Bora Bora

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Bora Bora

Post autor: Wolf »

Trolliszcze pisze:Bo to nie jest 1x(A+B) tylko 1xA+1xB.
Jak najbardziej rozumiem do czego pijesz, ale chyba nie sugerujecie że: 1x(A+B) != 1xA+1xB :P. To jest dokładnie to samo, kluczem do tej zagadki jest znak "+", który rozdziela to zadanie na 2 człony, gdyby nie było "+" to w pełni rozumiałbym skąd wynika "oburzenie".

Idąc tym tropem to możecie się równie dobrze przyczepić do 2xA bo to przecież 1x(A+A) :wink:.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Wolf pisze: chyba nie sugerujecie że: 1x(A+B) != 1xA+1xB :P.
Takie podejście matematyczne, niby logiczne, ale jest tu jednak nietrafione. Bo przypominam, że chodziło tu o sposób zapisu i użycie żółtego boga (zmniejszającego wymaganie o 1).

1x(A+B) - zadanie o jednym nierozdzielnym warunku AB, wymaganym 1x; przy takim zapisie użycie żółtego boga spowoduje, że zadania w ogóle nie trzeba spełniać.

1xA+1xB - zadanie o dwóch rozdzielnych warunkach: A wymaganym 1x i B wymaganym 1x; użycie żółtego boga pozwoli na zrezygnowanie z warunku A albo z warunku B.

Sposób zapisu na tych kilku płytkach zadań odpowiada w mojej opinii pierwszej opcji, aczkolwiek rozpatrywać go trzeba jako ten drugi zapis, z czym się oczywiście zgadzam, bo inaczej będzie bez sensu.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Wolf
Posty: 1517
Rejestracja: 12 lut 2012, 16:33
Lokalizacja: Gdynia / Gdańsk
Has thanked: 43 times
Been thanked: 194 times

Re: Bora Bora

Post autor: Wolf »

romeck pisze:Sposób zapisu na tych kilku płytkach zadań odpowiada w mojej opinii pierwszej opcji
romeck pisze:aczkolwiek rozpatrywać go trzeba jako ten drugi zapis
Hmm czyli mówisz, że widzisz "zapis 1", ale jego znaczenie to "zapis 2". Jaki byś wyciągnął z tego wniosek?
1.) Oba zapisy są sobie równe (jednak triumf matematyki ;))
2.) Oba zapisy nie są równe, gra zawiera oczywisty błąd, który jednak akceptujesz
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Wolf pisze: Hmm czyli mówisz, że widzisz "zapis 1", ale jego znaczenie to "zapis 2". Jaki byś wyciągnął z tego wniosek?
1.) Oba zapisy są sobie równe (jednak triumf matematyki ;))
2.) Oba zapisy nie są równe, gra zawiera oczywisty błąd, który jednak akceptujesz
Jeśli każesz wybierać, to zdecydowanie 2, choć błąd nie jest taki oczywisty. Moim zdaniem trzeba się ugiąć przed jakąś tam niekonsekwencją oznaczeń (której i tak większość ludzi nie zauważy). I tyle. Czy akceptuję? Nauczę się z tym żyć. Czy się czepiam (uprzedzając pytanie)? Chyba nie, skoro naprawdę się nad tym zastanawialiśmy grając i nie mieliśmy pewności, które rozwiązanie należałoby przyjąć odnośnie użycia żółtego boga. Dyskusja uświadomiła mi w czym tkwi błąd.

I sugeruję nie szukać w tym matematyki, bo gdybyśmy chcieli to ubrać w piękną matematykę, to zapisy na tych płytkach winny zawierać symbole logiczne, bo tak naprawdę takie jest ich znaczenie.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bora Bora

Post autor: Przygod »

