Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4137
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 345 times

Re: Agricola

Post autor: tomb »

kamron6 pisze:Po co te wywody? 1 Punkt za oborę, 2 za pastwisko o wielkości jeden. Niezależnie od sytuacji, jeśli liczycie punkty na bieżąco to zawsze tak będzie. Tak "zawiła" punktacja wynika z tego, że punkty są liczone pod koniec gry, a nie w trakcie.
Wywody w wymiarze praktycznym raczej niepotrzebne, ale pinata ma rację, że ogradzanie obory w odniesieniu bezwzględnym nie ma znaczenia, bo bilans punktowy akcji jest taki sam, jak w przypadku grodzenia pustego obszaru.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1106
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 50 times
Been thanked: 66 times

Re: Agricola

Post autor: kamron6 »

tomb pisze:
kamron6 pisze:Po co te wywody? 1 Punkt za oborę, 2 za pastwisko o wielkości jeden. Niezależnie od sytuacji, jeśli liczycie punkty na bieżąco to zawsze tak będzie. Tak "zawiła" punktacja wynika z tego, że punkty są liczone pod koniec gry, a nie w trakcie.
Wywody w wymiarze praktycznym raczej niepotrzebne, ale pinata ma rację, że ogradzanie obory w odniesieniu bezwzględnym nie ma znaczenia, bo bilans punktowy akcji jest taki sam, jak w przypadku grodzenia pustego obszaru.
No tak, Pinata czy nawet ja napisałem to, choćby w cytowanym poście :roll:

Ta dyskusja wynika z tego, że punkty są podliczane na koniec, a nie w trakcie co jest moim zdaniem nieintuicyjne w Agricoli i dużo graczy początkujących się na tym potyka. Bieżąca punktacja wiąże się z dużym feedbackiem.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Agricola

Post autor: gafik »

:shock:
OMFG!
Co się tutaj dzieje?!
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Agricola

Post autor: c08mk »

gafik pisze::shock:
OMFG!
Co się tutaj dzieje?!
Niezła obora się tu zrobiła ...
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

AkitaInu pisze:Dobrze że znam Pinatę i mam do niego numer :D Już wiem o co chodzi ;)

taka sytuacja:

mamy dwa pola A i B.

Na polu A jest obora
na polu B nie ma nic

I chodzi o to że niezależnie które pole ogrodzimy dostaniemy 2 pkt więcej na koniec gry bo:

Ogradzając pole A z oborą będzie tak:

- brak minus 1 pkt
- +1 pkt za ogrodzenia
- +1 pkt za ogrodzoną oborę
- minus jeden pkt za puste pole B

łącznie - zysk z tych dwóch pól daje nam to +1 pkt

Ogradzając pole B które jest puste będzie tak:

- brak minus 1 pkt za puste pole
- +1 pkt za ogrodzenie
- brak -1 pkt za puste pole A - jest tam obora

łącznie - zysk z tych dwóch pól daje nam +1 pkt

Ma to nawet rację bytu przy sytuacji gdzie mamy 3 pola, dwa puste i jedno z oborą a drewna tylko na dwa pola. Zysk łączny z tych 3 pól będzie taki sam - nieważne czy ogrodzimy puste pola czy to z oborą :)
Jeśli o to od początku chodziło, to taka trochę manipulacja wtedy (czyli na czasie). Morał z tego taki bowiem, że tak, ogrodzona obora daje punkt. Co prawda ten sam punkt da się zdobyć inaczej. Ale daje.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

tokage pisze:Pojawiają się pierwsze informacje o nowych Agricolach. My sami wiemy niewiele więcej, ale jako, że pewnie Lacerta przy następnym druku będzie robić już nowe wersje to pewnie miłoby było gdybyście wiedzieli na czym stoimy.

