Cyklady - pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

Grając bez Tytanów i bez C3K wyspę można przejąć na Aresie, Pegazie, Hadesie. Mało kto walczy Aresem o Metropolię jeśli zaraz jest Hades i ma się niewielką szansę na utrzymanie obu. Odpalenie Pegaza, gdy nie ma się możliwości powrotu na własną metropolię wiąże się z koniecznością ataku w osłabieniu a potem jeszcze obrony. Jeśli po Aresie jest pegaz to warto go kupić (ewentualnie jak jest Zeus to kupić wszystkie stwory). Taka utrata metropolii jest dla mnie ciężka do osiągnięcia, bo jeśli zyskuję jedną , a potem ją tracę to znaczy , że zmarnowałem pieniądze które przeznaczyłem na licytację , armię , połączenie morskie , atak. Lepiej było by dla mnie nie atakować, niech kolejny najeźdźca się skrwawi na obrońcach tej metropolii. Jeśli widze, że moja metropolia jest zagrożona , to nie ruszam walczyć o kolejną (chociaż zdobycie trzech by jedną móc oddać może być planem ;) ) tylko staram się jakoś wybronić.

Możesz opisać jak Wam się to udało?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Lothrain »

Przede wszystkim graliśmy na mapie Tytanów i z tym dodatkiem. Gracz A miał zabezpieczoną swoją metropolię i uderzył na metropolię gracza B dość dużymi siłami wykorzystując Aresa. Obrońcę rozniósł na strzępy. Nie zauważył jednak - i nie on jeden, że gracz stojący niedaleko i posiadający Tytanów wylicytował Posejdona i zostało mu dużo kasy. I mimo, że wojska miał w trzech różnych miejscach, to po wybudowaniu statków udało mu się przerzucić całość sił do nowo zdobytej metropolii. Miał chyba trzech Tytanów i sześciu ludzi. Zmusił nowego zdobywcę do wycofania się i tyle. Ale gracza B na planszy już nie było.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

3 statki (3jz) + 3 ruchy Tytanami ( 1+2+3jz) to już jest 9jz + pewnie jakieś drobne na pływanie. Sporo nachomikował jak na kontynentalną mapę ;) Gracz C Wygrał przez to partię?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Lothrain »

Nie :) Powstrzymał gracza A i tyle. To była jego pierwsza metropolia, dlatego kontynuowaliśmy grę. Ostatecznie był bardzo bliski zwycięstwa, ale przegrał tie-breakerem. W ostatniej rundzie trzech graczy zebrało dwie metropolie, ale gracza A wśród nich nie było :)
dajnamiara
Posty: 9
Rejestracja: 17 sie 2015, 12:36

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: dajnamiara »

Czy wy też gracie w więcej niż 2 osoby do 3 metropolii a nie do 2? 2 to za mało się wydaje niestety i za szybko gra się kończy. Co myślicie?
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odp: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Lothrain »

Za szybko? Ja wiem, ze dla niektorych dwie godzinki z okladem to malo, ale 4 godzin przy Cykladach spedzic bym jednak nie chcial.
Awatar użytkownika
Lesny
Posty: 34
Rejestracja: 15 maja 2015, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 56 times
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Lesny »

Na dwie metropolie gra trwa plus minus dwie godziny. Jeśli jest niedosyt i ochota na dalsze granie, to wolę zagrać dwa razy, niż raz do trzech metropolii. Poza tym wydaje mi się (nie potwierdzone żadną próbą, może jestem w błędzie), że w wariancie do 3 metropolii gracze, którzy przegrywają mogą się zacząć nudzić i nie mieć większych szans na zwycięstwo, kiedy liderzy walczą o to, kto uzyska trzecią metropolię. Dla mnie jednym z uroków Cyklad jest to, że pod koniec gry prawie każdy ma jakiś warunek na zwycięstwo i starasz się zablokować każdego nie zostając zablokowanym.
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: n0b0dy88 »

Witam mam pytanie. Czy moj port daje mi profit w walce tylko kiedy sie bronie? Chodzi mi o sytuacje kiedy walka toczy sie obok mojej wyspy w portem jednak to ja atakuje statek przeciwnika by np. uniemozliwic mu atak na moja wyspe z mocy aresa w kolejnej turze. Czy w takiej sytuacji moj port rowniez daje mi +1?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: warlock »

