Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
wirusman
Posty: 1973
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wirusman »

KonradT pisze:
Pynio pisze:Odwracam pytanie: pokaż mi jakiekolwiek (poza tymi oczywistymi) akcje, które są wykonywane NA INNYM niż kafelek obozu. Jeśli sprzątanie obozu wykonujemy 2 kafelki dalej, to ja dziękuję za taki obóz :)
Budowanie krzyży z drugiego scenariusza czy schronienia może być wykonywane na dowolnym kafelku (nie dla każdego jest to oczywiste ;) )

Ale schronienie budujesz na swoim kafelku, dopiewro w fazie (chyba) nocy przesuwasz schronienie na inny kafelek.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Schronienie możesz wybudować na kaflu z obozem, na kaflu obok obozu, a nawet na kaflu oddalonym o jeden kafel dalej z zachowaniem zasad odległości.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
wirusman
Posty: 1973
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wirusman »

akahoshi pisze:Schronienie możesz wybudować na kaflu z obozem, na kaflu obok obozu, a nawet na kaflu oddalonym o jeden kafel dalej z zachowaniem zasad odległości.
Racja mój błąd. Strona 16 instrukcji
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pawelpoz »

Ok. Dzięki za wyczerpujace odpowiedzi :) Sprawa wcale nie była taka oczywista jak widać po wpisach. Instrukcja mogłaby tutaj podać jakiś inny przykład niż oczywisty ze zbieraniem surowców kiedy faktycznie kładzie się pionki na kafelek i nie byłoby wątpliwości ;). Traktowanie porządkowania obozu, budowy dachu czy tworzenie przedmiotów logicznie rzecz biorąc wykonuje się w obozie, więc powiedzmy, że kupuję tłumaczenie, że jeśli mamy obóz na kaflu "-1 pion akcji" to prawie wszystko co robimy w grze (porządkowanie obozu, odpoczywanie, polowanie, tworzenie przedmiotów, budowanie schronienia, dachu itp) należy traktować jako akcje wymagające jednego pionka więcej. Aczkolwiek wydaje mi się, że trochę zbyt mocno utrudnia to rozgrywkę, bo kafelek z żetonem masakratorem "-1 pion akcji" staje się w takim wypadku kafelkiem kompletnie bezużytecznym ;).
wirusman
Posty: 1973
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wirusman »

pawelpoz pisze:Ok. Dzięki za wyczerpujace odpowiedzi :) Sprawa wcale nie była taka oczywista jak widać po wpisach. Instrukcja mogłaby tutaj podać jakiś inny przykład niż oczywisty ze zbieraniem surowców kiedy faktycznie kładzie się pionki na kafelek i nie byłoby wątpliwości ;). Traktowanie porządkowania obozu, budowy dachu czy tworzenie przedmiotów logicznie rzecz biorąc wykonuje się w obozie, więc powiedzmy, że kupuję tłumaczenie, że jeśli mamy obóz na kaflu "-1 pion akcji" to prawie wszystko co robimy w grze (porządkowanie obozu, odpoczywanie, polowanie, tworzenie przedmiotów, budowanie schronienia, dachu itp) należy traktować jako akcje wymagające jednego pionka więcej. Aczkolwiek wydaje mi się, że trochę zbyt mocno utrudnia to rozgrywkę, bo kafelek z żetonem masakratorem "-1 pion akcji" staje się w takim wypadku kafelkiem kompletnie bezużytecznym ;).
Przeważnie "-1 pion akcji" działa tylk oraz jak się zrobi na nim akcję to ten znacznik się odrzuca, no chyba że są sppecjalne zasady z karty lub scenariusza.
Solaro
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2015, 09:37
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Solaro »

Mam pytanie co do pierwszego scenariusza dodatku HMS Beagle.

Nie mogę rozpoznać co znaczy ta ikonka mówiąca o tym jak przygotować ten scenariusz.

