Pandemic / Pandemia (Matt Leacock)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bubu
Posty: 605
Rejestracja: 21 lut 2014, 15:16
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Pandemic PL

Post autor: bubu »

AkitaInu pisze: Lacerta napisała również że ma niespodziankę związaną z pandemic'iem na ten rok więc możliwe że to jest właśnie state of emergency.... albo pandemic legay season 2 ;)
A czy napisali, że to miła niespodzianka? : )
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Pandemic PL

Post autor: kaszkiet »

Dodatek Laboratorium już jest dostępny.
Coin22
Posty: 407
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Coin22 »

Powie mi ktoś proszę czym pierwsze polskie wydanie pandemii różni się od obecnego w sklepach?
Co tracę kupując używane wydanie 1?

Znalazłem
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 43&t=28324
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: jingowawa »

cześć,
Na stronie Lacerty widnieje informacja:

"UWAGA! Pandemia - Laboratorium nie jest samodzielną grą. Do rozgrywki wymagana jest podstawowa wersja gry Pandemia oraz rozszerzenie Pandemia - Na krawędzi".

Jest to w miarę jasne, niemniej chciałbym się upewnić: jeśli mam tylko podstawkę nowej wersji Pandemii, a nie mam pierwszego dodatku, to nie mogę połączyć jej od razu z drugim?
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Andarist »

Wlasciwie to chyba mozesz, tylko bedzie ci brakowac kilku rzeczy, tak ze nie bedziesz mogl w pelni skorzystac z dodatku Laboratorium. Bedziesz mial wtedy troche okrojone to.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: jingowawa »

Andarist pisze:Wlasciwie to chyba mozesz, tylko bedzie ci brakowac kilku rzeczy, tak ze nie bedziesz mogl w pelni skorzystac z dodatku Laboratorium. Bedziesz mial wtedy troche okrojone to.
5 choroba. Coś jeszcze?
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Andarist »

No szalki Petriego bardzo sie przydaja wedlug mnie. Jesli chodzi o 5ta chorobe to w sumie nawet dostaniesz w Laboratorium 12 jej znacznikow i 'trudniejsze' karty mutacji, mozesz prawie ze uzywac ich jak w podstawowej wersji fioletowej choroby z Na Krawedzi, brakuje tylko 3 kart mutacji ktore laduja stosie kart miast.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Pastorkris »

W standardowy wariant zagrasz bez problemu. Bez szalek również ;) Nie skorzystasz po prostu z dodatkowych kart i wariantów do dodatku Na krawędzi i tyle.
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Neoptolemos »

Pozwolę sobie odświeżyć wątek, bo w zalewie różnych Cthulhu, Legacy czy innych Iberii o klasyku zrobiło się najciszej ;)

Na Board Times pojawiła się recenzja Laboratorium. Zapraszam & polecam ;) a jakie są Wasze odczucia z gry?
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Pastorkris »

Będzie chyba to pierwszy i jedyny dodatek do Pandemica który sprzedam... ;) Od początku więc.

Na papierze wygląda to świetnie: dostajemy masę komponentów, kilka dodatków, które możemy łączyć z innymi, piękne fiolki szczepionek! Tyle, że początkowy zachwyt elementami z czasem mija i zostaje sam gameplay.

Po pierwsze nie podoba mi się nowa oprawa Pandemic'a ;) ale to mógłby być zarzut do całej odświeżonej edycji a nie tego dodatku. Krzykliwość kolorów i wszędobylski plastik razi mnie w oczy, wolę drewienka jednak :)

Po drugie flagowa część produktu: dodatek labolatorium jest bardzo ciekawy, jednak mocno zmieniający rozgrywkę. Nie zrozumcie mnie źle, dla niektórych to może być zaleta, jednak dla mnie gra z tym dodatkiem to jak partia w zupełnie inną grę. Dlaczego? Otóż labolatorium wprowadza mechaniki związane z siedzeniem w bazie. I to z nadgodzinami. By zrobić szczepionkę nie musimy tylko zebrać setu kart (które było w oryginale mocno zależne od losowości). Teraz musimy zebrać mniej kart, za to poświęcić milion akcji w labolatorium. W praktyce oznacza to, że wieże chorób stają się coraz wyższe, podczas gdy my siedzimy sobie w bunkrze i bawimy się fiolkami :D Innej opcji nie ma, bo po prostu brakuje czasu.

