Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Dobrze wiedzieć, dzięki! Swoją drogą, mogliby dodać to info do instrukcji w najnowszych dodatkach.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Bary pisze:Dobrze wiedzieć, dzięki! Swoją drogą, mogliby dodać to info do instrukcji w najnowszych dodatkach.
Niektóre rzeczy warto by dorzucić, przyznaję. Jesli nic z FAQ, to przynajmniej erratę.
W pewnym momencie planuję o tym wspomnieć, jak już dopytam o wszystkie kwestie zasad.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Bary »

Eremita pisze:dorzucić, przyznaję. Jesli nic z FAQ, to przynajmniej erratę.
Cały czas zabieram się do sprawdzenia, ile z tych elementów wymienionych w angielskiej erracie zostało w polskiej wersji poprawionych. Rzuciłem nawet jakiś czas temu pytanko na wątku, ale chyba nikt z forum tego nie studiował.
Eremita pisze:W pewnym momencie planuję o tym wspomnieć, jak już dopytam o wszystkie kwestie zasad.
Masz jakąś listę otwartych kwestii w zasadach, na które nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi? Jeśli tak to, może wrzuć na forum. Może uda się wspólnie coś wymyślić. :)
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Bary pisze:
Eremita pisze:W pewnym momencie planuję o tym wspomnieć, jak już dopytam o wszystkie kwestie zasad.
Masz jakąś listę otwartych kwestii w zasadach, na które nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi? Jeśli tak to, może wrzuć na forum. Może uda się wspólnie coś wymyślić. :)
Większości nie zebrałem w jednym miejscu, mam podlinkowane na forach itp.
To są takie kwestie bardzo specyficzne - zjawiska brzegowe, powiedziałbym. Kiedy dłuższy czas nikt nie ma pytań o normalne zasady, to wysyłam jedno ze swoich.
Moglibyśmy sobie o nich pogadać, ale i tak będę potrzebował oficjalnego stanowiska ze strony FFG - żadna ilość naszych przemyśleń tego nie zmieni.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: c08mk »

Eremita pisze:... ale i tak będę potrzebował oficjalnego stanowiska ze strony FFG ...
Pisz i publikuj : )
Mi zazwyczaj odpowiadali w ciągu tygodnia na pytania do różnych gier. Później odpowiedzi wrzucałem na BGG.
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Miałem ostatnio trochę nietypową sytuację i prawdę mówiąc nie wiedziałem co z nią zrobić. Mam nadzieję, że pomożecie w rozwiązaniu tej "zagadki". Ale do rzeczy. Na karcie spotkania ekspedycyjnego widniało polecenie o rozmnożeniu na tym polu potwora i odbycia z nim spotkania walki (czyli nie był to atak z zaskoczenia), a następnie w oparciu o jego wynik przejść do odpowiedniej części karty (konkretnie jeśli uda się pokonać potwora do środkowej, w innej sytuacji do dolnej - mniej więcej tymi słowami było to określone, co jest istotne). Wylosowanym potworem okazała się Starsza Istota, którą przy rozmnażaniu należy umieścić na Antarktydzie. I tu pojawił się problem, bowiem spotkanie ekspedycyjne odbywało się w Himalajach. I teraz co? Należy przejść do sekcji karty związanej z sukcesem czy porażką? A może należałoby rozmnożyć innego potwora, albo stoczyć walkę z Istotą tak czy inaczej?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Col. Frost pisze:Miałem ostatnio trochę nietypową sytuację i prawdę mówiąc nie wiedziałem co z nią zrobić. Mam nadzieję, że pomożecie w rozwiązaniu tej "zagadki". Ale do rzeczy. Na karcie spotkania ekspedycyjnego widniało polecenie o rozmnożeniu na tym polu potwora i odbycia z nim spotkania walki (czyli nie był to atak z zaskoczenia), a następnie w oparciu o jego wynik przejść do odpowiedniej części karty (konkretnie jeśli uda się pokonać potwora do środkowej, w innej sytuacji do dolnej - mniej więcej tymi słowami było to określone, co jest istotne). Wylosowanym potworem okazała się Starsza Istota, którą przy rozmnażaniu należy umieścić na Antarktydzie. I tu pojawił się problem, bowiem spotkanie ekspedycyjne odbywało się w Himalajach. I teraz co? Należy przejść do sekcji karty związanej z sukcesem czy porażką? A może należałoby rozmnożyć innego potwora, albo stoczyć walkę z Istotą tak czy inaczej?
Nie mam w tej chwili czasu googlać by podlinkować, ale dokładnie ta sytuacja była już wyjaśniona.
Starsza Istota przenosi się na Antarktydę zgodnie z jej efektem.
Mimo to staczasz z nią normalną walkę, i rozpatrujesz wszystkie efekty karty zgodnie z wynikiem tej walki.

