczucie ze gra sie konczy zanim sie zacznie?
Tak naprawde do osmego stosu spokojnie mozna zbudowac nie odpalajac zadnych trikow a zbuerajac rupieciami dane karty i kolory. Nie wiem czy zle gramy czy to taka gra :-O
Faktycznie, jak się gra na 2 osoby doświadczone z grami, to szybko schodzi. Natomiast udawało mi się korzystać z trików. Myślę, że to zależy od stylu gry. Polecam spróbować kameleony. Wtedy trzeba się więcej zastanawiać zastanawiać i gra jest trochę dłuższa.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Gralismy juz kazda frakcja i mamy podobne odczucie. Pytanie czy ktos probowal nagiac zasady i zagrac na 9/10 kupek?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ko2a pisze:Gralismy juz kazda frakcja i mamy podobne odczucie. Pytanie czy ktos probowal nagiac zasady i zagrac na 9/10 kupek?
Na ile osób graliście?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

2 os
Punryk
Posty: 30
Rejestracja: 05 paź 2013, 23:25

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Punryk »

niektóre układy faktycznie są trochę nudne na 2 osoby. Polecam grać z szopami wtedy opłaca się używać trików, oceloty też pomagają w urozmaiceniu gry no i tak jak wspomniano wyżej kameleony utrudniają zabawę.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: pan_satyros »

Pandy, Papugi, Wiewiórki, czyli zestaw najbardziej podstawowy jest - naszym zdaniem - zarazem najbardziej nudnym układem.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

Punryk pisze:niektóre układy faktycznie są trochę nudne na 2 osoby. Polecam grać z szopami wtedy opłaca się używać trików, oceloty też pomagają w urozmaiceniu gry no i tak jak wspomniano wyżej kameleony utrudniają zabawę.
Takiego zestawu jeszcze nie graliśmy.
pan_satyros pisze:Pandy, Papugi, Wiewiórki, czyli zestaw najbardziej podstawowy jest - naszym zdaniem - zarazem najbardziej nudnym układem.
a ktory zestaw dla was najlepszy?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: pan_satyros »

ko2a pisze:
Punryk pisze:niektóre układy faktycznie są trochę nudne na 2 osoby. Polecam grać z szopami wtedy opłaca się używać trików, oceloty też pomagają w urozmaiceniu gry no i tak jak wspomniano wyżej kameleony utrudniają zabawę.
Takiego zestawu jeszcze nie graliśmy.
pan_satyros pisze:Pandy, Papugi, Wiewiórki, czyli zestaw najbardziej podstawowy jest - naszym zdaniem - zarazem najbardziej nudnym układem.
a ktory zestaw dla was najlepszy?
W tę stronę już ciężej jest określić. Ogólnie te 3 razem sprawiały się średnio, jednak już jakiekolwiek mieszanie z Kameleonem lub Szopem dawało fajne partie.
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ko2a pisze:
Punryk pisze:niektóre układy faktycznie są trochę nudne na 2 osoby. Polecam grać z szopami wtedy opłaca się używać trików, oceloty też pomagają w urozmaiceniu gry no i tak jak wspomniano wyżej kameleony utrudniają zabawę.
Takiego zestawu jeszcze nie graliśmy.
pan_satyros pisze:Pandy, Papugi, Wiewiórki, czyli zestaw najbardziej podstawowy jest - naszym zdaniem - zarazem najbardziej nudnym układem.
a ktory zestaw dla was najlepszy?
Ja najbardziej lubię wiewiórki. Wyżej wspomniany zestaw jest chyba najszybszy, ale nienudny. Jeżeli ktoś lubi dużo zbierać i nie chce, aby mu ktoś przeszkadzał, to mu się ten układ spodoba.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ChlastBatem »

Właśnie też mam takie odczucie, że używanie trików jest nieopłacalne na ogół. Bo lepiej kupić coś do straganu albo wyłożyć stragan bo w końcu to wyścig. Czasami jednak triki były potrzebne ale to raczej tylko na początku gry. Mam wrażenie, że triki zwyczajnie są za słabe (oczywiście nie wszystkie). Z drugiej strony jak grałem kiedyś partię z szopami na 3 osoby to stwierdziłem, że będę dużo mieszać i przeszkadzać graczom. Skończyło się to tak, że byłem mocno w tyle i pociągnąłem tylko jednego gracza na dno... drugi miał więcej szczęścia. Gdy spytałem swojej luby o zdanie to stwierdziła, że gra jest nudna bo tylko kupujemy i budujemy stragany - czyli sama też stwierdziła, że triki na dłuższą metę nie dają aż takiej przewagi.

Zagranych mam 6 partii w różnych składach osobowych. Mam nadzieję, że gra może z każdą kolejną rozgrywką będzie lepsza bo przyznam, iż jestem zakochany w grafice kart i mechanice typu Dominion. Tak więc trzymam kciuki za drugą część, która ożywi grę. Bo jest potencjał!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: ko2a »

ChlastBatem pisze:Właśnie też mam takie odczucie, że używanie trików jest nieopłacalne na ogół. Bo lepiej kupić coś do straganu albo wyłożyć stragan bo w końcu to wyścig. Czasami jednak triki były potrzebne ale to raczej tylko na początku gry. Mam wrażenie, że triki zwyczajnie są za słabe (oczywiście nie wszystkie). Z drugiej strony jak grałem kiedyś partię z szopami na 3 osoby to stwierdziłem, że będę dużo mieszać i przeszkadzać graczom. Skończyło się to tak, że byłem mocno w tyle i pociągnąłem tylko jednego gracza na dno... drugi miał więcej szczęścia. Gdy spytałem swojej luby o zdanie to stwierdziła, że gra jest nudna bo tylko kupujemy i budujemy stragany - czyli sama też stwierdziła, że triki na dłuższą metę nie dają aż takiej przewagi.

Zagranych mam 6 partii w różnych składach osobowych. Mam nadzieję, że gra może z każdą kolejną rozgrywką będzie lepsza bo przyznam, iż jestem zakochany w grafice kart i mechanice typu Dominion. Tak więc trzymam kciuki za drugą część, która ożywi grę. Bo jest potencjał!
Wlasnue oddales moje uczucie z tej gry :) brakuje tego ze triki sa slabe. Pytanie czy rozgrywki nie poprawila by jedna zmiana zasady ze kupujac karte kladziemy ja na discard?
Danielf
Posty: 223
Rejestracja: 12 gru 2015, 15:34
Lokalizacja: Kraków

Re: Dale of Merchants - Dolina Kupców

Post autor: Danielf »

ko2a pisze: Pytanie czy rozgrywki nie poprawila by jedna zmiana zasady ze kupujac karte kladziemy ja na discard?
Możesz sprawdzić, ale nie widzę powodu, aby miało coś to zmienić.
ODPOWIEDZ