Port i Forteca dają plusy tylko do obrony ;).
n0b0dy88
Posty: 45
Rejestracja: 08 gru 2015, 11:21

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: n0b0dy88 »

Przy fortecy to oczywiste, nie mozna jej zabrac ze soba atakujac inna wyspe:D Przy porcie nie bylem pewien. Dzieki za odpowiedz.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady-pytanka:)

Post autor: Matti_C »

n0b0dy88 pisze:Czy moj port daje mi profit w walce tylko kiedy sie bronie?
Zwykły z gry podstawowej nie, ale w dodatku Tytani metropolia nadmorska daje bonus sąsiadującym flotom zarówno do obrony jak i ataku.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Bea »

Chciałabym rozwiać wątpliwości:
Działanie: każda Świątynia obniża
koszt zakupu Mitologicznego
Stwora o 1 JZ. Redukcja kosztów
wynikająca z danej Świątyni może
być użyta tylko raz podczas cyklu.
Bez względu na ilość posiadanych
Świątyń gracz musi zapłacić za
Stwora co najmniej 1 JZ.
Czy to oznacza, że gdy mamy jedną świątynie, a kupujemy dwa stwory, to tylko jednego kupimy ze zniżka? Natomiast gdy mamy dwie świątynie to możemy kupić jednego stwora ze zniżka 2 albo dwa stwory - każdy ze zniżką 1?
GeQ
Posty: 283
Rejestracja: 13 lis 2015, 11:41
Lokalizacja: Tczew
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: GeQ »

Bea pisze:Chciałabym rozwiać wątpliwości:
Działanie: każda Świątynia obniża
koszt zakupu Mitologicznego
Stwora o 1 JZ. Redukcja kosztów
wynikająca z danej Świątyni może
być użyta tylko raz podczas cyklu.
Bez względu na ilość posiadanych
Świątyń gracz musi zapłacić za
Stwora co najmniej 1 JZ.
Czy to oznacza, że gdy mamy jedną świątynie, a kupujemy dwa stwory, to tylko jednego kupimy ze zniżka? Natomiast gdy mamy dwie świątynie to możemy kupić jednego stwora ze zniżka 2 albo dwa stwory - każdy ze zniżką 1?
Moim zdaniem świątynie nawet 2 lub 3 dają zniżkę tylko do jednego stwora choćby kupione byly 3 stwory. Jednego kupujesz ze zniżka i placisz minimum jedną monetę. A za resztę placisz normalnie.
Mariusz Gekon - Angryboardgamer
warcello
Posty: 29
Rejestracja: 15 sty 2015, 22:50

Re: Cyklady - pytania

Post autor: warcello »

Chciałabym rozwiać wątpliwości:

Cytuj:
Działanie: każda Świątynia obniża
koszt zakupu Mitologicznego
Stwora o 1 JZ. Redukcja kosztów
wynikająca z danej Świątyni może
być użyta tylko raz podczas cyklu.
Bez względu na ilość posiadanych
Świątyń gracz musi zapłacić za
Stwora co najmniej 1 JZ.


Czy to oznacza, że gdy mamy jedną świątynie, a kupujemy dwa stwory, to tylko jednego kupimy ze zniżka? Natomiast gdy mamy dwie świątynie to możemy kupić jednego stwora ze zniżka 2 albo dwa stwory - każdy ze zniżką 1?
TAK i TAK :)

Masz rację. Traktuj to tak jakbyś zniżki odejmowała dopiero po zsumowaniu kosztu zakupu potworów z uwzględnieniem, że musisz zapłacić co najmniej tyle JZ ile kupiłaś potworów.
Czyli jeśli kupisz 3 potwory to płacisz: (2+3+4)-ilość_świątyń (ale jeśli wyjdzie mniej niż 3 to i tak płacisz minimum 3).
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Nidhogg »

Czy grając z Tytanami mogę dzięki nim wywołać pare bitew?

