Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: melee »

chyba mogę odpowiedzieć za Lacertę - przesyłka jest darmo
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: MichalStajszczak »

melee napisał:
przesyłka jest darmo
Raczej - jest wliczona w cenę
sz_elmo
Posty: 12
Rejestracja: 03 sty 2008, 13:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Agricola

Post autor: sz_elmo »

MichalStajszczak pisze:melee napisał:
przesyłka jest darmo
Raczej - jest wliczona w cenę
Co nie zmienia faktu, iż bliżej mam do REBEL'a - i jak do tej pory chwalę to sobie :) Poza tym mam różne doświadczenia z Pocztą Polską -> zatem jeśli odbiór osobisty nie wymaga ode mnie ponad 20 kilometrowej podróży, to wolę sam pobawić się w kuriera 8)

To, co chciałem zauważyć, to fakt, że są ludzie, którzy nie dokonują zakupów w sieci (naprawdę - są tacy! :D ) - zatem oferta LACERTA jest w tej chwili nie dla nich - natomiast z miłą chęcią kupią towar z półki sklepowej... o nich też pamiętajmy.
pozdr. sz_elmo
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

sz_elmo pisze:To, co chciałem zauważyć, to fakt, że są ludzie, którzy nie dokonują zakupów w sieci (naprawdę - są tacy! :D ) - zatem oferta LACERTA jest w tej chwili nie dla nich - natomiast z miłą chęcią kupią towar z półki sklepowej... o nich też pamiętajmy.
Kupią tylko pod warunkiem, ze gra zostanie wydana. Żeby była wydana wymagane jest 500 pre-orderów. Może zatem warto ten jeden raz spróbować kupić przez internet zamiast w sklepie i wspomóc Lacerte w wydaniu Agricoli?
12' inches and single
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

melee pisze:Bez udziału sklepów cała operacja się raczej nie uda, Lacerta prawdopodobnie sonduje na razie rynek, a później zacznie rozmowy ze sklepami..
A powinno byc raczej na odwrot, a przynajmniej rownoczesnie. problemem Lacerty jest to, ze konkuruje ze swoimi klientami, czyli sklepami. A majac takie kontakty, to powinna zostac najlepszym wydawnictwem darujac sobie sprzedaz detaliczna. I nie pytac sie, czy warto okazje wykorzystywac, tylko po prostu z niej korzystac ...

Ja rowniez nie kupie w preorderze, bo wygodniej mi w sklepie
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

ragozd pisze:Ja rowniez nie kupie w preorderze, bo wygodniej mi w sklepie
Obyś tylko miał co kupić...
12' inches and single
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Hudson »

[quote="ragozd]
A powinno byc raczej na odwrot, a przynajmniej rownoczesnie.


Z tym się mogę zgodzić
problemem Lacerty jest to, ze konkuruje ze swoimi klientami, czyli sklepami.


Ja bym tego nie nazwał poważną konkurencją - może, gdyby sprzedali te 500szt.
A majac takie kontakty, to powinna zostac najlepszym wydawnictwem darujac sobie sprzedaz detaliczna.
Jakie kontakty masz na myśli? Najlepszym w czym? :) I czemu mają darować sobie sprzedaż detaliczną? Chyba każde wydawnictwo ma swój sklepik, część organizuje przedsprzedaże
itp. ale obroty na tym największe nie są.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

Jesli sie wydaje PR, WN, teraz A - to kontakty musza byc.
A wlasnie dlatego ze L raczej nie ma szans chocby w starciu z Rebelem - powinna sobie darowac sklepik - bo to tez kosztuje - i czas, i pieniadze. Jak widac, sa osoby ktore wola kupic w zaprzyjaznionym sklepie. A wersja angielska i tak bedzie przeciez :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

ragozd pisze:Jesli sie wydaje PR, WN, teraz A - to kontakty musza byc.
PR i WN wydali. Agricoli nie wydadzą bez 500 pre-orderów. Może warto zatem zrobić wyjątek i grę kupić w przedsprzedaży i wspomóc rodzimy rynek zamiast pisać, że jak nie polska to będzie angielska wersja dostępna? Sam też głównie kupuje gry w sklepach warszawskich z planszówkami. Jednak nie mam oporów przy zamawianiu w sklepach internetowych, czy na stronach wydawnictw. Filary sobie zamówiłem w przedsprzedaży od Galakty na ich stronie na przykład i bardzo sobie chwale. Polecam internetowe zakupy. Nie są takie straszne ;)
12' inches and single
sz_elmo
Posty: 12
Rejestracja: 03 sty 2008, 13:39
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Agricola

Post autor: sz_elmo »

Styku pisze:Agricoli nie wydadzą bez 500 pre-orderów. Może warto zatem zrobić wyjątek i grę kupić w przedsprzedaży i wspomóc rodzimy rynek zamiast pisać, że jak nie polska to będzie angielska wersja dostępna?
Ucinając dyskusję w temacie mojej niechęci do preordera -> jeśli tylko premia za poprzedni rok wpłynie przed 31.01. to zamówię - dla uspokojenia sumienia :)

Przy okazji: 5oo sztuk w porównaniu do 75o w wersji anglojęzycznej to ciekawe zestawienie (tak tak, wiem - to reguły rynku...)
Styku pisze:Polecam internetowe zakupy. Nie są takie straszne ;)
Jasne, że nie są -> jednak znam co najmniej dwie osoby, które nie robią zakupów w sieci (na zasadzie 'wolę porozmawiać ze sprzedawcą, zobaczyć jak to wygląda na przykładowym egzemplarzu, itp.' - wołami nie zaciągniesz...) - i tego nie przeskoczysz (zwłaszcza, gdy cena >= 15o,oo zł).

