Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: alukard88 »

Posiadam już dość dużo gier i jeszcze więcej przewinęło się przez moje łapki, ale ostatnio uświadomiłem sobie, że w sumie nie posiadam żadnego klasycznego euro z mechaniką worker placement (nie liczę tutaj tytułu typu carcassone).

Chcę teraz nadrobić ten brak i nie wiem na jakim tytule się skupić, szukam średniego jeśli chodzi o skomplikowanie zasad tytułu (gry które moje grupa przyswoiła bez problemu- Świat Dysku Ankmarpork, Galaxy trucker, kemet, cyklady), czas gry około 2h-2,5H. Ładna oprawa będzie tutaj dodatkowym atutem, do 200zł aczkolwiek jeśli będzie tańsza to tez się nie pogniewam)

Osobiście zastanawiałem się nad
Agricola (aczkolwiek podobno Kawerna klasa wyżej i łatwiejsze zasady)
Belfort
Filary Ziemi i Świat bez końca (tutaj problem z dostępnością niestety)
Badacze głębin (tutaj rozważam, ze względu na dobry stosunek ceny do zawartości, oraz podobno fajnej mechaniki)

Może ktoś coś mi poleci?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: ramar »

Odpowiedź to Tzolkin (zdecydowanie przed Agricolą)
Worker placement - jest. Przejrzystość - jest. Elegancja jest. Mózgożerność - jest. Przyswojenie zasad - bez problemu. Podobno nakład się kończy/skończył się? i może być to ostatni dzwonek by gręn abyć.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: Rocy7 »

Lords of Warerdeep choc to dosc lekka gra.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: misioooo »

Rocy7 pisze:Lords of Warerdeep choc to dosc lekka gra.
Zgadzam się. Dla mnie to jest klasyczny euro-worker placement.
Znacznie ciekawszy wg mnie od Epoki Kamienia 9Stone Age) - choć i ta też nie jest z lła, ale... Inna. Są kostki. W Lords... nie ma kostek :)

Z mózgożerów wiekszych - Tzolkin wspomniany wyżej.

Z ciekawych pozycji, nieco innych - Manhattan Project (też sporo główkowania).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: alukard88 »

Rocy7 pisze:Lords of Warerdeep choc to dosc lekka gra.
Brałbym w ciemno bo najbardziej pasuje profilem, ale niestety z angielskim w ekipie jest słabo :/
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: Rocy7 »

alukard88 pisze:
Rocy7 pisze:Lords of Warerdeep choc to dosc lekka gra.
Brałbym w ciemno bo najbardziej pasuje profilem, ale niestety z angielskim w ekipie jest słabo :/
Jest pelne polskie tlumaczenie na Board Game Geek.
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: Rafalm »

Z klasyków proponuję dwa tytuły z twistem. Pierwszy to Carson City, super worker placement z elementem bezpośredniej interakcji (pojedynki), co jest dość rzadkie w tego typu grach. Krótko mówiąc, nawet jak ktoś Ci zajmie jakąś lokację, to masz szansę go jeszcze stamtąd 'ustrzelić'. Drugi klasyk, który moim zdaniem jest wart uwagi to Alien Frontiers - tam z kolei masz kostki i świetną kombinację dice managementu z worker placementem. Mimo występowania kostek, losowość jest fajnie zarządzalna, a samej grze zdecydowanie bliżej do euro niż tytułów losowych.

Z gier klimatycznych proponuję Pupile Podziemi. To zdecydowanie najlepsze połączenie euro z klimatem, jakie widziałem, masz tam mechanikę worker placement, choć nie tylko.
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: Radek »

Po co szukać zamienników, skoro można mieć oryginał?
Caylus - doskonała gra, elegancka, mózgożerna, nie wymaga obkładania stołu kartami - Klasyk
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: misioooo »

Pretor - ciekawy worker placement z twistem... Robotnicy to kostki, ale nimi nie rzucamy. Liczba oczek to "doświadczenie/wiek" robotnika. Czym lepszy tym lepiej pracuje. Awansuje wyżej... pracując :) Ale... jak osiągnie max - idzie na emeryturę. Już dla nas nie popracuje, ale emeryturkę trzeba mu płacić.

Euphoria - bardzo ciekawa gra, do tego świetnie wydana. Nie ciułamy punktów. To wyścig, kto pierwszy spełni kryterium - wygrywa. Robotnicy to kostki - mają być głupi i sczęśliwi (dystopia w końcu)... Ale mądrzejsi lepiej pracują... choć mogą od nas "uciec" bo się połapią, że w dystopii żyją...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
alukard88
Posty: 92
Rejestracja: 17 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: alukard88 »

Hmmm na razie kupiłem belforta oraz poluje na lords of waterdeep. Chociaż strasznie zaciekawil mnie pretor z mechaniką emerytury ;)

Wysłane z mojego ASUS_T00G przy użyciu Tapatalka
RE.Lee
Posty: 167
Rejestracja: 28 gru 2015, 19:13
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: RE.Lee »

Może Viticulture? Troszkę droższa niż 200pln, ale może zainteresować.
TOP 3: Chaos in the Old World, Evolution, The Grizzled.
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: vigdis »