Idę armią z tytanem na wroga wygrywam bitwę i mogę dalej nimi ruszać i wywołać kolejne bitwy?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Matti_C »

można iść puki złoto się nie skończy pierwszy ruch - 1 jednostka złota , drugi 2jz 3trzeci 3jz, ... , dziesiąty 10jz.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Pynio »

Matti_C pisze:można iść puki złoto się nie skończy pierwszy ruch - 1 jednostka złota , drugi 2jz 3trzeci 3jz, ... , dziesiąty 10jz.
Czy aby na pewno?

Na 99% jestem przekonany, że Tytan (Tytani) może zrobić tylko 3 ruchy (pierwszy za 1, drugi za 2 i trzeci za 3). Na tym się jego możliwości kończą!

W instrukcji + w przykładzie jest to dość wyraźnie podane. Zwłaszcza na przykładzie.

EDIT:

Hm... w ang wersji jest "and so on", w polskiej nie zauważyłem: itd.

Masakra. Mój błąd!
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Matti_C »

Pynio pisze:Hm... w ang wersji jest "and so on", w polskiej nie zauważyłem: itd.
Masakra. Mój błąd!
Też poszło u nas kilka partii na tym wałku, szczęśliwie czwarty ruch i tak jest sporadycznie odpalany.

Jest jeszcze błąd w polskiej instrukcji Hadesa : za zatopione łodzie (poza szarymi) też jest złoto na Nekropolię!
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Nidhogg »

Matti_C pisze:można iść puki złoto się nie skończy pierwszy ruch - 1 jednostka złota , drugi 2jz 3trzeci 3jz, ... , dziesiąty 10jz.
Ok to że mogę biegać tytanami jeśli mam góry złota to ok jest w instrukcji ale czy mogę wywoływać w ten sposób 10 bitew?
Temat wielokrotnych bitew nie jest poruszony w instrukcji. W podstawowej wersji na temat ruchu i bitew jest tylko wzmianka odnośnie flot że jeśli wpadnie na inną flotę natychmiast kończy ruch i zaczyna się bitwa.

I jeszcze jedno pytanie czy przy pomocy Aresa mogę przesunąć się tylko o jedno pole, czy mogę zapłacić 5JZ i przejść przez 5 regionów? Pytam bo jest artefakt hełm niewidzialności w którym to opisie w przykładzie jest napisane że gracz płaci 2JZ przy przejść niezauważonym po terytorium wroga by zaatakować region dalej.
Na razie graliśmy tak że Ares umożliwia tylko jeden ruch o jedno pole (ale teraz nie wiem czy to dobra interpretacja) ...
Tak samo zresztą jak Posejdon pozwalał tylko na jeden ruch floty (o 3 pola).
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: donmakaron »

Póki cię stać możesz ponownie uruchamiać ruch z Aresa, Posejsdona czy Tytanów. Nawet po bitwach.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: Nidhogg »

donmakaron pisze:Póki cię stać możesz ponownie uruchamiać ruch z Aresa, Posejsdona czy Tytanów. Nawet po bitwach.
Dzięki za odpowiedź, teraz tytani nie są aż tak przegięciowi skoro to Ares tylko że za każdym razem droższy.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
bonzo89
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2015, 15:56

Re: Cyklady - pytania

Post autor: bonzo89 »

Witam,
moje pytanie: Czy strzałki na planszy pozwalają przechodzić z jednego skraju mapy w drugi ?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: melusina »

Strzałki są po to, aby oznaczyć, że dochód w tych miejscach pochodzi z handlu morskiego z innymi nacjami
...a więc, nie.
Awatar użytkownika
sztafeta18
Posty: 46
Rejestracja: 17 kwie 2013, 16:24

Re: Cyklady - pytania

Post autor: sztafeta18 »

Witam.
Karta Zeusa zmniejszająca koszt zakupu Bogów jest jednorazowego użytku czy kładzie się ją przed sobą na stałe? Np aż do kradzieży
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Cyklady - pytania

Post autor: warlock »

sztafeta18 pisze:Witam.
Karta Zeusa zmniejszająca koszt zakupu Bogów jest jednorazowego użytku czy kładzie się ją przed sobą na stałe? Np aż do kradzieży
Mówisz o fioletowej karcie Kapłana? Te karty mają stały efekt i zostają na stole.
ODPOWIEDZ