Patenty dwuosobowe

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Patenty dwuosobowe

Post autor: rokter »

Ja z takim problemem. Mam zone (nie, to jeszcze nie ten problem;-) i wlasnie zona jest najczesciej moim jedynym przeciwnikiem we wszelkiego rodzaju grach. Problem polega na tym, że poza nielicznymi wyjatkami (takimi jak Lost Cities) gry, mimo ze teoretycznie przeznaczone juz dla dwóch graczy, zdecydownie kuleja przt tak niskiej liczbie uczestnikow.

Przyklady:
- DRAKON i "złote kółka" tworzone przez graczy - problem w zwiazku z ktorym nie zdecydowalem sie na zakup tej gry

- CITADELS - super gierka, ale w naszych 2-osobowyh rozgrywkach gracz z zetonem krola zawsze jako pierwsza postac niemal zawsze wybiera ZABOJCE (nic nie ryzykuje, a jest baaaardzo duza szansa, ze pozbawi kolejki drugiego gracza).

Proponuje, by to miejsce na forum poswiecone zostalo:
a) rozwiazywaniu takich problemow
b) publikowaniu patentow umozliwiajacych dwóm osobom granie w gry teoretycznie przeznaczone dla trzech lub wiecej uczestników (na przykład SETTLERS OF CATAN).
c) umieszczniu namiarów na gry, które same z siebie świetnie sprawdzają się w wersjach dla dwóch osób

Ja wiem, ze wiekszosc z Was nie grywa w 2 osoby, ale liczę na Waszą empatię. Czy wiecie jak trudno jest namówić żonę na "jakąś kolejną dziwną grę"? W takiej sytuacji, jeśli gra nie obroni się w trakcie rozgrywki, szanse namówienia na inną dramatycznie topnieją.

POMÓŻCIE. PLEASE.

BÓG ZAPŁAĆ.

[ nie zamieszczaj tego samego tematu na dwoch podforach :-) - Nataniel ]
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2005, 10:47 przez rokter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: ja_n »

rokter pisze:Przyklady:
- JASKINIA TROLLA i "złote kółka" tworzone przez graczy - problem w zwiazku z ktorym nie zdecydowalem sie na zakup tej gry
Chodzi Ci zapewne o Drakona a nie Jaskinię Trolla.
rokter pisze: c) umieszczniu namiarów na gry, które same z siebie świetnie sprawdzają się w wersjach dla dwóch osób
To jest dobry punkt, żeby zacząć poszukiwania:
http://boardgamegeek.com/geeklist.php3? ... d&tagid=36

Link prowadzi do listy, która zawiera linki do innych list, z których każda dotyczy gier rekomendowanych dla określonej liczby graczy.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

oczywiscie masz racje j_an. Juz zmienilem na drakona. (Mały nam ząbkuje i ze snem u mnie ostatnio krucho - stad takie wpadki ;-)

Dzieki za linka
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Moje typy dla 2 graczy (z żoną właśnie):

1) Settlers of Catan - opcja dla 2 osób:
http://nick.borko.org/games/Catan2Players.pdf
2) Carcassonne - dla 2 osob o wiele bardziej strategiczna niz losowa.
3) Age of Mythology - przy 2 osobach nie czeka sie w czasie walki
innych graczy, gra bardzo dobrze "chodzi" dla 2.
4) Brawl - mila rozrywka w tzw. międzyczasie.
5) Memoir '44.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Nataniel pisze:Moje typy dla 2 graczy (z żoną właśnie):
Żeby nie było, że tylko odsyłam do innej strony a sam nic nie poradzę:

- Einfach Genial
- Carcassonne - The Castle
- Bohnanza
- Micropul (do samodzielnego wydrukowania stąd: http://neutralbox.com/micropul/ )
- Pylos (generalnie cała seria Gigamic jest godna polecenia)
- StreetSoccer
- stare dobre domino - poszukaj wątku na ten temat na tym właśnie forum
Awatar użytkownika
Bogoria
Posty: 105
Rejestracja: 23 sty 2005, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Post autor: Bogoria »

War of the Ring - pewnie nie spodoba się wszystkim paniom, ale moja dziewczyna lubi tę gierkę :D
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

podziekowania i prosba o wiecej ;-)

Post autor: rokter »

Dzieki za szybki odzew. Jestem po wrazeniem. Mam nadzieje, ze moja malzowina bedzie rowniez. Carcassone juz zamowilem ;-) jak wam cos jeszcze wpadnie do glowy - piszcie, piszcie, piszcie.

