Eclipse (Touko Tahkokallio)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
MalkolmR
Posty: 45
Rejestracja: 14 sty 2016, 20:48

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: MalkolmR »

Witam,

Mam pytanie, na koniec gry otrzymuje się punkty zwycięstwa za żetony reputacji, w instrukcji jest napisane że otrzymujemy za nie 1-4PZ jak to rozumieć? Tak samo za heksy z dyskami wpływu też 1-4PZ, za co dokładnie otrzymujemy jeden punkt a za co 4 punkty?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dellas »

na koniec gry otrzymuje się punkty zwycięstwa za żetony reputacji, w instrukcji jest napisane że otrzymujemy za nie 1-4PZ jak to rozumieć?
Punkty reputacji otrzymujemy za udział w walce i pokonane jednostki (losujemy do 5 żetonów reputacji i wybieramy jeden) - każdy żeton reputacji jest wart 1-4 punkty zwycięstwa.
Tak samo za heksy z dyskami wpływu też 1-4PZ
Każdy hex, który posiadamy (mamy na nim żeton wpływów) jest wart od 0-4 Punktów zwycięstwa - obrazek tarczki narysowany na hexie.
MalkolmR
Posty: 45
Rejestracja: 14 sty 2016, 20:48

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: MalkolmR »

Wielkie dzięki:-)
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: pavel »

Chcę kupić Eclipse. Zastanawia mnie jedna kwestia. Czy ktoś próbował wersji solo w Eclipse ? Oczywiście na wariancie,zasadach utworzonym przez fanów. Bo w dodatkach do gry nie ma opcji gry w jednego gracza?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: rattkin »

Kupowanie tej gry dla wariantu solo to niesamowicie skomplikowany sposób na życie. Nawet przy dwóch osobach, ta gra nie może rozłożyć skrzydeł.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Banan2 »

rattkin pisze:Kupowanie tej gry dla wariantu solo to niesamowicie skomplikowany sposób na życie. Nawet przy dwóch osobach, ta gra nie może rozłożyć skrzydeł.
+1
Trzy osoby to absolutne minimum.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Dellas »

Nie gram Eclipse'a poniżej 4 osób.
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: galthran »

Dellas pisze:Nie gram Eclipse'a poniżej 4 osób.
Mam to samo ;)

Po kilku rozgrywkach na 3 osoby i jednej na dwie osoby stwierdziłem, że 4 osoby to absolutne minimum.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 112 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: pavel »

Ok,dziękuję za poradę koledzy. Czyli grałbym raz na 3/4 tygodnie
. Czekam więc na Star Trek Frontier.
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 284
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: mamtonawinylu »

A używacie może tych mini podkładek na kostki albo podstawek na flotę? Na ile uporządkowują rozgrywkę?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

mamtonawinylu pisze:A używacie może tych mini podkładek na kostki albo podstawek na flotę? Na ile uporządkowują rozgrywkę?
Nigdy nie zagram bez tego :P Może troche więcej układania podczas gry ale potem świetnie wszystko porządkuje i jak ktoś tyrpnie stołem przez przypadek to nie ma problemu.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: rattkin »

Są jednakowoż pieruńsko drogie (te pod kosteczki). Ja gram bez nich, jakby mi ktoś sprezentował, nie obraziłbym się :), ale nie widzę większego problemu z graniem bez. Podstawki pod statki mi się nie podobają - wprowadzają dziwny efekt paralaksy i zastanawiania sie, czy z mojego kąta widzenia ten statek jest na tym kafelku, czy jednak na innym?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

Hmm 9zł kosztowały jak kupowałem, kupiłem 4 dla graczy bo my z Żoną mamy te drewniane gdzie się całą plansze wkłada ;)

A co do podstawek na statki rzeczywiście też ich nie używamy, nie pasuje nam to :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: rattkin »

No tak, myślałem o kwocie całościowej (9, dla wszystkich graczy), to w fabryce planszówek jest 63 pln (http://fabryka-planszowek.pl/inne/18-1- ... 0-szt.html) - trochę dużo jak na bajer do gry. Inna sprawa, że to podstawki tylko na kosteczki z torów ekonomii, na planszy i tak mamy różne inne tokeny, dyski akcji, markery zasobów... jak ktoś walnie w stół to i tak kaplica, więc taka podstawka niewiele zmieni.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

rattkin pisze:No tak, myślałem o kwocie całościowej (9, dla wszystkich graczy), to w fabryce planszówek jest 63 pln (http://fabryka-planszowek.pl/inne/18-1- ... 0-szt.html) - trochę dużo jak na bajer do gry. Inna sprawa, że to podstawki tylko na kosteczki z torów ekonomii, na planszy i tak mamy różne inne tokeny, dyski akcji, markery zasobów... jak ktoś walnie w stół to i tak kaplica, więc taka podstawka niewiele zmieni.
Grałem raz w 8 osób, i raczej już nie będe grać ;) Inaczej - zagrałbym jakby każdy przyjechał nastawiony na ostrą gre i każdy znał zasady :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: rattkin »