Po pierwsze gra będzie podzielona na 2 pudełka (o tym ktoś już pisał, żadna nowość)
1. pudełko to Agricola dla zaawansowanych graczy.
W pudełku znajdzie się komplet drewna do rozegrania partii w maksymalnie 4 osobowym składzie. Oficjalna informacja mówi, że to kwestia obniżenia ceny produktu o kilka..naście(..dziesiąt?) złotych. Do tego dojdzie przegląd najlepszych karty ze wszystkich opublikowanych dodatków, dodatkowo sprawdzonych i poprawionych specjalnie do tej edycji. Osobiście myślę, że będzie ich trochę mniej niż do tej pory, za to wszystkie mają być grywalne. Nigdy więcej sytuacji, że masz na ręce jakieś badziewie i nic z tym się zrobić nie da. Listy kart które wejdą do tej edycji na ten moment jeszcze nie ma.
W pudelku nie będzie wariantu rodzinnego.

2. pudełko to Agricola w wersji rodzinnej. Znów dostajemy zestaw dla 1-4 graczy, ale mamy tylko karty dużych usprawnień i karty akcji. Wszystko to żeby jeszcze bardziej obniżyć próg wejścia dla nowych graczy, zarówno jeśli chodzi o cenę jak i poziom skomplikowania.

ale, ale... gdybyście jednak stwierdzili, że przecież uwielbiacie te 3 godzinne posiadówki w 5 osób, to Mayfair zapowiedziało, że w drugiej połowie 2016 zostanie wydany dodatek dla 5-6 graczy w którym znajdzie się oprócz drewna, kolejny zestaw, ponoć, ręcznie wybieranych i poprawionych przez Uwego kart.

Gdzieś tam też pojawiła się informacja o możliwości zakupu "patcha" do graczy już posiadających Agricolę, tak żeby też mogli się cieszyć z poprawionych kart Małych usprawnień i Pomocników.

Na ten moment nie wiem czy, kiedy, po co, i za ile gra ukaże się po polsku. Ale jako fan Agricoli pomyślałem, że może was zainteresować co się dzieje z tym tytułem.
Dwa pytanka:
Co będzie stało na przeszkodzie, żeby w Agricolę dla zaawansowanych graczy grać w wersji rodzinnej. Z tego co pamiętam, to w obecnej edycji polega to na odłożeniu do pudełka małych usprawnień.
Czy dodatek torfowisko będzie uwzględniony w nowej edycji gry, czy trzeba będzie zakupić go osobno?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Agricola

Post autor: tokage »

Już powoli możemy mówić jak to będzie wyglądało, postaram się wrzucić więcej info w temacie na stronę Lacerty, jak uda się złapać kawałek internetu jutro w pociągu. Jak nie to dopiero w przyszłym tygodniu, po powrocie z targów książki.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

MisterC pisze:Lacerta pisze o ostatniej chwili na zakup wydania 5 osobowego, bo na rynek wchodzi zapowiadana wersja Dla graczy.

http://lacerta.pl/index.php/archiwum-ar ... dla-graczy
Czyli zgodnie z współczesną modłą wygładzamy, rozbijamy na kawałki i sprzedajemy osobno. "DLC" wkraczają nawet do euro ;)
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3419
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1166 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: piton »

to ja czekam teraz na "Agricola: Legacy - zasiew 1". Jak sobie zasiejesz i wypuścisz owce na pole, tak będziesz zbierał później plon i bawełnę... najgorsze, że bym pewnie kupił to Legacy ;)

Nowa Agricola pojawi się pod koniec Mistrzostw i będzie można spokojnie pograć ;)
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 431 times
Been thanked: 126 times

Re: Agricola

Post autor: Coen »

MisterC pisze:Lacerta pisze o ostatniej chwili na zakup wydania 5 osobowego, bo na rynek wchodzi zapowiadana wersja Dla graczy.

http://lacerta.pl/index.php/archiwum-ar ... dla-graczy
A dlaczego na pudełku Agricoli - wersji dla graczy jest oznaczenie Gra roku 2009? Przecież to jest zupełnie nowa wersja.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Agricola

Post autor: BartP »

Bo to wciąż z grubsza ta sama gra, nie?
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1575
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 204 times
Been thanked: 603 times