Po trzecie i to chyba największy mój zarzut i powód chęci sprzedaży tego rozszerzenia: gra jest mało kompatybilna. Postaci, które wyszły w IN THE LAB są tylko do tego dodatku (chyba tylko poza Pilotem). Mają umiejętności typowo do "siedzenia w bunkrze". Do tego część z nich jest odświeżoną wersją starych postaci, co znów wyklucza część twarzy z gry. Podobnie jest z wydarzeniami specjalnymi. Wiecie co to oznacza? Że przed każdą grą, o ile ciągle nie gracie w jeden wariant, musicie sortować, wybierać i kombinować, co ma być w decku, a co nie. Dla mnie to mega upierdliwe... I Tak jak Dodatek Na Krawędzi przyjął się u mnie i stał się integralną częścią gry bo tak idealnie się w nią wpasował (poza Bio terrorystą ofc) to ten mocno wszystko komplikuje.
Osobiście nie chce mi się wybierać kart przed każdą partią (przy mieszaniu razem z dodatkiem Na Krawędzi to już w ogóle...) kombinować co i jak.

To wszystko piszę z bardzo stronniczego punktu widzenia - jestem leniem ;) I niestety, długie setupy mnie odrzucają. Takie przekombinowanie jest po prostu dla mnie męczące, co nie znaczy, że dla niektórych (np przez mnogość elementów i modulowania gry) ten dodatek będzie świetnym wyborem :)
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Andarist »

Przyznaje, ze w Pandemie gram praktycznie wylacznie w 2 osoby (moje towarzystwo nie przepada za kooperacjami, dziewczyna za to uwielbia) i nie zdarzylo mi sie nic sortowac przed rozgrywka. Bierzemy wszystkie postaci, tasujemy i walczymy tym co dostaniemy. Rzeczywiscie jest ciezej przez potrzebe bunkrowania sie, ale traktuje to po prostu jako wyzwanie.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Neoptolemos »

Ja też nigdy nie mam problemu z sortowaniem, a postaci zawsze losujemy. Setup jest oczywiście przydługi, ale nie zauważyłem, żeby bardziej niż w podstawce.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Pastorkris
Posty: 901
Rejestracja: 10 lis 2009, 07:30
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Pastorkris »

Więc tak jak mówiłem: moje wady nie koniecznie nie muszą być zauważalne przez innych :) Może to jest związane z tym, że grywacie w podobny wariant kilka razy z rzędu? My praktycznie zawsze coś zmieniamy. A to goła Pandemia na 6 epidemiach, a to 5 razem ze złośliwym, a to 4 z fioletowymi i labolatorium... Sami rozumiecie, jest co zmieniać. A wariantu drużynowego czy solo nawet nie liznęliśmy... ;)
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Andarist »

No zmiany wariantu wzgledem przetasowywania to rozumiem, ale tak naprawde niewiele sie przeciez miedzy wariantami zmienia i nie wiem w jaki sposob Laboratorium to wydluza, oprocz rozlozenia kolejnej planszy i potasowania kart sekwencjonowania.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic PL

Post autor: TV3 »

Od lipca zastanawiam się nad zakupem "W laboratorium" w kontekście 2 graczy.
- solo - nie sądzę, żebym grywał
- drużynowo - jeśli się zdarzy, to bardzo rzadko
- laboratorium - po to bym kupował, jeśli bym kupował.

I tak się zastanawiam, czytam te różne opinie. Mówicie więc, że jak wlezę do bunkra to nie wylezę? A choroby będą rosły... Że 2-ch graczy, to kto je będzie sprzątał, latał po świecie...?
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Andarist »

Ten komu sie uda :) nie wiem czy ten dodatek jest optymalny dla 2 graczy, nie gram w Pandemie za bardzo w wiekszym gronie, ale z dziewczyna bawimy sie dobrze (szczegolnie ona, jako ze Pandemia to chyba jej ulubiona gra). Czesto przegrywamy, ale walczymy ;) mozna tez powiedziec ze od zakupu Laboratorium Pandemia wrocila na nasz stol i nie chce zejsc
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Pandemic PL

Post autor: TV3 »

Andarist pisze:(szczegolnie ona, jako ze Pandemia to chyba jej ulubiona gra
Czy ta Twoja dziewczyna, to przypadkiem nie moja żona?
Awatar użytkownika
Retro
Posty: 510
Rejestracja: 26 gru 2014, 10:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 30 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Retro »

TV3 pisze:
Andarist pisze:(szczegolnie ona, jako ze Pandemia to chyba jej ulubiona gra
Czy ta Twoja dziewczyna, to przypadkiem nie moja żona?
Robi się ciekawie bo wygląda że moja też :lol:
MOJE ZASOBY
--------------------------------------
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Pandemic PL

Post autor: Andarist »