Po pierwszej rozgrywce mam dwie wątpliwości.
1. Czy kapłani wysłani do świątyni zostają w niej do momentu aż nikt ich nie wypchnie? Czy co rundę ich stamtąd usuwamy?
2. Czy możemy stosować kombinacje bogów - biały aby zamienić kostkę w "6", a zaraz potem niebieski aby tą nową "6" umieścić na zajętym polu?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Przygod pisze: 1. Czy kapłani wysłani do świątyni zostają w niej do momentu aż nikt ich nie wypchnie? Czy co rundę ich stamtąd usuwamy?
Zostają do momentu, aż kapłan nie zostanie wypchnięty przez innego kapłana z pola z jednym oczkiem.
Przygod pisze: 2. Czy możemy stosować kombinacje bogów - biały aby zamienić kostkę w "6", a zaraz potem niebieski aby tą nową "6" umieścić na zajętym polu?
Możemy, ale pamiętaj o tym, że biały bóg nie zamienia wartości kości na 6, tylko mówi, że dana kość jest równa sześć. To bardzo istotne w kontekście kładzenia kości o mniejszej wartości niż już leżące na danej akcji. Np. masz kość 2, a na polu akcji już ktoś położył kość 4. Kładziesz tę dwójkę zgodnie z zasadami na tę akcję i używasz białego boga, mówiąc, że ta dwójka jest jednak szóstką. Ale mogła być sytuacja taka, że na tej akcji ktoś już położył kość 1. Wtedy możesz użyć niebieskiego boga, aby móc położyć tę dwójkę, a potem białego boga, aby powiedzieć, że ta dwójka jest szóstką.
Ostatnio zmieniony 22 sie 2014, 22:21 przez romeck, łącznie zmieniany 3 razy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

1. Aż ktoś nie wypchnie.
2. Możesz.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bora Bora

Post autor: Przygod »

Dzięki, za potwierdzenie. Tak też zagraliśmy.
Po pierwszej przymiarce, wiem że ten tytuł częściej zagości na stole.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bora Bora

Post autor: Przygod »

Dziś podczas rozgrywki 4-osobowej zdarzyła się sytuacja, że ostatni gracz był w stanie postawić tylko jedną kostkę na polach akcji (wyrzucił 6,6,5),
Podczas swojego drugiego ruchu był już zablokowany, a brak bogów uniemożliwił jakąkolwiek kombinacje - rozumiem, że oba te ruchy powinien wykorzystać na łowienie ryb?
Sytuacja zapewne dość specyficzna, bo łącznie rybki łowione były przez aż 5 kości.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Tak, jedyne co mu pozostało, to kiepski połów.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Przygod
Posty: 66
Rejestracja: 19 lis 2012, 19:53
Lokalizacja: Gdynia

Re: Bora Bora

Post autor: Przygod »

W pierwszych grach nie wiedzieć czemu wydobyłem z instrukcji mocną nadinterpretację, że każdy może użyć danej akcji tylko raz na rundę. A wymóg niższej kości dotyczy tylko przeciwników, jako że ja i tak już tą akcję raz wybrałem. Dlatego wczoraj pojawił się duży znak zapytania czy jedna osoba może dwa razy łowić.
Najciekawsze, że ograniczenie jedna akcja raz na rundę, super sprawdzało się w dwu i trzy osobowym składzie.
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomson »

Z powyższego postu wnioskuję, że jeden gracz w trakcie rundy może nawet 3 razy użyć tej samej akcji np. 3x budowy (oczywiście zachowując zasadę malejących wyników na kości)? Czy ktoś to może potwierdzić?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Bora Bora

Post autor: BartP »

Potwierdzam.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: orzeh »

cezaras pisze:jak dla mnie nie ma wątpliwości:
czerwony na
zielonym na
czarnym na
niebieskim
czyli kolejność zachowana.
gdyby nikt się nie wytatuował w rundzie, to przecież nie zmienilibyśmy kolejności
Odświeżę temat - wczoraj graliśmy partię w domu, (troszkę oszołomieni po Pionku) w instrukcji nie potrafiliśmy odszukać odpowiedzi - pojawiło się coś takiego - na torze kolejności mieliśmy po 6 tauaży i był remis kolejności - czy wtedy rozpatrujemy kto ostatni punktował i jest teraz na górze i zmienia się kolejność czy rozpatrujemy to jakby wszyscy mieli zero i nie zmieniamy kolejności ?
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tomzaq »

