Raiders of the North Sea / Najeźdźcy z Północy (Shem Phillips)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Raiders of the North Sea / Najeźdźcy z Północy (Shem Phillips)

Post autor: gaseki »

Obrazek
Wczoraj dostałem swoją pierwszą grę z kickstartera.
W grze wcielamy się w kapitana drakkara, który ma łupić okolicę. Różne lokacje mają różne wymagania co do załogi, zapasów i ewentualnej opłaty.
Podstawową mechaniką, jak wcześniej pisałem, jest worker placement. W każdej rundzie gracz musi zdecydować, czy będzie próbował zdobyć zasoby potrzebne do wyprawy, czy wypłynie z załogą na łupy.
Jeśli zdecydujemy się na zdobywanie zasobów, to korzystamy tylko z dolnej części planszy. W tej części znajduje się 7 pól, na których można ustawić swojego jedynego pracownika. 3 z nich są zajęte na początku gry, a dwa wymagają szarego lub białego pracownika (zaczynamy z czarnym). W każdej rundzie dostępne są dwie akcje - jedna przy postawieniu pionka na planszy, a druga przy zdjęciu innego (w ten sposób zawsze mamy jednego pracownika).
Dostepne akcje to m. in. Dobranie kart, zdobycie zapasów, dozbrojenie, podarowanie łupów widzowi, czy rekrutacja załogi.
W grze, jak się pewnie zorientowaliście, dostępne są też karty. Przedstawiają one różnych członków załogi. Karty, oprócz siły potrzebnej podczas najazdów, mają też cechy specjalne: jedną, jeśli są członkiem załogi, drugą, która działa po odrzuceniu karty (jedna z akcji na planszy). Niektórzy członkowie załogi charakteryzują się większą siłą przeciwko określonym lokacjom, lub dodatkowe punkty zwycięstwa.
Gdy gracz zdecyduje się na najazd, musi wybrać lokację i zapłacić koszt w zapasach (czasem też w złocie) oraz posiadać conajmniej tyle załogi ile jest pokazane na planszy przy danej lokacji. Po opłaceniu kosztu wyprawy wybiera jedno z pól z łupami, zabiera z niego znaczniki oraz pracownika w górnym rogu pola. Łupy są rozkładane losowo na początku gry i są ich 4 rodzaje:
-złoto - niektóre wyprawy wymagają opłaty w złocie
-żelazo - można użyć do zwiększenia siły swojej załogi
-bydło - można przerobić na zapasy potrzebne podczas wyprawy
-walkirie - każda Walkirie zabija jednego z naszych członków załogi, ale pozwala też daje w ten sposób punkty zwycięstwa.
Łupy dają nam na koniec punkty zwycięstwa. Innym sposobem wykorzystania łupów jest podarowanie ich wodzowi. Na planszy są wystawione 3 kafelki z różnymi kombinacjami łupów i pieniędzy. Jeśli zapłacimy określoną kombinację zasobów zabieramy tę tabliczkę i na koniec gry dostaniemy określoną na niej liczbę punktów zwycięstwa. Na jej miejsce na planszy wykładamy kolejną.
Gra kończy się gdy żadna forteca nie ma już łupów, lub gdy skończą się tabliczki darów dla wodza.
Gra ma bardzo przyjemną i czytelną grafikę, i bardzo proste zasady. Ograniczenie akcji do dwóch też ma bardzo dobry wpływ na przyspieszenie rozgrywki. Jedyny minus to rogi na hełmach meepli, ale to tylko czepialstwo, bo grafika jest raczej komiksowa, więc momentami też przerysowana.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

Otrzymałem swoje pudełko wczoraj. Gra jest wydana przepięknie: dużo drewnianych znaczników (złoto, żelazo, trzoda, walkirie), masa ładnych kart (mieszkańcy wioski, bohaterowie, karty statków), nie za duża, mocna plansza, ładnie namalowana, metalowe monety (ten dźwięk!) i trochę żetonów kartonowych. W cenie, za którą nabyłem ją na Kickstarterze (ok. 130 zł) to mega wypas! Sama gra to euro z mechaniką worker-placement. Nie ma za dużo negatywnej interakcji, która ma zastosowanie jedynie w przypadku akcji kilku kart (zabierz komuś to albo tamto). Zatem gra wydaje się być wyścigiem po punkty zwycięstwa, w tym celu należy optymalizować swoje ruchy by jak nagrabić jak najwięcej :) Pierwsze granie w weekend, po tym wypowiem się więcej odnośnie samej przyjemności z rozgrywki.
Obrazek
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: crsunik »

Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

crsunik pisze:Szykuje się dodatek: https://www.kickstarter.com/projects/sh ... ts/1561344 ;)
Świetna wiadomość, może dzięki temu dodatkowi RotNS ze świetnego lekko-średniego euro stanie się świetnym średnio-ciężkim euro :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: crsunik »

Jakby ktoś przegapił.