Mam wziąć "ikonka" tyle razy ile jest graczy w grze. No i są tam namalowane banany, kokos i klepsydra. Chodzi o zwykłe jedzenie?
kamil018
Posty: 201
Rejestracja: 22 lis 2015, 10:42
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kamil018 »

chodzi o niepsujące się jedzenie
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

pawelpoz pisze:Ok. Dzięki za wyczerpujace odpowiedzi :) ...
Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Jednak sytuacje, w których pojawia się na stałe żeton -1 ludzik na kafelku - nigdy takiej nie miałem :)

Jeśli by się pojawił - kafelek zdecydowanie nieużyteczny. Jednak to Robinson :) W sumie to i tak jest ok, ponieważ możesz zawsze się przenieść :) Zazwyczaj Robinson nie bywa tak pobłażliwy.
Solaro
Posty: 12
Rejestracja: 03 lis 2015, 09:37
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Solaro »

kamil018 pisze:chodzi o niepsujące się jedzenie

Wielkie dzięki :)
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pawelpoz »

Zdecydowanie się z Tobą zgadzam. Jednak sytuacje, w których pojawia się na stałe żeton -1 ludzik na kafelku - nigdy takiej nie miałem :)
Zawsze pojawia się na stałe na kafelku. Po prostu nie da się go zdjąć. Strona 15 instrukcji mówi o tym, że jeśli taki żeton pojawi się na kafelku to pozostaje na kafelku i jego efekt dalej obowiązuje nawet po wykonaniu jakiejś akcji na tym kafelku.
wirusman
Posty: 1973
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 83 times
Been thanked: 28 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: wirusman »

Tyle człowiek gra i zapomina o niektórych zasadach, racja na kafelku zostaje do końca gry.
Awatar użytkownika
cahir
Posty: 262
Rejestracja: 30 gru 2008, 09:07
Lokalizacja: Vratislavia
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times
Kontakt:

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: cahir »

wITAM, mam szybkie pytanka, pewnie już kiedyś były, ale co robić:
- co się dzieje z żetonami odkryć po wykorzystaniu? wracają do puli?
- gra jednoosobowa: jeden pionek postaci coś tam zbudował, wraca do obozu, drugi eksplorował,ale spędzi noc poza obozem. Gdzie w takim razie spędzi noc ta postać?
- morale na maksymalnym minusie i jeszcze ma spaść poza skale. co wtedy? nic się nie dzieje czy dodatkowe rany?
Jezus zbawia, Allah nagradza, Cthulhu pożera.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 114 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: Pynio »

cahir pisze:wITAM, mam szybkie pytanka, pewnie już kiedyś były, ale co robić:
- co się dzieje z żetonami odkryć po wykorzystaniu? wracają do puli?
- gra jednoosobowa: jeden pionek postaci coś tam zbudował, wraca do obozu, drugi eksplorował,ale spędzi noc poza obozem. Gdzie w takim razie spędzi noc ta postać?
- morale na maksymalnym minusie i jeszcze ma spaść poza skale. co wtedy? nic się nie dzieje czy dodatkowe rany?

1. Są poza grą. Nie wracają do puli
2. Ze wszystkimi znaleziskami spędza noc poza obozem. Nieważne gdzie :) Pamiętaj, że nie oddziałuje na niego pogoda!
3. Nic się nie dzieje.
pawelpoz
Posty: 61
Rejestracja: 05 lis 2015, 19:03

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: pawelpoz »

Pojawiło się dzisiaj kolejne pytanie:
Jeden z graczy postanawia zapobiec wprowadzeniu skutków wydarzenia - potrzebuje do tego jednego pionka (poświecenia jednej akcji) i łopaty. Drugi gracz chce wybudować piwnicę, do budowy, której też potrzebuje łopaty. Pytanie: czy obydwaj gracze mogą w tej turze wykonać swoje akcje? Innymi słowy - czy przedmiot (w tym wypadku łopatę) należy traktować w taki sposób, że jeden gracz ją zabiera i drugi nie może wykorzystać już łopaty w tej turze (bo nie ma łopaty w obozie, bo zabrał ją inny bohater)? Czy po prostu samo posiadanie łopaty przez drużynę wystarczy jako spełnienie wymogu i nie rozdrabniamy się kto i gdzie ją zabiera i kilku bohaterów może wykonać akcje z wykorzystaniem łopaty? :)
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ixi24 »

Masz łopatę to każdy może jej użyć.
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kaszkiet »

Ojeny, czy symbol obniżenia morale na karcie postaci tylko się mija?
W sensie, nie kładzie się na nim znacznika ran, tylko przechodzi od razu do następnego serca?
Moje postacie są jeszcze bardziej wątłe niż myślałem?
Powiedzcie, że nie, bo jeśli tak, to wczoraj mój cieśla był zombim przez kilka rund (po których i tak zmarł z powodu gangreny w nodze).
KonradT
Posty: 621
Rejestracja: 15 maja 2012, 19:34
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 121 times
Been thanked: 37 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: KonradT »

kaszkiet pisze:Ojeny, czy symbol obniżenia morale na karcie postaci tylko się mija?
W sensie, nie kładzie się na nim znacznika ran, tylko przechodzi od razu do następnego serca?
Moje postacie są jeszcze bardziej wątłe niż myślałem?
Powiedzcie, że nie, bo jeśli tak, to wczoraj mój cieśla był zombim przez kilka rund (po których i tak zmarł z powodu gangreny w nodze).
Tylko się mija. Postacie mają tylko tyle życia, ile jest serduszek.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ixi24 »