Nieuwzględnianie ich w preorderze to strzał we własne kolano :wink:
pozdr. sz_elmo
Awatar użytkownika
Styku
Posty: 232
Rejestracja: 07 sie 2007, 15:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Styku »

sz_elmo pisze:jeśli tylko premia za poprzedni rok wpłynie przed 31.01. to zamówię - dla uspokojenia sumienia :)
Genialny pomysł! Jak się nie uzbiera 500 to w dwa dni kasę oddadzą. Nawet na długo kasy nie będzie trzeba zamrażać, a projekt się wspomoże w terminie :twisted:
12' inches and single
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: ja_n »

sz_elmo pisze:Nieuwzględnianie ich w preorderze to strzał we własne kolano :wink:
Strzał we własne kolano to byłby wtedy, gdyby wliczyć wszystko co się da do preordera, wydać 3000 egzemplarzy gry, a potem sprzedać tylko to co się wliczyło na początku i zostać z 2500 egzemplarzami bardzo drogiej gry, których nikt nie chce kupić. Lacerta pisała, że nie może wydać tylko 1000 egzemplarzy, nakład musi być dużo większy. W takim razie te 500 powinno pójść od ręki, bez wysiłku, żeby cała akcja nie była mega ryzykowna.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

Nie trzeba dlugo szukac by sie przekonac ze transakcje w internecie nie sa mi obce :P
Dlatego tez nie jestem instytucja charytatywna :P
Niestety, sytuacja gdzie sklep sprzedjacy gry dziesiatkami nie ma zielonego pojecia o preorderze jest dla mnie sytuacja co najmniej dziwna. Jesli Rebel byl w stanie zamowic 100 sztuk nieznanej Pomaranczowej rewolucji - to stawiam orzechy przeciw dolarom ze niezaleznie od wynikow preordera Agricola po prostu wyjdzie jesli tylko Rebel skontaktuje sie z Lacerta :P

ja_n - jak myslisz - ile x wiekszy bylby odzew gdyby taki preorder zrobil tez rebel i inne sklepy? Jednoczesnie? Baze klientow indywidualnych maja jednak chyba wieksza ...
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: mst »

Zauważcie, proszę, że Lacerta nie uzależniła możliwości wydania Agricoli od zebrania 500 zamówień - napisali, że jak będzie 500 to wydadzą na pewno a jak mniej to będą się zastanawiać. Oczywiście, szanse na wydanie będą większe jak zbierze się np.250 zamówień niż jak tylko 50 (preorder pozwola w jakimś stopniu wysondować zainteresowanie grą oraz ułatwi finansowanie) ale taki detaliczny preorder nie wyklucza preorderu hurtowego - przecież Lacerta może równolegle prowadzić rozmowy ze sklepami oferując im Agricolę za odpowiednio mniejszą cenę i bez potrzeby upubliczniania tego faktu.


P.S.: właśnie opłaciłem swój egzemplarz :)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

Pytanie tylko o i le sklepy (zwlaszcza internetowe) zmniejsza zmowienie wiedzac ze gre bezposrednio zamowilo np 100 czy 200 osob?
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Agricola

Post autor: bazik »

wcale? nataniel nie raz sugerowal ze to ze jakas gre sie zjedzie np na forum g-p planszowe ma sie nijak do tego ile sztuk sie sprzeda. z punktu widzenia sklepow forum to zbyt maly segment rynku zeby szczegolnie na niego zwracac uwage. o przedsprzedazy tez sie pewnie dowie nikly procent jesli nie promil osob ktore potem kupuja w sklepach
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: Agricola

Post autor: Hudson »

bazik pisze:wcale? nataniel nie raz sugerowal ze to ze jakas gre sie zjedzie np na forum g-p planszowe ma sie nijak do tego ile sztuk sie sprzeda. z punktu widzenia sklepow forum to zbyt maly segment rynku zeby szczegolnie na niego zwracac uwage. o przedsprzedazy tez sie pewnie dowie nikly procent jesli nie promil osob ktore potem kupuja w sklepach
Amen. Wcale to poprawna odpowiedź.
Miałem to sam napisać, ale nie chciałem przerywać spekulacji :mrgreen:
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: ragozd »

Tylko ze ja nie pisze o forum g-p :) ale o "zuzyciu" 100 czy 200 osob zamawiajacych gry przez internet. Jesli Rebelowi nie robi to roznicy, to tylko pogratulowac :) Ja przy zamowieniach wzialbym taka dana pod uwage :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Kakaj
Posty: 659
Rejestracja: 19 sie 2005, 16:58
Lokalizacja: Pogórze - Gdynia

Re: Agricola

Post autor: Kakaj »

Witka

Wracając do samej gry ... to co się aktualnie dzieje w temacie modelinowych figurynek robionych domowymi sposobami, powoduje moją ogromną zazdrość .. że ja tak nie umię.