Re: Agricola

Post autor: Ayaram »

Ta rozpiska Lacerty brzmi zupełnie jak artykuł "dlaczego nie warto kupować nowej Agricoli", chyba coś tu nie gra :roll:
Ostatnio zmieniony 08 cze 2016, 09:06 przez Ayaram, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

Ayaram pisze:Ta rozpiska lacerty brzmi zupełnie jak artykuł "dlaczego nie warto kupować nowej Agricoli", chyba coś tu nie gra :roll:
Bo chyba zwyczajnie nie da się tych nowin sprzedać w bardziej pozytywnym świetle.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 431 times
Been thanked: 126 times

Re: Agricola

Post autor: Coen »

BartP pisze:Bo to wciąż z grubsza ta sama gra, nie?
"Z grubsza" może i tak, ale taka zmiana "w nowej wersji mamy do dyspozycji łącznie 96 kart pomocników i usprawnień (zamiast uprzednio dostępnych 318), czyli mniej niż w wersji poprzedniej. Dodamy, że bardzo duża część tych kart, to karty zupełnie nowe" to wykastrowanie pełnej Agricoli, a taka wykastrowana może nie zasługiwałaby na tą nagrodę, nie?
Nadając grę "Gra roku" kierowano się może posiadaniem przez grę dwóch wariantów familijnego i pełnego, tutaj też mamy kastrację, nie?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4056
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Agricola

Post autor: AkitaInu »

A coś wiadomo o tej trzeciej wersji - deluxe gdzie miało być mnóstwo kart ? :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

AkitaInu pisze:A coś wiadomo o tej trzeciej wersji - deluxe gdzie miało być mnóstwo kart ? :)
Sam sobie ją stworzysz kupując wersję dla graczy + rodzinną + dodatek dla 5 i 6 + pakiet kart nr 1 + pakiet nr 2 ... pakiet nr N ;) i od razu cena niższa o 20 zł kusi bardziej hehe
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4056
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Agricola

Post autor: AkitaInu »

pan_satyros pisze:
AkitaInu pisze:A coś wiadomo o tej trzeciej wersji - deluxe gdzie miało być mnóstwo kart ? :)
Sam sobie ją stworzysz kupując wersję dla graczy + rodzinną + dodatek dla 5 i 6 + pakiet kart nr 1 + pakiet nr 2 ... pakiet nr N ;) i od razu cena niższa o 20 zł kusi bardziej hehe
Nie no, plany są z tego co widze ale LATE 2017, okolice essen, kupa czasu ;) Ale na razie nie przekonali Mayfair że opłaca się wydać taką wersję ;)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

AkitaInu pisze:
pan_satyros pisze:
AkitaInu pisze:A coś wiadomo o tej trzeciej wersji - deluxe gdzie miało być mnóstwo kart ? :)
Sam sobie ją stworzysz kupując wersję dla graczy + rodzinną + dodatek dla 5 i 6 + pakiet kart nr 1 + pakiet nr 2 ... pakiet nr N ;) i od razu cena niższa o 20 zł kusi bardziej hehe
Nie no, plany są z tego co widze ale LATE 2017, okolice essen, kupa czasu ;) Ale na razie nie przekonali Mayfair że opłaca się wydać taką wersję ;)
pewnie czekają aż wszytko wyjdzie luzem, a na później - na dobitkę - zrobią zestaw "Master Set" z jakimś elementem na wyłączność :D
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