I dodatkowo jak się uzdrawiasz to nie podnosisz morale z powrotem ;)
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kaszkiet »

Dzięki za odpowiedzi. O niezwiększaniu morale wiedziałem.
Umarłem będąc martwym więc.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: kaszkiet »

Scenariusz nr 2 - Przeklęta Wyspa.
Gdy na kafelku obozu jest mgła, nie otrzymuje się z niego surowców w fazie produkcji.
Czy w takiej sytuacji w fazie akcji mogę wykonać akcję zbierania surowców na kafelku obozu, co normalnie jest zabronione?
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

Nie.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: makoleon »

Mam pytania:
1) czy jeśli jakiś kafelek muszę odwrócić rewersem do góry (np wulkan w 4. scenariuszu, karta wydarzenia Przepaść), to czy za nim mogę eksplorować? Instrukcja mówi, że można eksplorować daleko za kafelkiem z obozem, musi być tylko zachowany ciąg kafelków, czy w takiej sytuacji ciąg jest zachowany? [mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi]
2) jeśli lawa w scenariuszu 4. zalewa pusty obszar, to czy biorę kafel ze stosu i kładę go rewersem do góry?
3) jak działa cecha Pijaczyna? Jak robię akcję np. z Piętaszkiem/psem/innym graczem to też dociągam kartę "?" A jak tylko kogoś wspieram?
4) jak działa cecha Leniwy? Mogę wykonywać akcję tylko jednym pionkiem? Nie mogę robić akcji np. z Piętaszkiem albo jakimś pionkiem wspierającym np. zielony, brązowy? Mogę kogoś wspierać czy nie?
5) jak dzieła cecha Pesymista? Co to jest "pierwsza Akcja"? Pierwsza w całej grze? Czy pierwsza ze wysyłam oddzielnie pionki? A jak kogoś wspieram?
makoleon
Posty: 181
Rejestracja: 22 kwie 2010, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: makoleon »

Przepraszam, że jeden post pod drugim, ale chcę, żeby został zauważony.
Widzę, że nikt nie znał odpowiedzi na wcześniejsze pytania, mniejsza z tym. W każdym razie w trakcie gry urodziły mi się kolejne dwa pytania:
6) Piętaszek eksploruje totem w scenariuszu 4. Ciągnie karty tajemnic, losuje coś co go ugryzło i wychodzi, że ginie. Czy ciągnie dalsze karty tajemnic? Bo rozumiem, że akcja eksploracji totem, mimo jego śmierci jest udana.
7) Instrukcja pisze, że szalupę w scenariuszu 4 można zbudować dopiero po odkryciu określonej liczby kafelków i dokonanych eksploracjach totemu. Nie można zbudować jej wcześniej? Ja miałem taką sytuację: 8. runda. Eksploruję ostatni wymagany totem (akcja bez kości) i buduję szalupę i wygrywam. Tylko, że kolejność w grze jest taka, że najpierw budowa potem eksploracja. Nie wiem więc, czy zgodnie z zasadami powinienem wygrać.
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 477
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: ixi24 »

7) Po pierwsze nie możesz eksplorować totemu i budować szalupy w tej samej rundzie. Jak sam napisałeś najpierw musisz odkryć i zbadać wymaganą ilość totemów, a potem w kolejnej rundzie budujesz szalupę. Dodatkowo akcje wykonujesz po kolei, ale tak naprawdę są one wykonywane jednocześnie, a nie, że najpierw coś zbudujesz i w tej samej fazie akcji użyjesz tego do czegoś innego.
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: akahoshi »

makoleon pisze:6) Piętaszek eksploruje totem w scenariuszu 4. Ciągnie karty tajemnic, losuje coś co go ugryzło i wychodzi, że ginie. Czy ciągnie dalsze karty tajemnic? Bo rozumiem, że akcja eksploracji totem, mimo jego śmierci jest udana.
Nie ciągnie. Akcja eksploracji jest nieudana.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
ODPOWIEDZ