Edit: Ok, w tym poście jest oficjalna odpowiedź: https://boardgamegeek.com/article/17284179#17284179
Awatar użytkownika
Col. Frost
Posty: 256
Rejestracja: 15 lis 2015, 17:40
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 8 times
Been thanked: 50 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Col. Frost »

Dzięki wielkie. W sumie podejrzewałem, że ktoś kiedyś mógł mieć z tym problem (w końcu potworów, które przy rozmnożeniu trafiają na konkretny obszar kilka jest), ale chyba nie potrafiłem odpowiednio skonstruować zapytania do Wujka Gógle. Dzięki raz jeszcze.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Na karcie Syzygium widnieje informacja: "Kiedy badacz zostaje pokonany lub pochłonięty, nie zostaje wyeliminowany".
Jak mam to rozumieć? Po prostu gram dalej jakby nic się nie stało?
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Tak, grasz dalej. Warunkiem przegranej jest zaglada na 0. Pamiętaj że każde pokonanie/pochloniecie posuwa zagładę o 1.

Dodatkowo termin wyeliminowany oznacza po prostu tyle, że po pokonaniu badacza/pochlonieciu, nie możesz dobrać nowego. Czyli nie interpretuj tego tak, że dalej sobie możesz tym badacze grać. Musisz dobrać nowego i wykonać postęp zagłady.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

akahoshi pisze:Na karcie Syzygium widnieje informacja: "Kiedy badacz zostaje pokonany lub pochłonięty, nie zostaje wyeliminowany".
Jak mam to rozumieć? Po prostu gram dalej jakby nic się nie stało?
Masz grać dalej tak jakby przedwieczny nie był odwrócony na drugą stronę.

Zasady gry mówią że jeśli przedwieczny jest odwrócony na drugą stronę to pokonany lub pochłonięty gracz zostaje wyeliminowany.
Zasada ta istnieje m.in. po to by ułatwić graczom przegranie po tym jak dopuścili by Zagłada doszła do 0.

Jednak Syzygium zawsze odwraca się na drugą stronę i nie ma to żadnego związku z poziomem Zagłady.
Eliminowanie graczy w takiej sytuacji byłoby ...nierozsądne.
Dlatego domyślna zasada zostaje nadpisana, i po pokonaniu można normalnie wybrać nowego badacza.
A Zagłada = 0 powoduje automatyczną przegraną, bez zabaw w eliminację.
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: akahoshi »

Dzięki.
No to mnie Syzygium pokonało.
Trzeba spróbować ponownie :twisted:
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
Anglik
Posty: 46
Rejestracja: 09 kwie 2014, 09:29

Re: Eldritch Horror

Post autor: Anglik »

Mam pytanie dotyczące spotkań ogólnie i spotkań z potworami.

1. Ogólnie spotkania

Czy po rozpatrzeniu jednego spotkania z karty, to czy dany badacz może rozpatrzyć kolejne spotkanie podczas tej samej fazy spotkań?

2. Spotkania z potworami

Mój badacz odbył walkę z wszystkimi potworami znajdującymi się w swojej lokalizacji. Po walce jedne z potworów nadal żyje. Badacz nie może dobrać kartę spotkań. Ale czy w tej samej rundzie jeszcze raz podjąć walkę z pozostawionym przy zyciu potworem? Czy zasada wskazuje na to że podczas fazy spotkań badacz może tylko raz stoczyć walkę z potworem gdy jest jego kolej?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Tylko jedno spotkanie walki z każdym potworem.
Tylko jedno normalne spotkanie. (oczywiście jeśli przeżył choć jeden potwór to nawet tego jednego normalnego spotkania nie będzie)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Jeżeli badacz zginął w wyniku rozrachunku (i badacz jest głównym badaczem) , karty mitów i ta sama karta mitów daje mu jakiś przedmiot (główny badacz otrzymuje...) to czy przedmiot trafia do nowego badacza którego dobieramy po rozpatrzeniu mitów czy przepada? Pewnie przepada?
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Onishin pisze:Jeżeli badacz zginął w wyniku rozrachunku (i badacz jest głównym badaczem) , karty mitów i ta sama karta mitów daje mu jakiś przedmiot (główny badacz otrzymuje...) to czy przedmiot trafia do nowego badacza którego dobieramy po rozpatrzeniu mitów czy przepada? Pewnie przepada?
Z almanachu:
Obrazek
Gdy główny badacz zginie, wybierasz nowego głównego badacza, i to on otrzyma przedmiot.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Ok, to robiłem źle. Przyjmijmy w takim razie wariant, że rozrachunek zabija wszystkich badaczy. Co wtedy? Dodatkowo, nawet jeżeli rozrachunek, zabije badacza, rozumiem że zaraz po zakończeniu fazy mitów można znowu dać znacznik temu samemu graczowi.
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Onishin pisze:Ok, to robiłem źle. Przyjmijmy w takim razie wariant, że rozrachunek zabija wszystkich badaczy. Co wtedy?
Spodziewałem się tego pytania. Żeby mieć pewność możnaby zapytać FFG, ale ja uznałbym że w takiej sytuacji przedmiot faktycznie przepada.
Onishin pisze:Dodatkowo, nawet jeżeli rozrachunek, zabije badacza, rozumiem że zaraz po zakończeniu fazy mitów można znowu dać znacznik temu samemu graczowi.
Zgadza się.
Gosterq
Posty: 202
Rejestracja: 11 sty 2016, 22:55
Has thanked: 16 times
Been thanked: 30 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Gosterq »

