Genotyp gracza

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: espresso »

piton pisze:a czy tam na dole strony nie jest napisane, że to cuś bierze pod uwagę oceny gier z Marca... łee mój zapał spadł ;)
Bierze pod uwagę oceny wystawione w marcu i wcześniej.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: elayeth »

Tam a w linku jest wytłumaczenie jak te preferencje są wyłaniane... biorą pod uwagę pozytywne i negatywne czynniki.
Np: dla eurogracza na plus działają: economic, worker placement, a na minus humor, horror... ;)

Ciekawe analizy. Podobno duże wyniki są typowe dla ludzi, którzy mają mało ocen.

W każdym razie - już od dłuższego czasu zastanawiam się, czemu BGG nie mierzy preferencji użytkowników, tak jak np: filmweb? Myślę, że fajnie gdyby BGG polecał gry wg. preferencji gracza albo inne wybrane przez tych, którzy podobnie oceniają gry itd....
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: tomb »

elayeth pisze:czemu BGG nie mierzy preferencji użytkowników, tak jak np: filmweb? Myślę, że fajnie gdyby BGG polecał gry wg. preferencji gracza albo inne wybrane przez tych, którzy podobnie oceniają gry itd....
Kiedyś na BGG była sekcja "Rekomendacje", gdzie prezentowano gry o różnym stopniu zbieżności z tytułem właśnie przeglądanym. Nie wiem tylko, czy lista była tworzona dzięki głosom użytkowników (prawdopodobnie tak, bo nie każda gra miała taką listę), czy przez automat. Ciekawe, dlaczego tego już nie ma?

Polecanki na podstawie profilu nie wnoszą wiele - filmweb poleca głównie klasykę, a kiedyś kolega pokazywał mi rekomendacje na biblionetka.pl i to był kompletny bigos, nijak mający się do listy jego lektur.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: jax »

U mnie zaskoczenie jednak.
Wskaźnik 'thematic' może jeszcze być (mimo że bardzo rzadko gram w ameritrashe, to 'thematic' jest wiele wiele innych tytułów).
Euro może trochę nisko jak na mój gust, ale prawdziwym zaskoczeniem jest 'social gamer'. Nie jestem nadzwyczajnym fanem imprezówek - czasem coś ocenię pozytywnie i posiadam, ale bez przesady żeby było wyżej niż euro :shock: ;)
Spoiler:
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: espresso »

Ale wyniki np. social 70, euro 40 nie oznaczają, że ktoś lubi social bardziej niż euro. To oznacza, że gry z "genu" social ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG, a euro - wyżej niż 40% użytkowników.
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: elayeth »

tomb pisze:
elayeth pisze:czemu BGG nie mierzy preferencji użytkowników, tak jak np: filmweb? Myślę, że fajnie gdyby BGG polecał gry wg. preferencji gracza albo inne wybrane przez tych, którzy podobnie oceniają gry itd....
Kiedyś na BGG była sekcja "Rekomendacje", gdzie prezentowano gry o różnym stopniu zbieżności z tytułem właśnie przeglądanym. Nie wiem tylko, czy lista była tworzona dzięki głosom użytkowników (prawdopodobnie tak, bo nie każda gra miała taką listę), czy przez automat. Ciekawe, dlaczego tego już nie ma?

Polecanki na podstawie profilu nie wnoszą wiele - filmweb poleca głównie klasykę, a kiedyś kolega pokazywał mi rekomendacje na biblionetka.pl i to był kompletny bigos, nijak mający się do listy jego lektur.
Innym przykładem jest np: nowy iTunes Music... który poleca i tworzy np: listy utworów pod preferencje użytkownika... po wykupie abonamentu użytkownik musi jednak sam te preferencje określić. Dodatkowo, system sprawdza bibliotekę i oceny użytkownika. Jeśli ktoś ma dużą bazę to listy są zaskakująco ciekawe... Nie ma to byćkrytoreklama... ale jednak są rozwiązania, które można jakoś naśladować. Gry to oczywiście inny rynek... i ten system miałby ograniczoną użyteczność, ale myślę, że mógłby się przydać nowym użytkownikom (tak jak pisałeś - np: zbieżność z przeglądanym tytułem) lub w przeszukiwaniu gier wg. preferencji użytkownika, tych mniej znanych... lub nowości.
Baza BGG jest duża. Ma wielu oddanych użytkowników, którzy nie tylko oceniają gry, ale wpisują rozgrywki itd... ilość danych ogromna. Dlatego dziwi mnie trochę, że ten temat jest taki nietknięty.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: Epyon »