Boze, co te kobiety maja z tymi wirusami :o Ja juz przez jej entuzjazm mam dosc, choc lubie te gre.
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
piekar
Posty: 10
Rejestracja: 29 paź 2008, 17:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time

Re: Pandemic PL

Post autor: piekar »

Zamówiłem Pandemię wraz z dodatkiem Na krawędzi ze sklepu hulahop.pl. Jest promocja - 20 zł na każdy tytuł z serii.
Dzisiaj otwieram paczkę i oczom nie wierzę. Zamiast gry Pandemia jest pudełko z napisem Pandemic. Wchodziłem na różne sklepy i wszędzie jest tylko normalna wersja z napisem Pandemia. Czy ktoś posiada taką wersję? Mam również dodatek Laboratorium. Wszystko zafoliowane.
Po zdjęciach zauważyłem również, że raz w podstawce są plastikowe pionki i znaczniki, a raz drewniane. Chciałbym aby wszystko pasowało do siebie (dodatki mają plastik).
pwitkows
Posty: 168
Rejestracja: 31 sty 2012, 10:39
Has thanked: 20 times
Been thanked: 14 times

Re: Pandemic PL

Post autor: pwitkows »

piekar pisze:Zamówiłem Pandemię wraz z dodatkiem Na krawędzi ze sklepu hulahop.pl. Jest promocja - 20 zł na każdy tytuł z serii.
Dzisiaj otwieram paczkę i oczom nie wierzę. Zamiast gry Pandemia jest pudełko z napisem Pandemic. Wchodziłem na różne sklepy i wszędzie jest tylko normalna wersja z napisem Pandemia. Czy ktoś posiada taką wersję? Mam również dodatek Laboratorium. Wszystko zafoliowane.
Po zdjęciach zauważyłem również, że raz w podstawce są plastikowe pionki i znaczniki, a raz drewniane. Chciałbym aby wszystko pasowało do siebie (dodatki mają plastik).
Co do nazwy do wszystkie nowe wydania i dodruki będą miały nazwę Pandemic zamiast Pandemia - Lacerta gdzieś o tym pisała i był chyba post na forum - zostało to narzucone przez przez Z-Man.
kallak

Re: Pandemic PL

Post autor: kallak »

Ciekawa oferta, próbowałem dodać do koszyka laboratorium, ale rabat się nie nalicza...
piekar pisze:Zamówiłem Pandemię wraz z dodatkiem Na krawędzi ze sklepu hulahop.pl. Jest promocja - 20 zł na każdy tytuł z serii.
Dzisiaj otwieram paczkę i oczom nie wierzę. Zamiast gry Pandemia jest pudełko z napisem Pandemic. Wchodziłem na różne sklepy i wszędzie jest tylko normalna wersja z napisem Pandemia. Czy ktoś posiada taką wersję? Mam również dodatek Laboratorium. Wszystko zafoliowane.
Po zdjęciach zauważyłem również, że raz w podstawce są plastikowe pionki i znaczniki, a raz drewniane. Chciałbym aby wszystko pasowało do siebie (dodatki mają plastik).
Elemele
Posty: 407
Rejestracja: 13 mar 2006, 11:40
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 28 times
Been thanked: 64 times
Kontakt:

Re: Pandemic PL

Post autor: Elemele »

kallak pisze:Ciekawa oferta, próbowałem dodać do koszyka laboratorium, ale rabat się nie nalicza...
Zamówienie musi przekroczyć 100zł, żeby rabat zadziałał.
Aba19xx
Posty: 24
Rejestracja: 12 gru 2016, 19:41
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Pandemic

Post autor: Aba19xx »

Czy ktoś może mnie oświecić jak to jest z tymi wydaniami Pandemica PL?
Które jest które (logo Z-MAN+Lacarta, samo Lacarta, Pegaz?) i do którego pasują jakie dodatki z tych dostępnych bo gdzieś czytałem że do najnowszego stare nie pasują?

Z góry wielkie dzięki :)
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: Pandemic

Post autor: AnaCross »

Aba19xx pisze:Czy ktoś może mnie oświecić jak to jest z tymi wydaniami Pandemica PL?
Które jest które (logo Z-MAN+Lacarta, samo Lacarta, Pegaz?) i do którego pasują jakie dodatki z tych dostępnych bo gdzieś czytałem że do najnowszego stare nie pasują?

Z góry wielkie dzięki :)
Są dwa polskie wydania Pandemica: Pierwsze z logo Albi + Z-MAN i do tego bardzo ciężko dostać dodatek. A nowe wydanie jest z logo Lacerty + Z-MAN i do niego nie ma problemu z dostępnością dodatków. Pandemic z logiem Pegaza to wydanie niemieckie ;)
ODPOWIEDZ