Nataniela przepraszam za podwojny post, ale wyszedlemz zalozenia, ze ten temat laczy plaszowki i karcianki. Przepraszam.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

WOW - ależ potrzebny był ten wątek - jestem w "dokładnie" tej samej sytuacji co rokter (a że mały bobasek pojawi się u nas lada dzień, tym bardziej wiem, że jakiekolwiek sznase przy planszy mam tak naprawdę tylko we dwójkę "przy okazji" :P).

O Carcassone wiem - grałem :) - i własnie zbieram "grosz do grosza".
Koniecznie muszę się przyjrzeć tej wersji 2-osobowej Settlers'ów - jeśli gra jest miodna przy takich załozeniach jest dla mnie numerem 2., jeśli nawet nie 1. :!:
(może ktoś może powiedziec o swoich doświadczeniach?)

W każdym razie super wątek. Dzięki - będę śledził 8)



[edit]


I jeszcze "jedno":
Czy ktos wie cos więcej na temat San Juan - info zebrałem z polecanego powyżej linka:
http://boardgamegeek.com/geeklist.php3? ... istid=6445 - gra numer 9

Nataniel --> czy coś wiadmono nt Carcassone - Zamek (the Castle) na rynku Polskim

I ostatnie - Zaginione Miasta - słyszałem b. różne opinie na ten temat.
Czy ktos mógłby opisac ZA i PRZECIW, bo gier w ktre NIE GRAMY / NIE DA SIĘ GRAĆ :evil: już mamy sporo w naszej kolekcji

POzdrawiam ponownie
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

brawarion - witaj w Klubie Mężów i Ojców ;-) Co do Lost Cities - jestem jak najbardziej na TAK. Zgodnie z recenzja Nataniela:

"Gra charakteryzuje się bardzo prostymi zasadami, które można błyskawicznie opanować. Jednak po kilku grach zaczyna się dostrzegać coraz więcej możliwości. Można to zauważyć zwłaszcza grając z doświadczonym graczem, wtedy nagle okazuje się, że nie wszystko zależy tylko od szczęścia."

Oczywiscie przy zlym ukladzie kart zdarza sie przegrac nawet najlepszemu, wiec losowosc pelni tu dosc istotna role, co moze frustrowac fanatycznych strategow i matematyków. Odpowiedzia na to jest jednak sumowanie wynikow z trzech rozgrywek - a trzeba miec naprawde wielkiego pecha, by dostawac trefne karty trzy razy z rzędu ;-)

Dodatkowym plusem (dla takich jak ja i Ty, Browarion ;-) jest szybkość rozgrywania parti, która zajmuje łacznie od 10 do 15 minut)

Acha - i jeszcze jedno - przed zakupem warto sobie pograc w Zaginione Miasta na http://www.flexgames.com Najlepiej wydrukowac sobie instrukcje ze stronki Gier Planszowych i sprawdzic swoje zrozumienie tematu rozgrywajac kilka partyjek na flexgames. Niewykluczone, że wkrótce ustawisz ją sobie jako strone startową, bo gierka bardzo wciaga. Jak chcesz mozemy sie umowic na partyjke, to wszystko Ci wyjasnie "na bieżąco". Mój gg: 4097596.

I najważniejsza informacja na koniec: ŻONOM TEŻ SIĘ BARDZO PODOBA :-)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Browarion pisze:O Carcassone wiem - grałem :) - i własnie zbieram "grosz do grosza".
Naprawdę polecam Carcassonne - The Castle (niem. - Burg, cz. - Hrad). Zakręcona odmiana Carcassonne wyłącznie i specjalnie dla dwóch osób. Oryginalna Carcassonne nieco traci, gdy gracze pamiętają już dokładnie ile jest kwadracików każdego typu (a to dosyć szybko przychodzi), w wesji The Castle jest to dużo trudniejsze i pamiętanie tego ma znacznie mniejsze znaczenie dla gry. Ale również oryginał jest godny polecenia.
Browarion pisze:Czy ktos wie cos więcej na temat San Juan - info zebrałem z polecanego powyżej linka:
http://boardgamegeek.com/geeklist.php3? ... istid=6445 - gra numer 9
Sciągnij wesję na PC (freeware) i sam sprawdź:
http://www.boardgamegeek.com/game/8217 -> Files/sanjuan.zip
http://www.bggfiles.com/viewfile.php3?fileid=9501

Więcej informacji o komputerowych wersjach znanych gier:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist.p ... istid=6483
Browarion pisze:I ostatnie - Zaginione Miasta - słyszałem b. różne opinie na ten temat.
Czy ktos mógłby opisac ZA i PRZECIW, bo gier w ktre NIE GRAMY / NIE DA SIĘ GRAĆ :evil: już mamy sporo w naszej kolekcji
W Zaginione Miasta z pewnością da się grać. Wiele osób bardzo tę grę ceni. Mi osobiście już się znudziła. Wolę Schotten-Totten (ten sam autor, również dla dwóch osób, jednak znacznie bardziej emocjonująca). Ale myślę, że i tak warto kupić Zaginione Miasta - zanim zdąży się znudzić, da sporo dobrej zabawy. A jest spora szansa, że nigdy Wam się nie znudzi - tym lepiej dla Was.
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Post autor: rokter »