A ja nie rozumiem czemu jesteście do tego tak negatywnie nastawieni. Ja agrikolę mam od, chyba, 3 lat i rozegraliśmy z żoną ponad 20 partii. Chyba tylko ze 3 partie zagraliśmy w 3 graczy. W 4 czy 5 nigdy. A za te wszystkie elementy, któruych nigdy nie użyłem, nie tylko musiałem zapłacić, ale i musze trzymać je na półce. Wolę też mież 100 zbalansowanych kart niż pierdyliard które potem trzeba przebierać bo niektóre są zbyt mocne/bezużytecznie.
Bardzo szkoda, że z Kawerną nie zrobili tego od początku. i.e. tańsza wersja do 4 graczy i dodatek który umożliwi gre do 7.
Zresztą wasze wersje nie przestaną działać, będziecie mogli NADAL w nie grać (surprise!).
Ja osobiście uważam, ze to b. dobry ruch i mam nadzieje, że więcej gier pójdzie w te ślady (modularyzacji). No... chyba, że ta "okrojona" nie będzie wcale tańsza od starej...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

margielm pisze: Ja osobiście uważam, ze to b. dobry ruch i mam nadzieje, że więcej gier pójdzie w te ślady (modularyzacji). No... chyba, że ta "okrojona" nie będzie wcale tańsza od starej...
jest tańsza o całe 20 zł. Ja grywałem w Agricolę tylko w 2-3 osoby, karty zbędne od razu odłożyłem do szuflady i nigdy mi specjalnie nie przeszkadzały.

Dlaczego jestem sceptyczny? Ano dlatego, że to co z niej wykroili na pewno nie będzie łącznie kosztować 20 zł ;)
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

Ty odłożyłeś karty, ale najpierw musiałeś poświęcić swój czas na znalezienie informacji które karty usunąć, a które zostawić. inni może nie mają tego czasu, umiejętności i zaparcia i zostają z lekko "zepsutą" grą (tak, wiem - słowo trochę na wyrost). Także można spojrzeć na to przebranie kart jako zaleta i zysk a nie stratę.
Ale faktycznie 20 zł to niewielka kwota. Ale patrząc po niektórych postach na tym forum może to być różnica między "kupieniem" a "nie kupieniem".
Jestem bardzo ciekawy ile by ta różnica wynosiła gdyby ograniczyć kawernę do max 4 graczy. Oszczędność nie tylko będzie na produkcji ale i transporcie i magazynowaniu bo, teoretycznie, pudełko powinno się zmniejszyć o około 42%.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

Hmm, zwolennicy starszej wersji mogą po prostu kupić poprzednią. Ci, co chcą nieco odświeżonego tytułu sięgną po nową. Nie ma tutaj konfliktu interesów.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: pan_satyros »

Bary pisze:Hmm, zwolennicy starszej wersji mogą po prostu kupić poprzednią. Ci, co chcą nieco odświeżonego tytułu sięgną po nową. Nie ma tutaj konfliktu interesów.
Ależ ja konfliktu interesów nie widzę, a jedynie pewną tendencję do nadmiernego rozdrabniania.

Co do problemów z podziałem - nie żartujmy - zajmowało to mniej niż 5 minut, każda karta była opisana numerem 3+, 4+ itd.
margielm
Posty: 102
Rejestracja: 16 wrz 2013, 18:17

Re: Agricola

Post autor: margielm »

pan_satyros pisze: Co do problemów z podziałem - nie żartujmy - zajmowało to mniej niż 5 minut, każda karta była opisana numerem 3+, 4+ itd.
Mamy lekkie nieporozumienie tutaj. Ja nie mówię o kartach dla konkretnej liczby graczy tylko o kartach które są zepsute. Np. "chata z trzciny" (czy jakoś tak) która umożliwia rozwój zwiększenie rodziny bez żadnych problemów. A jak wiadomo zwiększenie rodziny to w agricoli klucz do sukcesu. Kilka stron wcześniej była dyskusja które karty usunąć z talii.
Z tego co ja rozumiem to Uwe również uważa, że niektóre karty są przegięte (w obie strony), i dlatego je przegląda i część usuwa.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: Bary »

W tym przypadku to IMO nie tyle rozdrobnienie co przycięcie do fajnego rozmiaru. Chociażby ucięcie 5+ gracza z podstawki jest dla mnie pozytywnym posunięciem. Jak wyszło to finalnie stwierdzimy, jak się rozegra kilka partyjek.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
ODPOWIEDZ