Dodatki:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... all-heroes
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ields-fame
Kampania w lutym / marcu. Można stosować oba lub pojedynczo.

Model wypraski do pobrania i wydrukowania 3D:
http://www.thingiverse.com/thing:1817157

:)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: Wothan »

crsunik pisze:Jakby ktoś przegapił.

Dodatki:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... all-heroes
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ields-fame
Kampania w lutym / marcu. Można stosować oba lub pojedynczo.

Model wypraski do pobrania i wydrukowania 3D:
http://www.thingiverse.com/thing:1817157

:)
Ale to wypraska do Explorersów :)
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: crsunik »

Wothan pisze:
crsunik pisze:Jakby ktoś przegapił.

Dodatki:
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... all-heroes
https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... ields-fame
Kampania w lutym / marcu. Można stosować oba lub pojedynczo.

Model wypraski do pobrania i wydrukowania 3D:
http://www.thingiverse.com/thing:1817157

:)
Ale to wypraska do Explorersów :)
Moje... przegapienie? :P
poket
Posty: 344
Rejestracja: 15 wrz 2011, 17:19
Has thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: poket »

AAAAaaaa Jeszcze podstawki nie mam a się jaram na dodatki jak wioska po najeździe wikingów :D

Apeluje do GFP, żeby już miało na uwadze wydanie dodatków i może równolegle zrobić kampanię Polską jak producent się zgodzi ! Bo nie uśmiecha mi się mieszać wersji językowych :)
Grałem w podstawkę i te dodatki napewno będą must have do tej gry.

Narazie nie ma za wiele informacji na temat dodatków ale możliwość grania w 6 osób po dodaniu obu dodatków intryguje chociaż wydłużenie downtimu może zabić przyjemność z gry.
Ciekawe czy autor poleca grę na 5, 6 osób nie tak jak Tory Niemann przy Alien Frontiers :)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Najeźdcy z północy

Post autor: evenstar »

Dziś kurier przyniósł mi paczke :mrgreen: Jutro pierwsza rozgrywka :D Grafiki bardzo mi się podobają i wreszcie ktoś wymyślił zgrabne, mniejsze pudełko bez powietrza w środku :) Instrukcja przeczytana, zresztą bardzo fajnie napisana. Zapowiada sie świetne euro z prostą ciekawą mechaniką. Gra spodobała mi sie już po obejrzeniu video z przybliżeniem zasad i od razu zdecydowałam się na zakup co mi sie bardzo rzadko zdarza. Coś czuje, że trafi do ulubionych :D
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 160
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 6 times

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: piotrest »

A miałaś grę z metalowymi monetami? Pytam się dlatego, ponieważ powinienem mieć z monetami a mam bez - chyba że są w pudełku z grą (gra ma być prezentem, więc nie odfoliowałem). Jak było u Ciebie - w pudełku czy osobno?
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: malekith_86 »

monety są dodatkowo w paczce, nie w pudełku z grą
tak samo bawełniana torba
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: Daquan »

Ja otrzymałem za to 2 komplety monet i koszulek. ;)
Napisałem e-mail. Zobaczymy co się z tego urodzi. :mrgreen: :mrgreen:
Wracając do tematu: Najeźdźców otrzymałem kurierem. W czasie trwania zbiórki data dostawy "grudzień" zaalarmowała mnie na tyle, że dopłaciłem do kuriera- co z perspektywy okazało się więcej niż słusznym wyborem.