Bogoria - klimaty tolkienowskie bardzo z zonka lubimy, ale warunek niezbywalny dla kazdej gry to: nie powinna trwac dluzej niz godzinkę. War of the ring wiec raczej odpada. Ale moze slyszales cos dobrego o Lord of the Rings: Confrontation? Do nabycia w Rebelu - i wyglada na cos duzo szybszego. Jesli ktos moglby mi powiedziec cos wiecej na temat tej gry - bede wdzieczny.

Z recenzji na boardgeek wynika, że to świetna pozycja - czy ktos moze to potwierdzic?
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

rokter pisze:Co do Lost Cities - jestem jak najbardziej na TAK.
Jeśli nie przeraża cię wizja samodzielnego drukowania kart i ich składania (np. w koszulki) to wypróbuj Teotlatolli. Gra dla dwóch osób i jak pisze autor, testowana na jego dziewczynie Katji... :) Acha, gry nie próbowałem, ale mechanika przypomina trochę Lost Cities i może jeszcze jakieś gry tego typu... taka mieszanka... :wink:
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Browarion pisze:Nataniel --> czy coś wiadmono nt Carcassone - Zamek (the Castle) na rynku Polskim.
Mówisz i masz:
http://www.rebel.pl/product.php/1,606/6 ... astle.html

Natomiast nie wiem nic o polskim wydaniu. Podobno ktos ma wydac podstawową wersję Carcassonne - a za tym pewnie pójdą dodatki i wariacje jak The Castle - ale nic nie wiadomo oficjalnie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Misiołak
Posty: 245
Rejestracja: 05 cze 2004, 13:06
Lokalizacja: Bydgoszcz // Londyn
Been thanked: 20 times
Kontakt:

Re: PATENTY 2-OSOBOWE

Post autor: Misiołak »

rokter pisze: DRAKON i "złote kółka" tworzone przez graczy - problem w zwiazku z ktorym nie zdecydowalem sie na zakup tej gry
Dobrym rozwiązaniem jest obowiązkowy powrót do komnaty startowej po zebraniu wymaganej liczby monet i granie do kilku zwycięstw. Wówczas gra się bardzo przyjemnie.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

ja_n, Nataniel, rokter (kolejnośc alfabetyczna :D) --> wielkie dzięki.

Zaczynam ściągać, zapoznawać się i ... i gromadzić jeszce więcej kasy, hehe
Jeszcze raz ukłony - i polecam się 8) jakem Browarion

POzdrawiam
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

Witam "Mężów i Ojców"

Dorzucę 2 grosiki z mojego podwórka.
Dotychczas sprawdziły się i są często w użyciu:

Carcassone - choć doszliśmy do wniosku, że 3-4 osobowe gry są ciekawsze

Schotten- Totten - chyba najbardziej lubiana gra przez obie strony... w dodatku najbardziej ceniona za "myslenie" ;)

Lost Cities - baardzo miłe.. .(choć walka w sieciową wersję trochę wypaliła zapał do wersji karcianej... )

Baloon Cup - fajne, fajne... choć dosyć.. jak to mówią.. "fiddly" (notorycznie przegrywam z żoną)

St.Petersburg - troszkę bardziej zaawansowana, ale super również we dwójkę - często grana

Blue Moon - Oooo.. w tą grę mogę grać zawsze, każdą talią i o każdej porze, żona też lubi, ale bez fanatyzmu, preferuje grę tylko "swoją" talią (Vulca)

Button Man - gdy najdzie ochota poturlać kostki.. miły przerywnik między karciankami

Wyatt Earp - oho.. chyba to jest jednak Hit des Jahres... oboje uwielbiamy

Puerto Rico - parę razy miło spędzony wieczór we dwójkę... ale jednak czekamy na więcej graczy.

Can't Stop - dawno wprawdzie nie grane , ale miało swój "złoty miesiąc"...

San Juan - Ja baardzo lubię, żonę trzeba namawiać, ale po grze zawsze ma pozytywne odczucia.


no i żeby nie było że zawsze jest super...