Spoiler:
Wychodzi na to, że lubię wszystkie gry z drobną przewagą tematycznych i socjalnych/imprezowych. W sumie racja. :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: detrytusek »

espresso pisze:Ale wyniki np. social 70, euro 40 nie oznaczają, że ktoś lubi social bardziej niż euro. To oznacza, że gry z "genu" social ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG, a euro - wyżej niż 40% użytkowników.
No ale jeśli ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG to znaczy, że raczej lubi właśnie ten typ gry :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Paskudnik
Posty: 1431
Rejestracja: 06 cze 2014, 16:49
Lokalizacja: Ergsun-Tuek
Has thanked: 11 times
Been thanked: 3 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: Paskudnik »

jax pisze:U mnie zaskoczenie jednak.
Wskaźnik 'thematic' może jeszcze być (mimo że bardzo rzadko gram w ameritrashe, to 'thematic' jest wiele wiele innych tytułów).
Euro może trochę nisko jak na mój gust, ale prawdziwym zaskoczeniem jest 'social gamer'. Nie jestem nadzwyczajnym fanem imprezówek - czasem coś ocenię pozytywnie i posiadam, ale bez przesady żeby było wyżej niż euro :shock: ;)
Spoiler:
Czyli głównie imprezowicz-ameritraszowiec... :shock: jestem w szoku :)
Nie gram w gry, których nie lubię a lubię tylko te gry, w które już grałem :P
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Genotyp gracza

Post autor: godpuppet »

dobry patent!

u mnie w punkt - Thematic 73, Wargamer 85, Euro 37, Social 16.

Dokładnie tak bym siebie opisał :)
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: espresso »

detrytusek pisze:
espresso pisze:Ale wyniki np. social 70, euro 40 nie oznaczają, że ktoś lubi social bardziej niż euro. To oznacza, że gry z "genu" social ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG, a euro - wyżej niż 40% użytkowników.
No ale jeśli ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG to znaczy, że raczej lubi właśnie ten typ gry :)
Zależy jeszcze od tego, ile gier z każdej kategorii ma ocenionych. Jak ocenisz tylko dwie imprezówki na 10 (bo tylko w te grasz) i 300 euro na różne oceny (bo jak grasz w euro, to grasz w wiele gier z tej kategorii i oceniasz je raz lepiej, raz gorzej), to imprezówki mogą być wyżej w genotypie. Ten algorytm generuje wyniki, jeżeli użytkownik wystawił chociaż 10 ocen, ale nie znalazłam wymogu, żeby musiały być z określonych kategorii.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: tomb »

detrytusek pisze:
espresso pisze:Ale wyniki np. social 70, euro 40 nie oznaczają, że ktoś lubi social bardziej niż euro. To oznacza, że gry z "genu" social ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG, a euro - wyżej niż 40% użytkowników.
No ale jeśli ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG to znaczy, że raczej lubi właśnie ten typ gry :)
A może bardziej wyrozumiałym okiem patrzymy na gry, których nie stawiamy wśród ulubionych? Coś w rodzaju: "Ja wprawdzie nie przepadam, ale jak na ten rodzaj rozrywki, to całkiem całkiem..." Za to gdy przyjdzie do oceniania tytułu z naszej parafii, to każdy detal jest analizowany. Nie wiem oczywiście nic o postępowaniu jaxa, tylko sobie gdybam.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7331
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: detrytusek »