Kafelek kolejności z nr 1 dostaje ten na górze
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

A następny ten, kto jest pod nim. To typowo feldowski mechanizm występujący w większości jego gier. Ten, co jako ostatni wskoczył na górę stosu, staje się pierwszym. Ten co pod nim - drugim. I tak dalej.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: orzeh »

Jeszcze jedna sytuacja po 6-tej rundzie, dodatkowe zadania:
Jest zadanie 4xDary ale mam 3 dary :)
Mogę użyć złotego (żółtego) Boga + Dar ? Czy w tym wypadku muszę użyć fioletową ikonę (średnio to się opłaca)?
Przyjęliśmy tak że w momencie chęci użycia miałem 3 i to jest moment kluczowy a użycie boga tylko "narzędziem" do wykonania zadania ale mam wątpliwości.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Źle przyjęliście. Możesz użyć żółtego boga, ale potrzebujesz do tego ofiary w postaci daru (który musisz oddać!), więc już nie spełnisz zadania, bo już nie posiadasz 3 darów, tylko 2.

Analogiczna sytuacja jest z zadaniem o posiadaniu 2 kart żółtego boga.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Bora Bora

Post autor: orzeh »

Dziękuję!
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: Tony23 »

Czy można użyć kilku kart bogów w jednej akcji? np kombinacja niebieskiego boga z białym? (oczywiście z dwoma darami) ?

podejrzewam, że tak. Oczywiście nie można zagrać 2x zieloną kartę boga, ani żółtą, ale kombos niebieska+ biała jest dozwolony?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Tak, jak najbardziej.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Bora Bora

Post autor: dissident »

Wczoraj przymierzyliśmy się do 1 partii w Bora Bora. Instrukcja nie była jeszcze do końca opanowana więc tylko 2 rundy dla sprawdzenia zasad w praktyce. Potem doczytałem instrukcję dokładnie..
W trakcie gry natrafiłem na sytuację, której wyjaśnienia nie znalazłem ani w instrukcji ani na forum..
Jeśli w fazie B posiadałem na swojej planszy tylko 1 kobietę, ale która pozwoliła mi przygarnąć mężczyznę to czy mogę od razu użyć jego akcji? Jeśli tak to jeśli pozwolił mi przygarnąć drugiego mężczyznę to mogę użyć na nim akcji zielonego boga? takie combo mi wyszło.. (albo nie)
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Bora Bora

Post autor: GeQ »

dissident pisze:Wczoraj przymierzyliśmy się do 1 partii w Bora Bora. Instrukcja nie była jeszcze do końca opanowana więc tylko 2 rundy dla sprawdzenia zasad w praktyce. Potem doczytałem instrukcję dokładnie..
W trakcie gry natrafiłem na sytuację, której wyjaśnienia nie znalazłem ani w instrukcji ani na forum..
Jeśli w fazie B posiadałem na swojej planszy tylko 1 kobietę, ale która pozwoliła mi przygarnąć mężczyznę to czy mogę od razu użyć jego akcji? Jeśli tak to jeśli pozwolił mi przygarnąć drugiego mężczyznę to mogę użyć na nim akcji zielonego boga? takie combo mi wyszło.. (albo nie)
Moim zdaniem akcje kobiety/mężczyzny odpala się w dowolnej kolejności. I takie kombo podczas rozgrywki dopuściłbym, ale jestem ciekaw innych głosów.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Bora Bora

Post autor: Pan_K »

Jestem tego samego zdania. Ostatnio nawet o tym myślałem, ale miałem kobietę biorącą kobietę i brak zielonego Boga, więc nic z tego nie wyszło :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Bora Bora

Post autor: romeck »

Po "użyciu" (hłe hłe) kobiety, która daje mężczyznę (nazwijmy go M1), można tego M1 użyć. Jeśli M1 daje kolejnego mężczyznę (M2), to M2 można użyć za pomocą zielonego boga i ofiary, ale pod warunkiem, że M2 to INNY mężczyzna niż M1.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
ODPOWIEDZ