Na boardgamegeeku są już kolejne wersje całych zestawów .... cudeńka

http://www.boardgamegeek.com/image/291702
--> starszy inspektor do spraw homologizacji dyferencjałów w garażach <--
Moje kolekcja gier
Kontakt ze mną via FB : https://www.facebook.com/cezary.woolsome/ lub tel 604 941 378
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: ja_n »

Kakaj pisze:Wracając do samej gry ... to co się aktualnie dzieje w temacie modelinowych figurynek robionych domowymi sposobami, powoduje moją ogromną zazdrość .. że ja tak nie umię.
A mnie te zdjęcia irytują. Tak samo jak irytują mnie pseudo artystyczne zdjęcia ustawek z elementów gier, które ostatnio zapychają wszelkie możliwe galerie na BGG. Zdjęcia są fajne, modeleeple (meeple z modeliny) jeszcze fajniejsze, ale co to wszystko tak naprawdę mówi o grze? Gdy przeglądam galerię gry na bgg, chcę się dowiedzieć czy warto ją kupić, jakie są elementy, czym się różnią poszczególne wersje. A tu widzę hektolitry modeliny, dziesiątki scen z walki figurynek z heroscape i tym podobny szajs. Przedkopać się przez to i znaleźć co faktycznie jest w pudełku, to prawdziwa sztuka. Od takich zdjęć są prywatne galerie na bgg, a nie galerie gier.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Agricola

Post autor: khaox »

ja_n pisze:A mnie te zdjęcia irytują
heh, skad ja to znam... tzn nie mam nic przeciwko zdjeciom, fajnie ze ludzie sie bawia, ze szyja poduszki w ksztalcie meepli i cukierkowe zetony z modeliny... Ale jak chce zobaczyc gre rozwazajac kupno to chce zobaczyc zdjecia gry nie przedzierajac sie przez 90% wariacji-na-temat, bo nie mam czasami sily zastanawiac sie co jest prawdziwym zdjeciem a co recznie zrobionym dodatkiem.

Apropo agricoli... czy cokolwiek wiadomo jak mialyby wygladac te animeeple z polskiej wersji? bo to jest to co mnie nieporownanie bardziej interesuje niz modelina
bb.bartosz
Posty: 217
Rejestracja: 17 cze 2006, 10:31
Lokalizacja: Łódź

Re: Agricola

Post autor: bb.bartosz »

Przedkopać się przez to i znaleźć co faktycznie jest w pudełku, to prawdziwa sztuka

po to jest (zresztą z tego co widzę stosowany poprawnie) tag 'customized'
inna sprawa, że problem rozwiązałoby wyszukiwanie obrazków z tagami
'+components -sustomized'
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: ja_n »

Kategoria customized to się nadaje, ale do wyszukania tych właśnie modelinowych stworków, a nie do ich usunięcia z wyników.
Awatar użytkownika
Shinue
Posty: 127
Rejestracja: 28 lip 2007, 17:48
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 16 times
Been thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: Shinue »

mam pytanie do kogoś, kto grał w Puerto Rico i Agricolę:
można sie pokusić o porównanie tych gier do siebie?
jakie są główne podobieństwa/różnice?
z góry dziękuję za odpowiedź.
Klub Gier Strategicznych "FENIX", Włocławek
Gry bitewne, RPG, karciane, planszowe.
Awatar użytkownika
G-B-C-h
Posty: 40
Rejestracja: 29 wrz 2007, 09:07
Lokalizacja: Gdynia

Re: Agricola

Post autor: G-B-C-h »

na górze rankingu są dobre gry (poza Battlelore, które nie powinno być aż tak wysoko)
Co to znaczy, że "nie powinno być"? Może Lim-Dul skarć osobiście wszystkich którzy dali wysokie oceny tej grze?
przydałoby się, żeby ktoś dał Battlelore parę jedynek? Ja oceniłem ją szczerze na słabe 7, ale jednak chciałbym, żeby "ktoś" tej grze dokopał, bo nie zasługuje na top 10.
Co to za haterism? Jakieś kompleksy? Jesteś waffel jednym ze zwolenników zasady: o gustach się nie dyskutuje, bo moje są lepsze?

Takie teksty na BGG powodują jakieś odwetowe oceny wystawiane grom. Ocenianie gier z innych powodów niż własny gust i prywatna ocena jakości gry jest bezsensu. Akcje pt. dajmy tej grze 1, bo jest za wysoko, bo to hype, bo to kolejny hicior euro są bez sensu....
ODPOWIEDZ