espresso pisze:Zależy jeszcze od tego, ile gier z każdej kategorii ma ocenionych. Jak ocenisz tylko dwie imprezówki na 10 (bo tylko w te grasz) i 300 euro na różne oceny (bo jak grasz w euro, to grasz w wiele gier z tej kategorii i oceniasz je raz lepiej, raz gorzej), to imprezówki mogą być wyżej w genotypie. Ten algorytm generuje wyniki, jeżeli użytkownik wystawił chociaż 10 ocen, ale nie znalazłam wymogu, żeby musiały być z określonych kategorii.
To też racja :)
tomb pisze: A może bardziej wyrozumiałym okiem patrzymy na gry, których nie stawiamy wśród ulubionych? Coś w rodzaju: "Ja wprawdzie nie przepadam, ale jak na ten rodzaj rozrywki, to całkiem całkiem..." Za to gdy przyjdzie do oceniania tytułu z naszej parafii, to każdy detal jest analizowany. Nie wiem oczywiście nic o postępowaniu jaxa, tylko sobie gdybam.
To już zależy od stylu oceniania. Nie oceniam na zasadzie - jak na imprezówkę to nawet fajne. Moja ocena pokazuje jak bardzo gra mi się podobała, a to, że lubię euro wargame bardziej od imprezówki to powoduje, że ta zapewne zostanie niżej oceniona choćby była wybitna w swojej klasie.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: elayeth »

espresso pisze:
detrytusek pisze:
espresso pisze:Ale wyniki np. social 70, euro 40 nie oznaczają, że ktoś lubi social bardziej niż euro. To oznacza, że gry z "genu" social ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG, a euro - wyżej niż 40% użytkowników.
No ale jeśli ocenia wyżej niż 70% użytkowników BGG to znaczy, że raczej lubi właśnie ten typ gry :)
Zależy jeszcze od tego, ile gier z każdej kategorii ma ocenionych. Jak ocenisz tylko dwie imprezówki na 10 (bo tylko w te grasz) i 300 euro na różne oceny (bo jak grasz w euro, to grasz w wiele gier z tej kategorii i oceniasz je raz lepiej, raz gorzej), to imprezówki mogą być wyżej w genotypie. Ten algorytm generuje wyniki, jeżeli użytkownik wystawił chociaż 10 ocen, ale nie znalazłam wymogu, żeby musiały być z określonych kategorii.
Chciałbym zauważyć, że ja nie oceniłem żadnej gry imprezowej, a najwyższy wynik (85) mam w social... ;) a to dlatego, że na na wynik social wpływ taki sam jak kategoria: gry imprezowe mają kategorie: gry cywilizacyjne (hmmm), gry z eksploracją kosmosu, czy gry z blefowaniem.
Wychodzi na to, że możesz ocenić wysoko np: eclipse, battlestar galaktica itp... i jesteś super social. ;)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: espresso »

elayeth pisze:Wychodzi na to, że możesz ocenić wysoko np: eclipse, battlestar galaktica itp... i jesteś super social. ;)
Masz rację. Te "genotypy" są o wiele pojemniejsze i social to nie tylko gry imprezowe (choć mają tu duży udział), ale też gry polegające na negocjacjach i zawiązywaniu sojuszy.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: Bea »

elayeth pisze: Chciałbym zauważyć, że ja nie oceniłem żadnej gry imprezowej, a najwyższy wynik (85) mam w social... ;)
Bo może Social to nie tylko party games? Może źle interpretujesz to pojęcie?
Ostatnio zmieniony 08 kwie 2016, 13:20 przez Bea, łącznie zmieniany 2 razy.
NTomasz
Posty: 646
Rejestracja: 04 maja 2012, 14:22
Lokalizacja: Warszawa

Re: Genotyp gracza

Post autor: NTomasz »

uwielbiam social games i euro... wargame's to dla mnie najgorszy typ i lubię tak naprawdę 1! jeżeli chodzi o thematic to zawsze na probsie - wynik? social wargame i zero reszty... nie wiem czy mnie obrażają czy sobie ze mnie kpią :P
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: misioooo »