1. Pudełko. Bardzo zgrabny rozmiar- co ciekawe- "grubość" jest taka sama jak osadnicy, talisman czy wsiąść do pociągu. Mimo to pudełko zgrabne, wygodne, z wkładką trzymającą karty w koszulkach- to dla mnie ważne. Dodatkowo, użyli bardzo grubej tektury. To jedno z "najtwardzszych" pudełek w mojej kolekcji. (+)
2. Karty. Dobrej jakości. (+)
3. Plansza. Kładzie się, trzeba ją pierwszym razem delikatnie docisnąć, ale normalnie leży. Nie odstaje. Pokryta bardzo miłym w dotyku rodzajem papieru. Matowy. (+)
4. Żetony monet, oraz żetony darów. GRUUUUBE! ŁAŁ! Zapłaciłem za grę 85 złotych, a dostaję komponenty lepszej jakości niż z FFG. (+)
5. Drewienka. Standardowa jakość drewienek z gier planszowych. Ciężko tu chyba coś zepsuć. Dużo znaczników, ładne kolory. Nie ma się do czego przyczepić. Co ciekawe, dostałem jednego robotnika bez głowy. Napisałem kolejnego maila do Piotrka i. Odpowiedź, że pewnie- doślą brakującego po świętach. Na swój koszt. (+)
6. Bawełniany woreczek. Wszystko z nim ok. (+)
7. Metalowe monety i reklamówka z logiem gry. Metalowe monety są ŚLICZNE. Czuć w dłoni że jesteśmy prawdziwym Jarlem. :mrgreen: Woreczek z nadrukiem z logiem gry - miły gadżet. Został wczoraj sprawdzony bojowo- bez wahania można włożyć do niego 8 piw. :) (+)
8. Instrukcja. Dobrze napisana, dobrej jakości. Zwięzła, nie przegadana- jak ma to w zwyczaju FFG. (+)
9. Ilustracje. PRZE-PIĘ-KNE. Mihajlo Dimitrievski trafia na moją listę "top 5 ilustratorów gier". GIGANTYCZNY (+)

Rozgrywka.
Bardzo fajna gra na godzinkę. Widać, że autor przykładał się do nadania klimatu. Bardzo ciekawy twist w postaci dokładania pracownika, oraz zdejmowania kolejnego pracownika. Każdy kolor pracownika, może w różnych miejscach na planszy przynosić inne dobra.Rzecz która potrafi napsuć krwi to Walkirie. Kiedy najeżdżamy lokację z góry wiemy jakie dobra przypadną nam po udanym plądrowaniu. (Dobra losowane są podczas setupu z woreczka). W niektórych lokacjach, trafiają się Walkirie. Pozwalają się nam one posunąć do przodu, na torze Walkirii. Problem jest taki, że w chwli kiedy się taką walkirię dobiera trzeba odrzucić jedną kartę ze swojej drużyny. Raz o tym zapomniałem i przegrałem dokładnie przez to. :mrgreen:

Najeźdźców z Północy bardzo polecam.
Czy ktoś wie może, czy GFP planuje wydać kolejne gry z serii?
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: evenstar »

Po pierwszej partii w 2 os. gra sie bardzo przyjemnie :) Troche mi sie czasem zapominało, że po dołożeniu meepla na plansze, trzeba zabrać z niej jakiegoś innego :P Najśmieszniejsze jest to, że skończyliśmy remisem i to dosłownie tak, że mieliśmy te samą ilość punktów na torze punktacji, tyle samo na torze walkirii i tyle samo na torze tarcz :D Podoba mi sie negatywna interakcja i motyw wyścigu po łupy i punkty. Jestem ciekawa jak sie będzie grało w to w 3 i 4 osoby i czy można bardzo odjechać z punktami :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Daquan
Posty: 337
Rejestracja: 14 gru 2016, 18:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: Daquan »

evenstar pisze:Po pierwszej partii w 2 os. gra sie bardzo przyjemnie :) Troche mi sie czasem zapominało, że po dołożeniu meepla na plansze, trzeba zabrać z niej jakiegoś innego :P Najśmieszniejsze jest to, że skończyliśmy remisem i to dosłownie tak, że mieliśmy te samą ilość punktów na torze punktacji, tyle samo na torze walkirii i tyle samo na torze tarcz :D Podoba mi sie negatywna interakcja i motyw wyścigu po łupy i punkty. Jestem ciekawa jak sie będzie grało w to w 3 i 4 osoby i czy można bardzo odjechać z punktami :)

Wczoraj zagraliśmy trzecią dwuosobową partię. Wyniki, dla osób o podobnej znajomości zasad zaczynają robić się mocno zbliżone. Wczorajsza partia 84-81. Faktycznie, czuć wyścig i presję o podbije.
Po pierwszej rozgrywce obawiałem się o regrywalność. W tej chwili uważam, że trochę bezpodstawnie. Losowy układ dóbr i Walkirii na planszy potrafi mocno zmienić gameplay.