W przypadku zabicia wszystkich badaczy następuje koniec gry. Żeby dobrać nowego badacza na koniec fazy mitów przy życiu musi utrzymać się chociaż jedna postać. Chyba niczego nie pokręciłem... :P
Eremita
Posty: 317
Rejestracja: 27 wrz 2015, 23:27
Has thanked: 10 times
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Re: Eldritch Horror

Post autor: Eremita »

Gosterq pisze:W przypadku zabicia wszystkich badaczy następuje koniec gry. Żeby dobrać nowego badacza na koniec fazy mitów przy życiu musi utrzymać się chociaż jedna postać. Chyba niczego nie pokręciłem... :P
To zależy co rozumiemy przez "zabity". W kontekście wyżej znaczyło to tyle co "pokonany".
Jeżeli piszesz w tym samym kontekście to pokręciłeś.
Z oficjalnego FAQ:
FAQ pisze:P: Czy jeśli wszyscy badacze zostaną pokonani w tym samym
czasie, to czy wówczas przegrywają grę?
O: Nie. Na koniec fazy Mitów, każdy pokonany badacz
wybiera nowego badacza, którym będzie grał dalej.
A jeśli przez "zabici" rozumiesz "wyeliminowani" to faktycznie następuje koniec gry.
Ale w takiej sytuacji istotne jest tylko czy wyeliminowani zostali wszyscy, nieważne czy w tym samym czasie.
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Gosterq mi chodziło o etap gdzie badaczy można jeszcze dobierać po pokonaniu. Tak jak eremita napisał, pokreciles z etapem, gdzie badacze są eliminowani (na przykład po przebudzeniu)
Niko
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2016, 06:43
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Niko »

Góry Szaleństwa, Przedwieczny Ithaqua, Tajemnica - Gnoph-Keh atakują.
Treść: W Fazie Spotkań badacz na polu Miasta zawierającym Wskazówkę musi podjąć spotkanie, aby stawić czoła rozszalałemu Gnoph-Kehowi; z zasadzki atakuje go Potwór Gnoph-Keh!.....
I pytanie. Czy jeśli na polu miasto ze wskazówką znajduje się potwór, to muszę go najpierw pokonać zanim podejmę spotkanie z karty tajemnicy?
Onishin
Posty: 136
Rejestracja: 23 kwie 2016, 09:22
Has thanked: 26 times
Been thanked: 42 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: Onishin »

Gnoph atakuje w spotkaniu, zgodnie z zasadami przed spotkaniami zawsze najpierw walczy się z potworami na danym polu
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Onishin dobrze prawi. Treść tej Tajemnicy zmusza cię jedynie żebyś "wybrał" spotkanie z karty tajemnicy. Nie możesz więc wybrać innego rodzaju spotkania, ale nadal musisz najpierw uporać się z potworami na swoim polu, bo karta nie nakazuje pomijać tej podstawowej zasady.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Niko
Posty: 24
Rejestracja: 27 kwie 2016, 06:43
Been thanked: 1 time

Re: Eldritch Horror

Post autor: Niko »

Jak zadziała efekt "Aktywna tajemnica postępuje o 1" na Karcie Tajemnicy Syzygium Mistyczna Zasłona, która brzmi: "Kiedy badacz rozpatrzy Spotkanie w Ruinach, może poświęcić 1 Wskazówkę i odrzucić 1 Zaklęcie, aby umieścić 1 Wskazówkę na tej karcie."?
Aktywna Tajemnica wymaga tutaj poświęcenia i umieszczenia wskazówki, więc który efekt odpala Postęp aktywnej tajemnicy?
ODPOWIEDZ