Innej sytuacji sobie nie wyobrażam. Mój maks to 7, a 9 sztuk komponentów to po prostu prywatne OCD - nie zniósłbym nieposiadania takich samych komponentów dla wszystkich potencjalnych graczy, nawet jeśli rzeczywiście na zawsze pozostaną jedynie potencjalni :)
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 284
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: mamtonawinylu »

Podobnie myślałem o podstawkach pod statki, ale nie widziałem ich na żywo, że z większości kątów może się to zlewać, a co chwilę wstawać i patrzeć z góry nie jest najlepszym rozwiązaniem.
rattkin pisze:No tak, myślałem o kwocie całościowej (9, dla wszystkich graczy), to w fabryce planszówek jest 63 pln (http://fabryka-planszowek.pl/inne/18-1- ... 0-szt.html) - trochę dużo jak na bajer do gry. Inna sprawa, że to podstawki tylko na kosteczki z torów ekonomii, na planszy i tak mamy różne inne tokeny, dyski akcji, markery zasobów... jak ktoś walnie w stół to i tak kaplica, więc taka podstawka niewiele zmieni.
Jeżeli chodzi o podstawki pod kostki to myślałem o tych trochę większych (e-raptor) - za względu na brzuch lubiący strącać rzeczy :) Widziałem jeszcze w sieci takie całościowe, które chyba zawierają jeszcze tor zasobów, ale te już były drogie.
Ingart
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2015, 13:47

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Ingart »

Witam,
pytanie czy ktoś posiada Drewniany wkład do gry Eclipse i jest w stanie powiedzieć czy mieszczą się do tego wszystkie dodatki (razem z shadow of the rift)?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4039
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: AkitaInu »

Mam i moge powiedzieć ze sie mieszcza ale elementy dla 7,8,9 gracza trzeba trzymać osobno
MalkolmR
Posty: 45
Rejestracja: 14 sty 2016, 20:48

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: MalkolmR »

Zastanawiam się nad kupnem dodatków do Eclipsa: Shadow of the Rift oraz Rise of the Ancients i mam pytanie, dodatki przedłużają grę czy tylko ją modyfikują? W podstawce przeszkadza mi to że gra rozkręca się naprawdę dopiero w późniejszych rundach i kiedy już robi się ciekawie gra się kończy, dodatki też tak mają?
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Tony23 »

Modyfikują

Rise of The Ancients- pozycja obowiązkowa!!
SofR - kilka nowych pomysłów, ale nie obowiązkowy, bo nie ma rzeczy, które by coś naprawiały jak w RotA
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 284
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: mamtonawinylu »

A z dokładaniem rzeczy z ROtA - małymi krokami - co najlepiej dołożyć na początku? Póki co używam małej planszy głównej, a dla świętego spokoju dodałem jeszcze żetony technologii z podstawki (bo zdarzało się, że brakowało np. komputera +1), więc nic się jeszcze w grze nie zmieniło.

Jakie macie doświadczenia z kolejnością rozgrywki w kolejności pasowania (ship pack)? Duże spowolnienie dla rozgrywki, czy do przyjęcia?
Awatar użytkownika
galthran
Posty: 301
Rejestracja: 05 cze 2014, 12:45
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 3 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: galthran »

Jesli chodzi o mnie, to pasowanie z ship packa jest dla mnie świetne i tylko w taki sposób już gram - nie wpływa to na długość rozgrywki, a daje jednak bardziej sprawiedliwe rozwiązanie kolejności pasowania po tym jak spasuje pierwsza osoba. Jeśli chodzi o moduły z ROtA to w zasadzie to jest wszystko to samo tylko więcej, więc też się jakoś nie szczypałem. Od razu grałem z nowymi kaflami, rasami, technologiami i developmentami. Do tej pory nie grałem jedynie na sojusze. Nie stosuje też od razu rozstawionych NPCowych Acientów do wypełniania luk w przypadku braku kompletu 6 graczy, ale kafle są wtasowywane w stosy hexów.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: Tony23 »

My z RotA wrzucilismy od poczatku wszystko i jestesmy mega zadowoleni, wrzucamy tych obcych gdy gramy w ilosci mniej niz 6- tez fajnie sie sprawdza, bo ktos ma np blizej do sojuszu, ktos ma dalej ale za to potencjalne punkty blizej sa.
Sojusze mamy dostepne, ale poki co kazdy sobie rzepke skrobie

Mimo iz nie mamy Ship packa to stosujemy zasade pasowania- sprawiedliwa sprawa.

Losujecie zetony technologii na jedna runde do przodu czy nie?
Awatar użytkownika
mamtonawinylu
Posty: 284
Rejestracja: 08 gru 2014, 11:28
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Eclipse - kosmiczne 4X w 3h

Post autor: mamtonawinylu »

Tony23 pisze: Losujecie zetony technologii na jedna runde do przodu czy nie?
Czy z tym nie robi się mały pieprznik na stole?

Wczoraj z ROtA dołożyłem technologie, ulepszenia, odkrycia, heksy (bez vortexów), żetony reputacji. Myślę, że w wariancie grania z dwiema ekipami łatwiej będzie zapanować nad różnym doświadczeniem graczy.
ODPOWIEDZ