Hehe, wg tego cusia to u mnie 73 social, 32 wargamer, reszta po dyszce :)
I jak to interpretować? W imprezówki raczej nie grywam, nie lubię. Najczęściej grywam w eurasy, a tego u mnie tylko 10... No chyba, że "social" to generalnie gry na więcej niż 3 graczy. Wtedy by to pasowało jakoś tam... Albo ten mechanizm zagląda mi przez ramię co weekend i widzi, że z ekipą grywamy, pivko pijemy - ot spotkanie socjalne klubu AA... znaczy się AG :)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: elayeth »

misioooo pisze:Hehe, wg tego cusia to u mnie 73 social, 32 wargamer, reszta po dyszce :)
I jak to interpretować? W imprezówki raczej nie grywam, nie lubię. Najczęściej grywam w eurasy, a tego u mnie tylko 10... No chyba, że "social" to generalnie gry na więcej niż 3 graczy. Wtedy by to pasowało jakoś tam... Albo ten mechanizm zagląda mi przez ramię co weekend i widzi, że z ekipą grywamy, pivko pijemy - ot spotkanie socjalne klubu AA... znaczy się AG :)
A czyta się posty wyżej:

"na wynik social wpływ taki sam jak kategoria: gry imprezowe mają kategorie: gry cywilizacyjne (hmmm), gry z eksploracją kosmosu, czy gry z blefowaniem.
Wychodzi na to, że możesz ocenić wysoko np: eclipse, battlestar galaktica itp... i jesteś super social. ;)"
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: tomb »

Tutaj są opisane kategorie.
Czy ja dobrze rozumuję, że np.:
a). jestem tym większym eurogamerem, im wyższe noty stawiam tytułom z kategorii Economic, potem tytułom o ciężarze w zakresie 3-4, potem grom dłuższym, niż dwie godziny,
b). osłabiam swoje eurogamerstwo, jeśli stawiam wysokie noty grom imprezowym, następnie tytułom z kategorii humor, następnie tym o ciężarze rozgrywki 1-2 itd.?

Z tego wychodzi, że jest się "socialem", jeśli preferuje się gry z pozamaterialnym (ponadplanszowym?) elementem rozgrywki (dedukcja, blef, ukryte role, głosowanie oraz imprezówki), a nie przepada się za grami mocno mechanicznymi (pojedynki abstrakcyjne i wojenne).
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4105
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 2547 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: Gizmoo »

U mnie wyszedł jakiś abstrakcyjny wynik. Tematyczne - 12, za to "wargamer" - 82. Nie mam ani jednej "gry wojennej" w swojej kolekcji. No chyba, że liczy Arcadia Quest i Zombicide z dodatkami jako "wargames", a nie tematyczne. :lol:

Na drugim miejscu pokazuje mi social (52), a w całej kolekcji raptem trzy imprezówki (w tym dwie bez ocen).

Żeby było jeszcze zabawniej - najwyżej w mojej kolekcji mam ocenione euro tytuły, a w euro wychodzi jedynie 34.

Przedziwny algorytm. :lol:
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: misioooo »

Gizmoo pisze:U mnie wyszedł jakiś abstrakcyjny wynik. Tematyczne - 12, za to "wargamer" - 82. Nie mam ani jednej "gry wojennej" w swojej kolekcji. No chyba, że liczy Arcadia Quest i Zombicide z dodatkami jako "wargames", a nie tematyczne. :lol:

Na drugim miejscu pokazuje mi social (52), a w całej kolekcji raptem trzy imprezówki (w tym dwie bez ocen).

Żeby było jeszcze zabawniej - najwyżej w mojej kolekcji mam ocenione euro tytuły, a w euro wychodzi jedynie 34.

Przedziwny algorytm. :lol:
Bo te twoje tytuły euro to... Wojenne są (tłucze się innych) albo socjalne - coś się buduje etc...

Opcja nr 2: zakup coć typowo "wargame" - może ci się spodoba, ale dziś jeszcze o tym nie wiesz?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: donmakaron »

A się uczepili wszyscy słówek. Jak social to imprezówka, jak wargame to obowiązkowo czołgi. Amerykanie przecież zupełnie inaczej kategoryzują i rozumieją gry. Do tego mielone było nawet w samym temacie jak ten algorytm to liczy.

U mnie też wesoło - Thematic 98, Social 64, War 60, Euro... 3 ;)
Awatar użytkownika
ivan2k5
Posty: 155
Rejestracja: 21 cze 2014, 16:13
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Genotyp gracza

Post autor: ivan2k5 »

Całkiem niegłupie to "liczydełko" :) Dość dobrze odwzorowało preferencje
Spoiler:
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: Genotyp gracza

Post autor: maciejo »

Eurogamer 1 :lol:
Niedowiary.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
ODPOWIEDZ