Ticket to Ride - 2x zagrany we dwójke... nie wzbudził entuzjazmu... (oczywiscie dla 3-5graczy jest dobra zabawa)

Jeśli masz zapał i lubisz trochę podłubać w grafice, to nie jest konieczne gromadzenie jakiejś nieziemskiej ilości złota aby zdobyć/wykonać w.w. gry... ;)

pozdrawiam


Aha... w planach... Pyramiden des Jaguar http://boardgamegeek.com/game/3321

wygląda zachęcająco....
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Yatzek --> a jakie stosujecie zasady w Puerto Rico żeby gra była "na poziomie" gry trzyosobowej???
Znam propozycję: Gubernator - 2gi gracz - Gubernator, ale słyszałem także, że to jednak nie to, że G. może zbyt dużo i jest troszkę unbalanced, więc i dużo mniej zabawna.

Jak to jest u Was ???

Masz San Juan? Jak się gra, gdzieś kupił? Jak porównanie z zasadami Puerto Rico, szybkością gry, etc. ?? jak się sprawdza zasada kart jako wyrobów wytworzonych ???

POzdrawiam 8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Browarion pisze:Yatzek --> a jakie stosujecie zasady w Puerto Rico żeby gra była "na poziomie" gry trzyosobowej???
Znam propozycję: Gubernator - 2gi gracz - Gubernator, ale słyszałem także, że to jednak nie to, że G. może zbyt dużo i jest troszkę unbalanced, więc i dużo mniej zabawna.
My graliśmy wg tego wariantu:
http://www.bggfiles.com/viewfile.php3?fileid=1583

Uważam, że gra się bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

Puerto Rico - zasady takie same jak wskazał Ja_n
raczej jakis unbalansów nie zauwazylem... spoko.. fajnie sie gralo...
żona uznała że zasady nie są wcale trudne (ale znała wczesniej San Juan).. jedynie trzeba poznać funkcje budynków -a to wymaga paru gier...

Co do San Juan
to zrobilem sam (hint.. obejrzyj pliki gry PC)

Gra się dobrze, to takie odchudzone PR ...
czas rozgrywki.. ze 20minut(2 graczy)
trochę się sprowadza do łapania dużych budynków (za 6pkt) i maksymalizowania zysku z nich...
ale spoko.. jest produkcja, jest sprzedawanie, budowanie .. nie ma kapitana i osadników.

Karty jako gotówka, towary i budynki to bardzo eleganckie rozwiązanie - sprawdza się znakomicie...
dobra gra
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Dzięki - no to teraz ja potestuję (I hope ;) )
Mówisz że SJ da się grać w wersji "zrób to sam" - hmmm, może i sprawdzę :D
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Browarion pisze:Dzięki - no to teraz ja potestuję (I hope ;) )
Mówisz że SJ da się grać w wersji "zrób to sam" - hmmm, może i sprawdzę :D
Weź dowolne koszulki na karty i tak przeskaluj grafikę, żeby idealnie pasowały po wydrukowaniu. Drukuj na grubszym papierze (np. blok techniczny). Jak włożyszy wszystko w koszulki, to gra się niemal lepiej niż oryginałem :)
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Rathi »

ja_n pisze:Weź dowolne koszulki na karty i tak przeskaluj grafikę, żeby idealnie pasowały po wydrukowaniu. Drukuj na grubszym papierze (np. blok techniczny). Jak włożyszy wszystko w koszulki, to gra się niemal lepiej niż oryginałem :)
Ewentualnie drukuj na zwyklym papierze, ale do koszulki wloz razem z inna karta (np. do M:tG, sa wystarczajaco sztywne).
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

Hę - zapoznałem się z wersją PC - i przyznam że spodobała mi się (fajnie że są różnice w stosunku do Puerto Rico, bo i na nią mi apetyt nie przeszedł :) ).
Zrobiłem "wersję domową" na długi weekend do potestowanie ze znajomymi.

POzdrawiam - dzięki za dobre porady 8)


---
[edit]

Jeszcze pytanko przy okazji - wzorując się na wersji komputerowej:
W jaki sposób się ustala ile wytwarza dana posesja produkcyjna (ilość dobieranych kart) :?: :!: :?:
Bo to sie zmienia, ale nie udało mi się ustalić wzorca...

Dzięki za pomoc 8)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Post autor: Browarion »

A tak jeszcze raz skrobnę, bo może w wirze "nowej odsłony Głównej" przepadło :P

W jaki sposób się ustala ile wytwarza dana posesja produkcyjna (ilość dobieranych kart) :?: :!: :?:

POzdrawiam
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time

Post autor: Yatzek »

hmm... "posesja produkcyjna" :)
czyli fabryczki? ;) produkujące cukier, indygo srebro itp ?

Produkują w turze Producenta, zawsze tylko po jednej sztuce towaru...
(kładziemy 1 kartę na fabryczce koszulką do góry,
tą kartę możemy wziąść do ręki dopiero w turze kupca)

(normalnie mozemy zmusic do produkcji tylko jedną fabrykę... a z przywilejem Producenta - dwie... a z Akweduktem ... kolejną... itp.. )
ODPOWIEDZ