Dobrze zainwestowane pieniądze. :) Warto było wesprzeć tę grę. Czekam na kolejne z serii, bo zachwyt ilustracjami mnie nie odpuszcza. :mrgreen:
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: evenstar »

Już po drugiej partii tym razem w 4 os. Gra mi sie coraz bardziej podoba i trafia do ulubionych :) Mam nadzieje, że w przyszłości będą do niej dodatki z nowymi kartami :)
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3402
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1137 times
Been thanked: 597 times
Kontakt:

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: piton »

ja w kwestii wykonania
na kartach Drakkarów z jednej strony mam polski tekst, a z drugiej angielski - to normalne, czy reklamować?
Dzięki!
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
TTR_1983
Posty: 3924
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: TTR_1983 »

piton pisze:ja w kwestii wykonania
na kartach Drakkarów z jednej strony mam polski tekst, a z drugiej angielski - to normalne, czy reklamować?
Dzięki!
kazdy tak ma. graj :)
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: Bowman »

Chciałbym kupić tą grę kumplowi na urodziny, ale zastanawiam się czy nie będzie to zbyt prosty tytuł. Moglibyście określić w jakiej kategorii "wagowej" :D mieszczą się Najeźdźcy. To gra familijna czy raczej coś trudniejszego?
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: KrzysiekL »

Bowman pisze:Chciałbym kupić tą grę kumplowi na urodziny, ale zastanawiam się czy nie będzie to zbyt prosty tytuł. Moglibyście określić w jakiej kategorii "wagowej" :D mieszczą się Najeźdźcy. To gra familijna czy raczej coś trudniejszego?
Raczej typowo familijna.
Ostatnio zmieniony 29 gru 2016, 18:08 przez KrzysiekL, łącznie zmieniany 1 raz.
Bowman
Posty: 112
Rejestracja: 12 gru 2012, 14:05
Been thanked: 1 time

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: Bowman »

I to niestety odpowiedź której nie chciałem usłyszeć... Miałem nadzieję, że mimo wszystko będzie to przynajmniej "waga" średnia.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 51 times

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: KrzysiekL »

Bowman pisze:I to niestety odpowiedź której nie chciałem usłyszeć... Miałem nadzieję, że mimo wszystko będzie to przynajmniej "waga" średnia.
Mniej więcej na poziomie Stone Age, może minimalnie cięższa.
ostoja
Posty: 213
Rejestracja: 22 sty 2016, 18:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: ostoja »

Jestem po pierwszej rozgrywce i jestem szczerze oczarowany. Gra jest łatwa do ogarnięcia, ale można przy niej fajnie pogłówkować. Mechanizm "podwójnego" worker-placementu jest bardzo fajny i nie ma tego poczucia, że drugi gracz blokuje cię swoimi ruchami. Downtime jest minimalny i w zasadzie idealny, żeby zaplanować swój ruch (w grze 2-osobowej). Samo wydanie też jest bardzo fajne. Polecam!
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Najeźdcy z północy

Post autor: evenstar »

Zgadzam sie z przedmówcą, że troche trudniejsze niż Epoka Kamienia, mniej losowości na pewno. Ale nie tak familijne jak Cottage Garden np. Fajne do wciągania ludzi w planszówki, bo ma ładną grafike i proste zasady, ale mimo to można pokombinować. Gra sie naprawde przyjemnie. Póki co nie wiem czy zostanie w kolekcji na zawsze, bo troszke sie obawiam o regrywalność :roll:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: evenstar »

Dodatki będą :shock: :?: Suuuuper już nie moge sie doczekać :D
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2869
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Raiders of the North Sea

Post autor: crsunik »

Będą. Na początku roku ma być KS. W sumie już jest jeden, o ile ten łączący trylogie weźmiesz jako dodatek ;)
ODPOWIEDZ