A jak Tzolkin chodzi na 2 osoby?
Rafalm
Posty: 745
Rejestracja: 02 mar 2015, 00:23
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: Rafalm »

alukard88 pisze:Chociaż strasznie zaciekawil mnie pretor z mechaniką emerytury ;)
To jak lubisz tego typu twisty, polecam sprawdzić Pokolenia. Tam masz z kolei mechanikę opartą na upływie czasu, który jest podstawową walutą, którą płacisz za wykonywane akcje. Wraz z upływem czasu twoi najstarsi "robotnicy" (w grze to de facto członkowie rodziny) umierają i przechodzą do historii wioski. Końcowa punktacja gracza zależy nie tylko od bieżących osiągnięć na planszy, ale również od tego, jak są wspominani byli członkowie jego rodziny.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: detrytusek »

vigdis pisze:A jak Tzolkin chodzi na 2 osoby?
czytałem, że Tzolkin ma strategię wygrywającą. Agricola nie ma ale jest bardzo krótkokołderkowa. Jeśli to komuś przeszkadza to Kawerna. Nie są to gry piękne niestety. Ja Ci podrzucę Alchemików, Rosyjskie Koleje. Z cięższych CO2.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: misioooo »

No i Euphoria (chć to jak dla mnie działa fajnie przy 4 graczach i świetnie przy 5. Dla 2-3 bym nie polecił raczej.
Tutaj robotnicy to kości. Ilość oczek to inteligencja robotnika. Mądrzejszy lepiej pracuje, ale... Jako, że to dystopia to mądrzy robotnicy mogą uciec od nas, bo się połapią o co chodzi ;P Zatem dobrze mieć siłę głupią i szczęśliwą... Choć zdecydowanie gorzej pracującą... Gra ciekawa, inna niż reszta workerów. Do tego wg mnie genialnie wydana - grafika przyjemna, kolorowa. Drewniane surowce o kształtach "rzeczywistych" - kamień to owal, jedzonko do pomarańcza, złoto ma kształt sztabki złota, woda to kropelka, energia to piorunek...). Gra posiada sporo interakcji i mnóstwo zależności jednej akcji od innej etc. Trzeba zagrać kilka razy i wtedy się nam ukazuje prawdziwa głębia decyzji i strategii...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3354
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: Ardel12 »

W moim odczuciu do 200zł najlepiej sprawdzą się Badacze Głębin i CO2. Obie świetne. Krótka kołderka i całkiem przystępne zasady.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: detrytusek »

Ardel12 pisze:W moim odczuciu do 200zł najlepiej sprawdzą się Badacze Głębin i CO2. Obie świetne. Krótka kołderka i całkiem przystępne zasady.
Przy CO2 to zależy ile osób gra. Przy 2-3 kołderka jest wręcz długa.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
olo6353
Posty: 91
Rejestracja: 11 sty 2016, 13:26
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: olo6353 »

Ardel12 pisze:W moim odczuciu do 200zł najlepiej sprawdzą się Badacze Głębin i CO2. Obie świetne. Krótka kołderka i całkiem przystępne zasady.
Noi CO2 to raczej ciężkie chyba jest.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: detrytusek »

Co2 jest ciężkie pod względem ilości opcji. Typowy hard to master. Reguły nie są straszliwie trudne.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: misioooo »

Badacze są "lżejsi" jesli chodzi o kołderkę. Niemal za wszystko jakieś punkty dostaniemy ;P Cena poniżej 90zł - rewelacyjna. To typowa "sałatka punktowa", dla mnie też nie do końca worker placement. Mechanika o tyle ciekawa, że zwykle wybierając jakąś akcję do zrobienia w rundzie odcinamy sobie możliwość wykonania innej do końca całej rundy... Trzeba trochę planować w przód.

CO2 to inna liga jak dla mnie - zdecydowanie hard to master... i do nauki też nie taka prosta, bo zasad jest sporo - za to są intuicyjne i po pierwszych kilku kolejkach stają się "naturalne". Za to rozgrywka ciekawa i dosyć sprawna. Mechanika wymuszająca czasami współpracę graczy też fajna. W CO2 tego worker placement nie ma za wiele... W 4 osoby może zająć trochę więcej niż 2,5h...

Zainteresuj się też może nowym tytułem Simurgh - właśnie po Polsku wychodzi :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Mars276
Posty: 11
Rejestracja: 07 maja 2013, 21:28

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: Mars276 »

Z klasycznych worker placementów myślę, że warto spróbować Russian Railroads. Z mniej klasycznych rewelacyjną grą jest Signorie. Poza tym polecam Myrmes i Vasco da Gama. Myślę, że każdą z tych gier po opanowaniu zasad można rozegrać w granicach dwóch godzin. Ja najbardziej z wymienionych powyżej lubię Signorie (gra z gatunku dice drafting).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Kolejna gra od 2-4 osób, euro

Post autor: misioooo »

Vasco da Gama w 4 osoby znające zasady (łatwe, druga gra już praktycznie bez zerkania w instrukcję) to jakieś 1h30min (dla mojej ospałej grupy). Fajny, lekki tytuł z ciekawą mechaniką "lisytowania" kolejności wykonywania akcji.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
ODPOWIEDZ